چیلر در صنایع غذایی

در کارخانه های صنایع غذایی جهت فرآوری مواد خوراکی و تولید نوشیدنی ها مقوله گرمایش و سرمایش از  ضروریات پروسه های تولید بوده و کنترل دما و رطوبت بایستی با دقت کامل صورت پذیرد. سرمایش یا خنک کاری پروسه ها در دو شکل از طریق آب سرد یا سیال سرد توسط چیلرهای صنعتی و نیز تامین هوای سرد توسط هواساز ها و پکیج های صنعتی صورت می پذیرد. تامین سرمایش صنعتی مناسب و تهویه مطبوع استاندارد در صنایع غذایی باعث بالا رفتن استانداردهای تولید و بهره وری شده و علاوه بر ایجاد فضای تمیز و بهداشتی و استاندارد حتی بر روی میزان تولید و کیفیت محصولات و نیز بهبود شرایط کاری پرسنل نیز تاثیرگذار می‌ باشد.

تثبیت دمای هوا و پروسه و کنترل رطوبت دما و فشار هوا در فرایند های مختلف نظیر پاستوریزاسیون، استریلیزاسیون، جامد سازی محصول، سرد سازی شیر و لبنیات، سردسازی شربت یا عصاره نوشابه و آب میوه قبل از مرحله گاز زنی ، تهویه مطبوع و پاکسازی هوای سالن های تولید و بسته بندی در راستای ارتقای بهداشت محیطی از اثرات و مزایای استفاده از سیستم تهویه مطبوع و کولینگ صنعتی مناسب می باشد.

در برخی موارد به جای چیلر از آیس بانک در صنایع غذایی استفاده می ‌شود که قطعاً استفاده از چیلر از نظر بهینه ‌سازی مصرف انرژی عملکرد کارآمدتر و توانایی کنترل دقیق دما مناسب‌ تر خواهد بود. آیس بانک با وجود اینکه قیمت اولیه کمتری نسبت به چیلر دارد ولی هزینه صرفه جویی شده در مصرف انرژی در بازه  ای  کوتاه مدت این هزینه را جبران نموده و در ضمن کیفیت فرایند سرد سازی نیز تأثیر مستقیمی بر کیفیت محصول خواهد داشت. بسیاری از محصولات غذایی در حین تولید بایستی دردمای کنترل شده دقیقی نگه داشته شود تا شکل و مزه ماندگاری آنها در بهینه ترین حالت قرار گیرد.

کاربرد چیلر در صنایع غذایی

چیلر در صنایع لبنی

هنگامی که شیر دوش را به گاو ها وصل میکنن شیر دوش ها  بطور خودکار شیر را در مخزن یخچال پمپاژ می کنند و سپس شیر برای پاستوریزاسیون می رود. این زمانی است که چیلر  وارد کار می شود زیرا پاستوریزاسیون شیر را گرم می کند. چیلرها گرما را از پاستوریزاسیون برداشته و شیر را تا دمای مناسب خنک می کنند. نگه داشتن شیر در دمای سرد از خراب شدن مولکول شیر جلوگیری می کند. این باعث حفظ شیر و افزایش ماندگاری آن می شود ، که باعث می شود بتوانید مدت زمان بیشتری آن را به فروشگاه انتقال دهید. چیلرهای لبنی در انواع هواخنک و آب خنک وجود دارد.

چیلر در صنایع لبنی

چیلر تراکمی چیست؟

چیلرهای تراکمی یکی از انواع از چیلرها هستند که سیکل تبرید در داخل آن از طریق فرایند متراکم شدن بخار در کندانسور صورت می گیرد . هر چه چیلرها با توان بیشتر کار کنند سیستم به همان صورت قوی تر بوده و قیمت بیشتر نیز خواهد داشت .و برای ساختمان ها ی بزرگ و صنایع ، چیلرها با ظرفیت بیشتر نیاز است.

چیلر هوا خنک

چیلر تراکمی هوا خنک ، چیلری بر مبنای چرخه تبرید تراکمی است . به این نوع چیلر ، چیلر هوایی نیز گفته می شود . کندانسور چیلر هوایی، متشکل از فن هایی است که هوا را با شدت حول لوله های حامل گرمای اتلافی عبور می دهد و با این کار گاز مبرد را تبدیل به مایع می کند . این نوع از چیلر ها نیاز به برج خنک کننده ندارند.

چیلر های هوایی که از انواع چیلرهای تراکمی می باشند به عنوان قلب سیستم سرمایش ساختمان ها در مناطقی که امکان استفاده از چیلرهای آبی نیست و نمی توان از برج خنک کننده استفاده کنیم بهترین گزینه است . مکانیزم عملکرد چیلر تراکمی هوا خنک که معمولا در فضاهای باز (پشت بام و حیاط ) نصب می شود مانند چیلر تراکمی آب خنک است و بر مبنای سیکل تبرید می باشد.

چیلر هوا خنک در صنایع غذایی

چیلر آب خنک

چیلر تراکمی آب خنک که به چیلر آب خنک یا چیلر آبی نیز شناخته میشود، با استفاده از انرژی الکتریکی و نوع جذبی آن با استفاده از انرژی گرمایی باعث ایجاد سرما و برودت می شود.چیلر آبی بر پایه سیکل تبرید تراکمی کارکرده و از قسمت های اصلی کمپرسور با موتور محرک الکتریکی (الکترو موتور) ،کندانسور ، اواپراتور، شیر انبساط الکترونیکی، مبرد و لوله کشی آن و نیز تجهیزات برج خنک کننده و پمپ تشکیل شده است تا عمل سرد سازی آب را در مبدل حرارتی اواپراتور انجام داده و آب سرد شده از طریق لوله کشی به دستگاه های خنک کننده هوای ساختمان مانند هواساز و فن کویل و یا کاربردهای صنعتی فرستاده می شود. به همراه جیلر آبی باید از برج خنک کننده به منظور خنک کاری بهره برد.

چیلرآب خنک در صنایع غذایی

تفاوت های چیلر هوا خنک و آب خنک

 • چیلرهای هوا خنک گرما را به هوای اطراف منتقل می کنند ، در حالی که چیلرهای آب خنک گرما را به منبع آب مانند برج خنک کننده منتقل می کنند.
 • چیلرهای  آب خنک  به یک اتاق مکانیکی احتیاج دارند زیرا تجهیزات خاصی دارند که چیلرهای هوا خنک  از آن برخوردار نیستند.
 • چیلرهای هوا خنک  به فضای باز و مطبوعی احتیاج دارند زیرا برای عملکرد خود به جریان مداوم هوای تازه متکی هستند.
 • برای تعیین اینکه آیا چیلر هوا خنک بهتر است یا چیلر آب خنک  ، باید با یک تولید کننده با کیفیت تماس بگیرید.
 • چیلرهای آب خنک گرانتر از چیلرهای هوا خنک هستند اما هزینه های انرژی کمتری دارند. همچنین به دلیل داشتن قطعات اضافی به تعمیر و نگهداری بیشتری نیاز دارند ، اما طول عمر چیلرهای آب خنک بیشتر از چیلر های هوا خنک است.
 • چیلرهای خنک کننده هوا برای استفاده در مناطقی که کمبود آب دارند ایده آل است. همچنین تنظیم آنها نسبت به چیلرهای آب خنک آسان تر است زیرا طراحی ساده تری دارند.

برخی کاربرد های چیلر در صنایع غذایی

 • سردسازی های مورد نیاز در فرآیند تولید رب
 • کاربرد چیلر به همراه هواساز برای خنک کاری هوای سالن ها و انبار ها به منظور حفظ شرایط دمای ایده آل برای کارگران

کاربرد چیلر در کارخانه نوشابه سازی

 • کاهش دما و منجمد نمودن انواع بستنی در حین تولید
 • سرمایش محلول آب و گلیکول در دما های کمتر از صفر و پمپاژ آن به واحد سرمایش روغن خوراکی
 • ایجاد هوای خنک و بدون رطوبت برای سردسازی منبع ذخیره آدامس جهت فرم دهی
 • پرسه سردسازی شربت یا شیره انواع آشامیدنی ها
 • خنک کاری غلتک های مورد استفاده در خط تولید
 • سرمایش و کاهش رطوبت تونل های خنک کننده محصولات غذایی

کاربرد چیلر در بستنی سازی

 • فرایند ساخت خمیر
 • نگهداری دمای مخمر در محدوده ایده آل
 • فرایند خنک کاری شیر بعد از پاستوریزه کردن آن
 • پرسه سردسازیشربت یا  عصاره  انواع آشامیدنی‌ ها قبل از فرآیند گاز زنی

چیلر سرد خانه

از چیلر به عنوان سیستم سرد کننده سردخانه مواد غذایی، میوه، سبزیجات، مواد دارویی و…. استفاده می شود. دستگاه چیلر سردخانه از تعداد یونیت بیرونی و تعداد یونیت داخلی که با لوله کشی به هم متصل می شوند تشکیل شده است. انتخاب چیلر سردخانه با ظرفیت کم موجب عدم برآورده شدن نیازهای نگهداری محصولات و انتخاب چیلر با ظرفیت بیشتر از حد نیاز نیز موجب خاموش و روشن شدن های متعدد آن و در نتیجه افزایش مصرف انرژی و عدم کنترل دقیق دما سردخانه خواهد شد. هرچه عایق کاری دیوار های سردخانه بهتر انجام شود انرژی کمتری از آن طرف شده و برای سر نگه داشتن محیط داخل بچینه با ظرفیت کمتر نیاز خواهد بود.

کاربرد چیلر در سردخانه

کاربرد چیلر های سرد خانه

 • نگهداری مواد غذایی گوشت و مرغ
 • استفاده در بخش هایی از کارخانه که فرایند نیاز به سرمایش دارد
 • استفاده در مصارف پزشکی به منظور نگهداری انواع تجهیزات و دارو ها
 • انواع آبسردکن های صنعتی

لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و انتخاب مناسب ترین دستگاه برای پروژه خود و نیز استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید. کارشناسان شرکت مهندسی و بازرگانی راهبرد انرژی درفک (رادکو) آماده ارائه هر گونه مشاوره تخصصی در این زمینه می‌باشند.

شماره تماس : 02128428609

تماس با بخش فروش و دفتر مرکزی RADCO

صفحه محصولات شرکت رادکو

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات شرکت رادکو

محصولات شرکت رادکو

دستورالعمل نصب و تعمیر و نگهداری چیلر هوا خنک
چیلر جدبی
نکات مثبت و منفی سیستم های تهویه مطبوع هوشمند
خرید مینی چیلر به قیمت کارخانه
پارامترهایی که در انتخاب چیلر موثر است
شرکت سازنده چیلر صنعتی
اواپراتور سیلابی