کاربرد سیستم تهویه مطبوع در گرم کردن ساختمان در فصل سرد سال

امروزه بهترین و جدیدترین سیستم سرمایشی و گرمایشی ساختمان ، دستگاه هایی VRF,GHP ، مینی چیلر ، چیلر ، داکت اسپلیت و….. جزو جدیدترین سیستم های گرمایشی ، سرمایشی ساختمان هستند.

انتخاب هر یک از سیستم های تهویه مطبوع باید متناسب با احتیاجات آن ساختمان باشد .

سیستم های تهویه مطبوع نقاط عطفی در ساخت سیستم های مکانیکی ساختمان هستند که راحتی کار را برای سرنشینان همراه با  کیفیت هوای داخلی فراهم می کنند.

تجهیزات اولیه سیستمهای تهویه مطبوع شامل تجهیزات گرمایشی ، تجهیزات تهویه ، تجهیزات خنک کننده یا تهویه مطبوع است.

مطالعه بیشتر:سیستم های تهویه مطبوع

 • معرفی

سیستم گرمایش ، تهویه مطبوع برای دستیابی به نیاز های محیطی و راحتی ساکنان طراحی شده است.

سیستم های تهویه مطبوع بیشتر در انواع مختلف ساختمان ها مانند : ساختمان تجاری ، صنعتی و مسکونی  مورد استفاده قرار می گیرند.

ماموریت اصلی سیستم تهویه مطبوع تامین آسایش حرارتی ساکنان با تنظیم و تغییر شرایط هوای خارج از ساختمان است .

بسته به شرایط بیرونی ساختمان ، هوای خارج از ساختمان به داخل ساختمان کشیده می شود و قبل از اینکه در فضای داخلی توزیع شود گرم یا سرد می شود . سپس وارد محیط می شود .

انتخاب سیستم های تهویه مطبوع در یک ساختمان معین به آب و هوا ، سن ساختمان  ، ترجیحات فردی صاحب ساختمان و طراحی یک پروژه ، بودجه پروژه ، طراحی معماری ساختمان بستگی دارد .

سیستم های تهویه مطبوع را می توان طبق فرآیند های توزیع طبقه بندی کرد فرآیند های لازم شامل:

فرآیند گرمایش ، فرایند خنک کننده  و فرآیند تهویه است و فرایند رطوبت زدایی را هم می توان به آن اضافه کرد. این فرآیند با استفاده از تجهیزات مناسب تهویه مطبوع مانند سیستم گرمایشی ، سیستم تهویه هوا ، فن تهویه و دستگاه های رطوبت گیر انجام می شود.

سیستم های تهویه مطبوع به سیستم های توزیع نیاز دارند تا بتوانند مقدار مورد نیاز هوا را با شرایط محیطی مطلوب تحویل دهند . سیستم توزیع به طور عمده با توجه به نوع مبرد و روش تحویل مانند تجهیزات انتقال هوا ، فن کویل ها ، مجاری هوا و لوله های آب متفاوت است.

برخی از معیارهای تعیین کردن سیستم گرمایشی را می توان تغیرات آب و هوا ( به عنوان مثال : دما ، رطوبت و فشار فضا) ، ظرفیت ساختمان ، نیازهای مکانی ، هزینه های سرمایه، هزینه بهره برداری ، هزینه نگهداری ، قابلیت اطمینان و انعطاف پذیری در نظر گرفت .

 • اجزای اصلی سیستم تهویه مطبوع

اجزای اصلی یا تجهیزات سیستم تهویه مطبوع که هوای مطبوع را برای تامین آسایش حرارتی فضا برای ساکنین و دستیابی به کیفیت هوای داخلی ارائه می دهد ، در ادامه مطلب ذکرشده است.

 1. فیلتر هوا
 2. فن کویل
 3. فن های خروجی هوا
 4. ورودی هوا در فضای باز
 5. سیستم هوای برگشتی
 6. سیم پیچ های گرمایشی و سرمایشی
 7. واحد گرمایشی و سرمایی مستقل
 8. برج خنک کننده
 9. دیگ بخار
 10. کنترل
 11. خنک کننده آبی
 12. تجهیزات رطوبت رسان و رطوبت زدا

امکانات تهویه مطبوع در گرمایش ساختمان

تجهیزات برودتی برای انجام کارهای اصلی خود در گرمایش ساختمان نیاز به امکانات زیادی دارند.

تجهیزات گرمایشی به دیگ بخار ، پمپ ، مبدل حرارتی ، تجهیزات کاهش فشار ، کمپرسور های کنترل هوا و تجهیزات متفرقه نیاز دارند.

شاید سوالی که بسیاری از سازندگان واحد های مسکونی و اداری دارند این است که چه سیستم سرمایشی و گرمایشی را انتخاب نمایند.

معرفی چند نوع سیستم تهویه مطبوع که در شرکت رادکو تولید می شود و مناسب واحدهای تجاری صنعتی و مسکونی است تا در زمستان و تابستان از هوایی متعادل برخوردار باشید

سیستم تهویه مطبوع در گرم کردن ساختمان

چیلر

چیلر نمونه بزرگ شده مینی چیلر است بدین معنی که برای سرمایش و گرمایش چندین واحد یا چندین بخش از یک ساختمان بزرگ از چیلر استفاده می شود.  چیلر دستگاهی می باشد که با خنک کردن آب باعث خنک شدن ساختمان می شود و برای خنک کردن اتاق ها از فن کویل استفاده می شود . این آب سرد وارد کویل ها شده و عمل خنک کردن اتاق را انجام می دهد برای استفاده از چیلر در فصل زمستان و گرم کردن ساختمان کافی است که سیستم لوله کشی را به یک دیگ بخار متصل کرده و مانند عمل خنک سازی ساختمان به همان صورت هوای ساختمان را گرم میکند.

بزرگترین حسن این سیستم ها این است که از فضا داخل اتاق و آپارتمان اکسیژنی جهت احتراق مصرف نمی شود و تاثیری بر کیفیت هوای داخل ساختمان ندارد.

دستگاه های گرمایش ساختمان چیلر

مطالعه بیشتر:

مینی چیلر

از نظر قیمت اولیه و دیگر مزایا ، مینی چیلر بهترین سیستم سرمایش و گرمایش ساختمان هایی است که در آنها هدف ، سرمایش و گرمایش به صورت مستقل و جدای از سایر واحد ها است.

هر مینی چیلر با ظرفیت (2تا 10 تن تبرید ) می تواند به چندین فن کویل وصل شده و سرمایش و گرمایش آن را تامین کند عمل گرم کردن ساختمان توسط مینی چیلر همانند چیلر است و با متصل شدن سیستم لوله کشی به دیگ بخار عمل گرمایش انجام می گیرد.

دستگاه های گرمایشی ساختمان مینی چیلر

مطالعه بیشتر:خرید مینی چیلر و مقایسه مینی چیلر و داکت اسپلیت

 فن کویل

فن کوئل، دستگاهی است که از طریق پرتاب باد بوسیله بلوور و عبور آن از کوئل آبگرم و آب سرد سرمایش و گرمایش محیط را تامین می کند. آب سرد در این سیستم از یک دستگاه مرکزی (چیلر) تامین شده و آب گرم میتواند از موتور خانه مرکزی و یا دستگاه های مستقل مانند پکیج گرمایشی تامین شود.

گرمایش ساختمان با فن کویل

مطالعه بیشتر:

داکت اسپلیت

یکی از خصوصیات داکت اسپلیت که امروزه طرفداران زیادی را به خود جلب کرده دارای حالت گرمایشی و سرمایشی آن است.

با استفاده ازداکت اسپلیت در فصل گرما و سرما نیاز به تهویه جدا گانه ای (بخاری یا کولر)  ندارید و در هر دو فصل از اکسیژن مورد نیاز بدن ودمای کاملا مطبوع بهره مند می شوید.

دستگاه های گرمایشی ساختمان داکت اسپلیت

مطالعه بیشتر:داکت اسپلیت /قیمت داکت اسپلیت و خرید داکت اسپلیت /شرکت رادکو

برای راه اندازی گرمایشی تهویه مطبوع چه اقداماتی باید انجام گیرد ؟

تنظیم سیستم های تهویه مطبوع در زمستان نیاز به تخصص و دقت کامل دارد این امر اگر فقط با تغییر نوع کارکرد بر روی ریموت کنترل انجام شود باعث خرابی و ضررهای جبران ناپذیری به سیستم های تهویه مطبوع خواهد شد . پس حتما برای تنظیم سیستم های تهویه مطبوع در آغاز فصل سرد و گرم از یک متخصص کمک بگیرید.

متخصصین شرکت رادکو در این امر به شما کمک می کنند.

اما پس از معرفی این سیستم های تهویه مطبوع زمان تصمیم گیری در خصوص انتخاب سیستم تهویه مطبوع مناسب خود است که باید چند پارامتر را در نظر بگیرید.

 1. سطح آسایش مورد نظر
 2. سهولت نصب
 3. هزینه اولیه خرید تجهیزات
 4. هزینه نگهداری و تعمیرات
 5. سهولت نگهداری
 6. استقلال واحد ها و امکانات کنترل منطقه ای
 7. طول عمر
 8. ایمنی و آلودگی
 9. محدودیت اقلیمی

تماس با بخش فروش و دفتر مرکزی RADCO

صفحه محصولات شرکت رادکو

صفحه نخست شرکت مهندسی و بازرگانی راهبرد انرژی درفک (رادکو)

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دستورالعمل نصب و تعمیر و نگهداری چیلر هوا خنک
چیلر جدبی
, , , , ,

طرز کار چیلر جذبی | چیلر جذبی چیست | انواع چیلر جذبی

چیلر جذبی با چیلر تراکمی متفاوت است زیرا کمپرسور ندارد. در عوض از گرما برای خنک کردن استفاده می کند.
نکات مثبت و منفی سیستم های تهویه مطبوع هوشمند
,

سیستم های تهویه مطبوع هوشمند | ویژگی های سیستم های تهویه مطبوع هوشمند

هوش مصنوعی در حال حاضر فرصت هایی را برای بهبود تعمیر و نگهداری، راحتی و صرفه جویی در انرژی را برای تهویه مطبوع فراهم می کند.
خرید مینی چیلر به قیمت کارخانه
, , ,

خرید مینی چیلر به قیمت کارخانه | فروش مینی چیلر به قیمت کارخانه

مینی چیلر دستگاهی می باشد که دراصل چیلر هوا خنک کوچکی است که برای آپارتمان ها و ساختمان هایی که نیاز به سرمایش و گرمایش مستقل دارند و می خواهند مشکلات مربوط به موتورخانه مرکزی را نداشته باشند، به کار می رود.
پارامترهایی که در انتخاب چیلر موثر است
, , , , , , , , ,

شرکت های ساخت چیلر | شرکت های سازنده چیلر |چیلر صنعتی، خانگی

سازنده های چیلر انواع چیلر های مورد نیاز برای خنک سازی محیط های اداری تجاری مسکونی و صنعتی طراحی و می سازند و به بازار عرضه می کنند چیلر ها از برندهای مختلفی در بازار موجود هستند که با توجه به مدل آن و ظرفیت خنک سازی آن متفاوت هستند .
سیستم‌های سرمایش و گرمایش مینی چیلر
, ,

مینی چیلر | سیستم‌های سرمایش و گرمایش مینی چیلر |

در فصل تابستان ، نیاز به سرمایش در چیلر یا مینی چیلر می‌شود، آب خنک تولید شده به فن کویل ها که به‌عنوان یونیت‌های داخلی در هر فضا نصب هستند فرستاده می‌شود هوای دمیده شده توسط فن از روی کویل عبور می‌کند و خنک می‌شود و وارد اتاق‌ها می‌گردد و در نهایت هوای مطبوع در اتاق خواهیم داشت.
شرکت سازنده چیلر صنعتی
, , , , , , , , , , ,

چیلر چیست؟| انواع چیلر تراکمی و کاربرد آن | اجزای چیلر

چیلر دستگاهی است که به وسیله سیال خنک کننده در سیکل تبرید، سیال دیگر را(عمدتا آب) برای مصارف صنعتی یا تهویه مطبوع خنک می کند. این آب سرد در اواپراتورچیلر در سیستمهای صنعتی برای خنک کردن بخشی از ماشین آلات و در تهویه مطبوع برای خنک کردن هوا استفاده می شود و هوا را از طریق هواساز، فن کویل و.. قابل استفاده است.
اواپراتور سیلابی
, , ,

اواپراتور چیست ؟| قیمت و خرید اواپراتور چیلر های تراکمی|

اواپراتور یکی از مهم ترین و اصلی ترین اجزای تشکیل دهنده چیلر تراکمی می باشد. اواپراتور نوعی مبدل حرارتی است که حرارت را از آبی که باید در چیلر سرد شود جذب کرده و به مبرد در حال تبخیر انتقال می ‌دهد و بدین ترتیب آب سرد می شود.
نصب و راه اندازی مینی چیلر
, ,

مینی چیلرچیست | نکات مهم در انتخاب مینی چیلر|

مینی چیلر یک دستگاه سرد کننده آب است که پس از سرد کردن آب سرد را با پمپ جهت مصارف سرمایشی پمپاژ میکند.