فیلتر درایر

طراحی سیستم های تبریدی و ساختمان کمپرسور ها به نحوی است که وارد شدن ذرات آلوده کننده و همچنین آب می تواند باعث وارد شدن صدمات به دستگاه شود. به همین دلیل باید برای این مسئله فکری اندیشیده شود . در صنعت برای این کار از فیلتر درایر استفاده می شود . این قطعه جاذب رطوبت بوده و می تواند رطوبت موجود در خط لوله را پیش از ورود به کمپرسور جذب کند . فیلتر درایر معمولا قبل از لوله مویین یا شیر انبساط نصب می شود . فیلتر درایر وسیله ای است که مواد خارجی مانند خاک، روان ساز لحیم کاری ، رطوبت و اسید تولید شده توسط رطوبت را از مبرد می گیرد .

فیلتر درایر چیست

مطالعه بیشتر:آشنایی با چیلر تراکمی و انواع کمپرسورچیلر چیست ؟

فیلتر درایر چیست؟

فیلتر درایر (castel filter drier) یکی از رایج ترین انواع فیلتر ها در سیستم های تهویه مطبوع  است . که وظیفه آن حذف گرد و غبار ، مواد جامد ریز و درشت ، روغن ، رطوبت و اسید از مبرد است .

مهم ترین وظایف فیلتر درایر ها

 • حذف رطوبت و جلوگیری از یخ زدن قطرات آب در خروجی شیر انبساط و اواپراتور
 • حذف ذرات جامد ریز و درشت و اکسید ها از قبیل آهن و برنج ، مس و آلومینیوم به منظور جلوگیری از وارد شدن به دیواره داخلی سیلندرها
 • حذف کردن موادی که از تجزیه روغن و در نتیجه سیاه کردن روغن در سیستم های برودتی می گردد.
 • همچنین واکنش های شیمیایی در سیکل تبرید را باحذف ذرات خارجی به حداقل می رساند
 • فیلتر درابر همچنین می تواند اسید وو ذرات جامد را جمع کند .

انواع فیلتر درایر

مطالعه بیشتر:با انواع مختلف چیلرها آشنا شویم (چیلر تراکمی، چیلر جذبی، مینی چیلر)

اهمیت استفاده از فیلتر درایر

سیال های مبرد و همچنین انواع روغن کمپرسور از لحاظ ساختار شیمیایی ممکن است تحت شرایطی خاص دچار تجزیه شیمیایی شده و کاربرد خود را از دست بدهد. این تجزیه می تواند به خاطر ورود دیگر عناصر شیمیایی مثل رطوبت اتفاق بیفتد . همچنین دمای بالای سیستم نیز می تواند موجب تجزیه ساختار شیمیایی سیال های جاری در ساختمان کمپرسور گردد .

مهمترین واکنشی که ممکن است بر اثر ورود رطوبت به کمپرسور اتفاق بیفتد . تشکیل محلول اسیدی است. اسیدها خاصیت خورندگی دارند و می توانند به قطعات سیستم آسیب وارد کنند . تشکیل اسید در ساختمان کمپرسور به خاطر شکستن ساختار و تجزیه مبرد یا روغن کمپرسور اتفاق افتاده و شامل اسیدهای ارگانیک و غیر ارگانیک می شود که در ادامه مقاله فیلتر درایر چیست به شرح آن خواهیم پرداخت .

مطالعه بیشتر :سیستم های تهویه مطبوع

 • اسید های غیر ارگانیک

اگر سیال مبرد دارای عناصر شیمیایی هالوژنی باشد ، با ورود رطوبت به داخل کمپرسور ، سیال مبرد تجزیه شده و تولید اسید های غیر ارگانیک می کند.

 • اسیدهای ارگانیک

در برخی از کمپرسورها از روغن های ارگانیک استفاده می شود که در صورت تماس روغن با رطوبت و اکسیژن در دماهای بالا ساختمان روغن از هم پاشیده شده و تولید اسید می کند .به این اسید ها، اسیدهای ارگانیک گفته می شود .

مطالعه بیشتر :سایت گلاس دانفوس(DANFOSS SIGHT GLASS)

انواع فیلتر درایر ها

 • فیلتر خط مایع

 • فیلتر درایر های دو جهته همچنین برای خط مایع نیز استفاده می شوند .

 • فیلتر درایرهای دو جهته دارای شیر یک طرفه می باشند که به آن ها اطمینان می دهد مبرد از تمام سطح فیلتر استفاده کند و مواد زاید در قسمت محیط فیلتر جمع شود .

 • فیلتر درایر ترکیبی

 • فیلتر داریر های خط ساکشن

انواع فیلتر درایر

مطاله بیشتر :سایت گلاس کستل-CASTEL SIGHT GLASS

محل قرار گیری فیلتر درایر

فیلتر درایر در یک سیکل تبرید در خط مایع بعد از شیر خروجی رسیور ، و قبل از لوله مویین یا شیر انبساط با توجه به جهت حک شده روی بدنه آن نصب می شود .

اجزای اصلی فیلتر داریر

 • فنر : هدف از نصب فنر در ساختار کلی درایر ، جلوگیری از حرکت های مدام فیلتر می باشد . به عبارت دیگر ، این نوع فنر در نهایت منجر به منقبض شدن فیلتر در تلورانس خود می گردد.
 • نمد: پارچه های نمدی بین فنر و هسته قرار می گیرد تا مانع از آسیب وارد شدن به هسته شود .
 • هسته : یکی از اصلی ترین اجزای به کار رفته در ساختار فیلتر درایر می باشد که هدف از استفاده از آن جذب رطوبت سیال و مبرد و جلوگیری از یخ زدگی در شیر انبساط است.
 • صفحه توری : این صفحات با دانه های ریز و درشت مانع از ورود ذرات جامد به سایر بخش های سیستم تبرید می گردند.

مطالعه بیشتر :انواع کمپرسورهای مورد استفاده در چیلرهای تراکمی

فیلتر درایر چه زمانی تعویض می شود

 • سایت گلس میزان رطوبت موجود در سیستم را بالا مشخص کند
 • یکی از اجزای اصلی سیستم ، برای مثال کمپرسور تعویض شده باشد
 • افت فشار در آن بالا باشد (حباب ها در طول کارکرد عادی سیستم تشکیل شود)
 • هر وقت که سیستم تبرید به هر دلیلی برای مثال تعمیرات باز می شود بایستی فیلتر تعویض شود.

متداولترین مواد جاذب رطوبت عبارتند از

 1. آلومینای فعال شده

 2. سولفات کلسیم

 3. آلومیناژل

 4. شبکه توری (سرند) بسیار ظریف و مولکولی

آلومینای احیا شده نو کلرو کلسیمکه زمانی به فراوانی مورد مصرف بود ولی امروزه زیاد مصرف نمی شود . فیلتر درایرها مهمولا در خطوط حامل مایع نصب می شوند.

رطوبت فیلتر درایرها معمولا در خطوط حامل مایع نصب می شوند . رطوبت ماده سرما زای r12 تا 25 قسمت در یک میلیون قسمت مبرد به بالا است . تجربه نشان می دهد که اگر مقدار رطوبت در سیستم از 25 قسمت رطوبت در یک میلیون قسمت ماده مبرد کمتر باشد احتمال زنگ زدگی تجزیه روغن و سوختن موتور تقریبا به طور کامل از بین می رود .

زمان تعویض فیلتر درایر پیش از رسیدن به افت فشار

 • در سیستم های کوچک 0.5 بار
 • در سیستم های تبرید 0.25 بار
 • در سردخانه 0.15 بار

تشخیص زمان تعویض فیلتر یکی از بهترین روش ها این است که لوله ورودی و خروجی فیلتر را با دست لمس کنیم اگر دمای لوله در هر دو طرف یکسان بود نیازی به تعویض فیلتر نیست ولی اگر دما در خروجی فیلتر کمتر از ورودی بود یعنی در فیلتر گرفتگی ایجاد شده و همین امر باعث سرد تر شدن مایع مبرد هنگام خروج از فیلتر شده ، لذا این امر هشدار دهنده زمان تعویض فیلتر می باشد . جهت تعویض فیلتر باید هنگامی که سیستم روشن است و در حال کار است شیر دستی مایع قبل از فیلتر را ببندیم در این هنگام درجه گیج مکش کمپرسور شروع به کم شدن می کند و برای اینکه کنترل فشار پایین فرمان قطع ندهد باید آن را یکسره کرد یا آن را روی صفر تنظیم کرد . زمانی که فشار مکش به نزدیکی صفر رسید دستگاه را خاموش می کنیم . حال می توان درب پوسته را باز کرده و فیلتر را تعویض کرد . دقت کنید که هسته های فیلتر درایر به درستی و با دقت تعویض کنید و بعد از تعویض فیلتر درب پوسته فیلتر را بسته و آن را وکیوم کنید . بعد از وکیوم شیر خط مایع را باز کرده ، نشت یابی می کنیم سپس بعد از تنظیم کنترل کننده فشار اقدام به روشن کردن سیستم می کنیم . دقت داشته باشید که فیلتر نباید خیلی در معرض هوا قرار گیرد چون حالت جاذب رطوبت خود را از دست می دهد ، بنابر این سرعت عمل در این امر بسیار حائز اهمیتت خواهد بود .

تعویض فیلتر درایر

قیمت فیلتر درایر

قیمت فیلتر درایر با توجه به نوع فیلتر ، اندازه و ابعاد و قابلیت های آن و جنس بدنه و نوع اتصالات به کار رفته در آن کاملا متفاوت است . به عبارت دیگر ب طور دقیق و ثابت نمی توان قیمت مشخصی را برای این تجهیزات تعیین نمود . برای استعلام قیمت فیلتر درایر از راه های ارتباطی ذکر شده در پایین صفحه استفاده نمایید.

مطالعه بیشتر:

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طریقه عملکرد سیستم هوشمند موتورخانه
,

سیستم هوشمند موتورخانه |هوشمند سازی موتور خانه ساختمان| موتورخانه هوشمند

موتورخانه ها که به عنوان قلب تهویه مطبوع فعالیت دارند بیشترین استفاده از منابع طبیعی آب و گاز را برخوردارند که به همین دلیل بهینه و هوشمند بودن آنها بسیار با اهمیت است زیرا در مصرف انرژی ها صرفه جویی می شود و همچنین طول عمر تجهیزات نیز بیشتر خواهد شد و همچنین هزینه های مربوط به نگهداری و تعمیرات کاهش می یابد.
موتورخانه دو فصلی چیلر و بویلر
, , ,

موتورخانه دو فصلی چیلر و بویلر

همان گونه که از نام آن بر می آید در موتورخانه های دو فصله(هم سرمایش و هم گرمایش) از چیلر آب خنک برای سرد کردن و از بویلر نیز برای گرم کردن ساختمان استفاده می شود که این امر باعث می شود که گرما و سرما را برای ما فراهم می کنند.
دستورالعمل نصب و تعمیر و نگهداری چیلر هوا خنک
چیلر جدبی
, , , , ,

طرز کار چیلر جذبی | چیلر جذبی چیست | انواع چیلر جذبی

چیلر جذبی با چیلر تراکمی متفاوت است زیرا کمپرسور ندارد. در عوض از گرما برای خنک کردن استفاده می کند.
نکات مثبت و منفی سیستم های تهویه مطبوع هوشمند
,

سیستم های تهویه مطبوع هوشمند | ویژگی های سیستم های تهویه مطبوع هوشمند

هوش مصنوعی در حال حاضر فرصت هایی را برای بهبود تعمیر و نگهداری، راحتی و صرفه جویی در انرژی را برای تهویه مطبوع فراهم می کند.
خرید مینی چیلر به قیمت کارخانه
, , ,

خرید مینی چیلر به قیمت کارخانه | فروش مینی چیلر به قیمت کارخانه

مینی چیلر دستگاهی می باشد که دراصل چیلر هوا خنک کوچکی است که برای آپارتمان ها و ساختمان هایی که نیاز به سرمایش و گرمایش مستقل دارند و می خواهند مشکلات مربوط به موتورخانه مرکزی را نداشته باشند، به کار می رود.
پارامترهایی که در انتخاب چیلر موثر است
, , , , , , , , ,

شرکت های ساخت چیلر | شرکت های سازنده چیلر |چیلر صنعتی، خانگی

سازنده های چیلر انواع چیلر های مورد نیاز برای خنک سازی محیط های اداری تجاری مسکونی و صنعتی طراحی و می سازند و به بازار عرضه می کنند چیلر ها از برندهای مختلفی در بازار موجود هستند که با توجه به مدل آن و ظرفیت خنک سازی آن متفاوت هستند .
سیستم‌های سرمایش و گرمایش مینی چیلر
, ,

مینی چیلر | سیستم‌های سرمایش و گرمایش مینی چیلر |

در فصل تابستان ، نیاز به سرمایش در چیلر یا مینی چیلر می‌شود، آب خنک تولید شده به فن کویل ها که به‌عنوان یونیت‌های داخلی در هر فضا نصب هستند فرستاده می‌شود هوای دمیده شده توسط فن از روی کویل عبور می‌کند و خنک می‌شود و وارد اتاق‌ها می‌گردد و در نهایت هوای مطبوع در اتاق خواهیم داشت.
شرکت سازنده چیلر صنعتی
, , , ,

چیلر چیست؟| انواع چیلر تراکمی و کاربرد آن | اجزای چیلر

چیلر دستگاهی است که به وسیله سیال خنک کننده در سیکل تبرید، سیال دیگر را(عمدتا آب) برای مصارف صنعتی یا تهویه مطبوع خنک می کند. این آب سرد در اواپراتورچیلر در سیستمهای صنعتی برای خنک کردن بخشی از ماشین آلات و در تهویه مطبوع برای خنک کردن هوا استفاده می شود و هوا را از طریق هواساز، فن کویل و.. قابل استفاده است.
محصولات شرکت رادکو

محصولات شرکت رادکو