واحدهای هوارسان

در این مقاله نحوه عملکرد واحدهای Air Handling یا AHU را یاد خواهیم گرفت. ما به نمونه‌های مختلف AHU معمولی همراه با انیمیشن‌هایی برای اجزایی مانند دمپرها، کویل‌های گرمایش و سرمایش، چرخ‌های حرارتی، مرطوب‌کننده‌ها،  مبدل‌های حرارتی و موارد دیگر نگاه خواهیم کرد تا به شما در یادگیری مهندسی HVAC کمک کند.
برای آموزش ویدیو به پایین صفحه بروید.

مطالعه بیشتر:

تفاوت AHU , RTU محل نصب روفتاپ پکیج|اجزا و نحوه عملکرد روفتاپ پکیج

 از کجا می‌توانیم واحدهای انتقال هوایی را پیدا کنیم؟

مطالعه بیشتر:

10 نکته که برای انتخاب چیلر باید در نظر بگیرید

واحدهای هواساز که معمولاً مخفف A.H.U هستند در ساختمان های تجاری و صنعتی متوسط ​​تا بزرگ یافت می شوند.

آنها معمولاً در زیرزمین، پشت بام یا طبقات یک ساختمان قرار دارند. AHU به یک منطقه یا منطقه مشخص در یک ساختمان مانند ضلع شرقی، یا طبقات 1 تا 10 یا شاید یک هدف واحد مانند فقط توالت ساختمان ها خدمت می کند. بنابراین، یافتن چندین AHU در اطراف یک ساختمان بسیار رایج است.

برخی از ساختمان‌ها، به‌ویژه ساختمان‌های مرتفع قدیمی، فقط یک AHU بزرگ دارند که معمولاً روی پشت بام قرار دارد. اینها کل ساختمان را تامین می کنند. آنها ممکن است مجرای برگشت نداشته باشند، برخی از طرح‌های قدیمی‌تر به نشت هوا از ساختمان متکی هستند. این طراحی دیگر در ساختمان‌های جدید چندان رایج نیست، زیرا بسیار ناکارآمد است، در حال حاضر رایج‌ترین آن این است که چندین AHU کوچک‌تر برای تامین مناطق مختلف وجود داشته باشد. ساختمان ها همچنین هوابند بیشتری دارند، بنابراین باید یک کانال برگشت برای تنظیم فشار داخل ساختمان داشته باشیم.

مطالعه بیشتر:

قیمت وخرید چیلر

بنابراین، هدف از یک واحد هواساز چیست؟

وضعیت واحدهای هواساز و توزیع هوا در داخل ساختمان. آنها هوای تازه محیط را از بیرون می گیرند، آن را تمیز می کنند، آن را گرم می کنند یا خنک می کنند، شاید آن را مرطوب کنند و سپس آن را از طریق کانال هایی در اطراف به مناطق طراحی شده در یک ساختمان فشار می دهند. اکثر واحدها دارای یک مجرای اضافی هستند تا هوای کثیف مصرف شده را از اتاق ها خارج کرده و به AHU برگرداند، جایی که یک فن آن را به جو تخلیه می کند. ممکن است مقداری از این هوای برگشتی به منبع هوای تازه بازگردانده شود تا در مصرف انرژی صرفه جویی شود، در ادامه مقاله نگاهی به آن خواهیم داشت. در غیر این صورت، در جایی که این امکان وجود ندارد، انرژی حرارتی می تواند استخراج شده و به ورودی هوای تازه وارد شود. مجدداً بعداً با جزئیات بیشتر به آن خواهیم پرداخت.

بیایید به یک طرح ساده و معمولی نگاهی بیندازیم و سپس به چند طرح پیشرفته تر نگاه کنیم.

در این مدل بسیار ابتدایی ما دو محفظه AHU برای جریان و هوای برگشتی داریم. در قسمت جلویی ورودی و خروجی هر محفظه، یک توری برای جلوگیری از ورود اشیا و حیات وحش به اجزای مکانیکی داخل AHU داریم.

در این عکس می‌توانید ببینید که ورودی AHU اگر توری وجود نداشت، کل زباله‌ها را می‌مکید، به همین دلیل است که مهم است.

در ورودی محفظه هوای تازه و تخلیه محفظه هوای برگشت چند دمپر داریم. دمپرها ورقه های فلزی متعددی هستند که می توانند بچرخند. آنها می توانند برای جلوگیری از ورود یا خروج هوا بسته شوند، می توانند باز شوند تا هوا به طور کامل وارد یا خارج شود، و همچنین می تواند موقعیت آنها را در جایی بین آنها تغییر دهد تا مقدار هوای ورودی یا خروجی را محدود کند.

بعد از دمپرها چند فیلتر خواهیم داشت. اینها آنجا هستند تا سعی کنند همه خاک و غبار و غیره را از ورود به آهو و ساختمان بگیرند. اگر این فیلترها را نداشته باشیم، گرد و غبار در داخل کانال و تجهیزات مکانیکی جمع می شود، همچنین وارد ساختمان می شود و توسط ساکنان تنفس می شود و همچنین ساختمان را کثیف می کند. بنابراین، ما می خواهیم تا آنجا که ممکن است حذف کنیم. در سراسر هر دسته از فیلترها، ما یک سنسور فشار خواهیم داشت. این کار میزان کثیف بودن فیلترها را اندازه گیری می کند و به مهندسان هشدار می دهد که زمان تعویض فیلترها می رسد. از آنجایی که فیلترها کثیفی را جمع می کنند، مقدار هوایی که می تواند از آن عبور کند محدود می شود و این باعث افت فشار در فیلترها می شود. به طور معمول، ما تعدادی فیلتر پانل یا پیش فیلتر برای گرفتن بزرگترین ذرات گرد و غبار داریم. سپس چند فیلتر کیسه ای داریم تا ذرات گرد و غبار کوچکتر را جذب کنیم. ما قبلاً فیلترهای ahu را با جزئیات زیاد بررسی کرده ایم. با کلیک بر روی اینجا می توانید یک فیلم آموزشی در مورد آن تماشا کنید.

مطالعه بیشتر:

قیمت چیلر و نکات مهم در خرید چیلر

مهم ترین برندهای کمپرسور سرمایشی فعال در بازار ایران

انواع کمپرسور:

کمپرسور دانفوس کمپرسور بیتزر کمپرسور کوپلند

انواع کمپرسورهای کوپلند

کمپرسور اسکرال کوپلند کمپرسور DWM کوپلند
کمپرسور DWM کوپلند سری S
برای مشاهده ی کمپرسور اسکرال کوپلند لطفا کلیک نمایید برای مشاهده ی کمپرسور DWM کوپلند لطفا کلیک نمایید

انواع کمپرسور دانفوس

 • کمپرسور سیلندر پیستونی (سری MTZ، MT، NTZ) طیف وسیعی از کمپرسورهای قوی مبتنی بر بیش از 40 سال تجربه در این زمینه
 • کمپرسور اسکرال DANFOSS (سری HLM، HRM، SY، SM)
کمپرسور منیروپ دانفوس کمپرسور منیروپ دانفوس
کمپرسور اسکرال دانفوس کمپرسور اسکرال دانفوس

انواع کمپرسور تولیدی شرکت بیتزر

کمپرسورسمی هرمتیک پیستونی بیتزر کمپرسورسمی هرمتیک پیستونی بیتزر
کمپرسور رفت و برگشتی بیتزر کمپرسور رفت و برگشتی بیتزر
کمپرسور کامپکت اسکرو بیتزر کمپرسور کامپکت اسکرو بیتزر
کمپرسور دو مرحله ای بیتزر کمپرسور دو مرحله ای بیتزر
کمپرسور سمی هرمتیک اسکرو بیتزر کمپرسور سمی هرمتیک اسکرو بیتزر
کمپرسور تسمه ای بیتزر کمپرسور تسمه ای بیتزر
کمپرسور اسکرال بیتزر کمپرسور اسکرال بیتزر

مطالعه بیشتر:

شناخت انواع کمپرسور، مزایا و معایب هر یک از کمپرسورهای مورد استفاده در چیلر های تراکمی

[prod_promo promo_type=’category-promo’ prod_heading=’8663′ cat_heading=’391′ heading=’محصولات تهویه مطبوع’ imgsize=’180′ desktopimg=” mobileimg=” style=’custom-sub’ subheading_size=’22’ label=’مشاهده محصولات رادکو RADCO’ link=’manually,https://www.radcoir.com/shop/’ link_target=’_blank’ size=’small’ icon_select=’no’ icon=’ue800′ font=’entypo-fontello’ headingcolor=” headingcustom_font=” subcolor=” custom_subfont=” color=’theme-color’ custom_bg=’#444444′ custom_font=’#ffffff’ custom_class=” template_class=” av_uid=’av-5gqvjbm’ sc_version=’1.0′]
جهت مشاهده محصولات تولیدی شرکت رادکو کلیک نمایید
[/prod_promo]

مطالعه بیشتر:

شناخت انواع چیلر، طراحی و نحوه انتخاب بهینه چیلر- بررسی چیلرهای تراکمی و نحوه انتخاب آنها- شناخت انواع کمپرسور، مزایا و معایب هر یک از کمپرسورهای مورد استفاده در چیلر های

مورد بعدی که پیدا خواهیم کرد کویل های سرمایش و گرمایش هستند. اینها برای گرم کردن یا خنک کردن هوا وجود دارند. دمای هوای هوای تغذیه با خروج از AHU و ورود به کانال اندازه گیری می شود. این باید در یک دمای طراحی شده باشد تا افراد داخل ساختمان راحت باشند، این دمای طراحی شده دمای نقطه تنظیم نامیده می شود. اگر دمای هوا کمتر از این مقدار باشد، کویل گرمایش گرما را برای افزایش دمای هوا اضافه می کند و آن را به نقطه تنظیم می رساند. اگر هوا خیلی گرم باشد، کویل خنک کننده گرما را حذف می کند تا دمای هوا را کاهش دهد و به نقطه تنظیم برسد. کویل ها مبدل های حرارتی هستند، داخل کویل یک سیال گرم یا سرد است، معمولا چیزی مانند آب گرم یا سرد، مبرد یا بخار. ما قبلاً در مورد این موارد به تفصیل بحث کرده‌ایم، می‌توانید با کلیک کردن اینجا یک آموزش ویدیویی در مورد آن تماشا کنید.

بعد ما یک فن  خواهیم داشت. این کار هوا را از بیرون و سپس از طریق دمپرها، فیلترها و کویل ها به داخل می کشد و سپس آن را به داخل کانال های اطراف ساختمان فشار می دهد. فن های سانتریفیوژ در AHU های قدیمی و موجود بسیار رایج هستند، اما فن های EC در حال حاضر نصب شده اند و همچنین برای افزایش بهره وری انرژی به صورت رترو نصب می شوند. در سرتاسر فن، یک سنسور فشار نیز خواهیم داشت، اگر فن کار کند، این حسگر را حس می‌کند. اگر در حال اجرا باشد، اختلاف فشار ایجاد می‌کند، می‌توانیم از آن برای تشخیص خرابی در تجهیزات استفاده کنیم و به مهندسان در مورد مشکل هشدار دهیم. ما همچنین به احتمال زیاد کمی بعد از فن یک سنسور فشار کانال خواهیم داشت، این سنسور فشار استاتیک را می خواند و در برخی از ahu ها سرعت فن در نتیجه فشار در کانال کنترل می شود، بنابراین اغلب اوقات متوجه می شویم یک درایو با سرعت متغیر متصل به فن برای سیستم های با حجم متغیر. ما سیستم‌های VAV را به‌طور جداگانه پوشش داده‌ایم، می‌توانید با کلیک کردن اینجا یک آموزش ویدیویی برای آن تماشا کنید.

سپس کانالی داریم که هوای اطراف ساختمان را به قسمت های طراحی شده می فرستد. ما همچنین مقداری کانال کشی خواهیم داشت که تمام هوای مصرف شده را از ساختمان به قسمت جداگانه ای از AHU برمی گرداند. این AHU برگشتی معمولاً در نزدیکی منبع قرار دارد، اما لزومی ندارد، بلکه می‌تواند در جای دیگری قرار گیرد. اگر می‌خواهید نحوه اندازه‌گیری و طراحی کانال‌کشی را یاد بگیرید، می‌توانید با کلیک کردن بر روی اینجا یک فیلم آموزشی را مشاهده کنید.

AHU برگشتی در ساده ترین شکل خود فقط یک فن و دمپر در داخل دارد. فن هوا را از اطراف ساختمان به داخل می کشد و سپس آن را به بیرون از ساختمان هل می دهد. دمپر در خروجی محفظه ahu قرار دارد و با خاموش شدن AHU بسته می شود.

این یک AHU بسیار ساده و معمولی است. پس چه چیز دیگری ممکن است پیدا کنیم؟

اگر در قسمت سردی از جهان هستید که دمای هوا به نقطه انجماد یا نزدیک به آن می رسد. سپس احتمالاً یک پیش گرمکن در ورودی ورودی هوای تازه پیدا خواهیم کرد. این معمولا یک بخاری برقی است. وقتی هوای بیرون به حدود 6*c (42.8F) رسید، بخاری روشن می شود و هوا را گرم می کند تا از اجزای داخل در برابر یخ زدگی محافظت کند. در غیر این صورت ممکن است کویل های گرمایش و سرمایش داخل منجمد شده و آنها را ترکاند.

در مورد کنترل رطوبت چطور؟ برخی از ساختمان ها نیاز به کنترل رطوبت هوایی دارند که به ساختمان وارد می کنند. ما یک سنسور رطوبت را در خروجی منبع تغذیه AHU پیدا خواهیم کرد تا رطوبت هوای عرضه شده را اندازه گیری کند، این همچنین دارای یک نقطه تنظیم برای مقدار رطوبتی است که باید در هوا وجود داشته باشد.

اگر میزان رطوبت هوا کمتر از این مقدار باشد، باید با استفاده از یک مرطوب کننده رطوبت را به هوا وارد کنیم، این معمولا یکی از آخرین موارد در AHU است. این دستگاه معمولاً یا بخار اضافه می کند یا غبار آب را به هوا می پاشد. بسیاری از ساختمان‌های اداری استاندارد در شمال اروپا و شمال آمریکا واحدهای رطوبت خود را خاموش کرده‌اند یا برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی آن‌ها را حذف کرده‌اند. اگرچه آنها هنوز برای مکان هایی مانند فروشگاه های اسناد و اتاق های کامپیوتر بسیار مهم هستند.

رطوبت زدایی با استفاده از کویل خنک کننده – نحوه عملکرد واحدهای انتقال هوا
اگر میزان رطوبت هوا کمتر از این مقدار باشد، باید با استفاده از یک مرطوب کننده رطوبت را به هوا وارد کنیم، این معمولا یکی از آخرین موارد در AHU است. این دستگاه معمولاً یا بخار اضافه می کند یا غبار آب را به هوا می پاشد. بسیاری از ساختمان‌های اداری استاندارد در شمال اروپا و شمال آمریکا واحدهای رطوبت خود را خاموش کرده‌اند یا برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی آن‌ها را حذف کرده‌اند. اگرچه آنها هنوز برای مکان هایی مانند فروشگاه های اسناد و اتاق های کامپیوتر بسیار مهم هستند.

رطوبت زدایی با استفاده از کویل خنک کننده – نحوه عملکرد واحدهای انتقال هوا

اگر هوا خیلی مرطوب باشد، می توان آن را از طریق کویل خنک کننده کاهش داد. همانطور که هوا به کویل خنک کننده برخورد می کند، سطح سرد باعث می شود رطوبت داخل هوا متراکم شود و از بین برود، یک ظرف تخلیه در زیر کویل خنک کننده پیدا خواهید کرد تا آب را گرفته و تخلیه کند. از کویل خنک کننده می توان برای کاهش بیشتر رطوبت با حذف گرمای بیشتر استفاده کرد، اما البته این باعث کاهش دمای هوا به زیر نقطه تنظیم منبع می شود، اگر این اتفاق افتاد، کویل گرمایشی را نیز می توان برای بازگرداندن دما روشن کرد. این کار می کند اگرچه بسیار انرژی بر است.

بازیابی انرژی

اگر منبع تغذیه و استخراج AHU در نواحی مختلف قرار دارد، یک راه معمول برای بازیابی مقداری از انرژی حرارتی استفاده از یک سیم پیچ است. این از یک سیم پیچ در هر دو AHU تغذیه و برگشت استفاده می کند که از طریق لوله کشی به هم متصل می شوند. یک پمپ آب را بین این دو به گردش در می آورد. این گرمای هدر رفته را از استخراج AHU دریافت می کند و آن را به منبع AHU اضافه می کند. این امر باعث کاهش تقاضای گرمایش کویل گرمایشی می شود که دمای هوای بیرون کمتر از دمای تعیین شده عرضه باشد و دمای هوای برگشتی بالاتر از نقطه تنظیم باشد، در غیر این صورت گرما به اتمسفر دفع می شود. بنابراین ما به یک سنسور دمای هوا در AHU برگشتی در ورودی نیاز خواهیم داشت و احتمالاً سنسورهای دمای هوا را بعد از سیم پیچ برگشتی و همچنین قبل از ورودی هوای تازه خواهیم داشت. اینها برای کنترل پمپ و همچنین اندازه گیری اثربخشی استفاده خواهند شد. از آنجایی که پمپ برق مصرف می کند، روشن کردن آن فقط در صورتی مقرون به صرفه است که انرژی ذخیره شده بیشتر از مصرف پمپ باشد.

نسخه بسیار رایج دیگری که با آن روبرو خواهیم شد این است که یک کانال بین اگزوز و ورودی هوای تازه قرار گیرد. این اجازه می دهد تا مقداری از هوای خروجی دوباره به ورودی هوای تازه بازگردانده شود تا تقاضای گرمایش یا سرمایش را جبران کند. انجام این کار ایمن و سالم است، اما باید اطمینان حاصل کنید که هوای خروجی مقدار CO2 پایینی دارد، بنابراین برای نظارت بر آن به تعدادی سنسور Co2 نیاز داریم. اگر سطح CO2 خیلی زیاد باشد، هوا نمی تواند دوباره استفاده شود، دمپر اختلاط بسته می شود و تمام هوای برگشتی از ساختمان دفع می شود. هنگامی که در حالت چرخش است، دمپرهای اصلی ورودی و خروجی در این راه اندازی به طور کامل بسته نمی شوند زیرا هنوز به حداقل مقدار هوای تازه برای ورود به ساختمان نیاز داریم. اگر هوای برگشتی گرمتر از هوای بیرون باشد، می توانیم در زمستان از آن استفاده کنیم و اگر هوای برگشتی نسبت به دمای هوای بیرون خنک تر از هوای بیرون باشد، می توانیم از آن در تابستان استفاده کنیم، بنابراین به دمای هوا نیز نیاز داریم. حسگرها در ورودی، بازگشت و درست پس از منطقه اختلاط. برخی از ساختمان ها به 100% هوای تازه نیاز دارند، بنابراین نمی توان از این استراتژی در همه جا استفاده کرد، قوانین و مقررات محلی این را دیکته می کنند.

یکی دیگر از تغییراتی که ممکن است با آن روبرو شویم، چرخ حرارتی است. این در AHU های فشرده جدیدتر بسیار رایج است. این از یک چرخ چرخان بزرگ استفاده می کند که نیمی از آن در جریان هوای خروجی و نیمی از آن در ورودی هوای تازه قرار می گیرد. چرخ با حرکت یک موتور القایی کوچک به چرخش در می‌آید و در حین چرخش، گرمای ناخواسته را از جریان اگزوز گرفته و آن را به مواد چرخ‌ها جذب می‌کند. سپس چرخ به سمت جریان ورودی هوای تازه می چرخد، این هوا در دمای پایین تری نسبت به جریان خروجی است، بنابراین گرما از چرخ و به جریان هوای تازه منتقل می شود که بدیهی است این جریان هوای ورودی را گرم می کند و بنابراین تقاضا را کاهش می دهد. کویل گرمایش این بسیار موثر است اما مقداری هوا از اگزوز به جریان هوای تازه نشت می کند، بنابراین نمی توان از آن در همه ساختمان ها استفاده کرد.

نسخه دیگری که ممکن است با آن روبرو شویم مبدل حرارتی صفحه هوا است. این کار از ورقه های نازک فلزی برای جدا کردن دو جریان هوا استفاده می کند تا به هیچ وجه با هم تماس پیدا نکنند یا با هم مخلوط نشوند، اختلاف دمایی بین دو جریان هوا باعث می شود گرما از جریان اگزوز داغ از طریق دیواره های فلزی منتقل شود. مبدل حرارتی و به جریان ورودی سرد.

مطالعه بیشتر:

قیمت و خرید چیلر و مینی چیلر صنعتی

مطالعه بیشتر:

قیمت و خرید مینی چیلر خانگی و ساختمانی

قیمت و مشخصات فنی فن کویل

لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و انتخاب مناسب ترین دستگاه برای پروژه خود و نیز استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید. کارشناسان شرکت مهندسی و بازرگانی راهبرد انرژی درفک (رادکو) آماده ارائه هر گونه مشاوره تخصصی در این زمینه می‌باشند.

راههای ارتباط با ما

 • تلفن های تماس با ما

  دفتر تهران:28428609-021

  تلفن همراه:09385059681 

   ساعت پاسخگویی : شنبه تا پنجشنبه  ساعت 9 الی 18

 • آدرس ایمیل

  واحد بازرگانی و فروش:

  sm@radcoir.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

[promo_modern promo_type=’custom’ page_link=’144′ post_link=’4343′ portfolio_link=’94’ custom_link=’http://www.radcoir.com/shop/’ promo_image=’http://www.radcoir.com/wp-content/uploads/2019/08/فروش-محصولات-تهویه-مطبوع-سرکت-راهبرد-انرژی-درفکرادکو.jpg’ attachment=’2885′ attachment_size=’full’ new_title=’ محصولات شرکت رادکو ‘ extratag=” img_size=’gallery’ heading_size=’30’ extra_bg=’#0074aa’ overlay=’0.6′ overlay_start=’10’ overlay_end=’50’ custom_class=” av_uid=’av-4c43zm’ admin_preview_bg=”][/promo_modern]

قیمت چیلر-خرید چیلر
طراحی چیلر هوا خنک
Chiller-efficiency-improvments
سیستم تهویه کارخانه جوجه کشی صنعتی
سیستم های HVAC برای انبارها
سیستم های تهویه مخصوص اتاق سرور
سیستم تهویه مطبوع مترو
ازطریق واتساپ با ما در تماس باشید
ارسال از طریق واتساپ