آشنایی با چیلر تراکمی و انواع کمپرسور

چیلر های تراکمی به دو دسته کلی

چیلر هوایی (هوا خنک) 

آبی (آب خنک)

تقسیم می شوند که اصول کارکرد و قطعات آنها بسیار شبیه به هم بوده وبا این تفاوت که در

چیلر تراکمی هوا خنک

چیلر تراکمی هوا خنک (هوایی) کندانسور به صورت هوا خنک بوده و با استفاده از فن هایی (فن های نصب شده در بالای چیلر – مطابق شکل زیر) که هوا را از روی لوله های کندانسور می دمند، خنک می شود .

ولی در چیلر تراکمی آب خنک (آبی)

چیلر تراکمی آب خنک (آبی)،کندرانسور با استفاده از آب خنک شده و این آب بعد از گرفتن حرارت کندرانسور ، به وسیله پمپ به برج خنک کننده ارسال می شود تا مجددا در برج ، خنک شود . چیلر تراکمی هوا خنک که به آن چیلر هوا خنک یا چیلر هوایی نیز گفته می شود ، یکی از مناسب ترین دستگاه ها جهت سرمایش هوای ساختمان های مسکونی، مراکز خرید و مجتمع های تجاری ، اداری،آموزشی، ورزشی و نیز تجهیزات ، ماشین آلات و دستگاه های صنعتی است . مخصوصا در مناطق با مشکل تامین آب، مصرف و هزینه بالای آن مواجه هستیم زیرا چیلر هوایی بر خلاف چیلر آبی مصرف آب ندارد.

وظیفه چیلر هوایی و انواع دیگر

این است که آب را در یک مدار بسته، سرد کرده و با پمپ به یونیت های داخل ساختمان مانند فن کویل، هواساز یا به دستگاهای صنعتی (جهت خنک کاری) پمپاژ کنند. آب سرد در لوله های فن کویل و هواساز (و یا مدار دستگاه صنعتی ) جاری شده و یک فن با دمیدن هوا از اطراف لوله ها، دمای هوا را کاهش داده و در ساختمان توزیع می کند.
چیلر هوا خنک شرکت رادکو
چیلر تراکمی هوا خنک

کمپرسور چیلر هوایی:

مهمترین قطعه در چیلرها کمپرسور و موتور الکتریکی آن است که باید با توجه به کاربرد آن صحیح انتخاب گردد.

کمپرسورها مورد استفاده در صنعت چیلر سازی عبارتند از :

1. نوع اسکرال scroll یا حلزونی

2. نوع اسکرو screw یا مارپیچی

3. نوع سیلندر و پیستون piston type یا رفت و برگشتی

4.نوع سانتریفویژ centrifugal یا گریز از مرکز

مزایای کمپرسور اسکرو عبارت است از:
· دارای ضریب عملکرد (COP) بیشتر نسبت به نوع رفت و برگشتی (سیلندر و پیستونی) · دارای قطعات متحرک کمتر نسبت به نوع سیلندر و پیستونی و در نتیجه استهلاک و لرزش کمتر نسبت به آن · دارای سیستم کنترل ظرفیت کاری به صورت پیوسته و در نتیجه افزایش راندمان چیلر
کمپرسور اسکرال شرکت رادکو
کمپرسور اسکرو
مزایای کمپرسور اسکرال عبارتند از :
· دارای کمترین تعداد قطعات متحرک و در نتیجه کارکرد بدون صدا و ارتعاش به نحوی که کم صداترین و کم ارتعاش ترین نوع کمپرسور است. · طول عمر بسیار بالا، نگهداری کم هزینه و داشتن کمترین میزان خرابی به علت کم بودن گشتاور لحظه استارت. · مقاومت کمپرسور در برابر بازگشت مایع ضریب عملکرد (COP) بیشتر نسبت به نوع سیلندر و پیستونی
کمپرسور اسکرال شرکت رادکو
کمپرسور اسکرال
مزایای کمپرسور سیلندر و پیستونی عبارتند از :
قابلیت نصب و کارکرد در ظرفیت های مختلف قابلیت تعمیر آن در صورت فرسوده شدن یا خرابی قابلیت تحمل فشارها و دماهای بالا و مناسب ترین نوع کمپرسور جهت کار در مناطق با آب و هوای گرم و مرطوب (حاره ای) مزایای کمپرسور سانتریفیوژ عبارتند از: مناسب برای کاربردهایی که در آن چیلر مجبور است که در تمام ساعات کارکرد خود با حداکثر توان کار کند. زیرا نوع سانتریفیوژ دارای یک ایمپلر (توربین) است که در حالت های کاری با کم یا متوسط ، دچار افت راندمان شدید می شود و لذا باید از آن فقط در حالت تمام بار (full load) استفاده نمود.
کمپرسور پیستونی شرکت رادکو
کمپرسور پیستونی

نوع و برند کمپرسور چیلر تراکمی هوا خنک ساخته شده در شرکت RADCO :

معمولا با توجه به محدوده ظرفیت چیلر تراکمی هوا خنک وآب خنک ساخته شده در شرکت ما از کمپرسورهای زیر در مدار استفاده می شود. هر چند در پروژه ها ممکن است با توجه به نیاز یا درخواست مشتری ، در ظرفیتی مشخص ،از نوع دیگر آن نیز استفاده شود.
  • ظرفیت های بیشتر از 50 تن تبرید معمولا کمپرسورهای اسکرو و اسکرال برند Bitzer , Danfoss ,Hanbell
  • ظرفیت های بین 2تا 50 تن تبرید معمولا کمپرسور اسکرال برند Danfoss و Copeland
  • کل ظرفیت ها برای شهرهای با آب و هوای گرم و مرطوب (حاره ای) کمپرسورهای سیلندر و پیستونی برند Copeland , Bitzer, Danfoss
  • چیلر هوایی یا آبی با ظرفیت های بالا و کارکرد مداوم با حداکثر توان از کمپرسور های سانتریفیوژ یا همان گریز از مرکز استفاده می گردد.
  • کمپرسور ها به صورت چند مداره (چند مرحله ای) مورد استفاده قرار می گیرند.
  • کمپرسور های چند مرحله ای این مزیت را دارند که به صورت پله پله در مدار قرار گرفته و سیستم به صورت پله ای عمل می کند و کاهش قابل توجه ای در مصرف برق ایجاد می گردد.
  • برای مثال در یک چیلر 4 کمپرسوره با 4 مدار مستقل (4 مرحله ای) وقتی که 25 درصد توان سرمایشی، نیاز باشد، فقط یکی از کمپرسورها روشن شده و بقیه کمپرسورها خاموش هستند که ضمن کاهش مصرف برق، عمر سیستم نیز افزایش می یابد.

برخی از ویژگی های چیلر هوا خنک ساخته شده در شرکت ما:

1. زیر بارقرار گرفتن چیلر هوایی به صورت تدریجی و با توجه به میزان برودت مورد نیاز و در نتیجه کاهش مصرف انرژی دستگاه و افزایش عمرآن 2. ساخت اوپراتور چیلر از نوع پوسته و لوله (shell and Tube) با مداربندی های خاص و به حداکثر رساندن راندمان انتقال گرما در آن با ایجاد جریان مغشوش در سیال به روش های مختلف و مطابق با آنالیزهای سیالاتی و حرارتی مهندسی شده با استفاده ازکد ASME SEC 8 DIV 1، TEMA ،استاندارد و نرم افزارهای مهندسی مانند HTRI ,ASPEN 3. تست هیدرواستاتیکی اواپراتورها و کندانسورها مطابق استاندارد ASHRAE 4. تهیه قطعات سیکل تبرید ،تجهیزات کنترلی و الکترونیکی از مارک های معتبر اروپایی 5. استفاده از سیستم PLC به منظور کنترل دقیق تر دستگاه ها در کاربری های خاص 6. استفاده از مبردهای دوستدار محیط زیست R404A, R407C , R134Aو… 7. اتنخاب نوع و برند کمپرسور با توجه به نیاز یا درخواست مشتری (بیترزBitzer، کوپلند Copeland ودانفوس Danfoss ) 8. قابلیت اتصال به سیستم های هوشمند ساختمان BMS و قابلیت کنترل چیلرها از داخل خانه یا محل موتورخانه 9. مجهز کردن کندانسور هوا خنک به موتورفن های شرکت های معتبر جهانی EBM و زیلابگ نمونه ای از چیلر هوایی ساخته شده در شرکت ما (شرکت مهندسی وبازرگانی راهبرد انرژی درفک RADCO)
چیلر هوا خنک شرکت رادکو
چیلر هوا خنک
   مطالعه بیشتر: