شیرهای انبساط

شیرهای انبساط دستگاه هایی هستند که برای کنترل جریان مبرد در سیستم تبرید مورد استفاده قرار می گیرد . آنها تغییر فشار بیشتر مبرد مایع در واحد چگالش به  مبرد گاز کم فشار در اواپراتور را آسان می کنند.

به این ترتیب اختلاف بین سوپر هات و دمای مبرد فعلی در خروجی اواپراتور کنترل می شود.

دریچه انبساط بین اواپراتور و کندانسور در چرخه تبرید قرار دارد با بدنه اصلی ساخته شده از برنج شامل شیر ورودی و خروجی می باشد ورودی در پایین قرار دارد که در آن گرمای بیش از حد قابل تنظیم است . سایر اجزای آن عبارتند از هد پاور ، لوله مویرگی ، دستگاه حسی که معمولا از جنس فولاد زد زنگ ساخته شده است.

 عملکرد شیر انبساط

مطالعه بیشتر:

شیرهای انبساط دو وظیفه دارند

کنترل میزان مبرد ورودی بر اواپراتور

تا آنجا که ممکن است سطح اواپراتور باید با مایع مبرد پوشانده شود بدون اینکه مایع به کمپرسور منتقل شود .

اگر ظرفیت اواپراتور افزایش یابد دریچه انبساط باید جریان مبرد بیشتری داشته باشد. و بالعکس، جریان کمتر جرم مبرد منجر به افزایش بیش از حد سطح می شود.

زیرا برای تبخیر به سطح کمتری نیاز است . حفظ اختلاف فشار بین کندانسور (فشار زیاد) و اواپراتور (فشار کم )  اختلاف فشار ایجاد شده توسط کار کمپرسور به وسیله دستگاه انبساط را حفظ می کند . دریچه ها انبساط مستقیما دمای فرجام را کنترل نمی کنند در عوض ، آنها با تنظیم جریان جرمی مبرد در اواپراتور ، گرمای بیش از حد را تنظیم می کنند و اختلاف فشار را بین دو طرف فشار زیاد و فشار کم را حفظ می کنند . دمای تبخیر به ظرفیت کمپرسور وکارایی اواپراتور بستگی دارد.

نحوه انتخاب شیر انبساط مبرد باید شناخته شودظرفیت اواپراتور فشار تبخیر خنک کننده فرعیافت فشار از روی شیر تساوی فشار داخلی یا خارجی

انواع شیر انبساط

شیر های انبساط به دو دسته

نوع محدودیت متغییر

و نوع محدودیت ثابت

تقسیم می شوند

نوع محدودیت ثابت

در این نوع شیر انبساط منطقه باز شو بسته به نوع کنترل تغییر می کند

شیر انبساط اتوماتیک ، شیر انبساط ترموستاتیک ، و شیر های شناور نمونه هایی برای نوع محدودیت متغییر هستند .

شیر انبساط محدودیت ثابت

لوله های مویرگی از این دسته هستند که فقط یک لوله طولانی با سوراخ قطر باریک است

انواع شیر انبساط

شیر انبساط دستی

شیر انبساط اتوماتیک

شیر انبساط ترموستاتیک

لوله موئین (لوله های مویرگی)

شیر های انبساط الکترونیکی

شیرهای شناور کم فشار

شیرهای شناور فشار قوی

شیر انبساط دستی

این شیر ها به شیرهای دریچه ای نیز معروف هستند . دریچه موجود در این شیر به گونه ای فعال می شود که بتواند ناحیه باز شونده شیر را تغییر دهد تا مقاوت اصطکاک را به جریان مبرد تنظیم کند . شیر انبساط دستی تحت تاثیر تغییرات سیستم قرار نمی گیرد .

شیر انبساط اتوماتیک

این شیر آلات از یک سنسور برای اندازه گیری مبرد به اواپراتور استفاده می کنند .

این دستگاه فشار ثابت در اواپراتور حفظ می کند . این شیرها قادر به حفظ فشار ثابت و دمای ثابت در اواپراتور هستند .

در این شیر فنر تنظیم معمولا به گونه ای تنظیم می شود که در طول دور خارج شدن شیر ، کاملا بسته است . این شیر با توجه به تغییرات فشار در اواپراتور به دلیل افزایش یا کاهش بار کار می کند. دو نیروی مخالف دهانه دریچه را کنترل می کنند. این دو نیرو کشش در فنر و فشار در اواپراتوراست که بر دیافراگم تاثیر می گذارد . اگر فنر را برای فشار اواپراتورمورد نظر بار معین تنظیم کنیم ، شیر با تغییر شرایط بار در اواپراتوربه طور خودکار کار می کند .

این شیر ها بیشتر در مواقعی که به دمای ثابت نیاز باشد مورد استفاده قرار می گیرد

شیر انبساط اتوماتیک

شیر انبساط اتوماتیک چه کاربرد و مزایایی دارد

این شیرآلات ارزان ترند

در مواردی که  بار ثابت و مداوم در اواپراتور حفظ شود ، می توان از آن استفاده کرد در واحد های سرمایش استفاده می شود.

مانند کولرهای آبی و سیستم تهویه هوا

مطالعه بیشتر:

نحوه عملکرد دیافراگم

دیافراگم یک ورق فلزی نازک است که باگیره به سمت بالا و پایین حرکت می کند . در زیر دیافراگم یک فنر وجود دارد که می توان برای کنترل بیش از حد گرم شود .در نتیجه ، بار خنک کننده اواپراتور باعث افزایش سوپر هیت در خروجی اواپراتور می شود . از آنجا که دستگاه حسگر با لوله خروجی اواپراتور در تماس مستقیم است ، انرژی حرارتی منتقل شده و باعث انبساط و جوشاندن مبرد داخل دستگاه می شود

با منبسط شدن و جوشاندن مبرد باعث افزایش فشار داخل می شود . این فشار افزایش یافته و از طریق لوله مویرگی راه می یابد و به محفظه بالای دیافراگم می رود وپس از آن با افزایش فشار دیافراگم به پایین فشار می آورد و این سوزن به پایین فشار می یابد . گیره میزان جریان مبرد را از طریق یک مجموعه روزنه در داخل شیر کنترل می کند . گیره ای که در پایین متوقف می شود ، همان چیزی است که دریچه را باز می کند . فشار دادن دیافراگم به سمت پایین باعث افزایش جریان مبرد می شود .با افزایش بار خنک کننده در اواپراتور ، گرمای بیش از حد در خروجی افزایش می یابد.

مطالعه بیشتر:

شیر انبساط ترموستاتیک

این سوپاپ را می توان به عنوان یک وسیله گازی در نظر گرفت که به صورت خودکار کار می کند .

با توجه به بار اواپراتور جریان مایع مناسب را حفظ می کند .برای هر نوع انبساط خشک قابل استفاده است . این شیرها به صورت خورکار کار می کنند و بازده بالایی دارند و با توجه به این ویژگی ها از این دریچه ها استفاده زیادی می شود این شیر ها قادر هستند اواپراتور را فعال نگه دارند . این می تواند فشار مایع را از فشار کندانسور به فشار اواپراتور کاهش دهد . این شیر آلات می توانند در فشار های مختلف ناشی از دماهای مختلف کار کنند سوپاپ انبساط ترموستاتیک در اطراف یک عنصر ترموستاتیک جدا شده از بدن سوپاپ توسط دیافراگم ساخته شده است .

کار کرد شیر انبساط ترموستاتیک بیشتر به فشار وارد شده به شیر بستگی دارد

این عمل با سه فشار انجام می شود که روی شیر عمل می کند

اولین فشارA  ، دومین فشارB، سومین فشار,C در نظر بگیرید

فشار A  در داخل عنصر قدرت بالای دیافراگم عمل می کند به دلیل این فشار دیافراگم به سمت پایین حزکت می کند و باعث باز شدن شیر می شود وقتی دمای اواپراتور افزایش یابد گاز در حباب منبسط می شود و به همین دلیل ، فشار گاز داخل عنصر قدرت افزایش می یابد این باعث می شود که سوزن به سمت پایین حرکت کند و دریچه باز شود  فشاری در قسمت تحتانی دیافراگم وارد می شود را می توان فشار B  در نظر گرفت این فشار به دلیل فشار مبرد درون اواپراتور است به همین دلیل دیافراگم به سمت بالا حرکت می کند و دریچه را می بندد فشار فنر را که فشار C  که باعث باز شدن دریچه می شود . فشار B  و C برخلاف A  عمل می کند. بنابر این فشار A  باید بیشتر از فشار ترکیبی B  و C باشد تا شیر باز شود

Untitled 3 4 - عملکرد شیرهای انبساط و انواع آن

مطالعه بیشتر:

با انواع مختلف چیلرها آشنا شویم (چیلر تراکمی، چیلر جذبی، مینی چیلر)

لوله مویرگی

لوله مویرگی لوله ای با قطر داخلی کوچک است و می تواند برای بخشی از طول آن پیچ خورده باشد . به خط مکش نصب شده است . برای پاک کردن آلودگی یا رطوبت از مبرد ، گاهی اوقات یک فیلتر خشک کن قبل از لوله تعبیه می شود.

این دستگاه ساده است ، هیچ قسمت متحرکی ندارد و ماندگاری بیشتری دارد . برای استفاده از این دستگاه باید مقدار مبرد موجود در سیستم در سطحکارخانه به درستی کالیبره شود.

این دستگاه اندازه گیری به دلیل هزینه کمی که دارد در واحدهایی که به مقدار زیاد تولید می شوند مانند تهویه مطبوع اتاق یا تهویه مطبوع از پنجره مورد استفاده قرار می گیرد .

شیر انبساط اکترونیکی  شیر انبساط الکترونیکی را می توان به عنوان نسخه بهبود یافته شیر انبساط ترموستاتیک در نظر گرفت . این دریچه ها به عنوان به سیستم تبرید اجازه می دهد تا بسیار موثر کار کند . این دستگاه فشار متراکم را به فشار تبخیر کاهش می دهد و همچنین جریان مبرد را کنترل می کند . شیر انبساط الکترونیکی از یک موتور پالس تشکیل شده است که توسط ریزپردازنده کنترل می شود .سوزنی برای باز و بسته شدن روزنه فنر برای نیروی پشتیبان سوزن استفاده می شود . سنسور دما در این شیر دما را تشخیص می دهد و داده ها را به ریز پردازنده ممی فرستند و سپس جریان مبرد را محاسبه می کند و با توجه به آن ، دریچه شیر تنظیم می شود.

لوله مویرگی شیر انبساط

شیر شناور

از این نوع دریچه های انبساط در سیستم تبرید با ظرفیت زیاد استفاده می شود و همچنین در اواپراتور های پرآب استفاده می شود . این شیر با توجه به سطح مایع حس شده توسط شناور ، شیررا باز یا بسته می کند. عملکرد اصلی شیر شناور متوقف کردن جریان آب از یک خط تامین ورودی است . اگر سطح آب بالا رود ، شناور نیز بالا می رود و اگر سطح آب به سطحی خاصی برسد ، شیر یک طرفه فعال می شود و ورودی شیر را قطع می کند . شیرهای شناور بر دو نوع هستند : شیر شناور کناریی کم و شیر شناور جاذبی بلند .

شیر شناور کم فشار

این دریچه ها می توانند سطح مایع ثابت را در اواپراتور حفظ کنند و این کار با تنظیم جریان مبرد مایع به داخل آن واحد با توجه به سرعت تخلیه مایعات در اثر تبخیر انجام می شود . این شیر در هر شرایط بدون در نظر گرفتن دما و فشار اواپراتور ، میزان مبرد مایع را در اواپراتور مطابق با سطح مورد نظر حفظ می کند.

شیرهای شناور فشار قوی

در این نوع شیر شناور ، جریان مایعات با توجه به سرعت بخار شدن مایعات در اواپراتور تنظیم می شود این شیر در سمت فشار بالای سیستم نصب می شود و میزان مایع را در اواپراتور را کنترل میکند.

آیا می توان شیر انبساط را تمیز کرد؟

در این موارد ، تعویض شیر به جای تمیز شدن برای مشتری بسیار مفید تر خواهد بود . تشخیص تمیز بودن شیر انبساط ترموستات بسیار دشوار است . هر گونه آلودگی می تواند از جریان مناسب روغن روانکاری از طریق سیستم و بازگشت آن به کمپرسور جلوگیری کند.

مطالعه بیشتر:

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلتر درایر چیست

فیلتر درایر (castel filter drier) چیست؟

, , ,
قیمت فیلتر درایر با توجه به نوع فیلتر ، اندازه و ابعاد و قابلیت های آن و جنس بدنه و نوع اتصالات به کار رفته در آن کاملا متفاوت است
شیر برقی

شیر برقی یا سلنوئید ولو چیست

, , , ,
شیر برقی به شیری گفته می شود که با استفاده از برق ونیروی مغناطیسی عمل میکنندشیر برقی یا سلونوئیدیک سیم پیچی که در اطراف یک هسته آهنی پیچیده شده است
انواع شیر انبساط

عملکرد شیرهای انبساط و انواع آن

دریچه های انبساط اصلی ترین اجزای سیستم تبرید هستند ، این شیرها فشار و دمای مبرد را که از کندانسور می آید مطابق با نیاز سیستم کاهش می دهد. جریان مبرد با توجه به بار اواپراتور تنظیم می شود.
تجهیزات و لوازم کنترل و اندازه گیری و ایمنی ساختمان

تجهیزات و لوازم کنترل ،اندازه گیری و ایمنی

,
استفاده از تجهیزات ایمنی در ساختمان ها و ایمنی در برابر عوامل مختلف امری حیاتی است و باید برای هرگونه پروژه ساخت و یا بازسازی به درستی برنامه ریزی شود .و استفاده از آنها جهت تامین ایمنی محیط زندگی و پیشگیری از حوادث غیر متقربه ضروری است .
رسوب زدایی کندانسور چیلر تراکمی آب خنک

رسوب گیری و اسید شویی چیلر تراکمی آب خنک

, , , , ,
تمامی چیلرهای آب خنک چه در مقیاس بزرگ و چه در مقیاس کوچک به رسوب زدایی احتیاج دارند . زیرا علاوه بر کاهش بهره وری افزایش هزینه برق را نیز شامل می شوند .
سوپر هیت و پمپ دان

پمپ دان pump down کردن و سوپر هیت super heat چیلر تراکمی

, , ,
پمپ دان کردن مبرد یک راه عالی برای جلوگیری از انتقال مایع به کمپرسور در دور چرخه سیکل تبرید است . و سوپر هیت به عنوان تفاوت بین دمای واقعی بخار مبرد در یک نقطه خاص و دماع اشباع مبرد در همان نقطه اندازه گیری می شود .
انواع گازمبرد-قیمت گاز مبرد-خرید گاز مبرد
چیلر هوا خنک فری کولینگ رادکو

فری کولینک در چیلر های هواخنک free cooling چیست؟

, , , , , , ,
چیلر های هوا خنک فری کولینگ free cooling در فصل سرد سال با کمک این تکنولوژی می توان فضاهای داخلی ساختمان های تجاری و صنعتی که ممکن است همزمان به گرمایش و در بعضی مکانهای دیگر سرمایش نیاز باشد ، کمک به سرمایش می کند و همچنین برای خنک کردن دستگاه های صنعتی نیز موثر است .
داکت اسپلیت شرکت رادکو

داکت اسپلیت /قیمت داکت اسپلیت و خرید داکت اسپلیت /شرکت رادکو

, , , , ,
داکت اسپلیت یکی از رایج ترین سیستم های گرمایشی و سرمایشی است که در حال حاضر استفاده می شود که شامل دو بخش است . که یک بخش سیستم (کندانسور) در خارج از ساختمان قرار دارد و معمولا روی یک دیوار خارجی قرار دارد و یک بخش سیستم (هواساز) داخل ساختمان قرار دارد و در داخل سقف کاذب تعبیه می شود .
محصولات شرکت رادکو

محصولات شرکت رادکو