انتخاب یک سیستم تهویه مطبوع که بهترین نیازهای شما را برآورده می کند

مطالعه بیشتر:

10 نکته که برای انتخاب چیلر باید در نظر بگیرید

الزامات سیستم AC خود را بشناسید

ظرفیت سرمایش/گرمایش جایی است که سیستم های تهویه مطبوع تجاری/صنعتی به طور قابل توجهی با سیستم های تهویه مطبوع مسکونی متفاوت است. سیستم‌های تهویه مطبوع تجاری/صنعتی با توجه به ظرفیتشان به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند: آنهایی که برای ادارات با اندازه متوسط ​​هستند و آنهایی که برای ساختمانها و تأسیسات بزرگ هستند.

ظرفیت مورد نیاز را متناسب با استفاده مورد نظر تعیین کنید

برخلاف کولرهای خانگی، در انتخاب پکیج تهویه مطبوع باید به این نکته توجه کرد که اتاق برای چه کاری است و اندازه اتاق چقدر است.
به عنوان مثال، ظرفیت تهویه مطبوع مورد نیاز برای یک دفتر کار و یک آشپزخانه با یک آشپزخانه، حتی زمانی که مساحت یکسانی داشته باشند، بسیار متفاوت است. در زیر فهرستی از برخی از عناصری است که با در نظر گرفتن کاربرد مورد نظر اتاق/ساختمان باید در نظر گرفته شوند و ممکن است به شما در انتخاب ظرفیت یک پکیج تهویه مطبوع کمک کنند.

تهویه دفتر:

افزایش گرما از تجهیزات اداری عامل مهمی در افزایش گرمای کلی یک فضا و در نتیجه بار کلی گرمایش/سرمایش است.

تهویه خرده فروشی:

معمولاً برای جبران اتلاف گرما از طریق درها و پنجره ها به ظرفیت اضافی نیاز است. هرچه دهانه یا ناحیه در معرض هوای بیرون بزرگتر باشد، گرمای بیشتری از دست می‌رود.

تهویه غذاخوری/رستوران:

در تهویه رستوران باید دریافت گرما از تجهیزات رستوران در نظر گرفته شود.

 تهویه کافه / آرایشگاه / سالن زیبایی:

برای محیطی که مشتریان برای مدت زمان نسبتاً طولانی می‌نشینند،حجم جریان هوا و جهت وزش باد از سیستم تهویه مطبوع باید به دقت محاسبه شود.

یک سیستم تهویه با اندازه مناسب انتخاب کنید

سیستم تهویه مطبوع با سایز بزرگتریا کوچکتر، کمتر موثر است. مدلی را با ظرفیت مناسب تهویه مطبوع نسبت به متراژ مربع فضا تعیین کنید.

■  ظرفیت تهویه مطبوع اولیه بر اساس مساحت محل و نوع کاربری (بار تهویه مطبوع معمول)

مطالعه بیشتر:

سیستم تهویه مطبوع ویلا

انواع سیستم های تهویه مطبوع – تهویه مطبوع تجاری

سیستم تهویه مطبوع تجاری/صنعتی در مدل های مختلفی عرضه می شوند. انتخاب یکی که با نوع کسب و کار شما مطابقت داشته باشد ملاحظات بیشتری را شامل می شود، به عنوان مثال، استفاده مورد نظر از فضایی که قرار است در آن نصب شود. توصیه می شود از یک متخصص مشاوره بگیرید.

سیستم تهویه مطبوع دفتر/فروشگاه:

سیستم تهویه مطبوع ( تک اسپلیت) با یونیت داخلی و خارجی:

در یک سیست تهویه مطبوع  اسپلیت (جدا)، یک واحد خارجی سیستم را اجرا می کند تا هوای مطبوع را برای واحد داخلی تامین کند. انواع مختلفی برای واحدهای داخلی موجود است که کاربران می توانند از بین آنها یکی را انتخاب کنند که به بهترین وجه با نیازهای فضایی که قرار است در آن مورد استفاده قرار گیرد مطابقت دارد، به عنوان مثال، اتاق سرور.

تهویه مطبوع پکیج( مولتی اسپلیت)

یک واحد بیرونی برای چند واحد داخلی کار می کند، تهویه مطبوع چند اسپلیت داخلی انتخاب محبوبی برای ساختمان های کوچک تا متوسط ​​است.  AC های مولتی اسپلیت در مدل های مختلفی عرضه می شوند. یکی را انتخاب کنید که به بهترین وجه نیازهای کسب و کار شما را برآورده کند.
از آنجایی که تنها یک واحد خارجی مورد نیاز است، یک سیستم مولتی اسپلیت برای ساختمان هایی با فضای بیرونی محدود مناسب است.

سیستم تهویه مطبوع ساختمان/کارخانه:

VRF / Mini VRF:

در یک سیستم تهویه مطبوع جریان مبرد متغیر variable refrigerant flow (VRF) ، یک واحد خارجی چند واحد داخلی را اجرا می کند.
سیستم های VRF به عنوان تهویه مطبوع پکیج طبقه بندی می شوند، اما معمولاً برای ساختمان های اداری/تجاری متوسط ​​تا بزرگ انتخاب می شوند.
یونیت های خارجی Mini VRF نسبت به VRF های معمولی استاندارد نظر اندازه جمع و جورتر هستند. با این حال، طراحی آنها برای انتشار هوای تخلیه شده به طرفین اجازه نمی دهد که آنها در ترکیب با واحدهای دیگر استفاده شوند. از این رو؛ آنها بیشتر برای ساختمان های کوچک تا متوسط ​​مناسب هستند.

سیستم تهویه مطبوع پمپ حرارتی گاز (GHP)gas heat pump:

سیستم تهویه مطبوع پمپ حرارتی گاز (GHP) دارای یک کمپرسور موتور گازی در داخل واحد بیرونی و یک پمپ حرارتی برای گرم کردن یا خنک کردن هوا در فضاهای زندگی است.
این به روشی مشابه به عنوان یک سیستم پمپ حرارتی الکتریکی (EHP) کار می کند. تفاوت این است که به جای موتور الکتریکی از موتور گازی استفاده می کند.

سیستم ghp

اوج تقاضا را کاهش می دهد:

تهویه مطبوع ممکن است بیشترین مصرف برق را در دوره هایی در تابستان که بیشترین انرژی در شهرها مورد نیاز است، داشته باشد. سیستم‌های GHP که برق کمتری نسبت به سیستم‌های EHP مصرف می‌کنند به کاهش اوج تقاضا کمک می‌کنند.

اوج بارهای برق، GHP در مقابل EHP:

مقایسه مصرف برق ghp,EAC

کاهش هزینه های تهویه مطبوع:

سیستم های GHP گازسوز فقط برای تجهیزات کمکی مانند فن ها از برق استفاده می کنند که به معنی کاهش قابل توجه مصرف برق است.

مقایسه مصرف برق، GHP در مقابل EHP:

مقایسه مصرف برق سیستم های ghp, ehp

به شما اجازه می دهد در طول زمستان گرم بمانید:

به غیر از پمپ حرارتی، یک سیستم GHP از گرمای اتلاف موتور گازی برای چرخه گرمایش در طول زمستان استفاده می کند. بدون نیاز به یخ زدایی، چرخه گرمایش تهویه مطبوع GHP به سرعت کل ساختمان را حتی در صبح های بسیار سرد گرم می کند.

چیلر

چیلر ماشینی است که گرما را از طریق سیکل تبرید فشرده سازی بخار یا جذبی از مایع خارج می کند. این مایع به نام مبرد از طریق مبدل حرارتی برای خنک کردن تجهیزات به گردش در می آید. چیلرها برای ماشین‌های صنعتی و ابزارآزمایشگاهی استفاده می‌شوند تا دائماً دمای مطلوب را حفظ کنند. ساختمان های تجاری و کارخانه ها نیز از چیلر برای تهویه مطبوع استفاده می کنند. اصطلاح چیلر ناشی از این واقعیت است که آنها بیشتر برای خنک کردن استفاده می شوند. با این حال، برخی از چیلرها برای گرم کردن نیز طراحی شده اند.

انواع چیلر

دو نوع اصلی چیلرهای تراکمی بخار هوا خنک و آب خنک هستند.

هوا خنک

یک چیلر هوا خنک، گرمای تولید شده از مبدل حرارتی را به اتمسفر دفع می کند

آب خنک شده

یک چیلر آب خنک دارای یک برج خنک کننده برای خنک کردن آب مبرد است.

چیلر جذبی، نوعی از چیلرهای آب خنک، به نیروی الکتریکی بسیار کمی نیاز دارد. این به عنوان یک سیستم تبرید منبع حرارت برای سیستم های تهویه مطبوع مرکزی ساختمان های متوسط ​​تا بزرگ استفاده می شود.

یک چیلر جذبی چگونه کار می کند

چیلر جذبی با چیلرهای دیگر متفاوت است زیرا از کمپرسور برای فشرده سازی مبرد استفاده نمی کند. در عوض، از اصول تبخیر برای حذف گرما از آب سرد استفاده می کند.

فواید چیلر:

از مزایای چیلرها می توان به انعطاف پذیری در فضاهای نصب و چیدمان لوله کشی آب اشاره کرد. چیلر، آب در حال گردش به کویل های خنک کننده را خنک می کند که به نوبه خود گرما و گرمای نهان را از هوا به آب سرد منتقل می کند. انتخاب تعداد اجزای مورد استفاده و نحوه چیدمان آنها نسبتاً انعطاف پذیر است. بنابراین، این سیستم نیازهای مختلفی را برای ظرفیت تهویه مطبوع بالا و فضاهای بزرگتر برآورده می کند که به نوبه خود کاربردهای تجاری و صنعتی را گسترش می دهد. برای یک سیستم چیلر، لازم نیست محدودیت‌های تهویه مطبوع با انبساط مستقیم را در نظر بگیرید، به عنوان مثال، اختلاف ارتفاع و طول لوله‌های مبرد.
این به طور موثر از گرمای هدر رفته، بخار، و/یا آب داغ تولید شده در فرآیندهای تولید استفاده می کند. سیستم های تولید همزمان که از گرمای اتلاف (از آب گرم) استفاده می کنند، کاربردهای رایجی هستند که از چرخه های چیلر سود می برند.

واحد هواساز:

یک واحد هواساز (AHU) air handling unit جزء کلیدی یک سیستم تهویه مطبوع است. هوای بیرون یا تهویه شده را می گیرد، ذرات و گرد و غبار را حذف می کند، سطح دما و رطوبت را کنترل می کند و هوای مطبوع را از طریق مجاری تامین می کند.
داخل محفظه AHU کویل های خنک کننده/گرمایش آب، کویل های گرم کننده مجدد، رطوبت ساز، فیلتر هوا و دمنده قرار دارند. AHU معمولاً در اتاق ماشینی که به طور خاص برای آن طراحی شده است نصب می شود. با همه اجزای ماژولار شده و پکیج شده در یک واحد، اکثر AHU ها سهولت تعمیر و نگهداری را فراهم می کنند. به طور معمول، منبع تبادل حرارت  یک AHU یک چیلر یا VRF است که برای ایجاد هوای مطبوع، گرما را بین آب سرد/گرم شده یا مبرد و هوای محیط مبادله می‌کند. ترکیب یک چیلر و AHU می‌تواند یک سیستم تهویه مطبوع مناسب برای ساختمان‌های با اندازه متوسط ​​تا بزرگ بسازد، در حالی که VRF و AHU با هم برای ارائه سیستمی استفاده می‌کنند که برای ساختمان‌های کوچک تا متوسط ​​بهترین عملکرد را دارد.

تهویه مطبوع مرکزی:

در یک سیستم تهویه مطبوع مرکزی، یک منبع حرارتی نصب شده در ساختمان، آب در حال گردش در سیستم را گرم می کند. آب به و از یک AHU جریان می یابد تا هوای مطبوع را فراهم کند. در مقابل، سیستم های تهویه مطبوع مجزا برای هر طبقه و منطقه منابع گرمایی دارند.

نحوه عملکرد سیستم تهویه مطبوع مرکزی:

یک سیستم تهویه مطبوع مرکزی از تجهیزات منبع گرما استفاده می کند، به عنوان مثال، چیلر، بویلر،  یک واحد انتقال هوا یا فن کویل. این اصطلاح از این واقعیت ناشی می شود که تمام اجزای منبع گرما در یک محفظه واحد قرار می گیرند که از آن هوای مطبوع از طریق یک مجرای تامین هوای گرم/سرد منتقل می شود.
اغلب، سیستم های تهویه مطبوع مرکزی برای ساختمان ها و تأسیسات بزرگ انتخاب می شوند.

فواید تهویه مطبوع مرکزی:

مزایای زیادی برای سیستم واحد مرکزی وجود دارد که می تواند آن را به یک سرمایه گذاری ارزشمند تبدیل کند. شما از بین صدها مدل مختلف سیستم هوای مرکزی حق انتخاب دارید. چیلر/AHU با قابلیت مکان آزاد، طرح لوله‌کشی و محدودیت‌های کمتر در کانال‌ها و طول لوله‌ها، انعطاف‌پذیری طراحی ساختمان را امکان‌پذیر می‌سازد. به عنوان مثال، در طول یک چرخه خنک کننده، آب خنک شده در چیلر به کویل کندانسور می رود که گرما را به اتمسفر خارج می کند، سپس فن هوای خنک شده را به کانال می رساند. این اجزا را می توان به طور انعطاف پذیر ترکیب کرد و بدون توجه به ظرفیت مورد نیاز یا حجم فضایی که باید خنک شود، نیازهای صحنه تهویه مطبوع شما را برآورده کرد. مزیت دیگر این است که مجبور نیستید محدودیت‌هایی را که معمولاً با تهویه مطبوع با انبساط مستقیم همراه است، در نظر بگیرید، به عنوان مثال، اختلاف ارتفاع قطعات، طول لوله‌کشی مبرد، محدودیت در حجم هوا یا فشار ساکن.

[prod_promo promo_type=’category-promo’ prod_heading=’8663′ cat_heading=’391′ heading=’محصولات تهویه مطبوع’ imgsize=’180′ desktopimg=” mobileimg=” style=’custom-sub’ subheading_size=’22’ label=’مشاهده محصولات رادکو RADCO’ link=’manually,https://www.radcoir.com/shop/’ link_target=’_blank’ size=’small’ icon_select=’no’ icon=’ue800′ font=’entypo-fontello’ headingcolor=” headingcustom_font=” subcolor=” custom_subfont=” color=’theme-color’ custom_bg=’#444444′ custom_font=’#ffffff’ custom_class=” template_class=” av_uid=’av-5lpq5j9′ sc_version=’1.0′]
جهت مشاهده محصولات تولیدی شرکت رادکو کلیک نمایید
[/prod_promo]

محاسبه چیلر برای خنک کاری دستگاه های صنعتی :

انتخاب چیلر

Heat load = Flow rate x Fluid density x Fluid specific heat x Constant x ΔT

جدول

اختلاف دمای ورود و خروج مبدل به فارنهایت × 1×8.33 ×گالن بر ساعت  =BTU

تن تبرید واقعی(TR) = BTU/12000  که  3.52KW=1 TR

مثال: چیلر برای خنک کاری دستگاه صنعتی که گردش آب در آن 1000گالن بر ساعت و دمای آب ورودی به مبدل 27درجه سانتی گراد و می خواهیم دمای آب خروجی از آن 19درجه سانتی گراد باشد به شرح زیر است:
BTU=14×1000×8.33×1=116620

9.7=116620/12000=تن واقعیTR

تقریبا 10 تن تبرید واقعی که 10*3.5=35KW خواهد شد

نکته : (برای به دست آوردن درجه فارنهایت درجه سانتی گراد مورد نظر را در1.8 ضرب کرده و حاصل را با 32 جمع می کنیم.(19 ×1.8)+32 =66.2 فارنهایت و (27 ×1.8)+32=80.6 فارنهایت 80.6-66.2=14.4 اختلاف دما)

جهت ضریب اطمینان 25% به مقدار قدرت خنک کننده حاصل اضافه می کنیم، و به این ترتیب چیلر مناسب فرآیند را تعیین می کنیم.

مطالعه بیشتر:

شناخت انواع چیلر، طراحی و نحوه انتخاب بهینه چیلر- بررسی چیلرهای تراکمی و نحوه انتخاب آنها- شناخت انواع کمپرسور، مزایا و معایب هر یک از کمپرسورهای مورد استفاده در چیلر های

اگر بخواهیم برای استفاده چیلر در آپارتمان ظرفیت چیلر مورد نیاز را برآورد کنیم می توانیم از محاسبات سر انگشتی زیر کمک بگیریم.

لطفا توجه داشته باشید محاسبات دقیق با توجه به ظرفیت های کمپرسور و از طریق نرم افزار های مربوطه محاسبه خواهد شد.

مطالعه بیشتر:

قیمت و خرید چیلر و مینی چیلر صنعتی

محاسبات چیلربرای ساختمان :

محاسبه چیلر برای فضای مفید :

1 -محاسبه ی سرانگشتی (تقریبی) :

به ازای هر 30 متر مربع فضای مفید  نیاز به  (TR 1 تن تبرید واقعی) خنک کاری می باشد.
برای مثال : برای خنک کاری فضای 90متری نیاز به 3تن تبرید واقعی می باشد.

2- محاسبات دقیق :

ضرایب برودتی شهرهای ایران
BTU ضرایب شهرها × متراِژ محیط مورد نظر =BTUکل
نکته در فرمول فوق چنانچه قصد محاسبه ی فضای مسکونی و بسته به دمای محیط را داشته باشید به ازای هر متر مربع m2 برابر با (400-610 )BTU مطابق جدول بالا برای شهر مربوطه در نظر می گیریم.سایر مکان های اداری و تجاری نیز در جداول مشخص شده است.

برای پاساژها و مساجد و محیط های پر رفت و آمد و شلوغ به ازای هر مربع m2برابر (BTU (550-700

و برای محیط های صنعتی دارای دستگاه هایی که خود نیز گرمای قابل توجهی تولید می کنند به ازای هر مربع m2 برابر (BTU(750-850 در نظر می گیریم.

تن تبرید واقعی(TR) =TOTAL BTU/12000  که  3.52KW=1TR

برای محاسبه ی هواساز مناسب برای چیلر به ازای هر 30 متر مربع فضا 400cfmدر نظر می گیریم
مثال : برای محاسبه ی چیلر و هواساز مورد نیاز برای یک واحد مسکونی در تهران به متراژ 240 متر به شیوه زیر عمل می کنیم.
کلBTU= 240 ×400 = 96000 Btu
8=96000/12000=تن واقعیTR   یا 8*3.5=28KW

(240/30 )×3200cfm= 400cfm (ظرفیت هواساز) حجم هوایی که هواساز می تواند جابه جا کند

مطالعه بیشتر:

قیمت و خرید مینی چیلر خانگی و ساختمانی

قیمت و مشخصات فنی فن کویل

من یک چیلر برای فرآیندمورد نیاز خود خریداری کردم ولی درجه حرارت همچنان بالا می رود. چرا؟

این وضعیت یک خنک کننده با ظرفیت پایینتر از ظرفیت مورد نظر برای فرآیند را نشان می دهد. چیلر بر اساس بار حرارتی با فرآیند تعادل می یابد. اگر دمای چیلر افزایش یابد، در این صورت فرآیند به قدرت خنک کننده بیشتری از چیلر نیاز دارد. برای خنک کردن مناسب، به چیلر با ظرفیت خنک کننده بیشتر نیاز است.

نتیجه

به طور خلاصه ، چیلرها با سیکل گردش  یک مزیت اقتصادی و جایگزین سازگار با محیط زیست بجای خنک کننده آب شیر فراهم می کنند. شرکت رادکو RADCO چیلرهایی را برای رنج دما و ظرفیت خنک کننده و همچنین کاربردهای مختلف ارائه می دهد. چیلرهای ما به شما امکان می دهند تا گرما را از تجهیزات ، مواد ، لیزرها و اجزای سازنده با حفظ جریان مداوم مایع خنک کننده و فشار ثابت بردارید.

لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و انتخاب مناسب ترین دستگاه برای پروژه خود و نیز استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید. کارشناسان شرکت مهندسی و بازرگانی راهبرد انرژی درفک (رادکو) آماده ارائه هر گونه مشاوره تخصصی در این زمینه می‌باشند.

راههای ارتباط با ما

 • تلفن های تماس با ما

  دفتر تهران:28428609و71057987-021

  تلفن همراه:09025555107

   ساعت پاسخگویی : شنبه تا پنجشنبه  ساعت 9 الی 18

 • آدرس ایمیل

  واحد بازرگانی و فروش:

  sm@radcoir.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

[promo_modern promo_type=’custom’ page_link=’144′ post_link=’4343′ portfolio_link=’94’ custom_link=’http://www.radcoir.com/shop/’ promo_image=’http://www.radcoir.com/wp-content/uploads/2019/08/فروش-محصولات-تهویه-مطبوع-سرکت-راهبرد-انرژی-درفکرادکو.jpg’ attachment=’2885′ attachment_size=’full’ new_title=’ محصولات شرکت رادکو ‘ extratag=” img_size=’gallery’ heading_size=’30’ extra_bg=’#0074aa’ overlay=’0.6′ overlay_start=’10’ overlay_end=’50’ custom_class=” av_uid=’av-14rwh8l’ admin_preview_bg=”][/promo_modern]

قیمت چیلر-خرید چیلر
طراحی چیلر هوا خنک
Chiller-efficiency-improvments
سیستم تهویه کارخانه جوجه کشی صنعتی
سیستم های HVAC برای انبارها
سیستم های تهویه مخصوص اتاق سرور
سیستم تهویه مطبوع مترو
ازطریق واتساپ با ما در تماس باشید
ارسال از طریق واتساپ