شیر برقی چیست؟

شیر برقی به شیری گفته می شود که با استفاده از برق ونیروی مغناطیسی عمل میکنند. شیر برقی یا سلونوئیدیک سیم پیچی که در اطراف یک هسته آهنی پیچیده شده است و زمانی که جریان الکتریسیته از آن عبور میکند تولید میدان مغناطیسی میکند.نیروی مغناطیسی باعث حرکت خطی هسته می شود. بنابرین شیر برقی انرژی الکتریکال را به حرکت خطی تبدیل می کند. شیر برقی وسیله ای الکترومگنتیک است که برای کنترل گاز یا سیال استفاده می شود. کنترل شیر برقی با استفاده از کنترل جریان الکتریکی در کویلشیر برقی کنترل می شود. زمانی که جریان الکتریسیته از کویل عبور می کند میدان مغناطیسی به وجود می آید و باعث حرکت هسته آهنی می شود. این شیر برقی ها با توجه به طریقه عملکرد با فرمان از راه دور کنترل می شود. چنانچه مقصدی در فاصله زیاد از شیر برقی قرار داشته باشد می تواند با فرستادن فرمان الکتریکی میزان باز و بسته کردن آن را که از۰تا ۱۰۰درصد عمل کند. این نوع شیر برقی ها در ماشین های خودکار و صنعتی اهمیت بسیاری دارند. به طور کلی این شیر برقی ها در انواع مختلف برای کاربرد های مختلف تولید شده که در ادامه انواع و نحوه عملکرد آن بررسی می شود.

شیر برقی

سلونوئید چیست؟

سلونوئید ها معمولا برای راه اندازی شیر برقی بکار می روند. وسیله ای است که جریان برق را به حرکت خطی و نیروی مکانیکی تبدیل میکند.سلونوئید در انواع فشاری، کششی و کششی فشاری ساخته می شود و می توانند به ساز و کار شیر متصل شود.

اجزاء سلونوئید

1-سیم پیچ 

سیم پیچ های از سیم های مسی پیچیده می شود. لایه های سیم با کاغذ چرب و عایق از هم جدا می شوند و کل سیم پیچ با لاک محافظ در برابر رطوبت ، سیالات ، روغن ها یا محلول ها پوشیده میشوند.

2-قاب 

قاب ها از لایه های ورق فولاد ساخته شده است. هنگام وصل جریان برق به سیم پیچ قاب آهنربا می شود و موجب جذب سنبه و حرکت آن می شود

3-سنبه سلونوئید

جزء متحرک درونی سلونوئید محسوب می شود و از لایه های فولاد ساخته شده است و هیچ حرکتی نسبت به هم ندارند.

اجزاء شیر برقی

 1. بدنه

 2. ورودی سیال

 3. خروجی سیال

 4. سیم پیچ

 5. قاب سیم پیچ

 6. اتصال سیم ها

 7. میله فلزی

 8. فنر

 9. دریچه خروجی

حفاظت سلونوئید

در شیر برقی کل شی با در پوش پوشیده می شود. این پوشش شیر را از گرد و غبار و ذرات خارجی راه انداز را از آسیب محافظت می کند. در بسیاری از موارد است از رویه های ضد انفجار استفاده شود. در مکان ها ای که براساس استاندارد مناطق خطرناک مانند محیط های دارای بنزین ، نفت ، الکل و دیگر مایعات قابل اشتعال قرار می گیرند حتما باید از در پوش ضد انفجار استفاده کنند.

عملکرد شیر برقی

یک سلونوئید سیم پیچی است که با عبور الکتریسیته از آن مغناطیس می شود. سلوموئید ها یک شکاف در میانه دارند که یک میله فلزی در آن با مغناطیسحاصل از عبور جریان حرکت میکند. یک شیر برقی سیم پیچی را به عنوان بخش فرمان به کار می برد. این کار کمک میکند تا شدت جریان آب ، هوا یا هر چیز دیگری را با جریان برق کنترل کند.

شیر برقی چیست

انواع شیر برقی

شیر برقی های حرکت مستقیم

ای شیر برقی را می توان شیر حرکت باز و بسته نامید و تنها باز یا بسته می شوند

شیر برقی سروو

این شیر برقی بر اساس اختلاف فشار در دیافراگ حتی زمانی که جریان قطع است می توانند باز یا بسته شود.

 شیر برقی NC در حالت عادی بسته

هر دو نوع شیر برقی سروو خطی در نوع حالت عادی باز و در حالت عادی بسته وجود دارد. شیر برقی ncجریان سیال را در زمان قطع جریان الکتریسیته قطع می کند. وقتی جریان مجدد وصل شود اجازه عبور سیال را می دهند.

 

شیر برقی NO در حالت عادی بسته

این شیر برقی اجازه عبور سیال در زمان قطع عبور جریان را می دهند. وقتی جریان الکتریسیته وصل شود مسیر جریان شیر برقی بسته میشود

انواع شیر برقی

حداکثرفشار کاری یا MWPدر شیر برقی

در شیر برقی برابر حداکثر فشار کاری سیستم از که شیر برقی برای کارکرد بدون آسیب برای آن فشار طراحی شده است

 

حداقل اختلاف فشار کاری یاMINOPO در شیر برقی

حداقل اختلاف فشار مورد نیاز برای باز بودن شیر برقی است. و زمانی که P1-P2 خیلی کم باشد دیافراگ یا پیستون نمیتواند باز بماند.

ظرفیت شیر برقی

ظرفیت شیر برقی را با KV بیان می کنند و KVبیان کننده میزان جریان آب به مترمکعببرساعتبا افت فشار یک بار در شیر برقی است

نحوه عملکرد شیر برقی

شیر برقی دارای یک بویین و یک سوزن و مجرای عبور است. در هنگامی که برق بویین شیر برقی قطع است. سوزن تحت تاثیر وزن خود و فلزی که در پشت آن قرار دارد مجرای عبور را می بندد. وقتی که بویین برق دار میباشد میدان مغناطیسی که تولید میکنند باعث آهنربا  شدن هسته میگردد که در نتیجه سوزن را بالا کشیده و باعث باز شدن شیر برقی می گردد باید توجه داشته باشیم که شیر برقی را باید به صورت افقی ببندیم.

برخی دیگر از شیر برقی ها مجهز به را انداز دستی هستند تا هنگام قطع جریان برق بتوان آن ها را راه انداخت. استفاده از این گونه شیرها در برپایی و آزمایش مدار های جدید ترجیح دارد. زیرا قبل از وصل جریان برق میتوان حرکت درسته میله را کنترل کرد‌.

قطعات شیر برقی.jpg

نکات حائز اهمیت در انتخاب شیر برقی

 1. ولتاژ و جریان شیر برقی
 2. نوع ولتاژ اعمالی به آن ها
 3. حداکثر زمان روشن بودن آن ها
 4. نوع شیر
 5. اندازه دهانه
 6. نوع فشار
 7. مواد یا محیطی که شیر می توانند در آن کار کند
 8. نوع اتصال برای هر دستگاه

اهمیت شناسایی شیر برقی مناسب

کسب اطلاعات فنی و صحیح یک شیر برقی بسیار مهم است :

اگر شما فشار زیادی اعمال کنید احتمال گیر کردن شیر در باز یا بسته شدن وجود دارد. در مواردی که فشار اعمالی از میزان تحمل سیر انتخاب بزرگتر باشد شیر به شدت آسیب میبیند و اثرات نامناسبی بر سیستم می گذارد. اگر شما منبع تغذیه نا صحیح را استفاده کنید احتمال سوختن بویین یا آسیب منبع تغذیه وجود دارد. اگر شیر برقی برای کاربرد های متناوب و شما آن را به صورت یکنواخت در تمام مدت استفاده کنید شیر آسیب میبیند. بنابراین تا حد امکان اطلاعات عمومی که شیر برقی تهیه میکنید را بدست آورید. همیشه برگ و کاتالوگ اطلاعاتی شیر برقی را از فروشنده دریافت کنید.

شیر برقی گازوئیل

معمولا در مسیر عبور سوخت  از پمپ به سمت نازل یک شیر برقی قرار می دهند علت قرار دادن این شیر برقی این است که هنگام خاموش کردن مشعل گازوئیل به داخل محفظه احتراق نشت نکند و همچنین برای این است که به هنگام راه اندازی مشهد زمانی حدود ۱۵ ثانیه بدون اینکه سوخت پاشیده شود و انیتلاتور کار کند تا هوای داخل دیگ را خارج نماید در این زمان لازم است که مسیر گازوئیل بسته شود و شیر برقی این عمل را انجام میدهد

شیر برقی گاز

خطر انفجار چیست؟

در وسایلی مانند مشعل موتورخانه که از سوخت گاز استفاده میکنند خطر انفجار بسیار بالا است مشعل موتورخانه برای روشن شدن ابتدا از یک جرقه قوی برای مشتعل شدن‌گاز استفاده می‌کند که خود در مواردی باعث انفجار میشود. این انفجار در اثر قفشار بالای گاز و جرقه قوی مشعل ممکن است رخ دهد.

جلوگیری از خطر انفجار:

برای جلوگیری از خطر انفجار از شیر برقی در مسیر سوخت استفاده میشود.

طریقه عملکرد شیر برقی در مسیر سوخت

همانطور که گفته شد از شیر برقی برای جلوگیری از انفجار در مشعل ها استفاده می شود. این شیر برقی ها به صورت دو مرحله ای عمل می کنند. به این صورت که ابتدا شیر برقی در مرحله اول به حالت نیمه باز بوده و گاز را با فشار کمی وارد مشعل میکند. پس از روشن شدن مشهد شیر برقی به صورت کامل باز شده و گاز را به طور کامل وارد مشعل می کند. این شیر پرده ها دارای پیچ تنظیم برای فشار گاز اولیه نیز می باشد.

تاثیر شیر برقی در مصرف انرژی

شیرهای معمولی که در موتورخانه ها و محل هایی که در واقع ضروری شیر باز یا بسته می شود پس از مدتی به دلایلی ماننده :

رطوبت هوا– رسوبات سیال – خشکی شیرها به خوبی عمل نکرده و کامل باز یا بسته نمیشوند. علت خوب عمل نکردن شیر در برخی موقعیت ها مانند موتورخانه ها باعث اتلاف انرژی سیار می شود. برای رفع این مشکل نیز از شیر برقی استفاده می شود.

شیر برقی پتوماتیک

پنوماتیک در واقع همون هوای فشرده می باشد که توسط کمپرسور هوای آزاد دریافت و فشرده میشود و از طریق لوله آب برای مصارف مختلف ارسال می شود. در مسیر ارسال هوای فشرده برای کنترل فشار هوا مقدار خروجی هوا و ارسال هوا از چین برقی می توان استفاده نمود. از شیر برقی در ارسال هوا برای درب های اتوماتیک از سیستم پنوماتیک برای باز و بسته شدن استفاده می کنند.

قسمت های تشکیل دهنده دربهای پتوماتیک :

 1. جک های پنوماتیک
 2. کمپرسور هوا
 3. شیر برقی
 4. فشار سنج
 5. دمپر
 6. مدار کنترل از راه دور
 7. سنسورها

عملکرد شیر برقی پنوماتیک در درب های پنوماتیک :

ابتدا کمپرسور تا زمانی که فشار سنج به میزان مورد نظر برسد هوای فشرده تولید میکند. هوای فشرده به وسیله به جک ها می رسد در حوزه کمپرسور فشار هوا به وسیله برقی بدون ها انتقال می یابد. این فرمان توسط ریموت عمل کرده و هوای فشرده را به پشت جک ها می رساند و باعث بسته شدن و دربمیشود. در هنگام بسته شدن درب امکان ضربه زدن درب وجود دارد. این مشکل با فرمان فشار سنج به شیر برقی ممکن باز کم شدن فشار هوا در پشت جک شده و در به آرامی بسته شده و دیگر ضربه نمیزند. برای باز شدن درب در این سیستم شیر برقی با اعمال فرمان ریموت به صورت معکوس کار کرده و هوای فشرده را از جنگ ها خارج می کند و درب باز می شود.

الزامات نصب شیر برقی

 • شیر برقی باید بر اساس دستورالعمل سازنده نصب شود زیرا در برخی شیر برقی ها سنبه شیر برقی حرکت افقی و در بعضی دیگر ای حرکت عمودی طراحی میشود.
 • اگر شیر برقی برای نصب در لوله طراحی شده باشد برای پیشگیری از نشت باید رو به بالا نصب شود و از آنجایی که بیشتر از این گونه شیر برقی های برنجی یا طولانی هستند باید مراقب بود تا بدنه آن ها در اثر پیچش زیاد ترک نخورد
 • پیش از بستن سیم ها باید جریان برق مورد نیاز شیر برقی با پلاک یا مشخصات سیم پیچ مطابقت داده شود
 • شیر برقی باید از حرارت دور باشد و تا حد امکان سیم‌پیچ آن باید در محیط معتدل نگه داشته شود
 • در محیط های قابل انفجار باید از شیر برقی با بدنه ضد انفجار که برای محیط و شرایط موردنظر توصیه می شود استفاده کرد
 • شیر برقی ها به ویژه آن دسته که پوسته ضد آب ندارند باید از ریختن آب و ذرات معلق در هوا دور شوند
 • هنگام نصب باید از تمیزی درون شیر برقی مطمئن شد
 • برای جلوگیری از ورود ذرات خارجی قبل از استفاده از شیر برقی باید از قرار گرفتن درست درپوش مطمئن شویم

عوامل خرابی شیر برقی

 • گیر کردن سازوکارشیر برقی به دلیل ناهمترازی و روانکاری ناکافی می تواند مانع جابجایی و انتقال سیال شود و در نتیجه شیر برقی خراب میشود
 • استفاده از ولتاژ نامناسب می‌تواند موجب کار نکردن و خراب میشود
 • اگر مقدار دلخواه سیال از شیر برقی نگذرد ممکن است به دلیل سایش اهرم بندی و سایش لوله ها و باز نشدن کشوی شیر برقی به اندازه لازم شود و باعث خراب شدن شیر برقی شود
 • تکرار زیاد قطع و وصل شیر برقی موجب داغ شدن آن و سوختن سیم پیچ می شود
 • ممکن است عوامل خارجی علت کار نکردن شیر برقی باشد مانند کلید خراب یا محرک برقی که مانع رسیدن جریان به شیر برقی باشد در نتیجه شیر برقی نتواند ساز و کار شیر برقی را راه اندازی کند
 • اگر بست الکتریکی شکسته یا سیم اتصال بریده باشد جریان الکتریکی به شیر برقی نمیرسد  و باعث خرابی شیرمیشود
 • نشست شیر برقی مانند شیر های دستی و مکانیکی از عناوین گوناگون ناشی می‌شود از جمله جرم ،آشغال، خراشیدگی، نشیمن پارگی آب بندها، کمبود یا نامناسب بودن روانکاری گرما و رطوبت
 • اگر درپوش درست در جای خود قرار نگیرد ممکن است درست عمل نکند

مزایای شیر برقی

 • کاربر دستگاه می‌تواند با نیروی اندک ساز و کار شیر برقی را راه‌اندازی کند
 • نصب در مکان های خطرناک که دارای بخش های شیمیایی هستند و محیط های قابل انفجار و یا بسیار داغ
 • هنگامی که از شیر برقی استفاده می‌شود کوتاه شدن در مسیر لوله کشی موجب تخلیه آسان تر سیال از خط لوله می شود
 • کاربر می تواند از راه دور آن را کنترل کند و همچنین از داخل اتاق فرمان

مقایسه شیر برقی مستقیم و غیر مستقیم

شیر برقی غیر مستقیم انرژی الکتریکی کمتری برای باز و بسته کردن نیاز دارد و معمولاً نیاز دارد که کل توان را برای باقی ماندن در حالت باز ذخیره کند و عملکرد کنترلی نسبت به شیر برقی مستقیم دارد.

شیر برقی های مستقیم برای بازکردن ولو نیازمند حداکثر توان هستند و می‌توانند حالت باز شیررا با توان کم حفظ کنند.

ولوهایon/of روشن – خاموش ساده از مشهورترین ولوهای مورد استفاده در خطوط فرآیندی هستندچرا که بیشتر خطوط فرآیندی تنها به قطع و وصل جریان نیازمندند.

شیر برقی ها می توانند در کارخانه‌ها و واحدهایی استفاده شوند که هوای فشرده در دسترس نیست.

حفاظت و نگهداری

در این قسمت از مقاله شیر برقی چیست قصد داریم نحوه حفاظت و نگهداری این قطعه را آموزش دهیم. در شیر های الکتریکی به خاطر عبور جریان الکتریسیته از داخل سیم پیچ حفاظت امر مهمی به حساب می آید. به خصوص که از سلونوئید ولو در بخش های حساسی در صنعت استفاده میشود. طوریکه هرگونه آسیب به شیر برقی می‌تواند  باعث خسارت های جبران ناپذیری در کل خط تولید. به این منظور در طراحی آنها نکاتی جهت حفاظت از آن لحاظ می شود.

نخستین که در ساخت این شیرها باید از فولاد گالوانیزهاستفاده کرد. توری که در برابر خوردگی بر اثر عبور سیالات و عوامل محیطی مقاوم باشد. نکته دوم سیم پیچ شیر است. جنس سیم ها معمولا از فلز مس انتخاب می‌شود مسرسانای خوبی دارد و به راحتی در دسترس است اما عبور سیال های خورنده مثل انواع روغنهای صنعتی یا انواع اسیدهامی‌تواند برای سیم های روکش دار هم مشکل ایجاد کند. به همین خاطر در بین خطوط لایه لایه شده سیم پیچ از کاغذهای روغنی و رعایت بهره برده می‌شود. به علاوه که جنس روکش سیم ها نیز از لاک بوده و در برابر خوردگی و رطوبت مقاوم است.

سومین نکته درپوش شیر برقی برمی‌گردد های الکتریکی برای کنترل جریان سیالات قابل اشتعال و انفجار مصرف گازوئیل و بنزین و…. استفاده میشود. طبیعتاً هر گونه اتصال الکتریکی به این سیالاتمی‌تواند خطرآفرین باشد در این حالت باید از سلونوئید ولو هایی با جنس درپوش  ضد افجاراستفاده شود .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طریقه عملکرد سیستم هوشمند موتورخانه
,

سیستم هوشمند موتورخانه |هوشمند سازی موتور خانه ساختمان| موتورخانه هوشمند

موتورخانه ها که به عنوان قلب تهویه مطبوع فعالیت دارند بیشترین استفاده از منابع طبیعی آب و گاز را برخوردارند که به همین دلیل بهینه و هوشمند بودن آنها بسیار با اهمیت است زیرا در مصرف انرژی ها صرفه جویی می شود و همچنین طول عمر تجهیزات نیز بیشتر خواهد شد و همچنین هزینه های مربوط به نگهداری و تعمیرات کاهش می یابد.
موتورخانه دو فصلی چیلر و بویلر
, , ,

موتورخانه دو فصلی چیلر و بویلر

همان گونه که از نام آن بر می آید در موتورخانه های دو فصله(هم سرمایش و هم گرمایش) از چیلر آب خنک برای سرد کردن و از بویلر نیز برای گرم کردن ساختمان استفاده می شود که این امر باعث می شود که گرما و سرما را برای ما فراهم می کنند.
دستورالعمل نصب و تعمیر و نگهداری چیلر هوا خنک
چیلر جدبی
, , , , ,

طرز کار چیلر جذبی | چیلر جذبی چیست | انواع چیلر جذبی

چیلر جذبی با چیلر تراکمی متفاوت است زیرا کمپرسور ندارد. در عوض از گرما برای خنک کردن استفاده می کند.
نکات مثبت و منفی سیستم های تهویه مطبوع هوشمند
,

سیستم های تهویه مطبوع هوشمند | ویژگی های سیستم های تهویه مطبوع هوشمند

هوش مصنوعی در حال حاضر فرصت هایی را برای بهبود تعمیر و نگهداری، راحتی و صرفه جویی در انرژی را برای تهویه مطبوع فراهم می کند.
خرید مینی چیلر به قیمت کارخانه
, , ,

خرید مینی چیلر به قیمت کارخانه | فروش مینی چیلر به قیمت کارخانه

مینی چیلر دستگاهی می باشد که دراصل چیلر هوا خنک کوچکی است که برای آپارتمان ها و ساختمان هایی که نیاز به سرمایش و گرمایش مستقل دارند و می خواهند مشکلات مربوط به موتورخانه مرکزی را نداشته باشند، به کار می رود.
پارامترهایی که در انتخاب چیلر موثر است
, , , , , , , , ,

شرکت های ساخت چیلر | شرکت های سازنده چیلر |چیلر صنعتی، خانگی

سازنده های چیلر انواع چیلر های مورد نیاز برای خنک سازی محیط های اداری تجاری مسکونی و صنعتی طراحی و می سازند و به بازار عرضه می کنند چیلر ها از برندهای مختلفی در بازار موجود هستند که با توجه به مدل آن و ظرفیت خنک سازی آن متفاوت هستند .
سیستم‌های سرمایش و گرمایش مینی چیلر
, ,

مینی چیلر | سیستم‌های سرمایش و گرمایش مینی چیلر |

در فصل تابستان ، نیاز به سرمایش در چیلر یا مینی چیلر می‌شود، آب خنک تولید شده به فن کویل ها که به‌عنوان یونیت‌های داخلی در هر فضا نصب هستند فرستاده می‌شود هوای دمیده شده توسط فن از روی کویل عبور می‌کند و خنک می‌شود و وارد اتاق‌ها می‌گردد و در نهایت هوای مطبوع در اتاق خواهیم داشت.
شرکت سازنده چیلر صنعتی
, , , ,

چیلر چیست؟| انواع چیلر تراکمی و کاربرد آن | اجزای چیلر

چیلر دستگاهی است که به وسیله سیال خنک کننده در سیکل تبرید، سیال دیگر را(عمدتا آب) برای مصارف صنعتی یا تهویه مطبوع خنک می کند. این آب سرد در اواپراتورچیلر در سیستمهای صنعتی برای خنک کردن بخشی از ماشین آلات و در تهویه مطبوع برای خنک کردن هوا استفاده می شود و هوا را از طریق هواساز، فن کویل و.. قابل استفاده است.
محصولات شرکت رادکو

محصولات شرکت رادکو