سیستم های VRF وستن ایر

VRF چیست ؟ دستگاه VRF مخفف سه کلمه Variable Refrigerant Flow (به معنی جریان متغیر مبرد) است. منظور از جریان مبرد به معنی مقدار مشخص و ثابتی از گردش هوا در اواپراتور است كه در نتیجه منجر به تنظیم دمای جداگانه هر اتاق می شود.با نصب سیستم هوشمند VRF در خانه یا محل كار هر قسمت فضا به طور جداگانه بر حسب دمای اتاق سرد یا گرم می شود.ویژگی بارز این دستگاه جمع و جور بودن آن است طوری كه مكان نصب فضای كمی را اشغال می كند و نیاز به تخصص ونصاب آموزش دیده دارد. به بیان ساده تر، با نصب سیستم های VRF كوچكترین تغییر دمایی را از لحاظ گرمایشی و سرمایشی احساس نخواهید كرد و از كارایی و بازده انرژی دستگاه متحیر خواهید شد.از طرفی سیستم های VRF سر و صدای بالایی  تولید نمی كنند و سكوت آرامشبخشی در محیط پابرجا می شود.از وجود تكنولوژی در این سیستم نیز نباید غافل شد،سرعت کمپرسور آن می تواند بدون هیچ اختلالی دمای هر اتاق را به صورت جداگانه و كلی متعادل كند.در هر صورت، سیستم وی ار اف به دلیل مزایای منحصر به فرد خود از طراحی گرفته تا راحتی استفاده از آن توانسته گوی رقابت را از سیستم های تهویه مطبوع دیگر چون چیلر و داكت اسپیلیت بگیرد و جایگاه ویژه ای پیدا كند. متاسفانه به دلیل دقت در نصب و طراحی متفاوت سیستم در ساختمان های مختلف منجر به اتلاف انرژی و عدم استقبال از آنها شده است. بنابراین پس از خرید  VRF از هر شرکت یا هر برندی در مورد طراحی، نصب و راه اندازی آن مطلع شوید.

 

سیستم های VRF وستن ایر چیست ؟

سیستم‌های VRF  وستن ایر با کیفیت ممتاز و با بهره ‌گیری از دانش روز اروپا و به وسیله ‌ی تجهیزات پیشرفته تمام اتوماتیک و متخصصین کارآزموده تولید و عرضه می‌ شود سیستم‌ های حجم مبرد متغیر VRF دستگاه ‌های جدیدی هستند که در طی سال‌های اخیر تولید و به بازار عرضعه شده ‌اند در فصل زمستان و تابستان مشکلات مربوط به  راه‌اندازی سیستم ‌های خنک کننده و راه اندازی لوازم گرمایشی از قبیل دشواری و هزینه‌های خاص را با کمترین میزان در خانه و مکان ‌های دیگر به حداقل برسانند‌. سیستم ‌هایVRF  انواع پیشرفته‌ ای از سیستم‌های مولتی اسپیلیت بدون کانال هستند که اجازه می ‌دهند واحدهای داخلی زيادي به هر واحد خارجی متصل شوند و امکانات اضافه ‌ای از قبیل گرمایش و سرمایش همزمان و بازیابی گرما را نیز فراهم کنند. سیستم‌های پمپ گرمایی مولتی اسپیلیت گرمایش در تمام واحدهای داخلی  یا سرمایش در تمام واحدها را امکان پذیر می‌سازند  نه گرمایش و سرمایش همزمان. اما سیستم‌های VRF امکان گرمایش و سرمایش همزمان و همچنین بازیابی گرما جهت کاهش مصرف انرژی طی فصل گرمایش را فراهم میکنند. واژه VRF به معنای کنترل تغییرات حجم مایع مبرد بر اساس بار مورد نیاز میباشد به این معنا که مقدار مایع مبرد با توجه به نیاز سرمایشی و گرمایشی فضاها به صورت هوشمند و مجزا تغییرمی‌کند در حالی که در کولرگازی‌های متداول و یا سیستم‌های اسپلیت یونیت معمولی تولید برودت در کندانسور انجام می‌شود از این رو امکان کنترل تبخیر مایع مبرد به صورت مجزا در فضاهای مختلف پروژه‌های ساختمانی وجود ندارد علاوه بر این در سیستم VRF میزان اختلاف درجه حرارت مبرد بین یونیت داخلی و خارجی به کم‌ترین حد خود رسیده و ضریب عملکرد COP سیستم به بالاترین مقدار خود خواهد رسید. واژه VRF به معنای کنترل تغییرات حجم مایع مبرد بر اساس بار مورد نیاز ‌میباشد  به این معنا که مقدار مایع مبرد با توجه به نیاز سرمایشی و گرمایشی فضاها به صورت هوشمند و مجزا تغییرمیکنند در حالی که در کولرگازی‌های متداول و یا سیستم ‌های اسپلیت یونیت معمولی تولید برودت در کندانسور انجام می ‌شود  از این رو امکان کنترل تبخیر مایع مبرد به صورت مجزا در فضاهای مختلف پروژه‌های ساختمانی وجود ندارد علاوه بر این در سیستم VRF میزان اختلاف درجه حرارت مبرد بین یونیت داخلی و خارجی به کمترین حد خود رسیده و ضریب عملکرد COP سیستم به بالاترین مقدار خود خواهد رسید.

VRF INDOOR UNIT

نحوه و نکات نصب VRF

نصب کولرگازی مولتی اسپلیت

یک سیستم تهویه مطبوع مولتی اسپلیت نیاز به نصب حرفه ای دارد و باید در مورد محل قرار دادن یونیت کمپرسور در فضای باز توجه ویژه ای داشته باشید. در حالت ایده آل، باید جلوی نور مستقیم خورشید نباشد و روی یک سطح محکم مانند یک دال بتنی نصب شود یا توسط براکت های محکم به دیوار متصل شود.سیستم VRF پیچیدگی های نصب خاص خود را دارد و نیاز به افراد متخصص و كاربلد دارد.در غیر اینصورت هزینه های بسیار سرسام آور شما را كلافه خواهد كرد.دستگاه های وی ار اف در مناطق مرطوب قابل نصب نیست و كارایی دستگاه را كاهش می دهد. در هر صورت نصب مناسب و دقیق سیستم VRF در هر ساختمانی ضروری است، اگر نكات نصب را در اوایل پروژه (یعنی مرحله طراحی) در نظر بگیرید بعداً از هزینه های اضافه جلوگیری می شود

وی آر اف سامسونگ

· 

اندازه گیری دقیق ابعاد ساختمان

در ابتدا باید اندازه دقیقی متناسب با مكانی كه می خواهید سیستم در آن نصب شود برآورد كنید.در نظر گرفتن ابعاد ساختمان برای تخمین فاصله بین دو یونیت داخلی و خارجی و طول لوله كشی بسیار مهم است.در بهترین حالت برای بدست آوردن این ابعاد می توانید از كاتالوگ شركت سازنده كمك بگیرید.

واحدهای فن کویل VRF (یونیت داخلی) اگر دقیق اندازه گیری نشود ،گردش هوا در دستگاه متوقف می شود. ظرفیت دستگاه برای فضاهایی که نیاز به تهویه دارند، به یک واحد هوای جداگانه (MAU) با کویل های خنک کننده و گرمایشی نیاز دارد تا هوا را در فن کویل تامین کند.به عنوان مثال، برای یک ساختمان اداری با اندازه متوسط ​​باید سیستم های VRF با اندازه متوسط در نظر گرفته شود

یونیت دا

·       

در نظر گرفتن فضای اضافی و هزینه ها

وجود هوای تازه نیاز به کانال و لوله كشی ساختمان دارد كه بتواند به راحتی هوا را به گردش در آورد. برای این منظور باید فضا و هزینه های مربوط به نصب سیستمی كه هوای معتدل را به واحدهای فن کویل برساند، در نظر گرفته شود.

هزینه ملزومات لازم

اگر قصد دارید واحد اختصاصی برای نصب VRF/VRV  داشته باشید،باید آداپتور جداگانه برای سیستم سفارش دهید زیرا بدون آداپتور، مستلزم هزینه های بالای برق و در نتیجه تعمیر و نگهداری بیش از حد می شوید.

برنامه ریزی برای تعمیر و نگهداری مکرر

انجام بررسی های تعمیر و نگهداری منظم شش ماهه یا یک ساله یک ضرورت لازم برای سیستم های وی ار اف است.زیرا اگر یك نشتی در واحد فن کویل داخلی و یا در یک فضای محدود با تهویه ناکافی رخ دهد، باید سریعا آن را تعمیر كرد.بنابراین هنگام نصب حتما باید نشتی ها بررسی شود.

طریقه نصب لوله كشی

در لوله کشی سیستم های وی ار اف نکته حائز اهمیت ،بررسی خطوط لوله و اندازه آن برای یونیت های داخلی و خارجی سیستم است.به عنوان مثال حداقل برای هر 5 متر لوله باید از یك پیج استفاده كنید.توجه به این نکات بسیار مهم است و لازم است که سرویس کار از عبور مناسب گاز و آب از لوله‌ها آگاه باشد.

نصب یونیت داخلی و خارجی

هنگام نصب یونیت های داخلی باید فضایی را برای تعمیر آنها اختصاص دهید همچنین استحكام محلی كه یونیت باید در آن  نصب شود نیز بررسی كنید. نصب یونیت خارجی نیز نباید در معرض مستقیم آفتاب  قرار گیرد.

سیم کشی

سیم كشی برق جداگانه برای یونیتهای داخلی و خارجی باید در نظر بگیرید و برق یونیت های داخلی باید مجهز به کلید مینیاتوری به همراه محافظ باشند. سیم کشی برق باید توسط افراد حرفه ای و با رعایت قوانین و استاندارد های بین المللی و محلی انجام شود در نهایت  کابل برق و کابل ارتباطی را در یک غلاف قرار ندهید.

میزان ظرفیت سرمایش و گرمایش

هنگامی كه سیستم وی ار اف مورد نظر خود را سفارش دهید، باید به میزان ظرفیت یونیت های داخلی و خارجی آن توجه كنید تا مستلزم هزینه های اضافی نشوید.معمولا  از مجموع میزان ظرفیت یونیت های داخلی توان یونیت بیرونی محاسبه می شود در نتیجه از هزینه برای خرید ظرفیت بالاتر دستگاه جلوگیری می شود.

تامین هوای ساختمان

هنگام نصب حتما باید از وجود دستگاه هواساز در یونیت بیرونی دستگاه مطمئن شوید، هواساز هوای تمیز را از طریق كویل های دستگاه به ساختمان هدایت می كند.

در نظر گرفتن دمای سیستم

هر برند VRF ظرفیت های گرمایشی و سرمایشی متفاوتی دارد به این معنی كه دمای مربوط به درجه سرمایشی و گرمایشی  روی دستگاه تنظیم شده است .به همین دلیل با در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی منطقه خود باید نوع سیستم مناسبی از سیستم وی ار اف را تهیه كنید

وجود

مالتی اسپلیت (Multi Split) چیست؟

کولرهای گازی اسپلیت همانطور كه از نامشان پیداست بسیار قدرتمند و مقرون به صرفه هستند  و به دلیل کارایی بی صدا در مقایسه با سیستم های تهویه مطبوع دیگر شناخته شده می باشند. در واقع دو نوع اسپلیت تهویه مطبوع وجود دارد: کولر گازی اسپلیت و کولرگازی اسپلیت مولتی،افراد بسیاری كمتر در مورد تعریف مولتی اسپلیت و تفاوت های آن با کولرگازی اسپلیت شنیده اند، اما بد نیست در مورد این نوع اسپیلیت كمتر شناخته شده نیز اطلاعات داشته باشید.

همه سیستم‌های اسپلیت نسبت به سیستم‌های تهویه مطبوع پنجره‌ای،دیواری بی صداتر، قدرتمندتر و از لحاظ انرژی کارآمدتر هستند. بسیاری از سیستم های تهویه مطبوع سیستم اسپلیت و مالتی اسپلیت دارای ویژگی های داخلی مفیدی مانند سنسورهای حرکتی، Wi-Fi و تصفیه کننده هوا یا یونیزر هستند.

به بیان ساده تر،تهویه مطبوع اسپلیت امكان سرمایش تنها یک اتاق را دارد، در حالی كه کولرگازی مولتی اسپلیت امكان خنك سازی چندین اتاق را به طور همزمان دارد. سیستم تهویه مطبوع اسپلیت از یک کمپرسور و یک خروجی هوا تشکیل شده است، در حالی که تهویه مطبوع مولتی اسپلیت دارای چندین خروجی هوا (تا پنج عدد) است که همه به یک کمپرسور متصل می شوند.

آیا خرید کولرگازی مولتی اسپلیت مناسب است؟

اگر می خواهید بیش از یک مکان در خانه خود را مجهز به تهویه کنید و نیاز به کنترل مستقل دمای هر اتاق دارید، مولتی اسپلیت یک انتخاب ایده آل است. زیرا سیستم مولتی اسپلیت از چندین واحد داخلی عملیات سرمایش و گرمایشی را ارائه می دهد.

مزایای تهویه مطبوع مولتی اسپلیت

مزایا سیستم های VRF وستن ای

 • فن یونیت خارجی با تکنولوژی کاهش مصرف انرژی
 • تکنولوژی مبرد با قابلیت تنظیم کاهش مصرف انرزی
 • تنوع در ترکیب یونیت ‌های خارجی
 • طیف کاربرد و عملکرد گسترده
 • سیستم تمام DC اینورتر
 • کنترل با موج سینوسی ۱۸۰ درجه
 • مبدل حرارتی با راند مان بالا
 • بالا بودن ضریب عملکرد COP و نسبت بازدهی انرژی EER
 • قابلیت مدولار بودن برای کنترل مصرف انرژی
 • تکنولوژی کمپرسور با قابلیت تنظیم کاهش مصرف انرژی
 • اتصال لوله به صورت ۳۶۰ درجه
 • عملکرد جعبه سیاه
 • جعبه کنترل الکتریکی قابل چرخش
 • فشار استاتیکی متغیر
 • متراژ طول لوله کشی
 • عملکرد بی صدا
 • سرمایش و گرمایش سریع
 • کنترل دقیق دما
 • عدم وجود لوله تعادل روغن بین یونیت‌های خارجی
 • راه اندازی اتوماتیک، تخلیه و شارژ اتوماتیک مبرد

بازه قیمت VRF (وی ار اف) در بازار ایران از 1500 تا 3000 دلار با توجه به برند انتخابی می باشد

سیستم VRF دستگاه یکپارچه سرمایشی و گرمایشی است که به صورت دو تکه شامل یونیت خارجی و یونیت داخلی ساخته شده و از طریق لوله کشی مسی حاوی مبرد به یکدیگر متصل می شوند و به همین خاطر به آن اسپلیت مرکزی نیز گفته می شود زیرا همانند اسپلیت به صورت دو تکه ساخته می شود.

یونیت خارجی که در مکانی خارج از ساختمان مانند پشت بام یا حیاط نصب شده به صورت مرکزی به چندین یونیت داخلی یا همان فن کویل متصل می‌شود و سرمایش و گرمایش ساختمان را تامین می کند.

انواع برندهای سیستم های VRF

 • برند های ژاپنی

برند های ژاپنی سیستم VRF دایکین ، میتسوبیشی الکتریک ، او جنرال می باشد.

 • برند های کره ای

برندهای كره ای شامل ال جی ، سامسونگ می باشد كه به عنوان مولتی وی ال جی و دی وی ام سامسونك  نیز شناخته می‌شوند و قیمتی پایین تر از برندهای ژاپنی دارند.

 • برند های چینی

برندهای چینی  میدیا ،آکس،گرین ،گری و وستن ایر می باشند که قیمتی پایننتر از برندهای ژاپنی و کره ای دارند و این امر باعث شده جایگاه خود را در بازار ایران پیدا کنند

رادکو نماینده فروش انواع VRF :

محصولات  مطابق با نیازها و درخواست های هر مشتری طراحی و تولید شده است .با توجه به اطلاعات فنی و قیمت های مناسب ارائه شده انواع VRF در سایت تخصصی و معتبر رادکو، صمیمانه امیدواریم شما کاربر گرامی ضمن مطالعه مشخصات فنی کامل ارائه شده، با اطمینان خاطر از گارانتی اصلی+تحویل سریع محصولات، رادکو را جهت خرید محصول مورد نیاز خود (از یک محصول تا خرید عمده برای شرکت ها و پروژه های ساختمانی) در سراسر کشور و حتی در کشورهای همسایه و منطقه خاورمیانه انتخاب فرمائید.جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع سیستم ها، شناخت خصوصیات، مزایا و معایب هر یک، انتخاب مناسب ترین سیستم برای ساختمان های مسکونی  و اداری خود و نیز استعلام قیمت VRF (وی آر اف) و سایر دستگاه ها با مهندسان ما تماس بگیرید.

راههای ارتباط با ما

 • تلفن های تماس با ما

  دفتر تهران:71057987و28428609-021

  تلفن همراه:09385059681 

   ساعت پاسخگویی : شنبه تا پنجشنبه  ساعت 9 الی 18

 • آدرس ایمیل

  واحد بازرگانی و فروش:

  sm@radcoir.com

ازطریق واتساپ با ما در تماس باشید
ارسال از طریق واتساپ