شیر یک طرفه (check valves)چیست ؟

چک ولو ها شیرهایی بازدارنده از جریان برگشتی هستند که برای جلوگیری از حرکت ماده سیال(گاز یا مایعات) از جریان حرکتی عقب به سیستم فرایند حیاتی طراحی شده است. همچنین به عنوان ولو یکطرفه شناخته می شود. چک ولو را می توان از انواع شیرهای هیدرولیکی به حساب آورد. در حالت عادی در یک خط لوله اگر شدن جریان سیال کم شود ممکن است بخشی از سیال در جهت مخالف به حرکت درآمده و جریان پیدا کند.دراین حالت اگر از شیر دو طرف در خط لوله استفاده شده باشد جریان از شیر باز نیز عبور کرده و اصطلاحاً گفته می شود که در سیستم برگشت جریان وجود دارد. این درحالی است که در برخی از فرآیندها این برگشت جریان می تواند به دستگاههای صنعتی خسارتهای ناگواری وارد کند. برای مثال اگر در پمپ برگشت جریان وجود داشته باشد به سیستم پمپ خسارت مورد شده و پمپ از کار می افتد. به همین خاطر است که در صنایع مختلف به خصوص در سیستم های هیدرولیکی از این قطعه استفاده می شود.

مطالعه بیشتر :سیستم های تهویه مطبوع

شیر یک طرفه (check valves)چیست

نحوه عملکرد چک ولو

نصب شیرهای یکطرفه در خطوط جریان اتفاقی که می‌افتد این است که امکان برقراری جریان تنها در یک جهت خط لوله امکان‌پذیر خواهد شد. به همین خاطر در موقع نصب باید شیر را به همان جهتی که مورد نظر فرآیند است نصب کرد. نحوه عملکرد چک ولو به اینگونه است که شیر به وسیله یک درپوشلولایی یا توپی مسدود شده است. حرکت سیال در مسیر دو روز با فشار ایجاد شده می‌تواند این در هوش یا توپ را منحرف کرده و جریان را برقرار کند. حال اگر فشار سیال پشت شیر بیشتر از فشار سیال در حال حرکت باشد باید برگشت جریان اتفاق بیفتد ولی به خاطر استفاده از این نقطه درپوش(یا توپی)  به جای خود بازگشت جریان سیال قطع میشود. شیرهای یکطرفه به صورت دستی یا با سیستم های کنترلی قابل تنظیم نیستند. این شیرها به صورت خودکار و با توجه به فشار سیال باز و یا بسته می شوند.

مطالعه بیشتر »آشنایی با چیلر تراکمی و انواع کمپرسورچیلر چیست ؟

انواع شیر یک طرفه

 • لولایی

ساده ترین طراحی در این قطعه مربوط به نوع لولایی است. در این سیستم از یک یا دو دیسک در داخل شیر استفاده می شود این دیسک ها در مرکز شیر لولا شده و تنها در یک جهت تغییر جهت میدهند. در نتیجه زمانی که سیال به حرکت در می‌آیدلولای دیسک حرکت کرده و اجازه عبور سیال را می دهد. ولی به محض اینکه فشار سیال در پشت لولا بیشتر شود مولا بسته شده و دیسک میانی اجازه عبور سیال را میگیرد.

 • پیستونی

مدل دیگری که برای طراحی چک پلو استفاده می شود بهره بردن از یک پیستون است. این شیرها از نظر عملکرد شبیه شیر فلکه ها عمل می کنند. در داخل ساختمان شیر از یک پیستون استفاده میشود. به طوری که برای برقراری جریان سیال پیستون به سمت بالا حرکت کرده و جریان سیال برقرار می شود. حال اگر از شدت جریان سیال کاسته شود پیستون به جای خود بازگشته و اجازه برگشت سیال را از داخل خط لوله می گیرد.

مطالعه بیشتر :

کندانسور (مبدل) چیست و انواع آن و کاربرد هریک در صنعت(کندانسور چیلر،کندانسور سردخانه،کندانسور صنعتی)-انواع کندانسور آبی(آب خنک) و کندانسور هوایی (هوا خنک)-انواع مبدل شامل( مبدل پوسته لوله ،مبدل صفحه ای،پوسته و کویل مارپیچ، نوع دو لوله ای) و رسوب زدائی کندانسور آبی (مبدل)

 • توپی یا کره ای

شیرهای یکطرفه کورهای هم در حالت عمودی و هم در حالت افقی می توان استفاده کرد مهمترین بهره ای که از شیرهای توپی در صنعت برده میشود قطع سریع جریان سیال است. در طراحی چک ولو های توپی از یک کره معلق در ساختمان شیر استفاده میشود. برای اینکه در مرکز شیر یک نشیمنگاه طراحی می گردد. طوری که در زمان برقراری جریان سیال کره در محفظه شیر به حالت معلق در آمده بسیار از اطراف توپ عبور می کند. حال اگر جریان سیال کند شود توپ در نشیمنگاه خود نشسته و جریان را به سرعت قطع می کند.

 • دیافراگمی

در ساختار آن از یک دیافراگم لاستیکی ساده قابل انعطاف که در یک قسمت مخروطی در محل عبور جریان قرار داده شده استفاده می گردد. وقتی جهت جریان به سمت جلو باشد دیافراگم را از قسمت اصلی خود جدا کرده و به سمت درون خط منحرف می کند. زمانی که جریان وجود نداشته باشد دیافراگم به حالت اصلی خود بازگشت و مسیر را می بندد.

 • ویفری

این چک ولو ها شباهت زیادی به چک ولو های نوسانیاستاندارد دارند با این تفاوت که بدنه چک ولو به طور کامل دو تا دور آن را در بر نمی گیرد و در عوض هنگامی که ولو باز باشد زبان چک پلو قسمت بالای لوله فشار وارد میکند. نکته مهم دیگر آن که زبانه چک ولو باید کوچکتر از قطر لاین باشد و دیگر اینکه افت فشار در این چک ولو ها که عموماً بیشتر از نوع swing check valve  میباشد خیلی سریع تر از این نوع چک ولو ها افزایش می یابد.

شیر یک طرفه چیست

مطالعه بیشتر :

تشریح انواع فن کویل، ساختار و طرز کار فن کویل

انواع کمپرسورهای مورد استفاده در چیلرهای تراکمی

چک ولو ویفری چیست

چک ولو های دیسکی داری ۴ قسمت تشکیل دهنده می باشند ۱بدنه ۲دیسک ۳فنر ۴ نگهدارنده.  فنر در این چک ولو ها دیسک که در محلی که قرار گرفته است با زاویه ۹۰ درجه در جهت مسیر جریان حرکت کرده و میزان حرکت آنها توسط فنری که در پشت دیسک قرار گرفته است کنترل می گردد بدنه به گونه ای طراحی گردیده که دور تا دور دیسک را در بر می گیرد لوله در موارد نشتی صفر از این چک و مدنظر باشد باید یک سیتنرم نیز به مجموعه اضافه کرد هنگامی که نیروی وارده بر دیسک که به وسیله فشار جریان ایجاد می گردد که دیسک از محل قرارگیری خود سیت جدا شده و اجازه دهد تا جریان از داخل ولو عبور نماید هنگامی که اختلاف فشار در داخل ولو کاهش یابد در این حالت فنر در دیسک نیرو وارد گردی و باعث می‌گردد که دیریست در محل سیت قرار گرفته و مسیر جریان را قبل از عبور جریان معکوس ببند  وجود فنر در این نوع باعث گردیده که این نوع چک ولو را در هر مسیری به توان استفاده نمود باید توجه نمود اختلاف فشاری که باعث باز شدن چک ولو می گردد ارتباط مستقیم با نوع فنر به کار رفته در شکل دارد علاوه بر استانداردهای موجود در مورد فنرها حالت های مختلفی از دسته بندی فنرها را می توان در نظر گرفت که مهمترین به صورت زیر دسته بندی میگردد‌.

فنر با الیاژ اسید نیتروژن. این الیاژ برای مواردیکه اختلاف فشار ایجاد شده در دخل چک ولو ناچیز باشد مورد استفاده قرار میگیرد.

فنر با لیاژnimonicالیاژی شامل ۸۰ درصد نیکلو ۲۰ درصد کروم و دیگر مواد افزودنی شامل تیتانیوم و الومنیوم از نوع استیل

فنر مخصوص کارهای سنگین  HEAVY-DUTY-SPRING استفاده از این فنر باعث افزایش میزان فشار لازم برای باز کردن چک ولو می گردد مثلا هنگامی که بر روی لاین آب رسیده و بویلر نصب گردد می تواند محافظت خوبی از دیگ های بخار در مقابل طغیان در بویلرها گردد.

شیر یک طرفه

نصب چک ولو در فاضلاب

همان طور که از تعریف مربوط به چک ولو متوجه شدید لزوم نصب این شیر در لوله کشی فاضلاب ساختمان کاملا مشخص است. چرا که بعد از ورود مواد به داخل لوله اصلی فاضلاب خارج از ساختمان شیر یکطرفه مانع از برگشت این مواد به داخل سیستم لوله کشی فاضلاب ساختمان میشود. خصوصاً اینکه اگر خط لوله فاضلاب به نسبت سیفون آن دارای کمی شیب باشد احتمال برگشت مواد به داخل ساختمان به دلیل اتفاقاتی همچون سیل و یا بارندگی های شدید بسیار زیاد است. محل قرار گرفتن شیر یکطرفه در سیستم فاضلاب ساختمان بین سیفون و لوله فاضلاب است که در صورت برگشت مواد آن را به سمت لوله فاضلاب هدایت کرده و حتی مانع از ورود دوباره مواد فاضلابی به سیفون میشود. در صورت داشتن چند سیفون در ساختمان باید برای هر کدام از آنها از یک عدد چک ولو جداگانه استفاده کنید. در این صورت می‌توانید از مزیت دیگر این شیر بهره مند شوید و  آن تمیز کردن راحت لوله های فاضلاب مجهز به چک ولو است. زیرا در صورت گرفتگی سیفون و یا مسدود شدن دوره های فاضلابی در ساختمان دیگر نیازی به حفاری به منظور رفع انسداد نیست بلکه می توانید با باز کردن توپی چک فلو لوله را باز کنید. در صورت استفاده از تکنولوژی در سیستم فاضلاب ساختمان باید این شیر را حداقل سالی یکبار بررسی کرده و پاکسازی کنیم تا از بروز مشکلات بیشتر مانند گرفتگی لوله های فاضلابی جلوگیری کرده باشید.

کاربرد چک ولوها

 1. تخلیهکمپرسورها و پمپ ها

 2. خطوط اصلی

 3. شکننده های خلا

 4. خطوط بخار

 5. خطوط چگالیده

 6. پمپ های تغذیه شیمیایی

 7. برج های خنک کننده

 8. رک های بارگیری

 9. خطوط خنک کننده نیتروژن

 10. دیگ های بخار

 11. سیستم های HVAC

 12. تاسیسات

 13. پمپ های فشار

 14. پمپ های معلق

 15. ایستگاه های شستشو

 16. خطوط تزریق

نصب شیر یک طرفه پمپ خانگی

استفاده از چک ولو در پمپ آب خانگی مانند سیستم فاضلاب بسیار مهم است. اگر از سیستم پمپ آب خانگی در ساختمانی استفاده شده باشد و فشار آب درون لوله ها کاهش پیدا کند پمپ آب روشن شده و آب درون مخزن را به داخل لوله های ساختمان پمپاژ می کند. آن تصور کنید که فشار آب داخل ساختمان زیاد است و پمپ در حالت خاموش قرار دارد چنانچه از شیر یک طرفه بر روی پمپ آب استفاده نشده باشد آب درون لوله های ساختمان به طرف عکس حرکت کردیم و به داخل لوله آب اصلی خارج از ساختمان هدایت می شود. در این حالت دوباره بعد از مدت کوتاهی فشار آب لوله های داخل ساختمان کم شده و پمپ باید روشن شود تا کاستی فشار آب را جبران کند. پس از استفاده از چک ولو ب و بسته شدن خودکار آن باعث می شود تا فشار آب در لوله ها همیشه ثابت باقی بماند. اهمیت استفاده از چک ولو در پمپ آب به قدری زیاد است که در صورت نبودن این قطعه یا خراب شدن آن شاهد یکسره کار کردن پمپ آب خواهیم بود. محل قرارگیری چک ولو در پمپ خانگی بسیار مهم است که دقیقاً قبل از لوله ورودی به پمپ باشد. زیرا اگر چک ولو در قسمت خروجی پمپ وصل کنیم پمپ آب روشن نمی شود. این شیر همچنین جلوی ضربات قوطی پمپ آب لوله ها که در اثر اختلاف فشار قبل و بعد از پمپ ایجاد می‌شود را می‌گیرد.

مطالعه بیشتر :

نگهداری و تعمیرات چیلرهای تجاری،صنعتی و خانگی توسط شرکت رادکو

لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و انتخاب مناسب ترین دستگاه برای پروژه خود و نیز استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید. کارشناسان شرکت مهندسی و بازرگانی راهبرد انرژی درفک (رادکو) آماده ارائه هر گونه مشاوره تخصصی در این زمینه می‌باشند.

تماس با بخش فروش و دفتر مرکزی RADCO

صفحه محصولات شرکت رادکو

صفحه نخست شرکت مهندسی و بازرگانی راهبرد انرژی درفک (رادکو)

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات شرکت رادکو

محصولات شرکت رادکو

طریقه عملکرد سیستم هوشمند موتورخانه
,

سیستم هوشمند موتورخانه |هوشمند سازی موتور خانه ساختمان| موتورخانه هوشمند

موتورخانه ها که به عنوان قلب تهویه مطبوع فعالیت دارند بیشترین استفاده از منابع طبیعی آب و گاز را برخوردارند که به همین دلیل بهینه و هوشمند بودن آنها بسیار با اهمیت است زیرا در مصرف انرژی ها صرفه جویی می شود و همچنین طول عمر تجهیزات نیز بیشتر خواهد شد و همچنین هزینه های مربوط به نگهداری و تعمیرات کاهش می یابد.
موتورخانه دو فصلی چیلر و بویلر
, , ,

موتورخانه دو فصلی چیلر و بویلر

همان گونه که از نام آن بر می آید در موتورخانه های دو فصله(هم سرمایش و هم گرمایش) از چیلر آب خنک برای سرد کردن و از بویلر نیز برای گرم کردن ساختمان استفاده می شود که این امر باعث می شود که گرما و سرما را برای ما فراهم می کنند.
دستورالعمل نصب و تعمیر و نگهداری چیلر هوا خنک
چیلر جدبی
, , , , ,

طرز کار چیلر جذبی | چیلر جذبی چیست | انواع چیلر جذبی

چیلر جذبی با چیلر تراکمی متفاوت است زیرا کمپرسور ندارد. در عوض از گرما برای خنک کردن استفاده می کند.
نکات مثبت و منفی سیستم های تهویه مطبوع هوشمند
,

سیستم های تهویه مطبوع هوشمند | ویژگی های سیستم های تهویه مطبوع هوشمند

هوش مصنوعی در حال حاضر فرصت هایی را برای بهبود تعمیر و نگهداری، راحتی و صرفه جویی در انرژی را برای تهویه مطبوع فراهم می کند.
خرید مینی چیلر به قیمت کارخانه
, , ,

خرید مینی چیلر به قیمت کارخانه | فروش مینی چیلر به قیمت کارخانه

مینی چیلر دستگاهی می باشد که دراصل چیلر هوا خنک کوچکی است که برای آپارتمان ها و ساختمان هایی که نیاز به سرمایش و گرمایش مستقل دارند و می خواهند مشکلات مربوط به موتورخانه مرکزی را نداشته باشند، به کار می رود.
پارامترهایی که در انتخاب چیلر موثر است
, , , , , , , , ,

شرکت های ساخت چیلر | شرکت های سازنده چیلر |چیلر صنعتی، خانگی

سازنده های چیلر انواع چیلر های مورد نیاز برای خنک سازی محیط های اداری تجاری مسکونی و صنعتی طراحی و می سازند و به بازار عرضه می کنند چیلر ها از برندهای مختلفی در بازار موجود هستند که با توجه به مدل آن و ظرفیت خنک سازی آن متفاوت هستند .
سیستم‌های سرمایش و گرمایش مینی چیلر
, ,

مینی چیلر | سیستم‌های سرمایش و گرمایش مینی چیلر |

در فصل تابستان ، نیاز به سرمایش در چیلر یا مینی چیلر می‌شود، آب خنک تولید شده به فن کویل ها که به‌عنوان یونیت‌های داخلی در هر فضا نصب هستند فرستاده می‌شود هوای دمیده شده توسط فن از روی کویل عبور می‌کند و خنک می‌شود و وارد اتاق‌ها می‌گردد و در نهایت هوای مطبوع در اتاق خواهیم داشت.
شرکت سازنده چیلر صنعتی
, , , ,

چیلر چیست؟| انواع چیلر تراکمی و کاربرد آن | اجزای چیلر

چیلر دستگاهی است که به وسیله سیال خنک کننده در سیکل تبرید، سیال دیگر را(عمدتا آب) برای مصارف صنعتی یا تهویه مطبوع خنک می کند. این آب سرد در اواپراتورچیلر در سیستمهای صنعتی برای خنک کردن بخشی از ماشین آلات و در تهویه مطبوع برای خنک کردن هوا استفاده می شود و هوا را از طریق هواساز، فن کویل و.. قابل استفاده است.