مواد مصرفی و اتصالات سیستم های تهویه مطبوع

اتصالات مسی

اتصالات مسی در صنایع مختلفی مانند صنایع تهویه مطبوع صنایع برودتی و لوله کشی ها مورد استفاده قرار می گیرد. این اتصالات برای مصارف مختلف دارای قیمت های مختلف بوده می باشد. اتصالات مسی از لوله مسی که تمام مس هستند تولید می‌ شود. ضخامت های مورد استفاده در این نوع محصول متفاوت است و سایز و ضخامت جداره ها رابطه مستقیم با یکدیگر دارند. خطوط لوله انتقال سیار در تهویه مطبوع مسی هستند در طول مسیر اتصالات ای وجود دارد که خطوط مستقیم را به یکدیگر وصل می کند. به طور کلی اتصالات و لوله های مسی جزء پر کاربرد ترین و پرمصرف ترین انواع لوله و اتصالات می باشد.

و اتصالات مسی - مواد مصرفی و اتصالات سیستم های تهویه مطبوع

لوله های مسی به دو دسته ی

۱- لوله مسی نرم

۲- لوله مسی سخت تقسیم میشوند

لوله مسی سخت چیست ؟

لوله های مسی سخت محبوب ترین انتخاب برای خط لوله آب است. لوله های مسی سخت به علت کار سختی حین فرآیند کشش به سختی بالایی رسیده به طوری که نمیتواند خم شود و باید از انواع اتصالات در گوشه ها و یا در اطراف موانع استفاده شود. این لوله ها اگر گرم و سپس در دمای محیط خنک شوند که فرایند آنیل نامیده می شود تبدیل به لوله های نرم می شوند و بدون ترک خوردگی و یا شکستن قادر به خم شدن خواهند بود.

انواع اتصالات مسی

لوله مسی نرم چیست؟

لوله های مسی نرم قابلیت انعطاف بالایی دارند به طوری که می تواند به راحتی در اطراف موانع در مسیر لوله گذاری حرکت کنند. فرایند کار سختی که این کشش لوله ها برای رسیدن به اندازه و ابعاد مختلف انجام می پذیرد سبب سخت شدن آنها می شود. لذا جهت رسیدن به سختی کمتر از لوله ها باید به دقت آنیل شوند. بنابراین تولید لوله های نرم به جهت فرآیند دوباره آنیل بسیار پر هزینه تر از لوله های سخت می باشد. لوله های مسی نرم را می توان توسط هر یک از سه روش مورد استفاده برای اتصال لوله هاق سخت متصل نمود اما بهترین نوع اتصال جوش می باشد لوله های مسی نرم پرکاربردترین انتخاب برای لوله های مبرد مورد استفاده در سیستم های تهویه مطبوع کولرهای گازی و پمپ های حرارتی هستند.

انواع اتصالات مسی

اتصالات زانویی ۴۵ درجه

در مواردی مانند برج ها ، منازل مسکونی ، تاسیسات آبرسانی ، صنعت ساختمان سازی ، در چیلر ها و کولرهای بزرگ استفاده می‌شود و ضخامت اتصالات زانویی آنها از 4/1 8/5 است

اتصالات تراپ

در سیستم های برودتی و تهویه مطبوع برای به دام انداختن روغن مورد استفاده قرار می گیرد.

اتصالات زانویی ۹۰ درجه

همانند اتصالات ۴۵ درجه هستند با این تفاوت که با زاویه ۹۰ درجه شکل می ‌گیرد.

اتصالات بوشن ها

بوشن ها در ابعاد مختلف وجود دارند و برای اتصال دو لوله مسی استفاده می شود. بهتر است در انتخاب بوشهر به این نکته دقت کنید که سایز دو سر انتهای لوله با یکدیگر همخوانی داشته باشد از اتصالات بوشن در تاسیسات و کولر سازی استفاده می شود.

مزیت های لوله ها و اتصالات مسی

این اتصالات باعث انتقال بسیار آسانتر حرارت بین دو سیال می شود. در برابر فشارها مانند فشارهای مکانیکی در لوله کشی های آب و گاز مقاوم می باشند. این لوله ها ضد زنگ هستند و به راحتی خراشیده نمی شود. درصد های این دوره ها متفاوت است و با توجه به درصد خلوص، تحمل آنها در برابر فشار و ضربه متفاوت است. درصد های این لوله ها متفاوت است و با توجه به درصد خلوص تحمل آنها در برابر فشار و ضربه متفاوت است. چون این لوله ها اصطحکاک کمی دارند احتمال ساییده شدن آنها توسط اصطحکاک بسیار پایین است.

مزیت استفاده از لوله های مسی

موارد مصرف لوله های مسی

اتصالات مسی جزو پر کاربرد ترین تجهیزات در نصب و تعمیرات سرویس های تاسیسات و تهویه مطبوع است موارد استفاده بسیار زیادی در سیستم های تهویه و تبرید لوله کشی ها دارد. انواع اتصالات مسی مانند انواع بوشن ها لوله های تبدیل و زانویی که در اتصال های مختلف و ایجاد ان شباهات از لوله های مسی و تبدیل سایر آنها به سایزهای بزرگ و کوچک کاربرد دارد. جهت تغییر جهت زاویه سیال ، زاویه ، تبدیل و افزایش انشعاب و هم چنین افزایش طول نیز از اتصالات مسی استفاده می شود. علاوه بر این در سیستم های تهویه مطبوع ، لوله کشی های بیمارستانی ، سردخانه ها و لوله کشی آب های شور شهری نیز از این اتصالات کمک گرفته می شود.

کاربرد لوله ها ی مسی در سیستم های تهویه مطبوع

مزیت استفاده از لوله های مسی

• کاربرد لوله ها در سیستم های تهویه مطبوع و آبگرمکن ها و کاربرد آنها در فشارهای الکتریکی بسیار بالا است

• طول عمر بالا

• مقاوم در برابر فشار و ضربات

• در مقابل مواد شیمیایی مقاومت بالا دارد و تا حد بالایی می‌تواند در این زمینه از آن استفاده شود

• در برابر دمای محیط سازگار است لوله مسی ضد زنگ بوده و به هیچ عنوان خراشیده نمی شود

• در برابر فشار بالا و گاز ها بسیار استقامت دارد

گاز مبرد (REFRIGERANT GAS):

به بيان كلی مبرد ماده ای است كه با جذب حرارت از يك ماده به صورت عامل خنك  كن عمل می نمايد .

انواع مبرد:

مواد مبرد كًلا به سه دسته تقسيم مي شوند:

مواد بی خطر مانند  R12-R502 , R11-R13,….

مواد سمي و تا حدي قابل اشتعال مانند: R707 (آمونياك)-R40,R160 ,R 611

مواد قابل اشتعال مانند R290 (پروپان)، R170 (اتان)،R600 (بوتان) كه متداول نيستند

گاز مبرد کلروفلوئوروکربن یا CFC:

گازهاي گروه اول چون تركيبي از كربن ـ كلر و فلوئور هستند،  CFC ناميده مـيشـوند. فريونها چون پايدارند، به طبقات بالاي جو رفته و در اثر شعله ماوراي بنفش كلر آزاد ميكنند و باعث تخريب لايه ازن ميشوند.و علاوه بر این اثر گلخانه ای بسیار زیادی هم دارد و به همین دلیل در پروتکل مونترال استفاده از این مبرد را ممنوع اعلام کردند. گاز R11 و R12،R13 جزو این دسته از مبردها می باشد. اثر تخريبي مبردهاي مختلف با يكديگر متفاوت است .

گازهای CFC -قیمت گاز مبرد

گاز مبرد هیدروکلروفلوئوروکربن یا HCFC:

نسل دوم مبرد های فریونی که برای اصلاح CFC ها ساخته و به بازار عرضه شد HCFC ها بودند که ترکیب شیمیایی در آنها از اتم های کلر، کربن، فلوئور و هیدروژن تشکیل شده است. اگرچه این گاز تا 90 درصد کمتر نسبت به CFC آثار مخرب برای طبیعت دارد ولی به دلیل وجود عنصر کلر در آن و مضرات برای لایه ازون به تدریج از چرخه سیستم های سرمایشی در کشور های پیشرفته حذف گردید. هرچند استفاده از این مبرد رو به منسوخ شدن است ولی در کشور های در حال توسعه مانند ایران هنوز هم برخی از مبرد های این مدل مانند R22 پر مصرف می باشد.

گازهای HCFC-قیمت گاز مبرد

گاز مبرد هیدرو فلوئوروکربن یا HFC:

این گروه جزو جدیدترین مبردهای مورد استفاده در سیستم های سردسازی جهان می باشد و ترکیب شیمیایی آنها از اتم های کربن، فلوئور و هیدروژن تشکیل شده است. در گاز مبرد HFC به دلیل عدم وجود کلر، بر روی لایه ازون تاثیر مخربی نمی گذارد و به طور کلی این مبرد یک گاز گلخانه ای غیر مخرب برای لایه اوزون می باشد و فقط باعث گرم شدن کره زمین می گردد. گاز R134a را می توان نمونه پر مصرف این مدل نامید.

انواع گازمبرد-قیمت گاز مبرد-خرید گاز مبرد

روغن برودتی چیست؟

در سیستم های خنک کننده که برای انجام فرآیندهای خود از سیستم های تبریدی بهره می برند برای روغن کاری و کاهش اصطکاک قطعات متحرک بر روی یکدیگر در کمپرسور ها یا شیرهای فشارشکن از روغن های برودتی استفاده میشود. همچنین روغن های برودتی علاوه بر در تماس بودن با قطعات متحرک جهت روانکاری با خود مبرد هم در تماس است. روغن های برودتی مخصوص سیستم های سیکل تبرید هستند و با توجه به خصوصیاتشان در عملکرد سیستم اختلالی وارد نمی کنند در حالیکه روغن‌های معمولی برای استفاده در کمپرسورها یا شیرهای فشارشکن سیستم های برودتی مناسب نیستند و می‌تواند سیستم را با آسیب‌های جدی روبرو سازند. روغن های برودتی را روغن های مادام العمر با کارکرد دائم می نامند که در طول عمر کمپرسور نیاز به تعویض و نگهداری آنها نیست و فقط نقش روان کننده را در سیستمهای برودتی ایفا می کنند. یکی از وجه تمایز های بین روغن های برودتی و روغن‌های معمولی این است که روغن های برودتی کارکرد دائمی دارند ولی روغن‌های معمولی باید طی مدت زمان مشخصی بعد از کارکرد تعویض گردند.

روغن برودتی چیست؟

چند نکته در مورد روغن های برودتی

 • روغن خیلی غلیظ بین سطوح متحرک به خوبی جریان نمی یابد
 • روغن خیلی رقیق بین سطوح لغزنده باقی نمانده و به فیلم روغن تشکیل نشده و سبب سایش قطعات میشود
 • نقطه ریزش آن پایین باشد تا در تمام قسمتهای سیستم جریان یابد
 • در دمای پایین موم کمتر از خود باقی بگذارد و تا حد امکان در هنگام تماس با سطوح سرد تولید موم نکند.

خرید روغن های برودتی

 • روغن با اغلب مبردها مخلوط شده و رقیق می شود و می تواند به سادگی به ‌همراه مبرد سیکل تبرید را طی کرده و به کمپرسور برگردد. البته روغن با بعضی از مبرد ها مانند آمونیاک مخلوط نمی شود و حتی در خروج از کمپرسور رقیق نیست و به راحتی نمی تواند همراه مبرد سیکل را طی کرده و به کمپرسور بازگردد و لذا در خروج از کمپرسور به منظور برگرداندن روغن به کمپرسور تله ی روغن نصب می شود.
 • تا حد امکان در هنگام تماس با سطوح داغ تولید کربن نکند. زیرا روغن های معدنی به وسیله گرما تجزیه می شود و یک لایه کربن نرم و سبک باقی می ‌گذارند و اگرچه اثر تخریبی ندارند ولی یک نوع آلودگی به حساب می ‌آید که مطلوب نمی باشد‌.

استفاده از روغن های برودتی در سیستم های تهویه مطبوع

 • روغن تبریز نباید رطوبت داشته باشد زیرا تماس رطوبت و روغن با سطح قسمت پر فشار کمپرسور سبب ایجاد لجن و اسید می‌شود که لج می تواند مجرای روغن در کمپرسور را مسدود کند و اسید سطوح داخلی را بساید و در کمپرسور بسته نیز به سیم پیچ موتور آسیب برساند.

لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و انتخاب مناسب ترین دستگاه برای پروژه خود و نیز استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید. کارشناسان شرکت مهندسی و بازرگانی راهبرد انرژی درفک (رادکو) آماده ارائه هر گونه مشاوره تخصصی در این زمینه می‌باشند.

راههای ارتباط با ما

 • تلفن های تماس با ما

  دفتر تهران:28428609-021

  تلفن همراه:09385059681 

   ساعت پاسخگویی : شنبه تا پنجشنبه  ساعت 9 الی 18

 • آدرس ایمیل

  واحد بازرگانی و فروش:

  sm@radcoir.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات شرکت رادکو

محصولات شرکت رادکو

طریقه عملکرد سیستم هوشمند موتورخانه
,

سیستم هوشمند موتورخانه |هوشمند سازی موتور خانه ساختمان| موتورخانه هوشمند

موتورخانه ها که به عنوان قلب تهویه مطبوع فعالیت دارند بیشترین استفاده از منابع طبیعی آب و گاز را برخوردارند که به همین دلیل بهینه و هوشمند بودن آنها بسیار با اهمیت است زیرا در مصرف انرژی ها صرفه جویی می شود و همچنین طول عمر تجهیزات نیز بیشتر خواهد شد و همچنین هزینه های مربوط به نگهداری و تعمیرات کاهش می یابد.
موتورخانه دو فصلی چیلر و بویلر
, , ,

موتورخانه دو فصلی چیلر و بویلر

همان گونه که از نام آن بر می آید در موتورخانه های دو فصله(هم سرمایش و هم گرمایش) از چیلر آب خنک برای سرد کردن و از بویلر نیز برای گرم کردن ساختمان استفاده می شود که این امر باعث می شود که گرما و سرما را برای ما فراهم می کنند.
دستورالعمل نصب و تعمیر و نگهداری چیلر هوا خنک
چیلر جدبی
, , , , ,

طرز کار چیلر جذبی | چیلر جذبی چیست | انواع چیلر جذبی

چیلر جذبی با چیلر تراکمی متفاوت است زیرا کمپرسور ندارد. در عوض از گرما برای خنک کردن استفاده می کند.
نکات مثبت و منفی سیستم های تهویه مطبوع هوشمند
,

سیستم های تهویه مطبوع هوشمند | ویژگی های سیستم های تهویه مطبوع هوشمند

هوش مصنوعی در حال حاضر فرصت هایی را برای بهبود تعمیر و نگهداری، راحتی و صرفه جویی در انرژی را برای تهویه مطبوع فراهم می کند.
خرید مینی چیلر به قیمت کارخانه
, , ,

خرید مینی چیلر به قیمت کارخانه | فروش مینی چیلر به قیمت کارخانه

مینی چیلر دستگاهی می باشد که دراصل چیلر هوا خنک کوچکی است که برای آپارتمان ها و ساختمان هایی که نیاز به سرمایش و گرمایش مستقل دارند و می خواهند مشکلات مربوط به موتورخانه مرکزی را نداشته باشند، به کار می رود.
پارامترهایی که در انتخاب چیلر موثر است
, , , , , , , , ,

شرکت های ساخت چیلر | شرکت های سازنده چیلر |چیلر صنعتی، خانگی

سازنده های چیلر انواع چیلر های مورد نیاز برای خنک سازی محیط های اداری تجاری مسکونی و صنعتی طراحی و می سازند و به بازار عرضه می کنند چیلر ها از برندهای مختلفی در بازار موجود هستند که با توجه به مدل آن و ظرفیت خنک سازی آن متفاوت هستند .
سیستم‌های سرمایش و گرمایش مینی چیلر
, ,

مینی چیلر | سیستم‌های سرمایش و گرمایش مینی چیلر |

در فصل تابستان ، نیاز به سرمایش در چیلر یا مینی چیلر می‌شود، آب خنک تولید شده به فن کویل ها که به‌عنوان یونیت‌های داخلی در هر فضا نصب هستند فرستاده می‌شود هوای دمیده شده توسط فن از روی کویل عبور می‌کند و خنک می‌شود و وارد اتاق‌ها می‌گردد و در نهایت هوای مطبوع در اتاق خواهیم داشت.
شرکت سازنده چیلر صنعتی
, , , ,

چیلر چیست؟| انواع چیلر تراکمی و کاربرد آن | اجزای چیلر

چیلر دستگاهی است که به وسیله سیال خنک کننده در سیکل تبرید، سیال دیگر را(عمدتا آب) برای مصارف صنعتی یا تهویه مطبوع خنک می کند. این آب سرد در اواپراتورچیلر در سیستمهای صنعتی برای خنک کردن بخشی از ماشین آلات و در تهویه مطبوع برای خنک کردن هوا استفاده می شود و هوا را از طریق هواساز، فن کویل و.. قابل استفاده است.