اواپراتور چیست ؟

اواپراتور یکی از مهم ترین و اصلی ترین اجزای تشکیل دهنده چیلر تراکمی می باشد. اواپراتور نوعی مبدل حرارتی است که حرارت را از آبی که باید در چیلر سرد شود جذب کرده و به مبرد در حال تبخیر انتقال می ‌دهد و بدین ترتیب آب سرد می شود.

مبرد پس از تبخیر کامل از سمت اواپراتور به سمت کمپرسور انتقال پیدا میکند اواپراتور نیز مانند کندانسور از جمله مبدل های حرارتی به حساب می‌ آید که در چیلر تراکمی مورد استفاده قرار می گیرد سطوح انواع مختلف اواپراتور را معمولاً از مس می سازند هرچند ممکن است برای جلوگیری از خوردگی از مواد دیگر نیز در ساخت اواپراتور چیلر نیز استفاده شود.

اواپراتور قیمت

انواع اواپراتور

اواپراتور انبساط مستقیم

در اواپراتور انبساط مستقیم ماده مبرد تنها در حالت بخار سوپرهیت خارج میشود. این  نوع اواپراتور معمولا برای چیلر تراکمی با ظرفیت کم مورد استفاده قرار می گیرد. در اواپراتور انبساط مستقیم آب در بیرون از لوله ها جریان پیدا می ‌کند و در این صورت با لوله های زیادی می ‌تواند در ارتباط باشد. اما مشکل این طراحی در زمان آلوده شدن آب یا رسوب در سطوح می باشد. در این صورت تنها از طریق مواد شیمیایی می ‌توان این آلودگی ‌ها را برطرف کرد و امکان اینکه به صورت مکانیکی این آلودگی ها از بین برده شود وجود ندارد.

اواپراتور انبساط مستقیم

اواپراتور انبساط مستقیم

اواپراتور سیلابی

این اواپراتور معمولا در سیستم های بزرگ مورد استفاده قرار میگیرد. در این اواپراتور ماده مبرد از پایین وارد می شود و آب نیز در داخل لوله ها جریان پیدا می کند. بنابراین لوله ها به طور کامل با ماده مبرد در تماس هستند و در نتیجه بیش ترین انتقال حرارت می تواند صورت بگیرد.

همچنین لوله ها را می توان به صورت فیزیکی و با روش های مختلفی پاکسازی کرد. آب در این سیستم آلوده نخواهد شد مگر اینکه آب به طور مستقیم با محیط اطراف در ارتباط باشد و مثلا در یک پروسه تولیدی و برای خنک سازی دستگاه ها مورد استفاده قرار بگیرد. معمولا در چیلر، آب در یک چرخه بسته جریان دارد و انتظار می رود که آب در این چرخه بسته آلوده نشود. البته در اواپراتور های سیلابی شارژ ماده مبرد بیش تری استفاده می شود و بنابراین برسی دقیق نشتی های سیستم باید در دستور کار قرار گیرد.

اواپراتور سیلابی

اواپراتور سیلابی

اواپراتور صفحه ای

این نوع اواپراتور به عنوان مبدل حرارتی در برخی چیلر ها مورد استفاده قرار می گیرد. نحوه کار آن بدین شکل است که تعداد زیادی صفحه در کنار هم به صورت آب بندی شده نسبت به هم قرار گرفته و در فضای خالی بین صفحات و با الگوی یکی در میان سیال داغ و سیال سرد جریان می‌ یابد و حرارت از طریق دیواره صفحات منتقل می شود.

سطح تبادل کننده حرارت در اواپراتور چیلر از نوع صفحه ای نسبت به نوع پوسته و لوله بیشتر است و در ابعاد کوچکتر می توان حرارت زیادی را منتقل کرد. استفاده از چیلرهایی با اواپراتور صحفه ای در صنایع لبنیاتی برای خنک کردن شیر مرسوم است. معمولا این نوع اواپراتور از تعدادی صفحه (از جنس استیل ضد زنگ) ساخته می شود که در میان این صفحه ها آب جریان پیدا می کند. در جهت مخالف نیز ماده مبرد به جریان درمی ‌آید و تبادل حرارتی صورت می گیرد. به طور معمول نیز اواپراتور صفحه‌ ای از ضریب تبادل حرارتی بالایی برخوردار هستند.

اواپراتور صفحه ای

اواپراتور صفحه ای

اواپراتور پوسته و لوله

اواپراتور پوسته و لوله تشکیل شده از یک مخزن استوانه ای که درآن لوله های مسی قرار دارد. در داخل لوله های مسی ماده مبرد و اطراف لوله ها جریان آب برقرار است. مبرد در حال تبخیر از طریق جداره های خارجی لوله های مسی حرارت را از آب گرفته و آب را سرد می کند.

اواپراتورهای پوسته و لوله ای ساختاری مستحکم در برابر فشارها و درجه حرارت های بالا داشته و قیمت آنها نسبت به انواع دیگر کمتر است و پرکاربردترین نوع برای استفاده در چیلر محسوب می شود. در اواپراتور های پوسته و لوله در داخل پوسته صفحاتی به نام بافل (Baffles) در فواصل معین قرار می دهند تا با ایجاد جریان آشفته در آب نرخ انتقال حرارت افزایش یابد.

اواپراتور پوسته و لوله

اواپراتور پوسته و لوله

اواپراتور پوسته و کویل

این مدل از اواپراتور ها چیلر تراکمی نسبت به مدل های پوسته ولوله برای ظرفیت‌های کوچکترین مورد استفاده قرار می گیرند. به طور معمول اواپراتور پوسته و کویل را با طراحی انبساط مستقیم میسازند که در آن ماده مبرد در داخل لوله جریان دارد و آب در پوست بر گردش در می آید. هرچند مدل های سیلابی اواپراتور نیز وجود دارد که در آن آب در داخل لوله ها به جریان در می آید.

اواپراتور پوسته و کویل

اواپراتور پوسته و کویل

تعیین دمای اواپراتور

انتخاب دمای مناسب برای اواپراتور بسیار مهم است. چرا که اگر این دما پایین تر از مقدار مناسب انتخاب شود دمای هوای خروجی از اواپراتور کمتر از میزان مطلوب خواهد بود. و بالعکس اگر دمای اواپراتور بالاتر انتخاب شود یا عمل انتقال حرارت انجام نمی شود یا این مقدار کم بوده و دمای سیال خروجی بالاتر از حد مطلوب می شود که در هر دو صورت مشکل ساز خواهد بود.

عامل دیگری که تحت تاثیر اختلاف دمای اواپراتور قرار می گیرد رطوبت سردخانه است. از آنجایی که با کاهش دما و فشار جزئی بخار آب نیز کاهش می یابد با افزایش اختلاف دمای اواپراتور مقدار رطوبت گیری افزایش یافته و رطوبت بیشتری تبدیل به آب می شود که  نتیجه آن کاهش رطوبت هوای سردخانه خواهد بود.

کاربرد اواپراتور در دو حالت متفاوت  در صنعت

اواپراتور به دو شکل متفاوت در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد. در حالت اول به عنوان تبخیر کننده سیال درون لوله ها به کار می رود یعنی هدف این است که مایع وارد شده به کل با گرفتن حرارت از سیال داغ از اطراف کویل از حالت مایع به گاز تبدیل شود و یا به اصطلاح تبخیر گردد.

و در حالت دوم علت جذب حرارت از سیال اطراف کویل موجب کاهش دمای آن شده و در نتیجه عمل سرماسازی سیال اطراف کویل را انجام می دهد.

طرز کار اواپراتور به عنوان تبخیر کننده

اگر دستگاه اواپراتور به‌عنوان تبخیر کننده به کار رود سیالی که قرار است تبخیر شود وارد کویل شده و در فشار تقریباً برابر یا بیشتر از فشار اتمسفر و با گرفتن حرارت از سیال داغ اطراف کویل تبخیر می گردد که این نوع کاربرد گسترده ای در صنایع غذایی، دارویی، شیمیایی و هر نوع کاربرد صنعتی دیگر به ‌عنوان تبخیر کننده دارد.

طرز کار اواپراتور به عنوان تبخیر کننده

تفاوت کندانسور و اواپراتور

تفاوت کندانسور و اواپراتور در این است که در سیستم کندانسور یک سیال گازی با درجه حرارت و فشار بالا وارد لوله‌های آن شده و با گرفتن حرارت اضافی آن توسط هوا (هواخنک یا فن دار) یا سیالی ماننده آب (پوسته و لوله) سیال گازی داغ رفته، رفته در طول لوله ها که حرکت می‌ کند به حالت مایع تغییر فاز می دهد.

بنابرین مبدل حرارتی کندانسور سیال گازی داغ در ورودی را به سیال مایع با درجه حرارت کم (تقطیر) در خروجی نشان داده شده است‌. سیستم اواپراتور برعکس آن است در واقع در مبدل حرارتی اواپراتور یک سیال مایع با درجه حرارت و فشار کم وارد لوله ها شده و با گرفتن حرارت از هوا، آب یا هر سیال دیگری از محیط اطراف رفته‌ رفته در طول لوله ها از حالت مایع به حالت گازی تغییر فاز می دهد. در واقع سیال مایع کم فشار با گرفتن حرارت از محیط اطراف خود تبخیر شده و حالت گازی پیدا می کند.

تفاوت اواپراتور و کندانسور

تقطیر در اواپراتور ها

چند ثانیه پس از قرار دادن لیوان آب یخ در هوای محیط سطح بیرونی لیوان خیس و مرطوب می شود. خیسی سطح بیرونی همون بخار آب پیرامون لیوان است که به خاطر تماس سطح سرد لیوان در فرایند تقدیر به قطرات آب تبدیل شده است. حال همین مسئله را به اواپراتور تعمیم می دهیم. خنک سازی هوا با استفاده از اواپراتور مثل همین عمل تقطیر انجام می شود.

در صورتی که دمای سطح اواپراتور کمتر از -۱تا-۳درجه سیلسیوس باشد، سرمای سطح اواپراتور به اندازه ای هست که آب تقطیر شده یخ بزند. جهت ورود و خروج جریان هوا در اواپراتور شباهت زیادی به هم دارند. از این رو باید حین نصب دقت زیادی داشته باشید تا اواپراتور بر عکس نصب نشود. نصب نادرست و برعکس اواپراتور ظرفیت آن را پایین می آورد. برای رعایت جهت درست ورود و خروج جریان هوا در اواپراتور به خاطر داشته باشید که هوای سرد حین خروج از کویل باید با مبرد تماس داشته باشد.

لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و انتخاب مناسب ترین دستگاه برای پروژه خود و نیز استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید. کارشناسان شرکت مهندسی و بازرگانی راهبرد انرژی درفک (رادکو) آماده ارائه هر گونه مشاوره تخصصی در این زمینه می‌باشند.

راههای ارتباط با ما

 • تلفن های تماس با ما

  دفتر تهران:28428609-021

  تلفن همراه:09385059681 

   ساعت پاسخگویی : شنبه تا پنجشنبه  ساعت 9 الی 18

 • آدرس ایمیل

  واحد بازرگانی و فروش:

  sm@radcoir.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات شرکت رادکو

فن کویل-اجزا فن کویل
محاسبه ظرفیت چیلر
انتخاب چیلر
تعدادی از عواملی که باید در کنترل تهویه رستوران مد نظر قرار داد

گرمایش و سرمایش برای رستوران و کافی شاپ  | تهویه مطبوع برای رستوران و کافی شاپ|

/
استفاده از سیستم های تهویه مطبوع برای رستوران و کافی شاپ یک تجربه بهتر را برای رستوران به ارمغان می آورد. و می تواند به شهرت شما به عنوان رستوران دار کمک کند وبه تجربه ای که مشتریان با صرف غذا در رستوران شما کسب می کند کمک کند تا آنها بهترین تجربه ممکن را کسب کنند.
نوع چیلر

طول عمر چیلر بستگی به چه عواملی دارد?| افزایش طول عمر چیلر |

/
همه چیلرها از لحاظ کارایی و طول عمر یکسان نیستند و همین طور با توجه به نگهداری و تعمیرات به موقع طول عمر آنها می تواند بیشتر شود و همین طور مراقبت نکردن از آن طول عمر آنها را کمتر می کند.
تعمیر و نگهداری موتورخانه شامل چه مواردی است؟

تعمیر و نگهداری موتورخانه ساختمان | تعمیر و نگهداری چیلر

/
برای تعمیر و نگهداری موتورخانه و اجزایی که در موتورخانه (چیلر، بویلر، پمپ و... ) قرار دارند. برای تمام ساختمان های اداری، تجاری، مسکونی، صنعتی با تیم های متخصصی قرداد بسته می شود و بر طبق آن قرداد تعیین می شود که در طول هر ماه به چه صورت و چند بار در ماه از تجهیزات موتورخانه بازدید شود و در صورت بروز مشکل عیب یابی صورت گیرد و تعمیر شود.
هزینه موتورخانه برج

موتورخانه برج | عملکرد موتورخانه برج | هزینه موتورخانه برج

/
موتورخانه برج نقش مهمی در تامین آسایش حرارتی ساکنین دارد و به عنوان قلب برج شناخته می شود.
طریقه عملکرد سیستم هوشمند موتورخانه

سیستم هوشمند موتورخانه |هوشمند سازی موتور خانه ساختمان| موتورخانه هوشمند

/
موتورخانه ها که به عنوان قلب تهویه مطبوع فعالیت دارند بیشترین استفاده از منابع طبیعی آب و گاز را برخوردارند که به همین دلیل بهینه و هوشمند بودن آنها بسیار با اهمیت است زیرا در مصرف انرژی ها صرفه جویی می شود و همچنین طول عمر تجهیزات نیز بیشتر خواهد شد و همچنین هزینه های مربوط به نگهداری و تعمیرات کاهش می یابد.
موتورخانه دو فصلی چیلر و بویلر

موتورخانه دو فصلی چیلر و بویلر

/
همان گونه که از نام آن بر می آید در موتورخانه های دو فصله(هم سرمایش و هم گرمایش) از چیلر آب خنک برای سرد کردن و از بویلر نیز برای گرم کردن ساختمان استفاده می شود که این امر باعث می شود که گرما و سرما را برای ما فراهم می کنند.
چیلر جدبی

طرز کار چیلر جذبی | چیلر جذبی چیست | انواع چیلر جذبی

/
چیلر جذبی با چیلر تراکمی متفاوت است زیرا کمپرسور ندارد. در عوض از گرما برای خنک کردن استفاده می کند.