خدمات گروه تامین و تدارکات شرکت مهندسی و بازرگانی راهبرد انرژی درفک (رادکو)

طراحی ،تامین و ساخت کلیه تجهیزات تهویه مطبوع صنعتی و ساختمانی

شرکت مهندسی و بازرگانی راهبرد انرژی درفک (رادکو) توانسته است با بهره گیری از مهندسین با تجربه نظام مهندسی و با استفاده از نرم افزار های روز محاسبات دقیقی برای برآورد اقلام مورد نیاز پروژه های خود انجام دهد که این امر موجب کاهش هزینه پروژه و رضایت مشتری شده است و جهت دسترسی آسان به خدمات و محصولات تولیدی خود و سایر شرکت های بزرگ و عرضه بی واسطه اقدام به راه اندازی فروش اینترنتی محصولات خود شامل (چیلر، مینی چیلر،فن کویل ،داکت اسپلیت ،هواساز، انواع کندانسور، اواپراتور و همچنین تامین کلیه اقلام مورد نیاز تبرید و تهویه مطبوع )کرده است.

تبرید و تهویه مطبوع محصول عملکرد منظم و هماهنگ تجهیزات و قطعات مختلفی است که در کنار هم کار می‌کنند. این تجهیزات و قطعات که می‌توان از عبارت محصولات تهویه مطبوع برای آن ها استفاده کرد، گستره نسبتا متنوعی از نظر پیچیدگی، ابعاد و کاربرد دارند. از کمپرسور به عنوان پیچیده ترین تجهیز مکانیکی در چرخه تبرید تا لوله مسی به عنوان خط ارتباطی بین تجهیزات و شاید ساده ترین قطعه در چرخه تبرید به کار برده می‌شوند. در این بین، کمپرسور، اواپراتور و کندانسور و شیر انبساط، پایه های اصلی تبرید و تجهیزات اصلی هستند. با این حال، نمی‌توان از اهمیت سایر قطعات در سیستم تبرید چشم پوشی کرد. در ادامه، کاربرد محصولات به کار رفته در چرخه تبرید به طور خلاصه معرفی می‌شوند. در صورت تمایل می توانید برای اطلاعات بیشتر بر روی نام هر قطعه کلیک کرده و یا به صفحه محصولات شرکت رادکو مراجعه نمایید.

صفحه محصولات شرکت رادکو

سیکل تبرید و تجهیزات بکار رفته در آن:

سیکل تبرید -تجهیزات سیکل تبرید

كمپرسور(COMPRESSOR) بعنوان قلب یك سیستم تراكمی وظیفه ایجاد اختلاف فشار در سیستم برای جریان یافتن مبرد درسیكل را بعهده دارد، مهمترین قطعه در چیلرها کمپرسور و موتور الکتریکی آن است که باید با توجه به کاربرد آن صحیح انتخاب گردد.

قیمت کمپرسور کوپلند-قیمت کمپرسور دانفوس

انواع كمپرسورهای مورداستفاده درچیلرها به قرار ذیل می باشند:

1. نوع اسکرال scroll یا حلزونی

2. نوع اسکرو screw یا مارپیچی

3. نوع سیلندر و پیستون piston type یا رفت و برگشتی

4.نوع سانتریفویژ centrifugal یا گریز از مرکز

شناخت انواع کمپرسور، مزایا و معایب هر یک از کمپرسورهای مورد استفاده در چیلر های تراکمی

اواپراتور جزئی از سیستم‌های تبرید به حساب می‌آید که وظیفه آن جذب گرمای محیط و انتقال این گرما به ماده مبرد است.ماده مبرد پس از عبور از شیر انبساط وارد اواپراتور چیلر می‌شود و در داخل لوله‌های مسی تبخیر شده و به صورت بخار از اواپراتور خارج می‌شود. تبخیر در اواپراتورباعث سرد شدن آب جریانی در پوسته می‌گردد. آب سرد شده از محل بطرف هواساز و فن کویلها جریان می‌یابد و در برگشت از هواساز یا فن کویل ها از محل وارد اوپراتور چیلر می‌شود.قیمت اواپراتور چیلراواپراتور نیز مانند کندانسور از جمله مبدل‌های حرارتی به حساب می‌آید که در چیلر تراکمی مورد استفاده قرار می‌گیرد. سطوح انواع مختلف اواپراتور چیلر را معمولا از مس می‌سازند. هرچند ممکن است برای جلوگیری از خوردگی، از مواد دیگری نیز در ساخت اواپراتور چیلر استفاده شود.

اواپراتور در انواع مختلف ساخته می شود و کاربردهای وسیعی در صنایع مختلف دارد ،شرکت های سازنده چیلر در ایران برای ساخت چیلر از دو نوع اواپراتور استفاده می کنند:

اواپراتور پوسته و لوله (shell and tube)

اواپراتور صفحه ای یا پلیتی (plate heat exchanger)

مطالعه بیشتر:

انواع اواپراتور و کندانسور

كندانسور-CONDENSER:

كندانسور ( تقطیركننده یاچگالنده ) مبـدلی اسـت كـه وظیفـه كنـدانس ( چگـالش یـا تقطیر )گـاز مبرد خروجی از كمپرسور را در سیكل تبرید به عهده دارد که سیال گازی با درجه حرارت بالا در آن به سه روش حرارت خود را از دست می دهد تا به مایع تبدیل شود (تقطیر) که این سه روش عبارتند از:

  1. آب خنک (آبی)
  2. هوا خنک (هوایی)
  3. تبخیری (ترکیبی)

که اگر سیال خنک کننده و واسطه آن که حرارت را از سیال داغ می گیرد، آب باشد به آن کندانسور آبی می گویند. اگر سیال خنک کننده هوا باشد، به آن کندانسور هوایی و اگر تقریبا ترکیبی از این دو باشد به آن کندانسور تبخیری (ترکیبی) گفته می شود که در صنعت بیشتر از دو نوع اول استفاده می شود.

کندانسور آب خنک-کندانسور چیلر آب خنک

کندانسور چیلر آب خنک (کندانسور آبی)


کندانسور چیلر-قیمت کندانسور-سازنده کندانسور

کندانسور چیلر هوا خنک (کندانسور هوایی)

کندانسور آب خنک خود به چهار نوع به شرح ذیل تقسیم می شود:

کندانسور پوسته و لوله (shell and tube)

کندانسور صفحه ای یا پلیتی (plate heat exchanger)

پوسته و کویل مارپیچ

و دو لوله ای

از نظر کاربرد نیز این کندانسور ها به انواع صنعتی ، چیلری و سردخانه ای دسته بندی می شوند که در ادامه ساختار همه آنها شرح داده میشود.

مطالعه بیشتر:

کندانسور چیست-(کندانسور چیلر،کندانسور سردخانه،کندانسور صنعتی)-انواع کندانسور آبی(آب خنک) و کندانسور هوایی (هوا خنک)

کندانسور در انواع مختلف ساخته می شود و کاربردهای وسیعی در صنایع مختلف دارد ،شرکت های سازنده چیلر در ایران برای ساخت چیلر از دو نوع کندانسور آب خنک و هوا خنک استفاده می کنند.

کندانسور هواخنک-کندانسور آب خنک-کندانسور چیلر هواخنک-کندانسور چیلر آب خنک

شیر انبساط یا لوله مویین:

شیرهای انبساط دستگاه هایی هستند که برای کنترل جریان مبرد در سیستم تبرید مورد استفاده قرار می گیرد .شیر انبساط تغییر فشار بیشتر مبرد مایع در واحد چگالش به مبرد گاز کم فشار در اواپراتور را آسان می کنند.به این ترتیب اختلاف بین سوپر هیت و دمای مبرد فعلی در خروجی اواپراتور کنترل می شود.

انواع شیر انبساط

انواع شیر انبساط

شیر انبساط دستی

شیر انبساط اتوماتیک

شیر انبساط ترموستاتیک

لوله موئین (لوله های مویرگی)

شیر های انبساط الکترونیکی

شیرهای شناور کم فشار

شیرهای شناور فشار قوی

شیر انبساط دستی

جهت مطالعه بیشتر بروی انواع شیر انبساط و کاربرد آن بر روی لینک زیر کلیک نمایید

انواع شیر انبساط و کاربرد های آن

سایت گلاس(SIGHT GLASS):

از سایت گلاس برای نشان دادن مقدار مبرد و میزان رطوبت درون سیستم استفاده می گردد. جهت بررسی داخل سیستم، گرفتگی های صافی ها و فیلتر ها، سطح مایع مبرد، حرکت سیال، رنگ و میزان شفافیت سیال و نیز رطوبت موجود در سیستم از سایت گلاس ها استفاده می شود. در تمامی تجهیزات مربوط به تهویه مطبوع و سردخانه در مسیر عبور مبرد و روغن کمپرسور در امتداد لوله های انتقال دهنده و یا بر روی مخزن ذخیره روغن (کارتل)، وسایل خاصی برای نمایش کیفیت سیال به اسم سایت گلس یا شیشه نمایش (sight glass) نصب می گردد.

قیمت و مشخصات فنی سایت گلاس دانفوس

محل قرارگیری سایت گلاس  (SIGHT GLASS)

سایت گلاس در یک سیکل تبرید در خط مایع قبل ازشیر انبساط و بعد از هر وسیله جانبی دیگر خط مایع، نصب می شود. این دستگاه از یک لنز شیشه ای که درون رینگ فلزی قرار دارد، ساخته شده و از نشت مبرد جلوگیری می کند.

جهت مطالعه بیشتر بروی انواع سایت گلاس و کاربرد  بر روی لینک زیر کلیک نمایید

انواع سایت گلاس(SIGHT GLASS)،محل نصب و کاربرد سایت گلاس ،مشخصات فنی سایت گلاس کستل و سایت گلاس دانفوس

جهت اطلاع از قیمت سایت گلاس دانفوس و سایت گلاس کستل بر روی لینک های ذیل کلیک نمایید

راهنمای انتخاب و قیمت خرید سایت گلاس دانفوس

راهنمای انتخاب و قیمت خرید سایت گلاس کستل

فیلتر درایرFilter Drier:

فیلتر درایر (castel filter drier) یکی از رایج ترین انواع فیلتر ها در سیستم های تهویه مطبوع  است . که وظیفه آن حذف گرد و غبار ، مواد جامد ریز و درشت ، روغن ، رطوبت و اسید از مبرد است .

قیمت فیلتر درایر

انواع فیلتر درایر:

  • فیلتر خط مایع

  • فیلتر درایر های دو جهته همچنین برای خط مایع نیز استفاده می شوند .

  • فیلتر درایر ترکیبی

  • فیلتر داریر های خط ساکشن

جهت مطالعه بیشتر بروی انواع فیلتر درایر و کاربردهای آن بر روی لینک زیر کلیک نمایید

فیلتر درایر چیست-کاربرد و قیمت فیلتر درایر  

شیر برقی(solenoid valve):

شیر برقی به شیری گفته می شود که با استفاده از برق ونیروی مغناطیسی عمل میکنند. شیر برقی یا سلونوئیدیک سیم پیچی که در اطراف یک هسته آهنی پیچیده شده است و زمانی که جریان الکتریسیته از آن عبور میکند تولید میدان مغناطیسی میکند.نیروی مغناطیسی باعث حرکت خطی هسته می شود. بنابرین شیر برقی انرژی الکتریکال را به حرکت خطی تبدیل می کند.

قیمت شیر برقی

انواع شیر برقی

شیر برقی های حرکت مستقیم

شیر برقی سروو

شیر برقی NC در حالت عادی بسته

شیر برقی NO در حالت عادی بسته

جهت مطالعه بیشتر برروی مشخصات شیر برقی ، انواع شیر برقی و نحوه عملکرد آن بر روی لینک زیر کلیک نمایید

شیر برقی یا سلنوئید ولو چیست

گاز مبرد (Refrigerant Gas):

به بيان كلی مبرد ماده ای است كه با جذب حرارت از يك ماده به صورت عامل خنك  كن عمل می نمايد .

انواع مبرد:

مواد مبرد كًلا به سه دسته تقسيم مي شوند:

مواد بی خطر مانند  R12-R502 , R11-R13,….

مواد سمي و تا حدي قابل اشتعال مانند: R707 (آمونياك)-R40,R160 ,R 611

مواد قابل اشتعال مانند R290 (پروپان)، R170 (اتان)،R600 (بوتان) كه متداول نيستند

گاز مبرد کلروفلوئوروکربن یا CFC:

گازهاي گروه اول چون تركيبي از كربن ـ كلر و فلوئور هستند،  CFC ناميده مـيشـوند. فريونها چون پايدارند، به طبقات بالاي جو رفته و در اثر شعله ماوراي بنفش كلر آزاد ميكنند و باعث تخريب لايه ازن ميشوند.و علاوه بر این اثر گلخانه ای بسیار زیادی هم دارد و به همین دلیل در پروتکل مونترال استفاده از این مبرد را ممنوع اعلام کردند. گاز R11 و R12،R13 جزو این دسته از مبردها می باشد. اثر تخريبي مبردهاي مختلف با يكديگر متفاوت است .

گازهای CFC -قیمت گاز مبرد

گاز مبرد هیدروکلروفلوئوروکربن یا HCFC:

نسل دوم مبرد های فریونی که برای اصلاح CFC ها ساخته و به بازار عرضه شد HCFC ها بودند که ترکیب شیمیایی در آنها از اتم های کلر، کربن، فلوئور و هیدروژن تشکیل شده است. اگرچه این گاز تا 90 درصد کمتر نسبت به CFC آثار مخرب برای طبیعت دارد ولی به دلیل وجود عنصر کلر در آن و مضرات برای لایه ازون به تدریج از چرخه سیستم های سرمایشی در کشور های پیشرفته حذف گردید. هرچند استفاده از این مبرد رو به منسوخ شدن است ولی در کشور های در حال توسعه مانند ایران هنوز هم برخی از مبرد های این مدل مانند R22 پر مصرف می باشد.

گازهای HCFC-قیمت گاز مبرد

گاز مبرد هیدرو فلوئوروکربن یا HFC:

این گروه جزو جدیدترین مبردهای مورد استفاده در سیستم های سردسازی جهان می باشد و ترکیب شیمیایی آنها از اتم های کربن، فلوئور و هیدروژن تشکیل شده است. در گاز مبرد HFC به دلیل عدم وجود کلر، بر روی لایه ازون تاثیر مخربی نمی گذارد و به طور کلی این مبرد یک گاز گلخانه ای غیر مخرب برای لایه اوزون می باشد و فقط باعث گرم شدن کره زمین می گردد. گاز R134a را می توان نمونه پر مصرف این مدل نامید.

انواع گازمبرد-قیمت گاز مبرد-خرید گاز مبرد

جهت مطالعه بیشتر برروی مشخصاتانواع گاز مبرد،مشخصات فنی مبرد ها و قیمت گاز مبرد بر روی لینک زیر کلیک نمایید

انواع گاز مبرد -مشخصات فنی مبرد ها-قیمت گاز مبرد

طریقه عملکرد سیستم هوشمند موتورخانه
دستورالعمل نصب و تعمیر و نگهداری چیلر هوا خنک
چیلر جدبی
نکات مثبت و منفی سیستم های تهویه مطبوع هوشمند
خرید مینی چیلر به قیمت کارخانه
پارامترهایی که در انتخاب چیلر موثر است
شرکت سازنده چیلر صنعتی
اواپراتور سیلابی
کندانسور تقطیر برقی رادکو
تفاوت چیلر و مینی چیلر
چیلر - تامین کلیه اقلام تجهیزات تهویه مطبوع
خرید چیلر مدولار
محاسبه هزینه برق مصرفی در چیلرهای تراکمی میزان برق مصرفی در چیلرهای آب خنک، هوا خنک، مینی چیلرها و چیلر های صنعتی به عوامل متعددی بستگی دارد . هزینه برق چیلر مجموع هزینه های از جمله مصرف برق موتور الکتریکی کمپرسور، موتور فن کندانسو، برج خنک کننده ، پمپ آب اواپراتور و کندانسورآبی است. هر کدام این اجزا مصرف انرژی دارند و مقدار مصرفشان با هم متفاوت است . • بیشترین مصرف برق مربوط به موتور الکتریکی متصل به کمپرسور است . • و همچنین موتور الکتریکی پمپ متصل به اواپراتور نیز مصرف برق دارد . • فن هایی که در کندانسور هوا خنک قرار دارند نیز برای چرخش و ورود هوا برای خنک سازی نیاز به مصرف برق دارند . • کندانسور های موجود در چیلر آب خنک از نوع پوسته و لوله برای خنک شدن به برج خنک کننده متصل هستند که پمپ متصل به برج نیز برای کارکرد خود نیاز به مصرف برق دارند. هزینه مصرف برق به چه عوامل دیگری بستگی دارد هزینه مصرف برق چیلر ها به شرایط اقلیمی و آب و هوایی ، معماری ساختمان ، مصالح به کار برده در ساختمان ، راندمان گرمایشی و سرمایشی ، انتخاب صحیح تجهیزات سیستم تهویه مطبوع بستگی دارد . مصرف برق در چیلر تراکمی آب خنک برای ارزیابی مصرف برق در چیلر های تراکمی آب خنک باید ابتدا سیکل تبرید آن را بررسی کنیم چیلر هایی تراکمی آب خنک دارای سه سیکل تبرید هستند . در این بحث سه سیستم چیلر آب خنک ، هواساز و فن کویل را در کنار هم بررسی می کنیم . آب به وسیله پمپ به چیلد واتر در اواپراتور وارد می شود ودر دستگاه های خنک کننده می چرخد در این مدار مصرف برق مربوط به پمپ می باشد. در مرحله بعد آب وارد چیلر شده و گرمای آن توسط اواپراتور گرفته می شود . مبرد بعد از، از دست دادن گرمای خود در کندانسور آب را گرم کرده و این آب برای استفاده مجدد به برج خنک کننده ارسال می شود تا خنک شود .در این مرحله نیز از پمپ برای ارسال آب استفاده می شود که هزینه برق مصرفی دارد . در سیکل تبرید مبرد توسط کمپرسور فشرده و به گردش در می آید که ممکن است با توجه به ظرفیت چیلر از یک تا چند کمپرسور استفاده شود که موتورالکتریکی آنها مصرف برق دارند بعد از خروج هوا از چیلر با استفاده از هواساز یا فن کویل در ساختمان پخش می شود که هر کدام برای کار نیاز به مصرف برق دارند . لذا جهت محاسبه مصرف برق چیلر آبی باید با توان الکتریکی کمپرسورها ، الکترو موتور پمپ فن کویل، الکترو موتور پمپ برج خنک کننده و توان الکتریکی موتور فن برج خنک کننده می باشد که باید خاطر نشان کرد که بیشترین حجم مصرف انرژی توسط قلب سیستم تهویه مطبوع یعنی کمپرسور می باشد . مصرف برق در چیلر تراکمی هوا خنک در چیلر تراکمی هوا خنک دارای یک لوپ کارکرد مدار چیلد واتر می باشد که شامل پمپ های گردش آب و الکترو موتور هواسازها می باشد .همچنین وجود کمپرسور را نیز شامل می شود .در مقایسه چیلر های تراکمی ، چیلر های هوا خنک دارای کندانسور هوایی می باشند که برای خنک شدن نیاز به فن دارند که مصرف برق نیز بیشتر می شود . بنابر این برای محاسبه برق مصرفی در چیلر هوا خنک باید مجموع توان الکتریکی کمپرسور، پمپ ها و فن های کندانسور را محاسبه کرد . فرمول برق مصرف شده در چیلر تراکمی آب خنک برق مصرفی موتور کمپرسور+ پمپ آب سرد + پمپ آب گرم + فن برج خنک کننده فرمول برق مصرف شده در چیلر تراکمی هوا خنک برق مصرف شده توسط موتور کمپرسور +فن های کندانسور + پمپ آب سرد فرمول برق مصرف شده در مینی چیلر تراکمی اغلب مینی چیلرها از نوع هوا خنک هستند بنابر این برای محاسبه مصرف انرژی می توان به همان روش عمل کرد . مقایسه مصرف برق چیلر تراکمی آب خنک و هوا خنک مصرف برق چیلر تراکمی آب خنک بیشتر است یا چیلر تراکمی هوا خنک ؟ چیلر تراکمی هوا خنک و آب خنک به یک شیوه کار می کنند . در چیلر های تراکمی هوا خنک مصرف برق مربوط به موتور الکتریکی متصل به کمپرسور ، پمپ آب سرد و فن های کندانسور می باشد در حالی که در چیلر تراکمی آب خنک مصرف برق مربوط به موتور کمپرسور، پمپ آب سرد ، پمپ کندانسور و فن برج خنک کننده می باشد . تفاوت مصرف برق این دو نوع چیلر در این است که در چیلر تراکمی هوا خنک کندانسور با فن خنک می شود اما در چیلر تراکمی آب خنک کندانسور با آب خنک می شود و آب گرم شده به برج خنک کننده ارسال می شود تا در آنجا خنک شود بنا براین در فرایند خنک سازی برق بیشتری در چیلر های هوا خنک مصرف می شود . مصرف انرژی در چیلر تراکمی اسکرو عملکرد و راندمان یک چیلر تراکمی اسکرو در زمان کنترل ظرفیت کاهش مصرف انرژی دارد به گونه ای که ظرفیت کاملا هوشمند و پیوسته از 50% تا 100% به طور اتوماتیک با بار مورد نیاز هماهنگ شده و مصرف انرژی به همان نسبت کم یا زیاد می شود . تفاوت هزینه برق مصرفی در چیلر، مینی چیلر، داکت اسپلیت مزیت مینی چیلرها و داکت اسپلیت ها نسبت به چیلر مرکزی مستقل بودن واحد ها و همین طور قبض برق مجزا است و ساکنین با توجه به مصرفشان پول برق را پرداخت می کنند . اما ابزاری برای اندازه گیری انرژی (Energy meter) این امکان را فراهم می کند که با وجود استفاده از چیلر مرکزی بتوان هزینه هر واحد را به طور مجزا محاسبه کرد . همین طور مصرف برق مینی چیلر ها از چیلر های مرکزی و داکت اسپلیت بیشتر است . و هزینه برق چیلرهای مرکزی به این دلیل که تمامی کمپرسور ها به طور همزمان روشن نیستند 30 تا 40 % کم تر از داکت اسپلیت است . نتیجه مهم است که یک دید کلی داشته باشید و یک سیستم کاربردی ایجاد کنید تا مصرف انرژی در سیستم های آب سرد بهینه سازی شود، در غیر این صورت در برخی از نقاط سیستم، کارایی چیلر کاهش می یابد. برای مهندسین طراح بسیار مهم است که در طول پروسه طراحی، مزایا و کارایی سیستم چیلر به دقت ارزیابی شود.
روفتاپ پکیج چیست ؟