نکات مهم انتخاب و خرید انواع داکت اسپلیت

داکت اسپلیت اصطلاحی از که بسیاری از کارشناسان برای اسپلیت های کانالی مورد استفاده قرار می دهند که امروزه یکی از یکی از رایج ترین سیستم های سرمایش و گرمایش در آپارتمان ها محسوب می شود. داکت اسپلیت ها یا اسپلیت کانالی با تامین هوای خنک در تابستان و تامین هوا گرم در زمستان برای کلی فضاها در یک واحد آپارتمان انتقال هوای سرد و گرم توسط کانال های اجرا شده در داخل سقف کاذب دمای محیط مورد نظر را به شرایط آسایش و دلخواه تنظیم شده ترموستات می رساند.

نکات مهم انتخاب و خرید انواع داکت اسپلیت 

مطالعه بیشتر:

قیمت داکت اسپلیت

داکت اسپلیت بر اساس نوع آن برند و کشور سازنده ، کیفیت ساخت کندانسور، میزان مصرف انرژی و میزان صدای یونیت داخلی و ظرفیت برودتی و حرارتی دارای قیمت های متفاوتی است.داکت اسپلیت ایرانی ماننده داکت اسپلیت شرکت رادکو قیمت کمتری نسبت به محصولات مشابه خارجی آن دارد.

 از داکت اسپلیت ها چه مواقعی و برای چه فضاهایی استفاده میشود؟

استفاده از داکت اسپلیت ها اسپلیت های کانالی برای سرمایش و گرمایش آپارتمان های مسکونی ، اداری ، ویلاها به عنوان یک گزینه لوکس و با هزینه برق مصرفی معادل و یا حتی بیشتر از کولرهای گازی اسپیلت با توجه به محاسبات بار در نظر گرفته میشود. داکت اسپیلت ها عموماً به جای چند اسپیلت در یک واحد مورد استفاده قرار می گیرد. با استفاده از داکت اسپیلت ها علاوه بر استقلال در تامین سرمایش و گرمایش برای هر واحد از آپارتمان به صورت مستقل و همچنین هزینه های نگهداری و بهره برداری از یک سیستم برودتی به شدت کاهش می‌یابد.

مزایای استفاده از داکت اسپلیت (اسپلیت کانالی)

 • کاربرد دوگانه سرمایش و گرمایش
 • حذف سیستم چیلر برج خنک کننده موتورخانه مرکزی رادیاتورها
 • امکان استفاده از هوای تازه در صورت نیاز
 • امکان استفاده از سیستم گرمایش با کویل آب گرم
 • قابلیت نصب داکت اسپلیت برای فضای وسیع با کاربری متنوع
 • امکان قرار دادن فیلتر تصفیه هوا و نیز کنترل دمای هر نقطه از فضا به وسیله ترموستات و دریچه های ترموستاتیک تنظیم هوا به صورت مجزا
 • راه اندازی و کاربری آسان داکت اسپلیت ها
 • طول عمر مناسب داکت اسپلیت ها

موارد کلی در انتخاب و نصب داکت اسپلیت ها

 • انتخاب صحیح ظرفیت، برند و محل نصب داکت اسپلیت
 • تصمیم گیری در مورد استفاده از داکت اسپلیت نوع معمولی یا از نوع اینورتر
 • اجرای درست و اصولی کانال کشی و لوله مسی داکت اسپلیت یا اسپلیت کانالی به منظور بهره مندی از بالاترین کارایی سیستم داکت اسپلیت
 • قبل از انتخاب و سفارش خرید هر یک از دو اسپیکر تا علاوه بر موضوع باید هواساز یا پنل داخلی به موضوع تک فاز و سه فاز بودن برق مورد نیاز آن و همچنین آمپرA برق مصرفی آن با در نظر گرفتن توان و مشخصات کنتور برق واحد خود دقت فرمایید
 • با توجه به اینکه معمولا در داکت اسپلیت ها از هوای برگشتی همان واحد استفاده می شود لازم است قبل از قرار گرفتن و نصب داکت اسپلیت در بالای سقف کاذب یا هر فضای دیگری که محل قرارگیری دستگاه است آن فضای نصب با تیغه چینی و نصب تایپ و از دیگر فضاهای عمومی ساختمان در بالای سقف کاذب مانند راهروها یا کریدورهای طبقات کاملاً جدا گردد و داکت اسپلیت در محل و موقعیتی نصب گردد که فقط هوای برگشتی همان واحد یا فضای موردنظر در آن جریان داشته باشد.
 • با توجه به اهمیت تعیین دمای هوای داخل و فرمان های قطع و وصل ترموستات جهت کنترل عملکرد فن هوادهی داکت اسپلیت در برند هایی که در مسیر مکش هوا دارای ترموستات نمی باشند تعیین محل نصب ترموستات از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

مطالعه بیشتر:

کانال کشی داکت اسپلیت

اساسی ترین موضوع در در زیر سازی سیستم داکت اسپلیت موضوع کانال کشی می باشد. از کانال ها برای انتقال باد سرد یا گرم تولید شده توسط دستگاه به محیط های مد نظر و همچنین برگشت هوای مصرفی از فضای مورد کاربری به سیستم تهویه مطبوع به منظور تسویه استفاده میشود.

کانال کشی داکت اسپلیت همانند یک سیستم اسپلیت دیواری از یک جزء داخلی بهنام هواساز و یک جزء خارجی مانند کندانسور ساخت شده است از طریق لوله های داخلی سیستم بهم متصل می ‌باشد. کانال کشی داکت اسپلیت که به نام ‌Duct Split Ducting نیز در دنیا شناخته می شود.

یکی از انواع سیستم های اجرایی تاسیساتی در بنا می باشد که اجرای آن به دقت و توجه زیادی نیازمند است و انجام محاسبات ابعاد کانال ها و مسیرهای انتقال رفت و برگشت در کانال کشی داکت اسپلیت و همچنین نوع کانال به کار رفته یکی از نکات مهم اجرایی می باشد که هر گونه تغییر در آن سبب تغییر در سطح کارایی یا راندمان کاری دستگاه خواهد شد.

کانال rnp باید کمترین هدر رفت انرژی و فضا را داشته باشد و بتواند حداکثر کارهای خود را به منظور انتقال جریان هوا به نمایش بگذارد. کانال dokhtaran مورد مصرف در سیستم کانال کشی داکت اسپلیت در حال حاضر انواع مختلفی را دارا می باشد که هر کدام مزایا و مشخصات فنی مختلفی را دارا می باشند.

داکت اسپلیت

انواع کانال کشی داکت اسپلیت

کانال کشی از طریق کانال اسپیرال

در روش کانال کشی داکت اسپلیت با کانال اسپیرال از کانال گرد با جنس گالوانیزه استفاده می شود.کانال اسپیرال از تسمه ورقی گالوانیزه که به صورت درس مارپیچ در هم تنیده می‌شود ساخته می شود.

در سیستم کانال کشی داکت اسپلیت با کانال اسپیرال با توجه به قطر کانال اسپیرال از ورق های با ضخامت متناسب با هرقطر استفاده میشود.

ازآنجاکه کانال اسپیرال از جمله شکیل ترین انواع کانال در سیستم کانال کشی داکت اسپلیت به شمار می آید به راحتی می توان آن را به صورت اکسپوزدر فضاهای گوناگون از جمله فضاهای تجاری مثل کافی شاپ ها،  رستوران ها ، آرایشگاه ها و حتی در محیط های خانگی و طراحی‌های مدرن اجرا نمود.

کانال کشی داکت اسپلیت در این روش شامل انواع قطعات از جمله کانال راسته ی اسپیرال و دیگر موارد از جمله انواع زانویی ، سه راهی ، چهار راهی ، تبدیل و دیگر موارد می گردد.

قدیمی ترین نوع کانال کشی داکت اسپلیت استفاده از کانال گالوانیزه می باشد. این نوع کانال کشی هنوز هم به دلیل در دسترس بودن و سهولت کاربری مورد استفاده فراوانی قرار می ‌گیرد. این نوع کانال از لحاظ ظاهری به دو دسته گرد و چهارگوش تقسیم می‌ شود. برای ایزولاسیون این نوع کانال کشی می‌توان از عایق الاستومری برای این منظور بهره گرفت که گزینه خوبی به شمار می رود.

در حالیکه برخی از پیمانکاران و مجریان بنا با توجه به درخواست کار فرما مبنا بر کاهش قیمت تمام شده کانال کشی داکت اسپلیت به جای عایق الاستومری از عایق پلی اتیلن استفاده می‌کنند که این نوع عایق به مرور زمان تحلیل شده و از بین می‌رود و در نتیجه سبب عکاس شدن سطح راندمان و کارایی سرما در داکت اسپلیت میشود.

مطالعه بیشتر:

کانال کشی از طریق کانال فلکسیبل

مناسب ترین گزینه کانال کشی داکت اسپلیت استفاده از کانال فلکسیبل است. این کانال یا لوله فلکسیبل خرطومی دارای یک روکش آلومینیومی از داخل یک روکش آلومینیومی در خارج و فنر مارپیچی که در میان این لایه ها قرار گرفته است می باشد.

ساختار کانال فلکسیبل شامل عایق در میان لایه های آلومینیومی بوده که جنس این عایق می تواند پلی استر ، پشم شیشهپای اتیلن یا الاستومری باشد. همانطور که اشاره شد کانال فلکسیبل با عایق الاستومری به سبب مزایای آن بهترین نوع کانال می باشد.

یکی از نکات مهم و مزایای کانال فلکسیبل این است که نصب و حمل آن بسیار آسان بوده و از نظر تخمین هزینه در سطح کمتری از کانال پیش عایق قرار دارد.

همچنین کانال بسیار مناسب مکان هایی است که دارای پیچ و خم های زیادی می باشد و اجرای کانال گالوانیزه و کانال پیش عایق برای کانال کشی داکت اسپلیت بسیار سخت و غیر ممکن می باشد.

داکت اسپلیت اینورتر شرکت رادکو

کانال کشی از طریق کانال پلی اورتان

کانال پلی اورتان که به صورت ورقه ای می باشند به کانالهای از پیش عایق شده معروف هستند. در واقع این نوع کانال ها محصول نوین از کانون ها بوده که بسیار سبک می باشد و سرعت نصب کمتری نسبت به کانال گالوانیزه دارد.

مصالح تشکیل دهنده داخلی این کانال از نوعی فوم سرد تزریقی همراه با روکش آلومینیومی در دو طرف می باشد. و از مزایای آن می‌توان به هدر رفت کم سطح سرمایه و گرمایش هوا اشاره کرد.

علاوه بر موارد گفته شده این نوع کانال در مقایسه با کانال گالوانیزه قیمت مناسب تر و کیفیت بالاتری را دارا می باشد. از معایب این نوع کانال پوسته پوسته شدن لایه داخلی و خارجی آن در پروژه های با عمر بالای ۳ سال می باشد که بعضاً همراه هوای خروجی از آن دریچه ها خارج میگردد.

مطالعه بیشتر :

نگهداری و تعمیرات چیلرهای تجاری،صنعتی و خانگی توسط شرکت رادکو

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

داکت اسپلیت اینورتر شرکت رادکو

نکات مهم انتخاب انواع داکت اسپلیت |قیمت و خرید |

/
داکت اسپلیت ها یا اسپلیت کانالی با تامین هوای خنک در تابستان و تامین هوا گرم در زمستان برای کلی فضاها در یک واحد آپارتمان انتقال هوای سرد و گرم توسط کانال های اجرا شده در داخل سقف کاذب دمای محیط مورد نظر را به شرایط آسایش و دلخواه تنظیم شده ترموستات می رساند.
داکت اسپلیت اینورتر رادکو

نحوه تنظیم سرمایش و گرمایش داکت اسپلیت

/
قبل از استفاده از سیستم تهویه هوا در هر مکانی که هستید باید از بسته بودن در های خارجی و پنجره و پرده های اطمینان حاصل کنید تا از هدر رفتن انرژی جلوگیری شود.
مزایا و معایب داکت اسپلیت

مزایا و معایب داکت اسپلیت اینورتر

/
داکت اسپلیت (Ducted Split) اصطلاحی است که بسیاری از کارشناسان برای اسپلیت های کانالی مورد استفاده قرار می دهند که امروزه یکی از رایج ترین سیستم های سرمایش و گرمایش در آپارتمان ها محسوب می شود
داکت اسپلیت شرکت رادکو

داکت اسپلیت | قیمت داکت اسپلیت | خرید داکت اسپلیت

/
داکت اسپلیت یکی از رایج ترین سیستم های گرمایشی و سرمایشی است که در حال حاضر استفاده می شود که شامل دو بخش است . که یک بخش سیستم (کندانسور) در خارج از ساختمان قرار دارد و معمولا روی یک دیوار خارجی قرار دارد و یک بخش سیستم (هواساز) داخل ساختمان قرار دارد و در داخل سقف کاذب تعبیه می شود .
سیستم تهویه مطبوع برج های مسکونی تجاری شرکت رادکو

خرید مناسب ترین سیستم تهویه مطبوع  مناسب برج های مسکونی و تجاری

/
سیستم های تهویه مطبوع بهترین گزینه برای گرمایش و سرمایش برج های مسکونی و تجاری هستند که نیاز ساکنین آن را به نحو احسنت برآورده می کنند.
داکت اسپلیت شرکت رادکو

خرید داکت اسپلیت و مزایا و معایب آن نسبت به دستگاه های تهویه مطبوع دیگر

/
برای خرید دستگاه های داکت اسپلیت نیاز است به مواردی توجه داشت و با استفاده از داده های این مطلب می توان از مزایا و معایب داکت اسپلیت ها مطلع شد.

محصولات شرکت رادکو