VRF چیست ؟ انواع VRF موجود در بازار ایران

 دستگاه VRF مخفف سه کلمه Variable Refrigerant Flow (به معنی جریان متغیر مبرد) است. منظور از جریان مبرد به معنی مقدار مشخص و ثابتی از گردش هوا در اواپراتور است كه در نتیجه منجر به تنظیم دمای جداگانه هر اتاق می شود.با نصب سیستم هوشمند VRF در خانه یا محل كار هر قسمت فضا به طور جداگانه بر حسب دمای اتاق سرد یا گرم می شود.ویژگی بارز این دستگاه جمع و جور بودن آن است طوری كه مكان نصب فضای كمی را اشغال می كند و نیاز به تخصص ونصاب آموزش دیده دارد. به بیان ساده تر، با نصب سیستم های VRF كوچكترین تغییر دمایی را از لحاظ گرمایشی و سرمایشی احساس نخواهید كرد و از كارایی و بازده انرژی دستگاه متحیر خواهید شد.از طرفی سیستم های VRF سر و صدای بالایی تولید تولید نمی كنند و سكوت آرامشبخشی در محیط پابرجا می شود.از وجود تكنولوژی در این سیستم نیز نباید غافل شد،سرعت کمپرسور آن می تواند بدون هیچ اختلالی دمای هر اتاق را به صورت جداگانه و كلی متعادل كند.در هر صورت، سیستم وی ار اف به دلیل مزایای منحصر به فرد خود از طراحی گرفته تا راحتی استفاده از آن توانسته گوی رقابت را از سیستم های تهویه مطبوع دیگر چون چیلر و داكت اسپیلیت بگیرد و جایگاه ویژه ای پیدا كند.متاسفانه به دلیل دقت در نصب و طراحی متفاوت سیستم در ساختمان های مختلف منجر به اتلاف انرژی و عدم استقبال از آنها شده است. بنابراین پس از خرید  VRF از هر شرکت یا هر برندی در مورد طراحی، نصب و راه اندازی آن مطلع شوید.

در این مقاله سعی كردیم شما را بیشتر با مشخصات، برندهای بازار، قیمت و مشخصات فنی،طریقه نصب،اجزا، مالتی اسپلیت (Multi Split)  و انواع vrf آشنا كنیم.

 

انواع سیستم های VRF

·      سیستم 2 لوله یا هیت پمپ (Heat Pump)

این سیستم وی ار اف كه به سیستم 2 لوله معروف است،از دو لوله حرارتی تشکیل شده است كه امکان گرمایش و سرمایش را در داخل و در فضای باز فراهم می کندبه این معنی كه هنگامی که واحد داخلی را در حالت خنک کننده قرار دهید، به عنوان اواپراتور عملیات سرمایشی را انجام می دهد و اگر واحد داخلی را در حالت گرمایشی قرار دهید، دستگاه به عنوان کندانسور عمل می کنداین سیستم 2 لوله ای VRF در مكان های بزرگ نظیر ادارات، مراکز خرید و فروشگاه ها استفاده می شود.

·        سیستم 3 لوله یا بازیابی حرارت

سیستم سه لوله VRF  بازیابی حرارت در هر دو حالت سرمایش و گرمایش را فراهم می كند،حالت گرمایشی به عنوان یک پمپ حرارتی  کار می کند و واحد داخلی از سیستم 3 لوله برقی با یك سری سوپاپ تشکیل شده است. واحد داخلی نیز به عنوان اواپراتور و کندانسور عمل می کند. سیستم بازیابی حرارت امکان تولید همزمان سرما و گرما را دارد. به این معنی كه بعضی فضاهای ساختمان براساس لوله های مایع مكش و دهش،قسمت هایی را سرد و قسمت های دیگر را گرم می كند. این ویژگی باعث صرفه جویی در مصرف انرژی میشود.این سیستم برای مکان های باز که به گرمایش و سرمایش همزمان نیاز دارند، بهترین هستند.

·        سیستم متراكم كننده

سیستم متراكم كننده متداول ترین سیستم VRF  است ،این سیستم از مبدل حرارتی برای خنك كردن هوا استفاده می كند. این سیستم به دلیل اشغال فضای كم در مکان های کوچک قابل استفاده است و با شرایط محیطی سازگار است.

·        سیستم VRF  گازی

این نوع از انواع VRF  دارای موتورهای گازسوز است كه با گاز طبیعی کار می کند این سیستم از یک واحد تک فاز تشکیل شده اند و 90 کیلووات گرمایش و سرمایش محیط را تامین می کند

فناوری VRF طی سه دهه به دلیل ویژگی های منحصر به فرد كارآمد و انعطاف پذیری خود در سراسر جهان به خصوص در قاره های آسیا و اروپا، سیستم سرمایش و گرمایش اكثر فضاهای مسكونی و ادارات می باشد.  کارآمد و انعطاف پذیر است و هزینه شما را هدر نمی دهد.

سیستم VRF چه كاربردهایی دارد:

·        واحدهای مسکونی كوچك تا برج های چند طبقه

·        ادارات و تمامی فضاهایی كه به طور مجزا نیاز به فضای تهویه دارند

·        سیستم تهویه مطبوع مناسب برای مدارس ، دانشگاه ها ، رستوان ها ، هتل ها و مراكز خرید

VRF INDOOR UNIT

مشخصات فنی سیستم های VRF

·  یو نیت خارجی

یونیت خارجی یكی از قسمت های حیاتی و مهم این سیستم است كه از دو واحد کندانسور و کمپرسور تشكیل شده است . نصب درست یونیت خارجی بسیار مهم است و باید در معرض آفتاب قرار نگیرد تا سر و صدای كمی تولید كند و منجر به صرفه جویی در مصرف انرژی شود. همانطور كه می دانید،یونیت خارجی بر روی بام ساختمان نصب می شود و شامل  بدنه و موتور دستگاه و اجزای الكترونیكی دیگر است.

 

وی آر اف سامسونگ

· 

 • یونیت های داخلی

یونیت داخلی سیستم وی ار اف در محیط  یا فضای داخلی كه قرار تهویه صورت گیرد، به صورت سقفی ، دیواری و روی زمین نصب می شود. یونیت داخلی نیز دارای اجزای زیادی از قبیل فن كویل، الکتروموتور، فیلتر هوا ،مبدل اواپراتور و دریچه های هدایت دما است.

یونیت دا

·        لوله کشی مسی

لوله کشی مسی سیستم های، وی ار اف اتصال بین کمپرسور و کندانسور را مقدور می كند و از اصلی ترین مشخصات فنی این سیستم می باشد. کمپرسور توسط لوله های مسی و بین یونیت های بیرونی و داخلی به گردش در می آورد و عملیات گرمایشی و سرمایشی را انجام می دهد. ناگفته نماند، لوله کشی مسی نقش مهمی در افزایش راندمان و كیفیت دستگاه دارد.

مشخصات فنی دیگر:

·        مجموعه ای از انواع کمپرسورها ی معتبر و استاندارد با ایزالاتورهای ارتعاشی

·        سیستم کنترل ظرفیت وتوان تغییر ظرفیت تا 250 تن تبرید

·        به كار رفتن عایق های مناسب و مورد تایید

·        وجود استاندارد های DIN , INS , JIS , ANSI

·        بدنه از جنس فولاد و مطابق با استاندارد ( JIS-SS500) یا استانداردهای مشابه

·        جنس مسی لوله ها و مطابق با استانداردهای JIS H3300 و JIS B8622 و ARI500

·        وجود مبرد سیستم HFC سازگار با محیط زیست

·        دارا بودن کندانسور متناسب با اقلیم و شرایط پروژه آبی یا هوایی

·        فیلتر درایر كه بین کندانسور و شیر انبساط قرار می‌گیرد

·        وجود اواپراتورها برای خروج هوای اضافی از طریق هواساز یا فن کویل

مالتی اسپلیت (Multi Split) چیست؟

کولرهای گازی اسپلیت همانطور كه از نامشان پیداست بسیار قدرتمند و مقرون به صرفه هستند  و به دلیل کارایی بی صدا در مقایسه با سیستم های تهویه مطبوع دیگر شناخته شده می باشند. در واقع دو نوع اسپلیت تهویه مطبوع وجود دارد: کولر گازی اسپلیت و کولرگازی اسپلیت مولتی،افراد بسیاری كمتر در مورد تعریف مولتی اسپلیت و تفاوت های آن با کولرگازی اسپلیت شنیده اند، اما بد نیست در مورد این نوع اسپیلیت كمتر شناخته شده نیز اطلاعات داشته باشید.

همه سیستم‌های اسپلیت نسبت به سیستم‌های تهویه مطبوع پنجره‌ای،دیواری بی صداتر، قدرتمندتر و از لحاظ انرژی کارآمدتر هستند. بسیاری از سیستم های تهویه مطبوع سیستم اسپلیت و مالتی اسپلیت دارای ویژگی های داخلی مفیدی مانند سنسورهای حرکتی، Wi-Fi و تصفیه کننده هوا یا یونیزر هستند.

به بیان ساده تر،تهویه مطبوع اسپلیت امكان سرمایش تنها یک اتاق را دارد، در حالی كه کولرگازی مولتی اسپلیت امكان خنك سازی چندین اتاق را به طور همزمان دارد. سیستم تهویه مطبوع اسپلیت از یک کمپرسور و یک خروجی هوا تشکیل شده است، در حالی که تهویه مطبوع مولتی اسپلیت دارای چندین خروجی هوا (تا پنج عدد) است که همه به یک کمپرسور متصل می شوند.

آیا خرید کولرگازی مولتی اسپلیت مناسب است؟

اگر می خواهید بیش از یک مکان در خانه خود را مجهز به تهویه کنید و نیاز به کنترل مستقل دمای هر اتاق دارید، مولتی اسپلیت یک انتخاب ایده آل است. زیرا سیستم مولتی اسپلیت از چندین واحد داخلی عملیات سرمایش و گرمایشی را ارائه می دهد.

مزایای تهویه مطبوع مولتی اسپلیت

دلایل بسیار خوبی برای در نظر گرفتن کولرگازی مولتی اسپلیت برای خنک نگه داشتن خانه در تابستان و گرم نگه داشتن خانه در زمستان وجود دارد. در زیر چند مزیت عمده استفاده از مولتی اسپلیت AC آورده شده است:

 • انعطاف پذیری و راحتی

سیستم تهویه مطبوع مولتی اسپلیت انعطاف پذیری و راحتی بی نظیری ارائه می دهد و به شما این امکان را می دهد که واحد داخلی مناسب را برای هر اتاق خانه خود را انتخاب کنید. شما می‌توانید یک تهویه مطبوع با ظرفیت بالا برای اتاق‌ نشیمن و واحدهای كوچك تر و ساکت‌تر را برای اتاق‌خواب‌ها نصب کنید که همگی توسط یک واحد بیرونی تغذیه می‌شوند. این به شما این امکان را می دهد که دما و محیط خانه خود را به صورت اتاق به اتاق کنترل کنید.

 • بهره وری انرژی

توانایی گرم یا خنک کردن اتاق به صورت جداگانه، هزینه های برق را نیز كاهش می دهد. انتخاب واحد اشتباه در یک اتاق منجر به خنک نشدن مناسب هوا و هدر رفتن انرژی می شود. در واقع،سیستم های تهویه مطبوع مولتی اسپلیت یکی از کم مصرف ترین ها در بین تمام سیستم های تهویه مطبوع می باشد.

 • سر و صدای كم

سیستم های تهویه مطبوع مولتی اسپلیت اغلب آرام و بی صدا هستند.

خلاصه ای از مزایای مولتی اسپلیت عبارتند از:

 • بهره وری انرژی
 • خروجی های هوای داخلی چندگانه با یک واحد کمپرسور خارجی
 • امکان انتخاب مناسب ترین و کم مصرف ترین واحد خروجی هوا بر اساس اتاق به اتاق
 • تنظیم دما متناسب با هر اتاق
 • مقرون به صرفه تر برای خرید و نصب در مقایسه با تهویه مطبوع کانالی
 • شما می توانید در صورت نیاز، خروجی های هوای اضافی را بعداً در مسیر اضافه کنید.
 • تعمیر و نگهداری، سرویس، تعمیرات و تعویض واحدها مقرون به صرفه

یكی از بزرگترین معایب اینكه کولرگازی مولتی اسپلیت معمولاً انرژی بیشتری نسبت به تهویه مطبوع تک اسپلیت مصرف می کند، بنابراین مهم است که ظرفیت هر کولر گازی اسپلیت با دقت انتخاب شود تا بازده انرژی حفظ شود.خلاصه ای از معایب سیستم:

 • مصرف انرژی باید به خوبی برنامه ریزی شود.
 • محل قرارگیری کمپرسور هوا در فضای باز كه باید نزدیک به واحدهای داخلی باشد.
 • خرابی کمپرسور، کل سیستم را خراب می کند.

نحوه و نكات نصب سیستم VRF

نصب کولرگازی مولتی اسپلیت

یک سیستم تهویه مطبوع مولتی اسپلیت نیاز به نصب حرفه ای دارد و باید در مورد محل قرار دادن یونیت کمپرسور در فضای باز توجه ویژه ای داشته باشید. در حالت ایده آل، باید جلوی نور مستقیم خورشید نباشد و روی یک سطح محکم مانند یک دال بتنی نصب شود یا توسط براکت های محکم به دیوار متصل شود.

VRF INSTAL

سیستم VRF پیچیدگی های نصب خاص خود را دارد و نیاز به افراد متخصص و كاربلد دارد.در غیر اینصورت هزینه های بسیار سرسام آور شما را كلافه خواهد كرد.دستگاه های وی ار اف در مناطق مرطوب قابل نصب نیست و كارایی دستگاه را كاهش می دهد. در هر صورت نصب مناسب و دقیق سیستم VRF در هر ساختمانی ضروری است، اگر نكات نصب را در اوایل پروژه (یعنی مرحله طراحی) در نظر بگیرید بعداً از هزینه های اضافه جلوگیری می شود.

 • اندازه گیری دقیق ابعاد ساختمان

در ابتدا باید اندازه دقیقی متناسب با مكانی كه می خواهید سیستم در آن نصب شود برآورد كنید.در نظر گرفتن ابعاد ساختمان برای تخمین فاصله بین دو یونیت داخلی و خارجی و طول لوله كشی بسیار مهم است.در بهترین حالت برای بدست آوردن این ابعاد می توانید از كاتالوگ شركت سازنده كمك بگیرید.

واحدهای فن کویل VRF (یونیت داخلی) اگر دقیق اندازه گیری نشود ،گردش هوا در دستگاه متوقف می شود. ظرفیت دستگاه برای فضاهایی که نیاز به تهویه دارند، به یک واحد هوای جداگانه (MAU) با کویل های خنک کننده و گرمایشی نیاز دارد تا هوا را در فن کویل تامین کند.به عنوان مثال، برای یک ساختمان اداری با اندازه متوسط ​​باید سیستم های VRF با اندازه متوسط در نظر گرفته شود .

 • در نظر گرفتن فضای اضافی و هزینه ها

وجود هوای تازه نیاز به کانال و لوله كشی ساختمان دارد كه بتواند به راحتی هوا را به گردش در آورد. برای این منظور باید فضا و هزینه های مربوط به نصب سیستمی كه هوای معتدل را به واحدهای فن کویل برساند، در نظر گرفته شود.

 • هزینه ملزومات لازم

اگر قصد دارید واحد اختصاصی برای نصب VRF/VRV  داشته باشید،باید آداپتور جداگانه برای سیستم سفارش دهید زیرا بدون آداپتور، مستلزم هزینه های بالای برق و در نتیجه تعمیر و نگهداری بیش از حد می شوید.

 • برنامه ریزی برای تعمیر و نگهداری مکرر

انجام بررسی های تعمیر و نگهداری منظم شش ماهه یا یک ساله یک ضرورت لازم برای سیستم های وی ار اف است.زیرا اگر یك نشتی در واحد فن کویل داخلی و یا در یک فضای محدود با تهویه ناکافی رخ دهد، باید سریعا آن را تعمیر كرد.بنابراین هنگام نصب حتما باید نشتی ها بررسی شود.

 • طریقه نصب لوله كشی

در لوله کشی سیستم های وی ار اف نکته حائز اهمیت ،بررسی خطوط لوله و اندازه آن برای یونیت های داخلی و خارجی سیستم است.به عنوان مثال حداقل برای هر 5 متر لوله باید از یك پیج استفاده كنید.توجه به این نکات بسیار مهم است و لازم است که سرویس کار از عبور مناسب گاز و آب از لوله‌ها آگاه باشد.

 • نصب یونیت داخلی و خارجی

هنگام نصب یونیت های داخلی باید فضایی را برای تعمیر آنها اختصاص دهید همچنین استحكام محلی كه یونیت باید در آن  نصب شود نیز بررسی كنید. نصب یونیت خارجی نیز نباید در معرض مستقیم آفتاب  قرار گیرد.

 • سیم کشی
 • سیم كشی برق جداگانه برای یونیتهای داخلی و خارجی باید در نظر بگیرید و برق یونیت های داخلی باید مجهز به کلید مینیاتوری به همراه محافظ باشند. سیم کشی برق باید توسط افراد حرفه ای و با رعایت قوانین و استاندارد های بین المللی و محلی انجام شود در نهایت  کابل برق و کابل ارتباطی را در یک غلاف قرار ندهید.
 • میزان ظرفیت سرمایش و گرمایش

هنگامی كه سیستم وی ار اف مورد نظر خود را سفارش دهید، باید به میزان ظرفیت یونیت های داخلی و خارجی آن توجه كنید تا مستلزم هزینه های اضافی نشوید.معمولا  از مجموع میزان ظرفیت یونیت های داخلی توان یونیت بیرونی محاسبه می شود در نتیجه از هزینه برای خرید ظرفیت بالاتر دستگاه جلوگیری می شود.

 • تامین هوای ساختمان

هنگام نصب حتما باید از وجود دستگاه هواساز در یونیت بیرونی دستگاه مطمئن شوید، هواساز هوای تمیز را از طریق كویل های دستگاه به ساختمان هدایت می كند.

 • در نظر گرفتن دمای سیستم

هر برند VRF ظرفیت های گرمایشی و سرمایشی متفاوتی دارد به این معنی كه دمای مربوط به درجه سرمایشی و گرمایشی  روی دستگاه تنظیم شده است .به همین دلیل با در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی منطقه خود باید نوع سیستم مناسبی از سیستم وی ار اف را تهیه كنید.

نكاتی در نصب سیستم VRF كه نباید نادیده گرفت:

 • بررسی لوله از لحاظ نشتی و تمیزی
 • استفاده از گاز نیتروژن در داخل لوله های مبرد برای جلوگیری از اكسید شدن
 • امكان بررسی و كنترل انفرادی و مجزای سیستم در هر اتاق از طریق برنامه دستگاه
 • نصاب VRF باید دوره های آموزشی نحوه نصب هر یك ازبرندهای وی ار اف را گذرانده باشد . با نكات نصب آنها آشنا باشد.
 • حداقل فاصله موردنیاز در اطراف دستگاه برای بررسی و تعمیر آن،ضرورت هوابند در محل نصب دستگاه برای خروج هوا ،در نظر گرفتن شیب دستگاه برای خروج آب
 • بررسی مدل یونیت داخلی
 • توجه به محدودیت های  طول ها و ارتفاع های مجاز برای لوله کشی های مبرد

برای خرید سیستم VRF چقدر باید هزینه كنم؟

شاید در وهله اول با مشاهده قیمت بالای این سیستم نسبت به چیلر یا داكت اسپیلیت شما را از خرید منصرف كند.به خصوص اینكه با توجه به شرایط آب و هوایی مجبور شوید موتورخانه را به علاوه متراژ و نوع مصرف انرژی(برقی یا گازی) را نیز به قیمت وی ار اف اضافه كنید. البته در ایران نوسانات قیمت ارز تنها عامل كلیدی تعیین كننده قیمت این سیستم ها می باشد.

در هرصورت مصرف بالای برق در ایران به صرفه نیست ، GHP نوع دیگر سرمایشی و گرمایشی این سیستم است كه با گاز شهری کار می کند و استفاده از آن مقرون به صرفه است. قیمت سیستم VRF با توجه به ظرفیت یونیت خارجی و انتخاب نوع یونیت داخلی متفاوت می باشد، که به طور متوسط برای هر تن تبرید با در نظر گرفتن یونیت های داخلی داکت، مبلغ 1500 دلار باید در نظر گرفت.

انواع برندهای سیستم های VRF

·        برند های ژاپنی

برند های ژاپنی سیستم VRF دایکین ، میتسوبیشی الکتریک و او جنرال می باشد. 

·        برند های کره ای

برندهای كره ای شامل ال جی ، سامسونگ می باشد كه به عنوان مولتی وی ال جی و دی وی ام سامسونك  نیز شناخته می‌شوند و قیمتی پایین تر از برندهای ژاپنی دارند.

·        برند های چینی

جای گفتن نیست كه برندهای چینی به خوش آوازگی دیگر برندها توانستند جای خود را در بازار سیستم های تهویه مطبوع باز كنند، برندهای چینی سیستم های VRFگری ، مدیا، آکس ،گرین،گری و وستن ایر می باشد.

بازه قیمت VRF (وی ار اف) در بازار ایران از 1500 تا 3000 دلار با توجه به برند انتخابی می باشد

سیستم VRF دستگاه یکپارچه سرمایشی و گرمایشی است که به صورت دو تکه شامل یونیت خارجی و یونیت داخلی ساخته شده و از طریق لوله کشی مسی حاوی مبرد به یکدیگر متصل می شوند و به همین خاطر به آن اسپلیت مرکزی نیز گفته می شود زیرا همانند اسپلیت به صورت دو تکه ساخته می شود.

یونیت خارجی که در مکانی خارج از ساختمان مانند پشت بام یا حیاط نصب شده به صورت مرکزی به چندین یونیت داخلی یا همان فن کویل متصل می‌شود و سرمایش و گرمایش ساختمان را تامین می کند.

انواع برندهای سیستم های VRF

 • برند های ژاپنی

برند های ژاپنی سیستم VRF دایکین ، میتسوبیشی الکتریک ، او جنرال می باشد.

 • برند های کره ای

برندهای كره ای شامل ال جی ، سامسونگ می باشد كه به عنوان مولتی وی ال جی و دی وی ام سامسونك  نیز شناخته می‌شوند و قیمتی پایین تر از برندهای ژاپنی دارند.

 • برند های چینی

برندهای چینی  میدیا ،آکس،گرین ،گری و وستن ایر می باشند که قیمتی پایننتر از برندهای ژاپنی و کره ای دارند و این امر باعث شده جایگاه خود را در بازار ایران پیدا کنند

رادکو نماینده فروش انواع VRF :

محصولات  مطابق با نیازها و درخواست های هر مشتری طراحی و تولید شده است .با توجه به اطلاعات فنی و قیمت های مناسب ارائه شده انواع VRF در سایت تخصصی و معتبر رادکو، صمیمانه امیدواریم شما کاربر گرامی ضمن مطالعه مشخصات فنی کامل ارائه شده، با اطمینان خاطر از گارانتی اصلی+تحویل سریع محصولات، رادکو را جهت خرید محصول مورد نیاز خود (از یک محصول تا خرید عمده برای شرکت ها و پروژه های ساختمانی) در سراسر کشور و حتی در کشورهای همسایه و منطقه خاورمیانه انتخاب فرمائید.جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع سیستم ها، شناخت خصوصیات، مزایا و معایب هر یک، انتخاب مناسب ترین سیستم برای ساختمان های مسکونی  و اداری خود و نیز استعلام قیمت VRF (وی آر اف) و سایر دستگاه ها با مهندسان ما تماس بگیرید.

راههای ارتباط با ما

 • تلفن های تماس با ما

  دفتر تهران:71057987و28428609-021

  تلفن همراه:09385059681 

   ساعت پاسخگویی : شنبه تا پنجشنبه  ساعت 9 الی 18

 • آدرس ایمیل

  واحد بازرگانی و فروش:

  sm@radcoir.com

ازطریق واتساپ با ما در تماس باشید
ارسال از طریق واتساپ