کندانسور چیلر

کندانسور بین کمپرسور و شیر انبساط قرار دارد . بخار مبرد گرم با فشار بالا وارد کندانسور می شود ومبرد را تبدیل به مایع کرده و از کندانسور خارج می شود .

انواع کندانسور چیلر تراکمی

تمامی چیلرهای تراکمی دارای دو مبدل حرارتی به نام کندانسور و اواپراتور چیلر هستند که در کنار شیر انبساط ، کمپرسور و مبرد ، یک سیکل سرمایشی را با کمک آب یا هوای محیط ایجاد می کنند . کندانسور و اواپراتور علاوه بر چیلر تراکمی در دستگاه هایی مانند داکت اسپلیت و vrf   و … نیز به مورد استفاده قرار می گیرد .

کندانسور چیلر

کندانسور چیلر در دو نوع

 • کندانسور آب خنک

 • کندانسور هوا خنک

کندانسور آبی (آب خنک )

کندانسور چه کاری انجام می دهد ؟

کندانسور تمام گرمای ناخواسته جمع آوری می کند و آن را به داخل حلقه آب کندانسور انتقال می دهدکه از طریق برج خنک کننده از ساختمان رد می شود .

گرمای ناخواسته ساختمان به اواپراتور وارد می شود و مبرد آن را به کمپرسور می برد تا در آن فشرده شود . سپس این گرما از طریق کمپرسور منتقل شده و به داخل کندانسور می رود. سپس کندانسور آن گرما را گرفته و آن را از مبرد و به درون آب منتقل شده در اطراف حلقه آب کندانسور منتقل می کند مبرد و آب هرگز با هم مخلوط نمی شوند زیرا  ، آنها همیشه با یک جداره فلزی  از هم دیگه جدا می شوند ، و فقط انتقال گرما بین آنها رخ می دهد . آب کندانسور تا برج خنک کننده پمپ می شود . برج خنک کننده معمولا روی سقف قرار دارد و گرمای حاصل از آب کندانسور و هوای محیط را خارج می کند ، در نتیجه آب کندانسور خنک می شود و هوای جو گرم می شود .

زمانی که آب کندانسور خنک می شود ، پس از آن در دمای بسیار خنک تری آماده می شود تا گرمای بیشتری را دوباره از کندانسور خارج کند .

عملکرد کندانسور آب خنک

در زیر پوسته کندانسور چندین لوله قرار دارد که به صورتی که انتهای یک لوله ابتدای لوله دیگری است .بسته به نوع طراحی ، آب کندانسور مستقیما از طریق همه لوله ها جریان پیدا می کند یا از طریق نیمی از آنها و سپس یک چرخش U انجام داده و همان انتها خارج می شود .این کار برای افزایش کارایی و کاهش اندازه است .

لوله های کندانسور حاوی آب هستند . در قسمت بیرونی لوله ها مبرد در کمپرسور وجود دارد . این دو ماده یعنی آب و مبرد توسط دیواره های لوله از هم جدا شده اند.

آب کندانسور از برج خنک کننده از طریق دریچه به داخل کندانسور وارد می شود . دریچه قابل جدا شدن است برای زمانی که لوله ها نیاز به تمیز شدن داشته باشند . آب کندانسور از انتهای لوله ها عبور کرده و در انتها به دریچه دیگر برخورد کرده و 180 درجه چرخش می کند، و از طریق لوله ها برمی گردد و از دریچه اول خارج می شود .

در اولین دریچه آب ، بین ورودی و خروجی یک سرگردانی وجود دارد . این فقط برای جدا کردن و هدایت جریان به لوله صحیح است .

مبرد گرم فشرده شده از کمپرسور خارج می شود و وارد کندانسور می شود . مبرد داغ فضای بین لوله های حاوی آب کندانسور را پر می کند .

با تماس مبرد گرم با سطح خنک کننده لوله های کندانسور ، مبرد تبدیل به مایع می شود . در همین حال مبرد مایع در قسمت پایین کندانسور جمع می شود و از اینجا به پایین منتقل می شود و به دریچه انبساط می ریزد.در این زمان آب کندانسور گرم شده ، به برج خنک کننده می رود . آب کندانسور تا برج خنک کننده پمپ می شود .برج خنک کننده معمولا روی سقف قرار دارد و گرمای حاصل از آب کندانسور و هوای محیط را رد می کند ، در نتیجه آب کندانسور خنک می شود و هوای جو گرم می شود.

اجزای تشکیل دهنده کندانسور آبی

زمانی که مبرد از کمپرسور خارج می شود و به داخل کندانسور می رود ، باید دمای آن بسیار بالاتر از آب کندانسور برگشتی (ورودی) باشد که از برج خنک کننده برمی گردد.

آب کندانسور در حدود 27 درجه سانتیگراد وارد می شود بنابراین باید مبرد دارای دمای بالاتری از دمای آب باشد در غیر این صورت اگر مبرد و آب هم دما باشند چیلر قادر به خنک سازی نیست .

همین طور اگر برج خنک کننده نتواند حرارتی را که به آن ارسال می شود را از بین ببرد. در همان دما به کندانسور برمی گردد .

به عنوان مثال

اگر آب در کندانسور تا 32 درجه سانتیگراد بالا برود و برج خنک کننده نتواند این گرما را دفع کند . و آب مجددا به داخل کندانسور برگردد در این صورت چیلر توانایی خنک کنندگی خود را از دست می دهد و باعث فشار به کمپرسور و در نهایت به چیلر می شود .

در سیستم هایی که از کندانسور آب خنک استفاده می شود به یک سری تجهیزات دیگر نیز نیاز دارد.

 1. برج خنک کننده Cooling tower
 2. لوله های ورودی و خروجی (انشعابات) برج و کندانسور
 3. پمپ های زمینی سیرکوله کندانسور
 4. تابلو برق قدرت و فرمان پمپ و برج خنک کننده

دو نوع برج خنک کننده وجود دارد

 • برج خنک کننده رو باز
 • برج خنک کننده بسته

در برج خنک کننده مدار باز که رایج ترین برج خنک کننده است آب گرم کندانسور از طریق هوای محیط و عمل تبخیر خنک می شود .

اگرچه این مسئله مشکلاتی  را ایجاد می کند ، زیرا در لوله های کندانسور رسوب تشکیل می شود .خاک و سایر ذرات بر روی سطح لوله ها و مبدل حرارتی جمع شده و یک لایه عایق را تشکیل می دهند .

این تجمع رسوبات مانند نمک، خاک ،تجمع مواد معدنی و همچنین رشد باکتری ها است . لوله را عایق بندی می کند . که کارایی چیلر ها و ظرفیت خنک کنندگی را کاهش می دهد . برای رفع این مشکل می توان کندانسور را رسوب زدایی کرد.

اجزای چیلر آب خنک

کندانسور آب خنک دارای دو نوع است

کندانسور آبی (مبدل حرارتی پوسته و لوله )

به طور ساده مبدل حرارتی پوسته و لوله دستگاهی هستند که با استفاده از لوله هایی که درون یک پوسته استوانه ای خارجی قرار دارند ، دو مایع فعال را در تماس گرمایی قرار می دهد. این دو مسیر انتگرال معمولا از فلرات رسانای حرارتی ساخته شده اند که انتقال حرارت آسان را امکان پذیر می کنند . لوله ها یک مایع را از ورودی به خروجی منتقل می کنند .تعداد لوله ها تعیین می کنند که چه میزان سطح در معرض جریان پوسته قرار گیرد و بنابراین میزان انتقال گرما را تعیین می کند این دستگاه ها از جمله موثرترین ابزارهای تبادل گرما هستند زیرا به راحتی ساخته می شوند ، نگهداری می شوند ، جمع و جور هستند و انتقال گرما را به خوبی انجام می دهند . از آنها به طور گسترده ای در صنعت استفاده می شود .

کندانسور پوسته و لوله

کندانسور آبی (مبدل حرارتی صفحه ای )

یک مبدل حرارتی صفحه ای از یک سری صفحات موازی تشکیل شده است که یکی بالاتر از دیگری قرار می گیرد تا امکان تشکیل یک سری کانال برای جریان مایعات بین آنها فراهم شود .فضای بین دو صفحه مجاور کانالی را تشکیل می دهد که مایع در آن جریان دارد .

مبدل از طریق سوراخ های ورودی و خروجی در گوشه های صفحه ها وارد می شود ، و یک صفحه همیشه از یک طرف با مایعات گرم و از طرف دیگری با مایعات سرد تماس دارد.

اندازه یک صفحه می تواند از چند سانتی متر مربع تا 2یا 3 متر مربع باشد .تعداد مبدل ها می تواند از ده، تا  چند صد ، تا محدود شود .

کندانسور (مبدل حرارتی صفحه ای)

کندانسور های آبی اکثرا از نوع پوسته و لوله تولید می شوند.

کندانسور هوا خنک

کندانسور هوا خنک در واقع نوعی مبدل حرارتی است که گرمای بخار ورودی به آن مستقیما به هوای محیط اطراف کندانسور منتقل می شود . در این کندانسور از آب برای خنک سازی هیچ استفاده ای نمی شود .

کندانسور هوا خنک چیست؟

کاربرد کندانسور هوایی

تهویه مطبوع

در زمینه تهویه مطبوع یکی از پر مصرف ترین سیستم ها ، چیلر های تراکمی هستند . چیلر ها به دلیل اینکه کارایی بسیار بالایی دارند و سرویس و نگهداری از آنها هزینه کمی دارد و همچنین می توان از آنها به راحتی در تمام اقلیم ها استفاده کرد  بسیار کاربردی و مفید هستند.

به دلیل اینکه کشور ما کشوری کم آب است چیلر هوا خنک طرفداران بیشتری را به خود اختصاص داده است. به همین منظور کندانسور هوایی سیستمی پر کاربرد در زمینه تهویه مطبوع به حساب می آید . سیستم های دیگری که در آنها از کندانسور هوایی استفاده می شود می توان به vrf ،داکت اسپلیت و کولر گازی اشاره کرد که برای از بین بردن گرمای مبرد از کندانسور هوایی استفاده می کنند .

کاربرد کندانسور هوایی

تبرید

تعداد زیادی از سیستم های برودتی مانند یخچالهای خانگی ،صنعتی ، فروشگاهی ، آب سرد کن ها برای خنک سازی از کندانسور هوایی استفاده می کنند . یخچالها به دلیل اینکه ابعاد کوچکی دارند و ظرفیت محدودی به همین علت استفاده از کندانسور هوا خنک بهترین گزینه است .

کندانسور یخچال صنعتی

برودت صنعتی

در صنعت پتروشیمی ، خطوط تولید اسید سولفوریک و … مقدار قابل توجه ای بخار تولید می کنند .که برای اینکه بتوان از این بخار مجددا استفاده شود باید چگالش پیدا کند .استفاده از کندانسور هوا خنک ، این شرایط را فراهم می کند که از بخار دوباره در خط تولید استفاده شود .

کندانسور هوایی در پالایشگاه

انواع کندانسور هوا خنک

کندانسور هوایی را با توجه به شرایطی از قبیل حجم بخار عبوری ، میزان دفع حرارت ، محدود بودن فضا برای نصب ، و نوع کارکرد کندانسور می توان به دو دسته تقسیم کرد .

1- کندانسور هوایی با فین و تیوب (fin & Tube coil)

همان طور که از نام این نوع کویل ها می توان فهمید که از چند لوله (Tube) و فین (FIN) تشکیل شده است . لوله های موجو در آن از جنس مس بوده که رسانای گرمایی بسیار خوبی هستند . اما درحالی که با وجود فن که هوای اجباری را تولید می کند انتقال هوا کافی نخواهد بود .به همین خاطر از تعداد خیلی زیادی فیت آلومینیومی استفاده می شود این فین ها در فواصل کمی از هم دیگر جهت افزایش سطح تبادل حرارت تعبیه می شوند .به این صورت گرمای مبرد موجود در لوله ها مستقیما به هوای محیط دفع می شود .

کندانسور فین تیوب

2- کندانسور هوایی با کویل میکرو کانال (Micro channel coil)

طراحی سیم پیچ میکرو کانال بر اساس فناوری صنعت خودرو ساخته شده از لوله های آلومینیومی جریان موازی که به صورت مکانیکی جوش داده می شوند تا تقویت شوند. باله  از جنس آلومینیوم است که ، در نتیجه انتقال حرارت بهتر و کوچکتر ، سبکتر ،مقاوم در برابر خوردگی سیم پیچ است .

مقایسه کندانسور میکرو کانال با دیگر کندانسور ها

در سایر کندانسور ها از لوله مسی با پره های آلومینیومی استفاده میشود . این کندانسور ها در صورتی که در سایز بزرگ ساخته شوند بسیار راحت تر دچار آسیب دیدگی می شوند  .

کندانسور میکرو کانال

مزایای استفاده از کندانسور میکرو کانال

 • اندازه و کارایی : 40 % کوچکتر و 40% کارآمدتر
 • مبرد : 50% کمتر
 • دوام و مقاومت در برابر خوردگی : کندانسور میکرو کانال بسیار محکم تر هستند  و به راحتی آسیب نمی بینند در یک محیط ساحلی تا 7 برابر بیشتر دوام می آورند.

معایب

 • تمیز کردن آسان : کویل های میکرو کانال به راحتی تمیز نمی شوند زیرا به راحتی امکان گرفتن کویل ها و در نتیجه کاهش راندمان کندانسور وجود دارد .

انواع کندانسور هوایی

لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و انتخاب مناسب ترین دستگاه برای پروژه خود و نیز استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید. کارشناسان شرکت مهندسی و بازرگانی راهبرد انرژی درفک (رادکو) آماده ارائه هر گونه مشاوره تخصصی در این زمینه می‌باشند.

راههای ارتباط با ما

 • تلفن های تماس با ما

  دفتر تهران:28428609-021

  تلفن همراه:09385059681 

   ساعت پاسخگویی : شنبه تا پنجشنبه  ساعت 9 الی 18

 • آدرس ایمیل

  واحد بازرگانی و فروش:

  sm@radcoir.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات شرکت رادکو

محصولات شرکت رادکو

دستورالعمل نصب و تعمیر و نگهداری چیلر هوا خنک
چیلر جدبی
نکات مثبت و منفی سیستم های تهویه مطبوع هوشمند
خرید مینی چیلر به قیمت کارخانه
پارامترهایی که در انتخاب چیلر موثر است
شرکت سازنده چیلر صنعتی
اواپراتور سیلابی
کندانسور تقطیر برقی رادکو
تفاوت چیلر و مینی چیلر
چیلر - انواع کندانسور چیلرهای تراکمی
خرید چیلر مدولار
محاسبه هزینه برق مصرفی در چیلرهای تراکمی میزان برق مصرفی در چیلرهای آب خنک، هوا خنک، مینی چیلرها و چیلر های صنعتی به عوامل متعددی بستگی دارد . هزینه برق چیلر مجموع هزینه های از جمله مصرف برق موتور الکتریکی کمپرسور، موتور فن کندانسو، برج خنک کننده ، پمپ آب اواپراتور و کندانسورآبی است. هر کدام این اجزا مصرف انرژی دارند و مقدار مصرفشان با هم متفاوت است . • بیشترین مصرف برق مربوط به موتور الکتریکی متصل به کمپرسور است . • و همچنین موتور الکتریکی پمپ متصل به اواپراتور نیز مصرف برق دارد . • فن هایی که در کندانسور هوا خنک قرار دارند نیز برای چرخش و ورود هوا برای خنک سازی نیاز به مصرف برق دارند . • کندانسور های موجود در چیلر آب خنک از نوع پوسته و لوله برای خنک شدن به برج خنک کننده متصل هستند که پمپ متصل به برج نیز برای کارکرد خود نیاز به مصرف برق دارند. هزینه مصرف برق به چه عوامل دیگری بستگی دارد هزینه مصرف برق چیلر ها به شرایط اقلیمی و آب و هوایی ، معماری ساختمان ، مصالح به کار برده در ساختمان ، راندمان گرمایشی و سرمایشی ، انتخاب صحیح تجهیزات سیستم تهویه مطبوع بستگی دارد . مصرف برق در چیلر تراکمی آب خنک برای ارزیابی مصرف برق در چیلر های تراکمی آب خنک باید ابتدا سیکل تبرید آن را بررسی کنیم چیلر هایی تراکمی آب خنک دارای سه سیکل تبرید هستند . در این بحث سه سیستم چیلر آب خنک ، هواساز و فن کویل را در کنار هم بررسی می کنیم . آب به وسیله پمپ به چیلد واتر در اواپراتور وارد می شود ودر دستگاه های خنک کننده می چرخد در این مدار مصرف برق مربوط به پمپ می باشد. در مرحله بعد آب وارد چیلر شده و گرمای آن توسط اواپراتور گرفته می شود . مبرد بعد از، از دست دادن گرمای خود در کندانسور آب را گرم کرده و این آب برای استفاده مجدد به برج خنک کننده ارسال می شود تا خنک شود .در این مرحله نیز از پمپ برای ارسال آب استفاده می شود که هزینه برق مصرفی دارد . در سیکل تبرید مبرد توسط کمپرسور فشرده و به گردش در می آید که ممکن است با توجه به ظرفیت چیلر از یک تا چند کمپرسور استفاده شود که موتورالکتریکی آنها مصرف برق دارند بعد از خروج هوا از چیلر با استفاده از هواساز یا فن کویل در ساختمان پخش می شود که هر کدام برای کار نیاز به مصرف برق دارند . لذا جهت محاسبه مصرف برق چیلر آبی باید با توان الکتریکی کمپرسورها ، الکترو موتور پمپ فن کویل، الکترو موتور پمپ برج خنک کننده و توان الکتریکی موتور فن برج خنک کننده می باشد که باید خاطر نشان کرد که بیشترین حجم مصرف انرژی توسط قلب سیستم تهویه مطبوع یعنی کمپرسور می باشد . مصرف برق در چیلر تراکمی هوا خنک در چیلر تراکمی هوا خنک دارای یک لوپ کارکرد مدار چیلد واتر می باشد که شامل پمپ های گردش آب و الکترو موتور هواسازها می باشد .همچنین وجود کمپرسور را نیز شامل می شود .در مقایسه چیلر های تراکمی ، چیلر های هوا خنک دارای کندانسور هوایی می باشند که برای خنک شدن نیاز به فن دارند که مصرف برق نیز بیشتر می شود . بنابر این برای محاسبه برق مصرفی در چیلر هوا خنک باید مجموع توان الکتریکی کمپرسور، پمپ ها و فن های کندانسور را محاسبه کرد . فرمول برق مصرف شده در چیلر تراکمی آب خنک برق مصرفی موتور کمپرسور+ پمپ آب سرد + پمپ آب گرم + فن برج خنک کننده فرمول برق مصرف شده در چیلر تراکمی هوا خنک برق مصرف شده توسط موتور کمپرسور +فن های کندانسور + پمپ آب سرد فرمول برق مصرف شده در مینی چیلر تراکمی اغلب مینی چیلرها از نوع هوا خنک هستند بنابر این برای محاسبه مصرف انرژی می توان به همان روش عمل کرد . مقایسه مصرف برق چیلر تراکمی آب خنک و هوا خنک مصرف برق چیلر تراکمی آب خنک بیشتر است یا چیلر تراکمی هوا خنک ؟ چیلر تراکمی هوا خنک و آب خنک به یک شیوه کار می کنند . در چیلر های تراکمی هوا خنک مصرف برق مربوط به موتور الکتریکی متصل به کمپرسور ، پمپ آب سرد و فن های کندانسور می باشد در حالی که در چیلر تراکمی آب خنک مصرف برق مربوط به موتور کمپرسور، پمپ آب سرد ، پمپ کندانسور و فن برج خنک کننده می باشد . تفاوت مصرف برق این دو نوع چیلر در این است که در چیلر تراکمی هوا خنک کندانسور با فن خنک می شود اما در چیلر تراکمی آب خنک کندانسور با آب خنک می شود و آب گرم شده به برج خنک کننده ارسال می شود تا در آنجا خنک شود بنا براین در فرایند خنک سازی برق بیشتری در چیلر های هوا خنک مصرف می شود . مصرف انرژی در چیلر تراکمی اسکرو عملکرد و راندمان یک چیلر تراکمی اسکرو در زمان کنترل ظرفیت کاهش مصرف انرژی دارد به گونه ای که ظرفیت کاملا هوشمند و پیوسته از 50% تا 100% به طور اتوماتیک با بار مورد نیاز هماهنگ شده و مصرف انرژی به همان نسبت کم یا زیاد می شود . تفاوت هزینه برق مصرفی در چیلر، مینی چیلر، داکت اسپلیت مزیت مینی چیلرها و داکت اسپلیت ها نسبت به چیلر مرکزی مستقل بودن واحد ها و همین طور قبض برق مجزا است و ساکنین با توجه به مصرفشان پول برق را پرداخت می کنند . اما ابزاری برای اندازه گیری انرژی (Energy meter) این امکان را فراهم می کند که با وجود استفاده از چیلر مرکزی بتوان هزینه هر واحد را به طور مجزا محاسبه کرد . همین طور مصرف برق مینی چیلر ها از چیلر های مرکزی و داکت اسپلیت بیشتر است . و هزینه برق چیلرهای مرکزی به این دلیل که تمامی کمپرسور ها به طور همزمان روشن نیستند 30 تا 40 % کم تر از داکت اسپلیت است . نتیجه مهم است که یک دید کلی داشته باشید و یک سیستم کاربردی ایجاد کنید تا مصرف انرژی در سیستم های آب سرد بهینه سازی شود، در غیر این صورت در برخی از نقاط سیستم، کارایی چیلر کاهش می یابد. برای مهندسین طراح بسیار مهم است که در طول پروسه طراحی، مزایا و کارایی سیستم چیلر به دقت ارزیابی شود.
روفتاپ پکیج چیست ؟