فری کولینک در چیلر های هوایی free cooling چیست؟

چیلر های هوا خنک فری کولینک free cooling فرآیند اجازه دادن به بار ساختمان برای دور زدن خنک کننده مکانیکی و تبادل گرمای آن با دمای پایین تر در هوای آزاد را دارد ، این عمل یکی از عوامل موثر بر حفظ محیط زیست است که به صرفه جویی در هزینه ها نیز کمک می کند .

چیلر های هوا خنک فری کولینگ free cooling از یک کندانسور اضافه استفاده می کنند که معمولا به عنوان سیم پیچ اضافه استفاده می شود ، برای خنک کردن مایع مبرد در هوای سرد از دمای هوای محیط استفاده می کند .

نحوه کار چیلر هوا خنک فری کولینگ شرکت رادکو

نحوه کار چیلر هوا خنک فری کولینگ

مطالعه بیشتر:

به این صورت که زمانی که دمای بیرون محیط ساختمان نسبت به دمای داخل ساختمان پایین تر باشد این سیستم از هوای محیط برای فری کولینگ (بدون استفاده از کمپرسور مدار تبرید چیلر) استفاده می کند .

این سیستم جایگزین عملکرد مدار تبرید چیلر در سیستم های تهویه مطبوع می شود .

مزایایی که سیستم های free cooling دارند فقط در شرایط خاص محیا است و اغلب در سیستم های تهویه مطبوع تجاری و صنعتی قابل استفاده هستند .

در فصل سرد سال با کمک این تکنولوژی می توان فضاهای داخلی ساختمان های تجاری و صنعتی که ممکن است همزمان به گرمایش و در بعضی مکانهای دیگر سرمایش نیاز باشد ، کمک به سرمایش می کند و همچنین برای خنک کردن دستگاه های صنعتی نیز موثر است .

چیلز تراکمی هوا خنک فری کولینگ

 

کاهش مصرف انرژی با چیلر هوا خنک فری کولینگ

سیستم فری کولینگ می تواند آب  سرد را بدون استفاده از سیستم تبرید و کمپرسور تولید کند و می توان در زمانی که آب و هوا معتدل و یا سرد است از آن استفاده کرد . فری کولینگ باعث کاهش مصرف برق می شود و در نتیجه باعث کاهش هزینه برق مصرفی می شود.

هدف کلی چیلر هوا خنک فری کولینک چیست ؟

هدف کلی چیلر هوا خنک فری کولینک خنک کردن آب از 12 درجه سانتیگراد به 6 درجه سانتیگراد که می تواند برای اهداف مختلف مانند تهویه مطبوع راحت تر ، ساختمان را خنک کند. در پردازش داده ها یا مراکز ارتباط از راه دور یا در فرآیند های مختلف صنعتی استفاده می شود .

زمان کارکرد چیلر هوا خنک فری کولینک

·       به محض اینکه دمای هوای خارج از ساختمان 2 درجه سانتیگراد به زیر دمای تنظیم شده بازگشت می رسد ، سیستم آب سرد ، فری کولینک  free cooling (خنک سازی رایگان ) به منظور کاهش مصرف انرژی فعال می شود . با استفاده از سه سوپاپ 2 طرفه نصب شده ، آب مستقیم به لوله وارد نمی شود . و مبدل حرارتی لوله ای به یک مبدل حرارتی اضافی هوا خنک تبدیل می شود .

·       از اختلاف بین دمای محیط داخل و خارج ساختمان برای خنک سازی آب و کاهش مصرف انرژی مصرف شده توسط کمپرسور استفاده می کند.

مطالعه بیشتر :

استفاده از چیلر هوا خنک فری کولینک در فصل زمستان

در فصل زمستان اختلاف هوا و فضای باز زیاد است و به اندازه کافی مناسب کار بدون کمپرسور می باشد . موتور های فن به طور قابل ملاحظه ای از کارکرد خود را کاهش می دهند در نتیجه به صرفه جویی انرژی بیشتر کمک می کند  .

نحوه کار چیلر هوا خنک فری کولینگ

گسترش تقاضا برای چیلر هوا خنک فری کولینک

با افزایش روز افزون مصرف انرژی یک چیلر هوا خنک فری کولینک می تواند یک انتخاب عالی باشد . زیرا به مقدار قابل توجه ای در مصرف برق صرفه جویی می شود.

چگونه با استفاده از چیلر هوا خنک فری کولینک می توان مصرف انرژی را کاهش داد

بزرگترین مصرف کننده برق در چیلر های فری کولینک کمپرسور ها هستند حتی کاهش اندک در زمان کارکرد می توان تاثیرات چشمگیری در مصرف برق سیستم داشته باشند . به این معنی که می توان تاثیرات چشمگیری در مصرف برق سیستم داشته باشد .

نحوه کار چیلر هوا خنک فری کولینگ

به این معنا که می توان با دمای معمولی اتاق که 24 درجه سانتیگراد است بیش از 95 % از سال را با سیستم فری کولینک فعال گردد

مطالعه بیشتر :برج خنک کننده چیست و در چه مواردی از برج خنک کننده استفاده می شود

نکته : از چیلر آب خنک نمی توان برای فری کولینک استفاده کرد زیرا در چیلر آب خنک ممکن است آب ، برج خنک کننده را که دمای آب آن در هوای سرد بیرون پایین آمده باشد را مستقیم وارد کویل کند . در نتیجه اگر برج خنک کننده از نوع باز باشد نیاز به یک صافی برای (استرینر) جهت تصفیه فیزیکی آب خروجی نیاز دارد .

مطالعه بیشتر:

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دستورالعمل نصب و تعمیر و نگهداری چیلر هوا خنک
چیلر جدبی
نکات مثبت و منفی سیستم های تهویه مطبوع هوشمند
خرید مینی چیلر به قیمت کارخانه
پارامترهایی که در انتخاب چیلر موثر است
شرکت سازنده چیلر صنعتی
اواپراتور سیلابی