رسوب گیری و اسید شویی چیلر تراکمی آب خنک

ورود مداوم مواد جامد به داخل آب کندانسور اجتناب ناپذیر است یک برج خنک کننده 600 تنی آلودگی های موجود در هوا را از جو می گیرد (گرد و غبار) و ذرات معلق را در آب وارد می کند و وارد کندانسور می کند و این عمل اگر برسی نشود ممکن است باعث اشکال در عملکرد چیلر و کندانسور شود.

رسوب زدایی کندانسور چیلر تراکمی آب خنک

نحوه رسوب زدایی در کندانسور چیلر تراکمی آب خنک

بسیاری از واحدهای برودتی  از آب برای خنک سازی سیستم ها استفاده می کنند.

مقیاس بندی دیواره داخلی کندانسور آب خنک آسان است. تبادل حرارت بر این مقیاس ها تاثیر می گذارد . و در نتیجه باعث افزایش دمای چگالش می شود که ظرفیت خنک سازی و مصرف برق را به مقدار قابل توجهی کاهش می دهد . کندانسور های آب خنک حداقل باید هر شش ماه یکبار رسوب زدایی شوند (این عمل بستگی به کیفیت آب نیز دارد ) .

رسوبهای کندانسور آب خنک

رسوبهای کندانسور آب خنک

روش های زیادی برای رسوب زدایی وجود دارد ما دو روش را با شما به اشتراک می گذاریم

  • رسوب زدایی شیمیایی
  • رسوب زدایی فیزیکی

مراحل رسوب زدایی کندانسور آب خنک

در ایتدای کار برای انجام این کار با توجه به ظرفیت چیلر مقیاس مناسب محاسبه می کنیم

مقیاس بندی کندانسور معمولا از عملکردهای زیر را دارا می باشند

1- مایع تمیز کننده می تواند به نسبت مشخصی به سیستم آب خنک اضافه شود و پمپ به مدت 12 تا 24 ساعت روشن شود در این صورت مایع تمیز کننده مدام در گردش است و لایه رسوب به طور مدام با اثر شیمیایی و اثر تمیز کردن مایع تمیز کننده حل و جدا می شود .

با این حال این روش به مقدار زیادی مایع تمیز کننده احتیاج دارد .

2- تمیز کردن یک کندانسور به وسیله تمیز کننده که مانند پمپ گردش خون عمل می کند.به این صورت که یک لوله می تواند بین مخزن ذخیره سازی مایع تمیز کننده و کندانسور متصل شود و یک مدار بسته ایجاد کند .

به طوری که مایع تمیز کننده به مدت 12 تا 24 ساعت به طور مداوم در گردش باشد تا رسوب حل شود و از آن خارج شود

در مرحله دوم تمیز کردن شیمیایی

ابتدا با محلول اسید شسته شود ، سپس با محلول قلیایی  محلول اسیدی را خنثی کنید  و در آخر با آب شسته شود تا محلول اسیدی و قلیایی کاملا پاک شود .

1– مایع اسیدی را می تواند به نسبت مشخصی به سیستم آب خنک اضافه شود و پمپ به مدت 12 تا 24 ساعت روشن شود در این صورت مایع اسیدی مدام در گردش است و لایه رسوب به طور مدام با اثر شیمیایی و اثر تمیز کردن مایع تمیز کننده حل و جدا می شود .

2- تمیز کردن یک کندانسور به وسیله مایع اسیدی که مانند پمپ گردش خون عمل می کند.به این صورت که یک لوله می تواند بین مخزن ذخیره سازی مایع اسیدی و کندانسور متصل شود و یک مدار بسته ایجاد کند .

3- از غوطه وری استفاده کنید

محلول اسیدی با توجه به نسبت مشخصی استفاده می شود و یک کندانسور برای 5 تا 10 ساعت در حالت ایستادهدر آن غوطه ور می شود تا رسوب نرم و حل شود ، و مایع اسیدی را تخلیه کرده و با آب شسته می شود .

رسوب زدایی کندانسور چیلر تراکمی آب خنک

مزایای رسوب زدایی شیمیایی

رسوب زدایی به طور کامل انجام می گیرد

از نیروی کار کمتری استفاده می شود

معایب رسوب زدایی شیمیایی

ممکن است در لوله های مسی کندانسور ایجاد خوردگی کند .

در هنگام استفاده از روش شیمیایی حتما باید نسبت محلول و همچنین روش گردش خون و زمان خیساندن توجه داشت تا از خوردگی کندانسور جلوگیری شود.

اگر لوله های کندانسور به موقع رسوب زدایی نشوند دیگر رنگ آنها مشخص نمی شود و در این حالت شروع به پوسته پوسته شدن می کنند ، که این قضیه اصلا خوب نیست زیرا مشکلات بزرگتری را ایجاد می کند و چیلرها که دستگاه های گران قیمتی هستند دچار مشکلات بزرگتری می شوند . به همین دلیل لوله ها باید به طور مرتب در سال رسوب زدایی شوند .

دلیل اصلی پوسته پوسته شدن این است که یون های کلسیم و منیزیم در کندانسور آب خنک به صورت نمکی متبلور شده و در دیواره های داخلی لوله مسی متراکم می شوند.

روش رسوب زدایی کردن فیزیکی

روش تمیز کردن فیزیکی با استفاده از برس های نرمی به نام شفت که از آنها در این روش استفاده می شود .

شف نرم توسط موتور دستگاه تمیز کننده هدایت می شود و در قسمت جلوی شفت انعطاف پذیر یک برس نایلونی وجود دارد . هنگام استفاده ، شفت نرم و برس در لوله مسی کندانسور قرار میگیرد و با چرخش آن با سرعت بالا رسوب ها را با آب شسته و تمیز می کند .

رسوب زدایی فیزیکی کندانسور

رسوب زدایی فیزیکی کندانسور

مزایای رسوب زدایی فیزیکی

هزینه مواد شیمیایی مورد نیازبرای تمیز کردن شیمیایی حذف می شود . پس از جلوگیری از تمیز کردن شیمیایی ، از تخلیه یا دفع مایع شیمیایی راحت می شوید .

و  خوردگی لوله مسی کندانسور به راحتی ایجاد نمی شود .

معایب رسوب زدایی فیزیکی

در زمانی که رسوب ها خیلی سخت شده باشند تمیز کننده فیزیکی موثر نیست .

عملیات تمیز کردن فیزیکی کار نسبتا زیادی می خواهد .

رسوب زدایی فیزیکی کندانسور

رسوب زدایی فیزیکی کندانسور

کندانسور پوسته و لوله

رسوبات موجود در آب در سیم پیچ های کندانسور باعث می شود کمپرسور با فشار بالایی کار کند و ظرفیت خنک کنندگی واحد نیز کاهش می یابد .

برای از بین بردن این رسوبات که شامل آهک گل ولای و زنگ زدگی است که در داخل کندانسور پوسته و لوله ایجاد شده است کافی است که مقدار مشخصی اسید را از منبع تغذیه وارد کنید و از طریق برگشت آب به گردش در آورید برای این کار را برای مدت زمان تعیین شده یا تا تمیزی خازن تکرار کنید تا خازن کاملا تمیز شود و بعد با آب شستشو دهید .

بیشترین عامل ایجاد رسوب در چیلر های آب خنک چیست ؟

در چیلرهای آب خنک که از برج خنک کننده سر باز استفاده می شود بزرگترین مشکل برای به وجود آمدن رسوب این منبع است زیرا گرد و غبار و آشغال را به کندانسور منتقل می کند .

اگر آب به درستی تصویه نشود مواد معدنی به سرعت موجب مشکل در کندانسور می شوند .

بهترین زمان برای رسوب زدایی چه زمانی است ؟

بهترین زمان برای رسوب زدایی اوایل بهار و زمستان است که در این زمانها کندانسورهای چیلرها مصرف زیادی ندارند و از یک روش رسوب زدایی با کیفیت بالا استفاده کنید .

  • نکته: این را بدانید که تمامی چیلرهای آب خنک چه در مقیاس بزرگ و چه در مقیاس کوچک به رسوب زدایی احتیاج دارند . زیرا علاوه بر کاهش بهره وری افزایش هزینه برق را نیز شامل می شوند .

مطالعه بیشتر :

  • لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و انتخاب مناسب ترین دستگاه برای پروژه خود و نیز استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید. کارشناسان شرکت مهندسی و بازرگانی راهبرد انرژی درفک (رادکو) آماده ارائه هر گونه مشاوره تخصصی در این زمینه می‌باشند.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلتر درایر چیست

فیلتر درایر (castel filter drier) چیست؟

, , ,
قیمت فیلتر درایر با توجه به نوع فیلتر ، اندازه و ابعاد و قابلیت های آن و جنس بدنه و نوع اتصالات به کار رفته در آن کاملا متفاوت است
شیر برقی

شیر برقی یا سلنوئید ولو چیست

, , , ,
شیر برقی به شیری گفته می شود که با استفاده از برق ونیروی مغناطیسی عمل میکنندشیر برقی یا سلونوئیدیک سیم پیچی که در اطراف یک هسته آهنی پیچیده شده است
انواع شیر انبساط

عملکرد شیرهای انبساط و انواع آن

دریچه های انبساط اصلی ترین اجزای سیستم تبرید هستند ، این شیرها فشار و دمای مبرد را که از کندانسور می آید مطابق با نیاز سیستم کاهش می دهد. جریان مبرد با توجه به بار اواپراتور تنظیم می شود.
تجهیزات و لوازم کنترل و اندازه گیری و ایمنی ساختمان

تجهیزات و لوازم کنترل ،اندازه گیری و ایمنی

,
استفاده از تجهیزات ایمنی در ساختمان ها و ایمنی در برابر عوامل مختلف امری حیاتی است و باید برای هرگونه پروژه ساخت و یا بازسازی به درستی برنامه ریزی شود .و استفاده از آنها جهت تامین ایمنی محیط زندگی و پیشگیری از حوادث غیر متقربه ضروری است .
رسوب زدایی کندانسور چیلر تراکمی آب خنک

رسوب گیری و اسید شویی چیلر تراکمی آب خنک

, , , , ,
تمامی چیلرهای آب خنک چه در مقیاس بزرگ و چه در مقیاس کوچک به رسوب زدایی احتیاج دارند . زیرا علاوه بر کاهش بهره وری افزایش هزینه برق را نیز شامل می شوند .
سوپر هیت و پمپ دان

پمپ دان pump down کردن و سوپر هیت super heat چیلر تراکمی

, , ,
پمپ دان کردن مبرد یک راه عالی برای جلوگیری از انتقال مایع به کمپرسور در دور چرخه سیکل تبرید است . و سوپر هیت به عنوان تفاوت بین دمای واقعی بخار مبرد در یک نقطه خاص و دماع اشباع مبرد در همان نقطه اندازه گیری می شود .
انواع گازمبرد-قیمت گاز مبرد-خرید گاز مبرد
چیلر هوا خنک فری کولینگ رادکو

فری کولینک در چیلر های هواخنک free cooling چیست؟

, , , , , , ,
چیلر های هوا خنک فری کولینگ free cooling در فصل سرد سال با کمک این تکنولوژی می توان فضاهای داخلی ساختمان های تجاری و صنعتی که ممکن است همزمان به گرمایش و در بعضی مکانهای دیگر سرمایش نیاز باشد ، کمک به سرمایش می کند و همچنین برای خنک کردن دستگاه های صنعتی نیز موثر است .
داکت اسپلیت شرکت رادکو

داکت اسپلیت /قیمت داکت اسپلیت و خرید داکت اسپلیت /شرکت رادکو

, , , , ,
داکت اسپلیت یکی از رایج ترین سیستم های گرمایشی و سرمایشی است که در حال حاضر استفاده می شود که شامل دو بخش است . که یک بخش سیستم (کندانسور) در خارج از ساختمان قرار دارد و معمولا روی یک دیوار خارجی قرار دارد و یک بخش سیستم (هواساز) داخل ساختمان قرار دارد و در داخل سقف کاذب تعبیه می شود .