دستگاه زنت چیست ؟

دستگاه زنت یکی از دستگاه های سیستم تبخیری در سیستم تهویه مطبوع می باشد و یکی از ساده ترین سیستم های سرمایشی و گرمایشی در صنعت تهویه مطبوع است .

دستگاه زنت دو منظوره است و علاوه بر سرمایش و گرمایش رطوبت را نیز تنظیم می کند. این دستگاه بانام ز(زمستان ) ن (نیمه ) ت (تابستان ) به این دلیل نام گذاری شده است که چهار فصل بودن آن را نمایان می کند .این دستگاه ساخت ایران است .

دستگاه زنت از کولر آبی بزرگ تر است و در فصل تابستان مانند کولر آبی ، هوا را از محیط خارجی دریافت و پس از عبور از میان پوشال های خیس ، فضای داخل را خنک می کند .پمپ آب را از طریق تشتک به سمت پوشال ها هدایت می کند . چرخش فن باعث ایجاد هوا روی پوشال ها می شود . از تبخیر آب درون پوشال ها و عبور جریان هوا سبب تولید هوای خنک می شود . در فصل زمستان هم بعد از ترکیب هوای بازگشتی با درصد معینی از هوای تازه خارج از ساختمان بعد از عبور از کویل گرمایش که آب گرم آن از موتورخانه یا پکیج تامین می شود ، دمای مد نظر را برای محیط ایجاد می کند .

دستگاه زنت چیست ؟

اصول کارکرد زنت مانند هواساز و ایرواشر بوده است.

اجزای دستگاه زنت

 • دریچه ورود هوای تازه

 • دریچه خروج هوای سرد یا گرم

 • کویل آب گرم

 • پدهای سلولوزی

 • پمپ آب

 • سیستم رطوبت زن

 • فن و موتور الکتریکی

 • دمپر

 • فیلتر(فیلتر هایی مناسب نیاز مصرف کننده )

 • سیستم کنترلی

 • کویل آب گرم یا مبدل حرارتی

 • سیستم رطوبت زن در زمستان

اجزای تشکیل دهنده زنت

 • دریچه های هوای تازه و هوای رفت و برگشتی

دستگاه زنت شامل سه دریچه است دریچه رفت ، دریچه برگشت و دریچه هوای تازه  است . دریچه  هوای تازه مخصوص هوای تازه ای است که به دستگاه وارد می شود .

دریچه هوای رفت دریچه ای است که هوای تهویه شده وارد ساختمان می شود .

دریچه هوای برگشتی دریچه ای است که هوای ساختمان وارد دستگاه می شود .

میزان هوای بازگشتی یه دستگاه در موارد مختلف ، متفاوت و اندازه آن بسته به میزان دی اکسید کربن خرج شده از ساختمان که هرچه مقدار ان بیشتر باشد از هوای برگشتی کم تر استفاده می شود . این موضوع در دستگاه های صنعتی کمی متفاوت و به دلیل صرفه جویی در مصرف انرژی از مقدار بیشتری از هوای برگشتی استفاده می شود .

قیمت دستگاه زنت

کویل آب گرم

برای اینکه کویل ها گرم شوند و تولید گرما کنند به به دستگاه بویلر یا پکیچ متصل می شوند . همچنین می توان از هیتر الکتریکی برای گرم کردن کویل استفاده کرد که مصرف برق زیادی دارد . برجستگی هایی که روی کویل ها وجود دارد فین نامیده می شود . فین ها به این خاطر که انتقال حرارت بهتر صورت گیرد و افت فشار صورت گیرد ایجاد می شوند .

پدهای سلولوزی یا پوشال

پدها ،به شکل موج دار هستند و از جنس کاغذ هستند و برای اینکه فرایند تبخیر بهتر صورت گیرد استفاده می شوند . پدهای سلولوزی باشیارهای منظم ، مقاومت کمی در برابر جریان هوا ایجاد می کنند. حالت پد مناسب در مدت زمان کارکرد ثابت می ماند ، راندمانش کم نمی شود و همچنین دچار خرد شدگی و ریزش به داخل مخزن آب و آسیب به پمپ نمی شود

پمپ آب

برای اینکه بتواند آب را از تشتک به پدها انتقال دهد از پمپ استفاده می کند و برای اینکه مواد زائد به پمپ وارد نشوند از توری برای محافظت از آن استفاده می شود .

فیلتر

در تابستان پوشال ها از وجود ذرات معلق در هوا و ورود آنها به ساختمان جلوگیری می کنند اما در زمستان این کار بر عهده فیلتر ها است . فیلترها انواع مختلفی دارند و می توان از آنها استفاده کرد.

کاربرد فن و الکترو موتور

وطیفه کنترل کردن میزان هوای رفت را برعهده دارد . و در صورتی کار خود را به خوبی انجام می دهد که بالانس استاتیکی و دینامیکی شده باشد.

سیستم رطوبت زن در زمستان

رطوبت زنی با پاشیدن آب در مسیر جریان هوا صورت می گیرد . از نازلهایی جهت پاشش آب استفاده می شود و می توان میزان رطوبت هوا را تنظیم کرد . هرچه قطراتی که پاشیده می شوند ریز تر باشد کیفیت رطوبت زنی بهتر است .

کنترلر

با استفاده از کنترلر می توان دمای دستگاه زنت را برای رسیدن به دمای مطلوب کنترل کرد . از ترموستات می توان برای تنظیم دما استفاده کرد.

دمپر

برای تنظیم میطان جریان هوای دریچه های مختلف از آن استفاده می شود . محل قرار گرفتن دمپرها در کانال های ارتباطی بین دستگاه زنت و ساختمان است .

تشریح عملکرد دستگاه زنت در تابستان

در تابستان دستگاه زنت ، هوای گرم محیط را پس از عبور از روی پدهای سلولوزی (پوشال ها) و با عبور هوا از آنها و تبخیر آب هوا محیط را خنک می کند دستگاه زنت می تواند در شرایط مناسب ، هوای با دمای 38درجه سانتیگراد را تا 26 درجه سانتی گراد سرد کند و آسایش را فراهم کند .

دستگاه زنت در تابستان

تشریح عملکرد دستگاه زنت درزمستان

در زمستان نیز پس از ترکیب شدن هوای برگشتی و هوای تازه بیرون، پس از عبور از کویل گرم ، دمای مناسبی را فراهم می کند . در واقع زنت با ساده ترین دستگاه تهویه مطبوع مناسب با شرایط اقلیمی کشور می باشد که با صرفه ترین هزینه نگهداری و بهره بردتری می تواند شرایط آسایش را برای مصرف کنندگان فراهم آورد .در زمستان به دلیل خشکی هوا می توان به دستگاه زنت رطوبت زا نیز اضافه کرد .

دستگاه زنت در قسمت گرمایش آن از یک کویل دوردیفه یا چهار ردیفه تشکیل شده است.و قسمت سرمایش آن از طریق سیستم پوشال و آب افشان عمل می کند که به سیستم لوله کشی آب شهری متصل است . انتقال گرما و سرما از طریق فن دستگاه صورت می گیرد . این سیستم به دلیل هزینه ی کم تر چه درزمان نصب و چه در زمان نگهداری نسبت به سایر سیستم های تهویه مطبوع و بدلیل حذف لوله کشی به تمام اتاق ها و عدم نیاز به چیلر جهت سرمایش برای منازل مسکونی ، اداری ، صنعتی و.. خیلی به صرفه است . با استفاده از این دستگاه و نصب آن بر بالکون و یا پشت بام می توان با کانال کشی به اتاق ها می توان هوای مطبوع را در هر زمان به اتاق ها ارسال کند.

کاربرد دستگاه زنت در زمستان

مزایای دستگاه زنت

 • صرفه جویی قابل توجه در مصرف انرژی در مقایسه با کولرهای گازی و آبی
 • همچنین به دلیل نداشتن کمپرسور (مصرف برق برای فن و پمپ) مصرف برق بسیار کم
 • ارازن تر بودن نسبت به سایر سیستم های تهویه مطبوع
 • قابلیت استفاده به صورت چهار فصل
 • نصب و کاربری فن های سانتریفیوژ که نیازی به تسمه و پولی ندارند ، به همین علت سطح صدای پایین و کارکرد بدون لرزه دارند .
 • جریان ملایم و گردش مناسب هوا در درون ساختمان
 • حذف لوله کشی افقی در داخل آپارتمان ها است
 • عدم نیاز به رادیاتور
 • ایجاد رطوبت در فصل زمستان
 • در مقایسه با رادیاتور فضا را در مدت زمان کمتری گرم می کند.
 • به خاطر وجود پد های سلولوزی ایجاد حساسیت نمی کند.

مزایای دستگاه زنت

معایب دستگاه زنت

در آب و هوای مرطوب(شهر های ساحلی) نمی توان از آن استفاده کرد زیرا در تابستان به علت تبخیر بخشی از آب در اثر تماس با هوا ، باعث افزایش رطوبت هوا می شود . اما دستگاه زنت برای آب و هوای خشک و نیمه خشک بسیار مناسب می باشد .

مقایسه زنت و هواساز

دستگاه زنت و هواساز هر دو برای ایجاد گرما سرما و رطوبت مورد استفاده قرار می گیرند . اما دستگاه زنت برای تولید سرما همانند کولر آبی عمل می کند اما دستگاه هواساز با استفاده از چیلر و بویلر (گرما) استفاده می کند . از جهت دیگر هواسازها نیازمند فیلتر هستند به این خاطر که تولید گرما و سرمای آنها بر اساس تبخیر و رطوبت زنی نیست .

7 - دستگاه زنت چیست؟|قیمت دستگاه زنت |خرید دستگاه زنتکاربرد هواساز چیست

مقایسه زنت و داکت اسپلیت

هر دو دستگاه برای سرمایش مستقل هستند و نیاز به دستگاه جانبی ندارند و همچنین هر دو برای تولید گرما به پکیج و یا موتورخانه نیاز دارند اما تفاوت انها در داکت اسپلیت تولید سرما براساس سیکل تبرید تراکمی است ولی در زنت تولید سرما بر اساس تبخیری است .

مقایسه زنت و داکت اسپلیتداکت-اسپلیت

قیمت انواع دستگاه زنت

قیمت دستگاه زنت نسبت به سایر دستگاه های تهویه مطبوع مانند چیلر ارزان تر است . زیرا از اجزای ساده تری استفاده می کند . از دیگر عواملی که بر قیمت دستگاه زنت تاثیر می گذارد جنس اجزای به کار رفته در آن است که هرچه از اجزای ارزان تری استفاده شود طبیعتا قیمت تمام شده آن نیز پایین تر است.

پارامتر های مشخص کننده قیمت دستگاه زنت

مدل دستگاه زنت

ابعاد دستگاه

نوع تجهیزات به کار رفته در دستگاه زنت

نوع کاربری دستگاه زنت

انواع دستگاه زنت

دستگاه زنت صنعتی

دستگاه زنت سقفی

دستگاه زنت آپارتمانی

دستگاه زنت صنعتی

دستگاه های زنت صنعتی بر اساس اینکه میزان گرمایش و سرمایش و رطوبتی که تولید می کنند قیمت آنها نیز تحت تاثیر قرار می گیرد و همچنین جنس فن و کویل های به کار رفته در ان نیز بر قیمت آن موثر است . دستگاه های زنت صنعتی توان تهویه ای بالاتری نسبت به دستگاه های زنت آپارتمانی دارند.

دستگاه زنت آپارتمانی

از دستگاه های زنت می توان در مناطق مسکونی و اداری استفاده کرد و گرمایش و سرمایش آنها را تامین کرد همچنین می توان آنها را مجهز به رطوبت زن کرد تا علاوه بر گرما رطوبت محیط را تامین کند .

فرایند نگهداری و تعمیرات زنت

فعالیتهای نگهداری و تعمیرات مرتبط یا متعادل با هم گفته می شود که یک یا چند ورودی مشخص را به خروجی هایی که دستگاه زنت را در حالت متعادل حفظ کند متصل می کند .این فعالیتها و اقدامات نیازمند افراد متخصص هستند .

لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و انتخاب مناسب ترین دستگاه برای پروژه خود و نیز استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید. کارشناسان شرکت مهندسی و بازرگانی راهبرد انرژی درفک (رادکو) آماده ارائه هر گونه مشاوره تخصصی در این زمینه می‌باشند.

راههای ارتباط با ما

 • تلفن های تماس با ما

  دفتر تهران:28428609-021

  تلفن همراه:09385059681 

   ساعت پاسخگویی : شنبه تا پنجشنبه  ساعت 9 الی 18

 • آدرس ایمیل

  واحد بازرگانی و فروش:

  sm@radcoir.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات شرکت رادکو

محصولات شرکت رادکو

دستورالعمل نصب و تعمیر و نگهداری چیلر هوا خنک
چیلر جدبی
, , , , ,

طرز کار چیلر جذبی | چیلر جذبی چیست | انواع چیلر جذبی

چیلر جذبی با چیلر تراکمی متفاوت است زیرا کمپرسور ندارد. در عوض از گرما برای خنک کردن استفاده می کند.
نکات مثبت و منفی سیستم های تهویه مطبوع هوشمند
,

سیستم های تهویه مطبوع هوشمند | ویژگی های سیستم های تهویه مطبوع هوشمند

هوش مصنوعی در حال حاضر فرصت هایی را برای بهبود تعمیر و نگهداری، راحتی و صرفه جویی در انرژی را برای تهویه مطبوع فراهم می کند.
خرید مینی چیلر به قیمت کارخانه
, , ,

خرید مینی چیلر به قیمت کارخانه | فروش مینی چیلر به قیمت کارخانه

مینی چیلر دستگاهی می باشد که دراصل چیلر هوا خنک کوچکی است که برای آپارتمان ها و ساختمان هایی که نیاز به سرمایش و گرمایش مستقل دارند و می خواهند مشکلات مربوط به موتورخانه مرکزی را نداشته باشند، به کار می رود.
پارامترهایی که در انتخاب چیلر موثر است
, , , , , , , , ,

شرکت های ساخت چیلر | شرکت های سازنده چیلر |چیلر صنعتی، خانگی

سازنده های چیلر انواع چیلر های مورد نیاز برای خنک سازی محیط های اداری تجاری مسکونی و صنعتی طراحی و می سازند و به بازار عرضه می کنند چیلر ها از برندهای مختلفی در بازار موجود هستند که با توجه به مدل آن و ظرفیت خنک سازی آن متفاوت هستند .
سیستم‌های سرمایش و گرمایش مینی چیلر
, ,

مینی چیلر | سیستم‌های سرمایش و گرمایش مینی چیلر |

در فصل تابستان ، نیاز به سرمایش در چیلر یا مینی چیلر می‌شود، آب خنک تولید شده به فن کویل ها که به‌عنوان یونیت‌های داخلی در هر فضا نصب هستند فرستاده می‌شود هوای دمیده شده توسط فن از روی کویل عبور می‌کند و خنک می‌شود و وارد اتاق‌ها می‌گردد و در نهایت هوای مطبوع در اتاق خواهیم داشت.
شرکت سازنده چیلر صنعتی
, , , , , , , , , , ,

چیلر چیست؟| انواع چیلر تراکمی و کاربرد آن | اجزای چیلر

چیلر دستگاهی است که به وسیله سیال خنک کننده در سیکل تبرید، سیال دیگر را(عمدتا آب) برای مصارف صنعتی یا تهویه مطبوع خنک می کند. این آب سرد در اواپراتورچیلر در سیستمهای صنعتی برای خنک کردن بخشی از ماشین آلات و در تهویه مطبوع برای خنک کردن هوا استفاده می شود و هوا را از طریق هواساز، فن کویل و.. قابل استفاده است.
اواپراتور سیلابی
, , ,

اواپراتور چیست ؟| قیمت و خرید اواپراتور چیلر های تراکمی|

اواپراتور یکی از مهم ترین و اصلی ترین اجزای تشکیل دهنده چیلر تراکمی می باشد. اواپراتور نوعی مبدل حرارتی است که حرارت را از آبی که باید در چیلر سرد شود جذب کرده و به مبرد در حال تبخیر انتقال می ‌دهد و بدین ترتیب آب سرد می شود.
نصب و راه اندازی مینی چیلر
, ,

مینی چیلرچیست | نکات مهم در انتخاب مینی چیلر|

مینی چیلر یک دستگاه سرد کننده آب است که پس از سرد کردن آب سرد را با پمپ جهت مصارف سرمایشی پمپاژ میکند.
کندانسور تقطیر برقی رادکو
, , ,

قیمت کندانسور برقی کامل (کاور دار) رادکو با ظرفیت (1/4hp -3 hp) |خرید کندانسور برقی |کندانسور یخچال صنعتی

کندانسور برقی نوعی مبدل حرارتی است که ماده ای را از حالت گاز به حالت مایع تبدیل می کند و این کار با سرد کردن ماده صورت می گیرد .کندانسور های برقی از یک فن یا پنکه قدرتمند و متناسب با سایز دستگاه و یک شبکه لوله مسی موازی هم تشکیل شده اند . زمانی که بخار از لوله ها عبور می کند فن هوا را با سرعت در لوله ها جریان می دهد و سبب خنک شدن بخار می شود در نتیجه بخار به مایع تبدیل می شود .
تفاوت چیلر و مینی چیلر
, , , ,

تفاوت بین چیلر و مینی چیلر چیست؟|مینی چیلر بهتره یا چیلر|

مهم‌ترین تفاوت مینی چیلرها و چیلرها در ظرفیت تبریدی دستگاه است که در بازار فروش به آن تناژ تبرید یا تن تبرید نیز گفته می‌شود.
محاسبه هزینه برق مصرفی در چیلرهای تراکمی میزان برق مصرفی در چیلرهای آب خنک، هوا خنک، مینی چیلرها و چیلر های صنعتی به عوامل متعددی بستگی دارد . هزینه برق چیلر مجموع هزینه های از جمله مصرف برق موتور الکتریکی کمپرسور، موتور فن کندانسو، برج خنک کننده ، پمپ آب اواپراتور و کندانسورآبی است. هر کدام این اجزا مصرف انرژی دارند و مقدار مصرفشان با هم متفاوت است . • بیشترین مصرف برق مربوط به موتور الکتریکی متصل به کمپرسور است . • و همچنین موتور الکتریکی پمپ متصل به اواپراتور نیز مصرف برق دارد . • فن هایی که در کندانسور هوا خنک قرار دارند نیز برای چرخش و ورود هوا برای خنک سازی نیاز به مصرف برق دارند . • کندانسور های موجود در چیلر آب خنک از نوع پوسته و لوله برای خنک شدن به برج خنک کننده متصل هستند که پمپ متصل به برج نیز برای کارکرد خود نیاز به مصرف برق دارند. هزینه مصرف برق به چه عوامل دیگری بستگی دارد هزینه مصرف برق چیلر ها به شرایط اقلیمی و آب و هوایی ، معماری ساختمان ، مصالح به کار برده در ساختمان ، راندمان گرمایشی و سرمایشی ، انتخاب صحیح تجهیزات سیستم تهویه مطبوع بستگی دارد . مصرف برق در چیلر تراکمی آب خنک برای ارزیابی مصرف برق در چیلر های تراکمی آب خنک باید ابتدا سیکل تبرید آن را بررسی کنیم چیلر هایی تراکمی آب خنک دارای سه سیکل تبرید هستند . در این بحث سه سیستم چیلر آب خنک ، هواساز و فن کویل را در کنار هم بررسی می کنیم . آب به وسیله پمپ به چیلد واتر در اواپراتور وارد می شود ودر دستگاه های خنک کننده می چرخد در این مدار مصرف برق مربوط به پمپ می باشد. در مرحله بعد آب وارد چیلر شده و گرمای آن توسط اواپراتور گرفته می شود . مبرد بعد از، از دست دادن گرمای خود در کندانسور آب را گرم کرده و این آب برای استفاده مجدد به برج خنک کننده ارسال می شود تا خنک شود .در این مرحله نیز از پمپ برای ارسال آب استفاده می شود که هزینه برق مصرفی دارد . در سیکل تبرید مبرد توسط کمپرسور فشرده و به گردش در می آید که ممکن است با توجه به ظرفیت چیلر از یک تا چند کمپرسور استفاده شود که موتورالکتریکی آنها مصرف برق دارند بعد از خروج هوا از چیلر با استفاده از هواساز یا فن کویل در ساختمان پخش می شود که هر کدام برای کار نیاز به مصرف برق دارند . لذا جهت محاسبه مصرف برق چیلر آبی باید با توان الکتریکی کمپرسورها ، الکترو موتور پمپ فن کویل، الکترو موتور پمپ برج خنک کننده و توان الکتریکی موتور فن برج خنک کننده می باشد که باید خاطر نشان کرد که بیشترین حجم مصرف انرژی توسط قلب سیستم تهویه مطبوع یعنی کمپرسور می باشد . مصرف برق در چیلر تراکمی هوا خنک در چیلر تراکمی هوا خنک دارای یک لوپ کارکرد مدار چیلد واتر می باشد که شامل پمپ های گردش آب و الکترو موتور هواسازها می باشد .همچنین وجود کمپرسور را نیز شامل می شود .در مقایسه چیلر های تراکمی ، چیلر های هوا خنک دارای کندانسور هوایی می باشند که برای خنک شدن نیاز به فن دارند که مصرف برق نیز بیشتر می شود . بنابر این برای محاسبه برق مصرفی در چیلر هوا خنک باید مجموع توان الکتریکی کمپرسور، پمپ ها و فن های کندانسور را محاسبه کرد . فرمول برق مصرف شده در چیلر تراکمی آب خنک برق مصرفی موتور کمپرسور+ پمپ آب سرد + پمپ آب گرم + فن برج خنک کننده فرمول برق مصرف شده در چیلر تراکمی هوا خنک برق مصرف شده توسط موتور کمپرسور +فن های کندانسور + پمپ آب سرد فرمول برق مصرف شده در مینی چیلر تراکمی اغلب مینی چیلرها از نوع هوا خنک هستند بنابر این برای محاسبه مصرف انرژی می توان به همان روش عمل کرد . مقایسه مصرف برق چیلر تراکمی آب خنک و هوا خنک مصرف برق چیلر تراکمی آب خنک بیشتر است یا چیلر تراکمی هوا خنک ؟ چیلر تراکمی هوا خنک و آب خنک به یک شیوه کار می کنند . در چیلر های تراکمی هوا خنک مصرف برق مربوط به موتور الکتریکی متصل به کمپرسور ، پمپ آب سرد و فن های کندانسور می باشد در حالی که در چیلر تراکمی آب خنک مصرف برق مربوط به موتور کمپرسور، پمپ آب سرد ، پمپ کندانسور و فن برج خنک کننده می باشد . تفاوت مصرف برق این دو نوع چیلر در این است که در چیلر تراکمی هوا خنک کندانسور با فن خنک می شود اما در چیلر تراکمی آب خنک کندانسور با آب خنک می شود و آب گرم شده به برج خنک کننده ارسال می شود تا در آنجا خنک شود بنا براین در فرایند خنک سازی برق بیشتری در چیلر های هوا خنک مصرف می شود . مصرف انرژی در چیلر تراکمی اسکرو عملکرد و راندمان یک چیلر تراکمی اسکرو در زمان کنترل ظرفیت کاهش مصرف انرژی دارد به گونه ای که ظرفیت کاملا هوشمند و پیوسته از 50% تا 100% به طور اتوماتیک با بار مورد نیاز هماهنگ شده و مصرف انرژی به همان نسبت کم یا زیاد می شود . تفاوت هزینه برق مصرفی در چیلر، مینی چیلر، داکت اسپلیت مزیت مینی چیلرها و داکت اسپلیت ها نسبت به چیلر مرکزی مستقل بودن واحد ها و همین طور قبض برق مجزا است و ساکنین با توجه به مصرفشان پول برق را پرداخت می کنند . اما ابزاری برای اندازه گیری انرژی (Energy meter) این امکان را فراهم می کند که با وجود استفاده از چیلر مرکزی بتوان هزینه هر واحد را به طور مجزا محاسبه کرد . همین طور مصرف برق مینی چیلر ها از چیلر های مرکزی و داکت اسپلیت بیشتر است . و هزینه برق چیلرهای مرکزی به این دلیل که تمامی کمپرسور ها به طور همزمان روشن نیستند 30 تا 40 % کم تر از داکت اسپلیت است . نتیجه مهم است که یک دید کلی داشته باشید و یک سیستم کاربردی ایجاد کنید تا مصرف انرژی در سیستم های آب سرد بهینه سازی شود، در غیر این صورت در برخی از نقاط سیستم، کارایی چیلر کاهش می یابد. برای مهندسین طراح بسیار مهم است که در طول پروسه طراحی، مزایا و کارایی سیستم چیلر به دقت ارزیابی شود.
, , ,

چیلر و مینی چیلر اینورتر و مزایای استفاده از آن

چیلر اینورتر یا چیلر با دور متغیر چیلری، است که دور متغیر متصل به کمپرسور چیلر است. در چیلر های معمولی دور کمپرسور معمولا با حداکثر دور خود، کار می کنند (بدون در نظر گرفتن نیاز مصرف کننده ) ولی در چیلر یا مینی چیلر اینورتر، دور موتور الکتریکی متصل به کمپرسور و متناسب با نیاز مصرف کننده دور کم یا زیاد می شود .
چیلر 260x185 - دستگاه زنت چیست؟|قیمت دستگاه زنت |خرید دستگاه زنت
, , , , , , , , , ,

سیستم تهویه مطبوع در کارخانه و مکان های صنعتی

تهویه کارخانه موضوع بسیار مهمی است که باید به آن پرداخته شود. بدون داشتن سیستم تهویه مناسب کارخانه شما با احتمال بسیار زیاد در معرض رطوبت و آلاینده های مضر قرار دارد.
خرید چیلر مدولار
, , , , ,

چیلر مدولار چیست؟|تولیدچیلر ماژولار هوایی و آبی|خرید چیلر مدولار

در چیلرهای مدولار به جای استفاده از یک کمپرسور با ظرفیت زیاد از چند کمپرسور با ظرفیت کم استفاده می‌شود. تفاوت چیلر معمولی و چیلر مدولار در تعداد کمپرسور است.
همه چیز در مورد ظرفیت اسمی (نامی) و واقعی چیلر1
,

همه چیز در مورد ظرفیت اسمی و واقعی چیلر

ظرفیت اسمی چیلر به حالتی گفته می‌شود که دستگاه مورد نظر تحت شرایط خاصی مورد آزمایش قرار گرفته و معمولاً در کاتالوگ ها و بروشور ها درج می شوند و با ظرفیت واقعی چیلر که باید در شرایط آب و هوایی خاص کار کند متفاوت است.
محاسبه هزینه برق مصرفی در چیلرهای تراکمی میزان برق مصرفی در چیلرهای آب خنک، هوا خنک، مینی چیلرها و چیلر های صنعتی به عوامل متعددی بستگی دارد . هزینه برق چیلر مجموع هزینه های از جمله مصرف برق موتور الکتریکی کمپرسور، موتور فن کندانسو، برج خنک کننده ، پمپ آب اواپراتور و کندانسورآبی است. هر کدام این اجزا مصرف انرژی دارند و مقدار مصرفشان با هم متفاوت است . • بیشترین مصرف برق مربوط به موتور الکتریکی متصل به کمپرسور است . • و همچنین موتور الکتریکی پمپ متصل به اواپراتور نیز مصرف برق دارد . • فن هایی که در کندانسور هوا خنک قرار دارند نیز برای چرخش و ورود هوا برای خنک سازی نیاز به مصرف برق دارند . • کندانسور های موجود در چیلر آب خنک از نوع پوسته و لوله برای خنک شدن به برج خنک کننده متصل هستند که پمپ متصل به برج نیز برای کارکرد خود نیاز به مصرف برق دارند. هزینه مصرف برق به چه عوامل دیگری بستگی دارد هزینه مصرف برق چیلر ها به شرایط اقلیمی و آب و هوایی ، معماری ساختمان ، مصالح به کار برده در ساختمان ، راندمان گرمایشی و سرمایشی ، انتخاب صحیح تجهیزات سیستم تهویه مطبوع بستگی دارد . مصرف برق در چیلر تراکمی آب خنک برای ارزیابی مصرف برق در چیلر های تراکمی آب خنک باید ابتدا سیکل تبرید آن را بررسی کنیم چیلر هایی تراکمی آب خنک دارای سه سیکل تبرید هستند . در این بحث سه سیستم چیلر آب خنک ، هواساز و فن کویل را در کنار هم بررسی می کنیم . آب به وسیله پمپ به چیلد واتر در اواپراتور وارد می شود ودر دستگاه های خنک کننده می چرخد در این مدار مصرف برق مربوط به پمپ می باشد. در مرحله بعد آب وارد چیلر شده و گرمای آن توسط اواپراتور گرفته می شود . مبرد بعد از، از دست دادن گرمای خود در کندانسور آب را گرم کرده و این آب برای استفاده مجدد به برج خنک کننده ارسال می شود تا خنک شود .در این مرحله نیز از پمپ برای ارسال آب استفاده می شود که هزینه برق مصرفی دارد . در سیکل تبرید مبرد توسط کمپرسور فشرده و به گردش در می آید که ممکن است با توجه به ظرفیت چیلر از یک تا چند کمپرسور استفاده شود که موتورالکتریکی آنها مصرف برق دارند بعد از خروج هوا از چیلر با استفاده از هواساز یا فن کویل در ساختمان پخش می شود که هر کدام برای کار نیاز به مصرف برق دارند . لذا جهت محاسبه مصرف برق چیلر آبی باید با توان الکتریکی کمپرسورها ، الکترو موتور پمپ فن کویل، الکترو موتور پمپ برج خنک کننده و توان الکتریکی موتور فن برج خنک کننده می باشد که باید خاطر نشان کرد که بیشترین حجم مصرف انرژی توسط قلب سیستم تهویه مطبوع یعنی کمپرسور می باشد . مصرف برق در چیلر تراکمی هوا خنک در چیلر تراکمی هوا خنک دارای یک لوپ کارکرد مدار چیلد واتر می باشد که شامل پمپ های گردش آب و الکترو موتور هواسازها می باشد .همچنین وجود کمپرسور را نیز شامل می شود .در مقایسه چیلر های تراکمی ، چیلر های هوا خنک دارای کندانسور هوایی می باشند که برای خنک شدن نیاز به فن دارند که مصرف برق نیز بیشتر می شود . بنابر این برای محاسبه برق مصرفی در چیلر هوا خنک باید مجموع توان الکتریکی کمپرسور، پمپ ها و فن های کندانسور را محاسبه کرد . فرمول برق مصرف شده در چیلر تراکمی آب خنک برق مصرفی موتور کمپرسور+ پمپ آب سرد + پمپ آب گرم + فن برج خنک کننده فرمول برق مصرف شده در چیلر تراکمی هوا خنک برق مصرف شده توسط موتور کمپرسور +فن های کندانسور + پمپ آب سرد فرمول برق مصرف شده در مینی چیلر تراکمی اغلب مینی چیلرها از نوع هوا خنک هستند بنابر این برای محاسبه مصرف انرژی می توان به همان روش عمل کرد . مقایسه مصرف برق چیلر تراکمی آب خنک و هوا خنک مصرف برق چیلر تراکمی آب خنک بیشتر است یا چیلر تراکمی هوا خنک ؟ چیلر تراکمی هوا خنک و آب خنک به یک شیوه کار می کنند . در چیلر های تراکمی هوا خنک مصرف برق مربوط به موتور الکتریکی متصل به کمپرسور ، پمپ آب سرد و فن های کندانسور می باشد در حالی که در چیلر تراکمی آب خنک مصرف برق مربوط به موتور کمپرسور، پمپ آب سرد ، پمپ کندانسور و فن برج خنک کننده می باشد . تفاوت مصرف برق این دو نوع چیلر در این است که در چیلر تراکمی هوا خنک کندانسور با فن خنک می شود اما در چیلر تراکمی آب خنک کندانسور با آب خنک می شود و آب گرم شده به برج خنک کننده ارسال می شود تا در آنجا خنک شود بنا براین در فرایند خنک سازی برق بیشتری در چیلر های هوا خنک مصرف می شود . مصرف انرژی در چیلر تراکمی اسکرو عملکرد و راندمان یک چیلر تراکمی اسکرو در زمان کنترل ظرفیت کاهش مصرف انرژی دارد به گونه ای که ظرفیت کاملا هوشمند و پیوسته از 50% تا 100% به طور اتوماتیک با بار مورد نیاز هماهنگ شده و مصرف انرژی به همان نسبت کم یا زیاد می شود . تفاوت هزینه برق مصرفی در چیلر، مینی چیلر، داکت اسپلیت مزیت مینی چیلرها و داکت اسپلیت ها نسبت به چیلر مرکزی مستقل بودن واحد ها و همین طور قبض برق مجزا است و ساکنین با توجه به مصرفشان پول برق را پرداخت می کنند . اما ابزاری برای اندازه گیری انرژی (Energy meter) این امکان را فراهم می کند که با وجود استفاده از چیلر مرکزی بتوان هزینه هر واحد را به طور مجزا محاسبه کرد . همین طور مصرف برق مینی چیلر ها از چیلر های مرکزی و داکت اسپلیت بیشتر است . و هزینه برق چیلرهای مرکزی به این دلیل که تمامی کمپرسور ها به طور همزمان روشن نیستند 30 تا 40 % کم تر از داکت اسپلیت است . نتیجه مهم است که یک دید کلی داشته باشید و یک سیستم کاربردی ایجاد کنید تا مصرف انرژی در سیستم های آب سرد بهینه سازی شود، در غیر این صورت در برخی از نقاط سیستم، کارایی چیلر کاهش می یابد. برای مهندسین طراح بسیار مهم است که در طول پروسه طراحی، مزایا و کارایی سیستم چیلر به دقت ارزیابی شود.
, , , , , ,

هزینه مصرف برق در چیلر و مینی چیلر های تراکمی

میزان برق مصرفی در چیلرهای آب خنک، هوا خنک، مینی چیلرها و چیلر های صنعتی به عوامل متعددی بستگی دارد . هزینه برق چیلر مجموع هزینه های از جمله مصرف برق موتور الکتریکی کمپرسور، موتور فن کندانسور، برج خنک کننده ، پمپ آب اواپراتور و کندانسورآبی است.