شیر برقی چیست؟

شیر برقی به شیری گفته می شود که با استفاده از برق ونیروی مغناطیسی عمل میکنند. شیر برقی یا سلونوئیدیک سیم پیچی که در اطراف یک هسته آهنی پیچیده شده است و زمانی که جریان الکتریسیته از آن عبور میکند تولید میدان مغناطیسی میکند.نیروی مغناطیسی باعث حرکت خطی هسته می شود. بنابرین شیر برقی انرژی الکتریکال را به حرکت خطی تبدیل می کند. شیر برقی وسیله ای الکترومگنتیک است که برای کنترل گاز یا سیال استفاده می شود. کنترل شیر برقی با استفاده از کنترل جریان الکتریکی در کویلشیر برقی کنترل می شود. زمانی که جریان الکتریسیته از کویل عبور می کند میدان مغناطیسی به وجود می آید و باعث حرکت هسته آهنی می شود. این شیر برقی ها با توجه به طریقه عملکرد با فرمان از راه دور کنترل می شود. چنانچه مقصدی در فاصله زیاد از شیر برقی قرار داشته باشد می تواند با فرستادن فرمان الکتریکی میزان باز و بسته کردن آن را که از۰تا ۱۰۰درصد عمل کند. این نوع شیر برقی ها در ماشین های خودکار و صنعتی اهمیت بسیاری دارند. به طور کلی این شیر برقی ها در انواع مختلف برای کاربرد های مختلف تولید شده که در ادامه انواع و نحوه عملکرد آن بررسی می شود.

شیر برقی

سلونوئید چیست؟

سلونوئید ها معمولا برای راه اندازی شیر برقی بکار می روند. وسیله ای است که جریان برق را به حرکت خطی و نیروی مکانیکی تبدیل میکند.سلونوئید در انواع فشاری، کششی و کششی فشاری ساخته می شود و می توانند به ساز و کار شیر متصل شود.

اجزاء سلونوئید

1-سیم پیچ 

سیم پیچ های از سیم های مسی پیچیده می شود. لایه های سیم با کاغذ چرب و عایق از هم جدا می شوند و کل سیم پیچ با لاک محافظ در برابر رطوبت ، سیالات ، روغن ها یا محلول ها پوشیده میشوند.

2-قاب 

قاب ها از لایه های ورق فولاد ساخته شده است. هنگام وصل جریان برق به سیم پیچ قاب آهنربا می شود و موجب جذب سنبه و حرکت آن می شود

3-سنبه سلونوئید

جزء متحرک درونی سلونوئید محسوب می شود و از لایه های فولاد ساخته شده است و هیچ حرکتی نسبت به هم ندارند.

اجزاء شیر برقی

 1. بدنه

 2. ورودی سیال

 3. خروجی سیال

 4. سیم پیچ

 5. قاب سیم پیچ

 6. اتصال سیم ها

 7. میله فلزی

 8. فنر

 9. دریچه خروجی

حفاظت سلونوئید

در شیر برقی کل شی با در پوش پوشیده می شود. این پوشش شیر را از گرد و غبار و ذرات خارجی راه انداز را از آسیب محافظت می کند. در بسیاری از موارد است از رویه های ضد انفجار استفاده شود. در مکان ها ای که براساس استاندارد مناطق خطرناک مانند محیط های دارای بنزین ، نفت ، الکل و دیگر مایعات قابل اشتعال قرار می گیرند حتما باید از در پوش ضد انفجار استفاده کنند.

عملکرد شیر برقی

یک سلونوئید سیم پیچی است که با عبور الکتریسیته از آن مغناطیس می شود. سلوموئید ها یک شکاف در میانه دارند که یک میله فلزی در آن با مغناطیسحاصل از عبور جریان حرکت میکند. یک شیر برقی سیم پیچی را به عنوان بخش فرمان به کار می برد. این کار کمک میکند تا شدت جریان آب ، هوا یا هر چیز دیگری را با جریان برق کنترل کند.

شیر برقی چیست

انواع شیر برقی

شیر برقی های حرکت مستقیم

ای شیر برقی را می توان شیر حرکت باز و بسته نامید و تنها باز یا بسته می شوند

شیر برقی سروو

این شیر برقی بر اساس اختلاف فشار در دیافراگ حتی زمانی که جریان قطع است می توانند باز یا بسته شود.

 شیر برقی NC در حالت عادی بسته

هر دو نوع شیر برقی سروو خطی در نوع حالت عادی باز و در حالت عادی بسته وجود دارد. شیر برقی ncجریان سیال را در زمان قطع جریان الکتریسیته قطع می کند. وقتی جریان مجدد وصل شود اجازه عبور سیال را می دهند.

 

شیر برقی NO در حالت عادی بسته

این شیر برقی اجازه عبور سیال در زمان قطع عبور جریان را می دهند. وقتی جریان الکتریسیته وصل شود مسیر جریان شیر برقی بسته میشود

انواع شیر برقی

حداکثرفشار کاری یا MWPدر شیر برقی

در شیر برقی برابر حداکثر فشار کاری سیستم از که شیر برقی برای کارکرد بدون آسیب برای آن فشار طراحی شده است

 

حداقل اختلاف فشار کاری یاMINOPO در شیر برقی

حداقل اختلاف فشار مورد نیاز برای باز بودن شیر برقی است. و زمانی که P1-P2 خیلی کم باشد دیافراگ یا پیستون نمیتواند باز بماند.

ظرفیت شیر برقی

ظرفیت شیر برقی را با KV بیان می کنند و KVبیان کننده میزان جریان آب به مترمکعببرساعتبا افت فشار یک بار در شیر برقی است

نحوه عملکرد شیر برقی

شیر برقی دارای یک بویین و یک سوزن و مجرای عبور است. در هنگامی که برق بویین شیر برقی قطع است. سوزن تحت تاثیر وزن خود و فلزی که در پشت آن قرار دارد مجرای عبور را می بندد. وقتی که بویین برق دار میباشد میدان مغناطیسی که تولید میکنند باعث آهنربا  شدن هسته میگردد که در نتیجه سوزن را بالا کشیده و باعث باز شدن شیر برقی می گردد باید توجه داشته باشیم که شیر برقی را باید به صورت افقی ببندیم.

برخی دیگر از شیر برقی ها مجهز به را انداز دستی هستند تا هنگام قطع جریان برق بتوان آن ها را راه انداخت. استفاده از این گونه شیرها در برپایی و آزمایش مدار های جدید ترجیح دارد. زیرا قبل از وصل جریان برق میتوان حرکت درسته میله را کنترل کرد‌.

قطعات شیر برقی.jpg

نکات حائز اهمیت در انتخاب شیر برقی

 1. ولتاژ و جریان شیر برقی
 2. نوع ولتاژ اعمالی به آن ها
 3. حداکثر زمان روشن بودن آن ها
 4. نوع شیر
 5. اندازه دهانه
 6. نوع فشار
 7. مواد یا محیطی که شیر می توانند در آن کار کند
 8. نوع اتصال برای هر دستگاه

اهمیت شناسایی شیر برقی مناسب

کسب اطلاعات فنی و صحیح یک شیر برقی بسیار مهم است :

اگر شما فشار زیادی اعمال کنید احتمال گیر کردن شیر در باز یا بسته شدن وجود دارد. در مواردی که فشار اعمالی از میزان تحمل سیر انتخاب بزرگتر باشد شیر به شدت آسیب میبیند و اثرات نامناسبی بر سیستم می گذارد. اگر شما منبع تغذیه نا صحیح را استفاده کنید احتمال سوختن بویین یا آسیب منبع تغذیه وجود دارد. اگر شیر برقی برای کاربرد های متناوب و شما آن را به صورت یکنواخت در تمام مدت استفاده کنید شیر آسیب میبیند. بنابراین تا حد امکان اطلاعات عمومی که شیر برقی تهیه میکنید را بدست آورید. همیشه برگ و کاتالوگ اطلاعاتی شیر برقی را از فروشنده دریافت کنید.

شیر برقی گازوئیل

معمولا در مسیر عبور سوخت  از پمپ به سمت نازل یک شیر برقی قرار می دهند علت قرار دادن این شیر برقی این است که هنگام خاموش کردن مشعل گازوئیل به داخل محفظه احتراق نشت نکند و همچنین برای این است که به هنگام راه اندازی مشهد زمانی حدود ۱۵ ثانیه بدون اینکه سوخت پاشیده شود و انیتلاتور کار کند تا هوای داخل دیگ را خارج نماید در این زمان لازم است که مسیر گازوئیل بسته شود و شیر برقی این عمل را انجام میدهد

شیر برقی گاز

خطر انفجار چیست؟

در وسایلی مانند مشعل موتورخانه که از سوخت گاز استفاده میکنند خطر انفجار بسیار بالا است مشعل موتورخانه برای روشن شدن ابتدا از یک جرقه قوی برای مشتعل شدن‌گاز استفاده می‌کند که خود در مواردی باعث انفجار میشود. این انفجار در اثر قفشار بالای گاز و جرقه قوی مشعل ممکن است رخ دهد.

جلوگیری از خطر انفجار:

برای جلوگیری از خطر انفجار از شیر برقی در مسیر سوخت استفاده میشود.

طریقه عملکرد شیر برقی در مسیر سوخت

همانطور که گفته شد از شیر برقی برای جلوگیری از انفجار در مشعل ها استفاده می شود. این شیر برقی ها به صورت دو مرحله ای عمل می کنند. به این صورت که ابتدا شیر برقی در مرحله اول به حالت نیمه باز بوده و گاز را با فشار کمی وارد مشعل میکند. پس از روشن شدن مشهد شیر برقی به صورت کامل باز شده و گاز را به طور کامل وارد مشعل می کند. این شیر پرده ها دارای پیچ تنظیم برای فشار گاز اولیه نیز می باشد.

تاثیر شیر برقی در مصرف انرژی

شیرهای معمولی که در موتورخانه ها و محل هایی که در واقع ضروری شیر باز یا بسته می شود پس از مدتی به دلایلی ماننده :

رطوبت هوا– رسوبات سیال – خشکی شیرها به خوبی عمل نکرده و کامل باز یا بسته نمیشوند. علت خوب عمل نکردن شیر در برخی موقعیت ها مانند موتورخانه ها باعث اتلاف انرژی سیار می شود. برای رفع این مشکل نیز از شیر برقی استفاده می شود.

شیر برقی پتوماتیک

پنوماتیک در واقع همون هوای فشرده می باشد که توسط کمپرسور هوای آزاد دریافت و فشرده میشود و از طریق لوله آب برای مصارف مختلف ارسال می شود. در مسیر ارسال هوای فشرده برای کنترل فشار هوا مقدار خروجی هوا و ارسال هوا از چین برقی می توان استفاده نمود. از شیر برقی در ارسال هوا برای درب های اتوماتیک از سیستم پنوماتیک برای باز و بسته شدن استفاده می کنند.

قسمت های تشکیل دهنده دربهای پتوماتیک :

 1. جک های پنوماتیک
 2. کمپرسور هوا
 3. شیر برقی
 4. فشار سنج
 5. دمپر
 6. مدار کنترل از راه دور
 7. سنسورها

عملکرد شیر برقی پنوماتیک در درب های پنوماتیک :

ابتدا کمپرسور تا زمانی که فشار سنج به میزان مورد نظر برسد هوای فشرده تولید میکند. هوای فشرده به وسیله به جک ها می رسد در حوزه کمپرسور فشار هوا به وسیله برقی بدون ها انتقال می یابد. این فرمان توسط ریموت عمل کرده و هوای فشرده را به پشت جک ها می رساند و باعث بسته شدن و دربمیشود. در هنگام بسته شدن درب امکان ضربه زدن درب وجود دارد. این مشکل با فرمان فشار سنج به شیر برقی ممکن باز کم شدن فشار هوا در پشت جک شده و در به آرامی بسته شده و دیگر ضربه نمیزند. برای باز شدن درب در این سیستم شیر برقی با اعمال فرمان ریموت به صورت معکوس کار کرده و هوای فشرده را از جنگ ها خارج می کند و درب باز می شود.

الزامات نصب شیر برقی

 • شیر برقی باید بر اساس دستورالعمل سازنده نصب شود زیرا در برخی شیر برقی ها سنبه شیر برقی حرکت افقی و در بعضی دیگر ای حرکت عمودی طراحی میشود.
 • اگر شیر برقی برای نصب در لوله طراحی شده باشد برای پیشگیری از نشت باید رو به بالا نصب شود و از آنجایی که بیشتر از این گونه شیر برقی های برنجی یا طولانی هستند باید مراقب بود تا بدنه آن ها در اثر پیچش زیاد ترک نخورد
 • پیش از بستن سیم ها باید جریان برق مورد نیاز شیر برقی با پلاک یا مشخصات سیم پیچ مطابقت داده شود
 • شیر برقی باید از حرارت دور باشد و تا حد امکان سیم‌پیچ آن باید در محیط معتدل نگه داشته شود
 • در محیط های قابل انفجار باید از شیر برقی با بدنه ضد انفجار که برای محیط و شرایط موردنظر توصیه می شود استفاده کرد
 • شیر برقی ها به ویژه آن دسته که پوسته ضد آب ندارند باید از ریختن آب و ذرات معلق در هوا دور شوند
 • هنگام نصب باید از تمیزی درون شیر برقی مطمئن شد
 • برای جلوگیری از ورود ذرات خارجی قبل از استفاده از شیر برقی باید از قرار گرفتن درست درپوش مطمئن شویم

عوامل خرابی شیر برقی

 • گیر کردن سازوکارشیر برقی به دلیل ناهمترازی و روانکاری ناکافی می تواند مانع جابجایی و انتقال سیال شود و در نتیجه شیر برقی خراب میشود
 • استفاده از ولتاژ نامناسب می‌تواند موجب کار نکردن و خراب میشود
 • اگر مقدار دلخواه سیال از شیر برقی نگذرد ممکن است به دلیل سایش اهرم بندی و سایش لوله ها و باز نشدن کشوی شیر برقی به اندازه لازم شود و باعث خراب شدن شیر برقی شود
 • تکرار زیاد قطع و وصل شیر برقی موجب داغ شدن آن و سوختن سیم پیچ می شود
 • ممکن است عوامل خارجی علت کار نکردن شیر برقی باشد مانند کلید خراب یا محرک برقی که مانع رسیدن جریان به شیر برقی باشد در نتیجه شیر برقی نتواند ساز و کار شیر برقی را راه اندازی کند
 • اگر بست الکتریکی شکسته یا سیم اتصال بریده باشد جریان الکتریکی به شیر برقی نمیرسد  و باعث خرابی شیرمیشود
 • نشست شیر برقی مانند شیر های دستی و مکانیکی از عناوین گوناگون ناشی می‌شود از جمله جرم ،آشغال، خراشیدگی، نشیمن پارگی آب بندها، کمبود یا نامناسب بودن روانکاری گرما و رطوبت
 • اگر درپوش درست در جای خود قرار نگیرد ممکن است درست عمل نکند

مزایای شیر برقی

 • کاربر دستگاه می‌تواند با نیروی اندک ساز و کار شیر برقی را راه‌اندازی کند
 • نصب در مکان های خطرناک که دارای بخش های شیمیایی هستند و محیط های قابل انفجار و یا بسیار داغ
 • هنگامی که از شیر برقی استفاده می‌شود کوتاه شدن در مسیر لوله کشی موجب تخلیه آسان تر سیال از خط لوله می شود
 • کاربر می تواند از راه دور آن را کنترل کند و همچنین از داخل اتاق فرمان

مقایسه شیر برقی مستقیم و غیر مستقیم

شیر برقی غیر مستقیم انرژی الکتریکی کمتری برای باز و بسته کردن نیاز دارد و معمولاً نیاز دارد که کل توان را برای باقی ماندن در حالت باز ذخیره کند و عملکرد کنترلی نسبت به شیر برقی مستقیم دارد.

شیر برقی های مستقیم برای بازکردن ولو نیازمند حداکثر توان هستند و می‌توانند حالت باز شیررا با توان کم حفظ کنند.

ولوهایon/of روشن – خاموش ساده از مشهورترین ولوهای مورد استفاده در خطوط فرآیندی هستندچرا که بیشتر خطوط فرآیندی تنها به قطع و وصل جریان نیازمندند.

شیر برقی ها می توانند در کارخانه‌ها و واحدهایی استفاده شوند که هوای فشرده در دسترس نیست.

حفاظت و نگهداری

در این قسمت از مقاله شیر برقی چیست قصد داریم نحوه حفاظت و نگهداری این قطعه را آموزش دهیم. در شیر های الکتریکی به خاطر عبور جریان الکتریسیته از داخل سیم پیچ حفاظت امر مهمی به حساب می آید. به خصوص که از سلونوئید ولو در بخش های حساسی در صنعت استفاده میشود. طوریکه هرگونه آسیب به شیر برقی می‌تواند  باعث خسارت های جبران ناپذیری در کل خط تولید. به این منظور در طراحی آنها نکاتی جهت حفاظت از آن لحاظ می شود.

نخستین که در ساخت این شیرها باید از فولاد گالوانیزهاستفاده کرد. توری که در برابر خوردگی بر اثر عبور سیالات و عوامل محیطی مقاوم باشد. نکته دوم سیم پیچ شیر است. جنس سیم ها معمولا از فلز مس انتخاب می‌شود مسرسانای خوبی دارد و به راحتی در دسترس است اما عبور سیال های خورنده مثل انواع روغنهای صنعتی یا انواع اسیدهامی‌تواند برای سیم های روکش دار هم مشکل ایجاد کند. به همین خاطر در بین خطوط لایه لایه شده سیم پیچ از کاغذهای روغنی و رعایت بهره برده می‌شود. به علاوه که جنس روکش سیم ها نیز از لاک بوده و در برابر خوردگی و رطوبت مقاوم است.

سومین نکته درپوش شیر برقی برمی‌گردد های الکتریکی برای کنترل جریان سیالات قابل اشتعال و انفجار مصرف گازوئیل و بنزین و…. استفاده میشود. طبیعتاً هر گونه اتصال الکتریکی به این سیالاتمی‌تواند خطرآفرین باشد در این حالت باید از سلونوئید ولو هایی با جنس درپوش  ضد افجاراستفاده شود .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همه چیز در مورد ظرفیت اسمی (نامی) و واقعی چیلر1
,

همه چیز در مورد ظرفیت اسمی و واقعی چیلر

ظرفیت اسمی چیلر به حالتی گفته می‌شود که دستگاه مورد نظر تحت شرایط خاصی مورد آزمایش قرار گرفته و معمولاً در کاتالوگ ها و بروشور ها درج می شوند و با ظرفیت واقعی چیلر که باید در شرایط آب و هوایی خاص کار کند متفاوت است.
محاسبه هزینه برق مصرفی در چیلرهای تراکمی میزان برق مصرفی در چیلرهای آب خنک، هوا خنک، مینی چیلرها و چیلر های صنعتی به عوامل متعددی بستگی دارد . هزینه برق چیلر مجموع هزینه های از جمله مصرف برق موتور الکتریکی کمپرسور، موتور فن کندانسو، برج خنک کننده ، پمپ آب اواپراتور و کندانسورآبی است. هر کدام این اجزا مصرف انرژی دارند و مقدار مصرفشان با هم متفاوت است . • بیشترین مصرف برق مربوط به موتور الکتریکی متصل به کمپرسور است . • و همچنین موتور الکتریکی پمپ متصل به اواپراتور نیز مصرف برق دارد . • فن هایی که در کندانسور هوا خنک قرار دارند نیز برای چرخش و ورود هوا برای خنک سازی نیاز به مصرف برق دارند . • کندانسور های موجود در چیلر آب خنک از نوع پوسته و لوله برای خنک شدن به برج خنک کننده متصل هستند که پمپ متصل به برج نیز برای کارکرد خود نیاز به مصرف برق دارند. هزینه مصرف برق به چه عوامل دیگری بستگی دارد هزینه مصرف برق چیلر ها به شرایط اقلیمی و آب و هوایی ، معماری ساختمان ، مصالح به کار برده در ساختمان ، راندمان گرمایشی و سرمایشی ، انتخاب صحیح تجهیزات سیستم تهویه مطبوع بستگی دارد . مصرف برق در چیلر تراکمی آب خنک برای ارزیابی مصرف برق در چیلر های تراکمی آب خنک باید ابتدا سیکل تبرید آن را بررسی کنیم چیلر هایی تراکمی آب خنک دارای سه سیکل تبرید هستند . در این بحث سه سیستم چیلر آب خنک ، هواساز و فن کویل را در کنار هم بررسی می کنیم . آب به وسیله پمپ به چیلد واتر در اواپراتور وارد می شود ودر دستگاه های خنک کننده می چرخد در این مدار مصرف برق مربوط به پمپ می باشد. در مرحله بعد آب وارد چیلر شده و گرمای آن توسط اواپراتور گرفته می شود . مبرد بعد از، از دست دادن گرمای خود در کندانسور آب را گرم کرده و این آب برای استفاده مجدد به برج خنک کننده ارسال می شود تا خنک شود .در این مرحله نیز از پمپ برای ارسال آب استفاده می شود که هزینه برق مصرفی دارد . در سیکل تبرید مبرد توسط کمپرسور فشرده و به گردش در می آید که ممکن است با توجه به ظرفیت چیلر از یک تا چند کمپرسور استفاده شود که موتورالکتریکی آنها مصرف برق دارند بعد از خروج هوا از چیلر با استفاده از هواساز یا فن کویل در ساختمان پخش می شود که هر کدام برای کار نیاز به مصرف برق دارند . لذا جهت محاسبه مصرف برق چیلر آبی باید با توان الکتریکی کمپرسورها ، الکترو موتور پمپ فن کویل، الکترو موتور پمپ برج خنک کننده و توان الکتریکی موتور فن برج خنک کننده می باشد که باید خاطر نشان کرد که بیشترین حجم مصرف انرژی توسط قلب سیستم تهویه مطبوع یعنی کمپرسور می باشد . مصرف برق در چیلر تراکمی هوا خنک در چیلر تراکمی هوا خنک دارای یک لوپ کارکرد مدار چیلد واتر می باشد که شامل پمپ های گردش آب و الکترو موتور هواسازها می باشد .همچنین وجود کمپرسور را نیز شامل می شود .در مقایسه چیلر های تراکمی ، چیلر های هوا خنک دارای کندانسور هوایی می باشند که برای خنک شدن نیاز به فن دارند که مصرف برق نیز بیشتر می شود . بنابر این برای محاسبه برق مصرفی در چیلر هوا خنک باید مجموع توان الکتریکی کمپرسور، پمپ ها و فن های کندانسور را محاسبه کرد . فرمول برق مصرف شده در چیلر تراکمی آب خنک برق مصرفی موتور کمپرسور+ پمپ آب سرد + پمپ آب گرم + فن برج خنک کننده فرمول برق مصرف شده در چیلر تراکمی هوا خنک برق مصرف شده توسط موتور کمپرسور +فن های کندانسور + پمپ آب سرد فرمول برق مصرف شده در مینی چیلر تراکمی اغلب مینی چیلرها از نوع هوا خنک هستند بنابر این برای محاسبه مصرف انرژی می توان به همان روش عمل کرد . مقایسه مصرف برق چیلر تراکمی آب خنک و هوا خنک مصرف برق چیلر تراکمی آب خنک بیشتر است یا چیلر تراکمی هوا خنک ؟ چیلر تراکمی هوا خنک و آب خنک به یک شیوه کار می کنند . در چیلر های تراکمی هوا خنک مصرف برق مربوط به موتور الکتریکی متصل به کمپرسور ، پمپ آب سرد و فن های کندانسور می باشد در حالی که در چیلر تراکمی آب خنک مصرف برق مربوط به موتور کمپرسور، پمپ آب سرد ، پمپ کندانسور و فن برج خنک کننده می باشد . تفاوت مصرف برق این دو نوع چیلر در این است که در چیلر تراکمی هوا خنک کندانسور با فن خنک می شود اما در چیلر تراکمی آب خنک کندانسور با آب خنک می شود و آب گرم شده به برج خنک کننده ارسال می شود تا در آنجا خنک شود بنا براین در فرایند خنک سازی برق بیشتری در چیلر های هوا خنک مصرف می شود . مصرف انرژی در چیلر تراکمی اسکرو عملکرد و راندمان یک چیلر تراکمی اسکرو در زمان کنترل ظرفیت کاهش مصرف انرژی دارد به گونه ای که ظرفیت کاملا هوشمند و پیوسته از 50% تا 100% به طور اتوماتیک با بار مورد نیاز هماهنگ شده و مصرف انرژی به همان نسبت کم یا زیاد می شود . تفاوت هزینه برق مصرفی در چیلر، مینی چیلر، داکت اسپلیت مزیت مینی چیلرها و داکت اسپلیت ها نسبت به چیلر مرکزی مستقل بودن واحد ها و همین طور قبض برق مجزا است و ساکنین با توجه به مصرفشان پول برق را پرداخت می کنند . اما ابزاری برای اندازه گیری انرژی (Energy meter) این امکان را فراهم می کند که با وجود استفاده از چیلر مرکزی بتوان هزینه هر واحد را به طور مجزا محاسبه کرد . همین طور مصرف برق مینی چیلر ها از چیلر های مرکزی و داکت اسپلیت بیشتر است . و هزینه برق چیلرهای مرکزی به این دلیل که تمامی کمپرسور ها به طور همزمان روشن نیستند 30 تا 40 % کم تر از داکت اسپلیت است . نتیجه مهم است که یک دید کلی داشته باشید و یک سیستم کاربردی ایجاد کنید تا مصرف انرژی در سیستم های آب سرد بهینه سازی شود، در غیر این صورت در برخی از نقاط سیستم، کارایی چیلر کاهش می یابد. برای مهندسین طراح بسیار مهم است که در طول پروسه طراحی، مزایا و کارایی سیستم چیلر به دقت ارزیابی شود.
, , , , , ,

هزینه مصرف برق در چیلر و مینی چیلر های تراکمی

میزان برق مصرفی در چیلرهای آب خنک، هوا خنک، مینی چیلرها و چیلر های صنعتی به عوامل متعددی بستگی دارد . هزینه برق چیلر مجموع هزینه های از جمله مصرف برق موتور الکتریکی کمپرسور، موتور فن کندانسور، برج خنک کننده ، پمپ آب اواپراتور و کندانسورآبی است.
ایرواشر چیست ؟
, , ,

ایرواشر چیست ؟|قیمت دستگاه ایرواشر |خرید دستگاه ایرواشر

ایرواشر یکی از ساده ترین مکانیزم های خنک کاری در صنعت تهویه مطبوع می باشد. سیستمی مبتنی بر سرمایش تبخیری که می تواند جهت رطوبت زنی در دستگاه های هواساز یاهوارسان نیز به کار گرفته شود.
روفتاپ پکیج چیست ؟
, , ,

روفتاپ پکیج چیست |قیمت روفتاپ پکیج| خرید روفتاپ پکیج

روفتاپ پکیج یا پکیج پشت بامی دستگاهی مستقل است که راندمان انرژی بالایی در سیستم های تهویه مطبوع دارد .روفتاپ پکیج ها به منظور ایجاد گرمایش ، سرمایش ، فیلتراسیون و تنظیم رطوبت هوااست وعموما در پروژه های تجاری و صنعتی ، سالن های اجتماعات ، سالن های ورزشی ،تالارها و ... مورد استفاده قرار می گیرند.
سیستم VRF چیست ؟
, , ,

سیستم VRF چیست؟|قیمت دستگاه VRF| خرید دستگاه VRF

سیستم VRF دستگاه یکپارچه سرمایشی و گرمایشی از که به صورت دو تکه شامل یونیت خارجی و یونیت داخلی ساخته شده و بلوکه کشی مسی حاوی مبرد به یکدیگر متصل می شوند و به همین خاطر به آن اسپلیت مرکزی نیز گفته می شود
سیستم تهویه GHP چیست ؟
, , ,

دستگاه GHP چیست ؟|قیمت دستگاه GHP| خرید دستگاه GHP

سیستم های سرمایشی و گرمایشی VRP به دو دسته سیستم های گازسوز GHP و سیستم های الکتریکی EHP تقسیم می شود. این سیستم ها نیازی به کانال کشی ندارد و مصرف انرژی آنها پایین است. آنها با راندمان ای بسیار بالا سرمایش و گرمایش ساختمان را فراهم می‌کنند و عملکردی بی سر صدا دارند‌‌‌.
دستگاه زنت چیست ؟
, , ,

دستگاه زنت چیست؟|قیمت دستگاه زنت |خرید دستگاه زنت

دستگاه زنت یکی از دستگاه های سیستم تبخیری در سیستم تهویه مطبوع می باشد و یکی از ساده ترین سیستم های سرمایشی و گرمایشی در صنعت تهویه مطبوع است .
اسپلیت یا دو تکه
, ,

کولر گازی چیست |قیمت کولر گازی|خرید کولر گازی

نوعی از دستگاه های سرمایشی است که امروزه جای دستگاه های سرمایشی قدیمی مثل کولرهای آبی و پنکه های سقفی را گرفته است. این دستگاه تهویه مطبوع به کمک سیستم تبرید تراکمی کار می کند و برای استفاده در محیط های کوچک تا سالن های بزرگ مناسب است.
هواساز هایژنیک
, ,

قیمت هواساز |هواساز خانگی، صنعتی ،افقی ،ایستاده |خرید هوا ساز

می توان گفت یک مجموعه ای از تجهیزات که متشکل از یک یا چند فن و سایر تجهیزات لازم برای انجام یک یا چند کار در گردش ، تمیز کردن ، گرم کردن ، خنک کردن ، مرطوب کردن ، رطوبت زدایی و ادقام کردن هوا ... نام برد .
محصولات شرکت رادکو

محصولات شرکت رادکو