چیلر لیزر چیست و چه کاربردی دارد؟

چیلر لیزر چیست؟

چیلر لیزر وسیله ‌ای است جهت خنک کاری تیوب لیزر و کنترل دمای آب و نگاه داشتن آن در دمای متعادل و مناسب برای تیوب لیزر می باشد. این دمای متعادل آب حدوداً ۲۰ درجه می باشد.اگر تیوب لیزر بدون چیلر کار کند حدود ۱ دقیقه دوام می آورد و بعد از آن دچار ترک و یا شکستگی می‌شود که این باعث می شود تیوب اگر دارای گارانتی باشد از گارانتی خارج ‌شود .

همچنین ممکن است به دلیل کاهش دما در فصل زمستان دمای آب زیر صفر بیاید و آب یخ بزند و همانطور که می دانید آب یخ زده حجمش بیشتر شده و باعث شکستگی تیوب می‌شود . چیلر استاندارد مناسب باید دارای سیستم گرمایشی هم باشد و بتواند دمای آب را بالا ببرد و حتی ممکن است شلنگ‌ آب چیلر لیزر تا تیوب خم شود و یا آشغال سر راه آب تیوب قرار بگیرد چیلر باید در این مواقع لیزر تیوپ را قطع کند تا تیوب آسیب نبیند بنابراین چیلر دستگاه لیزر بر طول عمر تیوب تاثیر مستقیم دارد.

چیلر لیزر چیست

مطالعه بیشتر:

نحوه کار کرد چیلر لیزر

چیلر دستگاه لیزر ، شامل چرخهایی است که در آن مبرد با دما ، دبی و کیفیت مشخصی گرمای لیزر را دریافت و در قسمت دیگری از چرخه آن را دفع می کند .برای جذب گرما آب توسط پمپ چیلر جریان می یابد .و گرمای مبرد در چرخه تبرید به محیط دفع می شود استفاده از  این چیلر ها ،در دستگاه برش لیزری فلزات ، دستگاه های حکاکی لیزری ، دستگاه های برش لیزری غیر فلزات و دستگاههای حکاکی لیزری غیرفلزات الزامی است.

تولید کنندگان لیزر ممکن است تجهیزات خنک کاری را به همراه دستگاه لیزر ارائه دهند و یا استفاده از انواع چیلر (آب خنک یا هوا خنک ) و یا مینی چیلر را برای خنک کاری دستگاه لیزر پیشنهاد دهند.

 چیلر دستگاه لیزر در فصل تابستان و زمستان

چیلر لیزر دارای توان های متفاوتی می باشد و در دو نوع موجود است. چیلر با گرمکن و چیلر بدون گرمکن. در فصل سرد زمستان می توانید از چیلر گرمکن دار استفاده کنید تا از ترکیدگی تیوب لیزر در اثر سرد و گرم شدن جلوگیری شود. هنگام استفاده از چیلر در مناطق سرد و یا در فصول سرد از مایع ضد یخ استفاده شود.

تاثیرات چیلر بر تیوب لیزر

اجزای دستگاه چیلر لیزر

چیلر لیزر شامل قطعاتی است

پمپ چیلر: وظیفه پرتاب کردن آب از داخل مخزن به داخل تیوب می باشد

فلوسویچ: ناظر این است که پمپ سالم است و به طور صحیح کار می کند یا خیر

سیستم خنک کاری : وظیفه خنک کردن آب را دارد

ترموکوبل : وظیفه تشخیص دمای چیلر را دارد

مخزن آب

بدنه بیرونی چیلر : که تمامی قطعات در آن قرار دارد

اجزای دستگاه چیلر لیزر

تاثیرات چیلر بر تیوب لیزر

 • درجه حرارت آب داخل چیلر بر حسب سلسیوس یا درجه ای که باید بین ۱۰ الی ۴۰ درجه سانتیگراد باشد
 • رطوبت محیط که باید بین منفی ۱۰ درجه الی مثبت ۶۰ درجه باشد
 • دمای محیط که در نشانگر چیلر مشخص می‌شود که باید بین ۲۰ تا ۴۰ درجه سانتیگراد باشد.

نحوه کار کرد چیلر لیزر

برش لیزری چطور انجام می شود؟

اشعه ی لیزر ستونی با نور بسیار شدید با یک طول موج یا رنگ است. درلیزرco2  معمولی این طول موج در قسمت مادون قرمز طیف نور است. به همین دلیل برای چشم انسان قابل دیدن نیست. قطر پرتو حدود ۴/۳ اینچ است که از طریق تشدید کننده لیزر که پرتو را ایجاد می‌کند از طریق مسیر پرتو دستگاه حرکت می کند.

قبل از اینکه بالاخره روی صفحه متمرکز شود ممکن است توسط تعدادی آینه در چند جهت مختلف برگشت داده شود. پرتوی لیزر متمرکز درست قبل از برخورد به صفحه از سوراخ یک نازل عبور می کند و یک گاز فشرده مثل اکسیژن یا نیتروژن در سوراخ نازل جریان دارد.

فوکوس یا تمرکز کردن پرتو لیزر به وسیله لنز مخصوص یا یک آینه منحنی انجام می‌شود و این در سر برش لیزر صورت می گیرد. پرتو باید دقیقاً متمرکز شود تا شکل نقطه کانونی و چگالی انرژی در آن نقطه کاملاً گرد و سازگار باشد و در نازل قرار داشته باشد. با تمرکز پرتو بزرگ به یک نقطه دقیق تراکم گرما در آن نقطه بسیار شدید است که برش لیزری را انجام میدهند.

کاربرد برش لیزری

مطالعه بیشتر:

استفاده از چیلر صنعتی لیزر برای اهداف و کارهای بسیاری رایج شده. یکی از کاربردهای پر طرفدار از لیزر برش ورق ها و صفحات فلزی مانند فولاد خنک ، فولاد ضد زنگ و ورق آلومینیوم است که فرآیند برش لیزری روی آنها بسیار دقیق و کیفیت برش بسیار عالی است . همچنین برش لیزر امکان تولید اشکال بسیار پیچیده و سوراخ های کوچک را روی صفحه های فلزی به راحتی امکان پذیر می کند.

 مزایای برش لیزر

 • کاهش هزینه های ساخت و تولید قطعه
 • کاهش آسیب های احتمالی به انسان که در روش های سنتی وجود دارد
 • سرعت بسیار بالا برای تولید قطعه
 • حذف هزینه ریخته گری و قالب سازی برای تولید
 • صرفه جویی در متریال مصرفی بدون پرتی
 • دقت بسیار بالا به هنگام برش لیزر
 • برش های تمیز و دقیق در لبه کار
 • دقت یکسان در برش های تکراری
 • خلاقیت ، امکان پیچیدگی طرح و انعطاف پذیری در طراحی اولیه

 مزایای برش لیزر

مطالعه بیشتر:

برش لیزر استیل چگونه انجام می شود؟

فلز استیل آلیاژی از که از آهن و کربن ساخته می ‌شود و در این ترکیب سهم کربن بسیار کم است.استیل استحکام و انعطاف بالایی دارد و همچنین از لحاظ ظاهری شکل زیبایی در بین فلزات دیگر دارد. به همین دلایل اصیل مقبولیت خاصی بین افراد پیدا کرده است.

امروزه برای برش استیل از روش های مثل سی ان سی ، واتر جت ، گیوتین ، برش لیزر و برش پلاسما استفاده می کنند که در این میان برش لیزر از همه دقیق تر است.

برش لیزر با تاباندن اشعه لیزر توسط یک خروجی بسیار و بر روی جسم مورد نظر از سطح انجام می شود. در ورق استیل پس از تاباندن اشعه لیزر با توجه به قدرت لیزر و قطر استیل برش باعث ذوب شدن یا سوختن قسمت مورد نظر می شود که طرح نهایی را به شما می دهد. در ابتدا برای برش لیزر استیل باید اشعه لیزر را آماده کار کنید. جهت انجام این کار لازم است که مواد مولد لیزر با تحریک به وسیله جریان الکتریکی یا تابش لامپ تهیه شود سپس پرتو ایجاد شده با استفاده از آینه های به کار رفته در دستگاه پر می شود تا انرژی لازم برای برش را به دست آورد. بعد از آن اشعه توسط لنزی که در سر دستگاه قرار دارد به نقطه مورد نظر تابیده شده و شروع به کار می کند.

نکات مهم در زمان نصب چیلر لیزر

 • در صورتی که محفظه آب خالی است آن را روشن نکنید
 • اطمینان حاصل کنید که ترجیحا از آب خالص یا آب مقطر استفاده کنید
 • جیلر در محیط خشک با تهویه مناسب قرار دهید
 • فن دستگاه باید حداقل فاصله  15 سانتی متری از دیوار داشته باشد
 • اگر نمی خواهید به مدت طولانی از چیلر استفاده کنید اب آن را تخلیه کنید
 • آب چیلر باید هر 6 ماه یکبار تعویض شوددر زمان تخلیه آب و ریختن آب مقطر جدید باید متوجه حباب های هوا بود و آنها را به طور کامل تخلیه کرد در غیر این صورت وجود حباب باعث می شود دمای آن نقطه پایین نیاید و در همان نقطه تیوب بشکند
 • آب چیلر نباید یخ بزند

مطالعه بیشتر :

نگهداری و تعمیرات چیلرهای تجاری،صنعتی و خانگی توسط شرکت رادکو

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات شرکت رادکو

فن کویل-اجزا فن کویل
محاسبه ظرفیت چیلر
انتخاب چیلر
تعدادی از عواملی که باید در کنترل تهویه رستوران مد نظر قرار داد

گرمایش و سرمایش برای رستوران و کافی شاپ  | تهویه مطبوع برای رستوران و کافی شاپ|

/
استفاده از سیستم های تهویه مطبوع برای رستوران و کافی شاپ یک تجربه بهتر را برای رستوران به ارمغان می آورد. و می تواند به شهرت شما به عنوان رستوران دار کمک کند وبه تجربه ای که مشتریان با صرف غذا در رستوران شما کسب می کند کمک کند تا آنها بهترین تجربه ممکن را کسب کنند.

لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و انتخاب مناسب ترین دستگاه برای پروژه خود و نیز استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید. کارشناسان شرکت مهندسی و بازرگانی راهبرد انرژی درفک (رادکو) آماده ارائه هر گونه مشاوره تخصصی در این زمینه می‌باشند.

شماره تماس : 02128428609

تماس با بخش فروش و دفتر مرکزی RADCO

صفحه محصولات شرکت رادکو