سیستم تهویه GHP چیست ؟

سیستم های سرمایشی و گرمایشی VRP به دو دسته سیستم های گازسوز GHP و سیستم های الکتریکی EHP تقسیم می شود. این سیستم ها نیازی به کانال کشی ندارد و مصرف انرژی آنها پایین است. آنها با راندمان ای بسیار بالا سرمایش و گرمایش ساختمان را فراهم می‌کنند و عملکردی بی صدا دارند‌‌‌.

GHP مخفف عبارت Gas Heat Pump است و نوعی سیستم تهویه هوشمند برای تهویه صنعتی و خانگی به شمار می رود‌. عملکرد این سیستم بر پایه سیکل تبرید تراکمی و یک موتور احتراق داخلی گاز سوز می باشد. سیستم تهویه مرکزیGHP از یک یونیت خارجی و چند یونیت داخلی تشکیل شده که به صورت یکپارچه نیاز های برودتی و حرارتی ساختمان را تامین می کند‌‌.

سیستم تهویه GHP چیست ؟

سیستم تهویه مطبوعGHP بر پایه سیکل تبرید کار می‌کند و مجهز به کمپرسور های سرعت متغیر می باشد که نیروی مورد نیاز برای حرکت آنها توسط یک موتور احتراق داخلی که با استفاده از گاز شهری کار میکند تامین می ‌شود. سیکل گردشی این سیستم تهویه مطبوع بر اساس پمپ حرارتی است و قابلیت ایجاد هوای گرم و یا سرد در فصل های مختلف دارد.

روند گرمایش و سرمایش در این سیستم با سرعت بالایی نسبت به سایر سیستمهای تهویه مطبوع صورت می‌ گیرد مخصوصاً در فرایند گرمایش که حرارت ناشی از موتور به سیکل تبرید اضافه می شود‌. این حرکت باعث می شود نیازی به سیکل یخ زدایی در این سیستم نباشد و به همین دلیل استفاده از سیستم های GHP برای مناطق آب و هوایی که دمای آنها به زیر صفر نیز می رسد مناسب است.

نحوه عملکرد سیستم گرمایش و سرمایش GHP

در این سیستم ماده مورد پس از عبور از شیر انبساط با افت فشار و دمای قابل توجهی مواجه شده و پس از آن وارد اواپراتور می شود در اواپراتور به دلیل کم بودن دمای ماده مورد از دمای محیط گرمای محیط از طریق تبخیر ماده سرمازا جذب اواپراتور می شود‌. ماده مبرد به تدریج به حالت گازی شکل تبدیل شده و به شکل بخار داغ اما با دمای پایین وارد کمپرسور می گردد. کمپرسور در این سیستم به وسیله یک موتور احتراقی گاز سوز به حرکت در می آید و بخار مبرد خروجی از اواپراتور را متراکم می کند تا با فشار بالاتری راهی کندانسور شود. در کندانسور دمای بالای بخار مورد از طریق سیال واسطه وارد محیط می شود و به دلیل افت دمای ایجاد شده در ماده مبرد تبدیل به مایع شده و در واقع عملیات چگالش در کندانسور رخ می دهد. سپس بعد از عبور از کندانسور مجدداً به شیر انبساط میرسد و این سیکل به طور پیوسته در سیستم تکرار می شود.

نحوه عملکرد سیستم گرمایش و سرمایش GHP

نحوه عملکرد گرمایش سیستم GHP

در فصل سرد سال زمانی که در داخل خانه و هر جای دیگر به گرمایش نیاز داریم کل موجود در یونیت های داخلی نقش کندانسور هوایی را ایفا خواهند کرد. مبرد با دما و فشار بالای خروجی از کمپرسور وارد لوله های این کویل شده و با حرکت هوای داخل از کنار لوله ها عملیات گرمایش اتفاق می افتد‌.

نحوه عملکرد سرمایش سیستم GHP

در فصول گرم سال هنگام که در داخل خانه یا هر جای دیگری به سرمایش نیاز داریم کویل موجود در یونیت های داخلی نقش اواپراتور را ایفا خواهند کرد. پس از آنکه مورد از شیر انبساط عبور کرد وارد لوله های کوچک شده و با تبخیر مورد گرمای محیط جذب سیستم می شود و با این کار دمای خانه کاهش پیدا میکند.

اجزای تشکیل دهنده سیستم GHP

• کمپرسور

کمپرسور ها مهم ترین جزوه تشکیل دهنده سیستم های تهویه مطبوع می باشد وظیفه کمپرسور متراکم سازی گاز مبرد می باشد.

• شیر سه طرفه

دو عدد از این شیرهای سه طرفه در سیستم GHP قرار گرفته است که یکی از عملکرد مشابه ترموستات دارد و دیگری تعیین می‌کند فرآیند کاهش دما توسط آب در کدام قسمت اولویت بیشتری دارد.

• اکومولاتور

اکومولاتور قبل از ورودی کمپرسور قرار می‌گیرد و وظیفه آن جلوگیری از ورود مبرد مایع به داخل کمپرسور می باشد.

• ساب کولر

ساب کولر بعد از کندانسور قرار گرفته و وظیفه آن عبور ماده مبرد به صورت مایع با خلوص بالا به سمت شیر انبساط می باشد.

• مافلر

این قطعه صلح صدای خروجی اگزوز را به شکل چشمگیری کاهش می دهد

• مبدل حرارتی

وظیفه مبدل حرارتی دفع حرارت اگزوز به وسیله گردش آب سرد در حالت سرمایش می باشد.

اجزای تشکیل دهنده سیستم GHP

مزایای سیستم GHP

• کاهش هزینه برق

کاهش هزینه برق جدا از کاهش مصرف برق است. در واقع هزینه برق مصرفی در ساعت پرمصرف گران‌تر از ساعت کم مصرف است. این نکته چند سالی است که در ایران نیز اجرا می‌شود و پیک مصرف برق در روز و شب بنابر نوع فصل کمی متغیر است بنابراین ساختمان هایی که از سیستم EHP به منظور تهویه مطبوع استفاده می‌ کنند در ساعات پیک مصرف برق هزینه بسیار بیشتری را تحمل می کنند.

• کاهش مصرف برق

استفاده از موتور گازسوز چه مزایا و نکات مثبتی می تواند داشته باشد مهم ترین تاثیر آن کاهش مصرف برق است. بررسی ها نشان داده که در صورت استفاده از موتور گازسوز به‌جای الکتروموتور ۹۰ درصد کاهش مصرف برق خواهیم داشت چرا که بیشترین مصرف انرژی الکتریکی توسط الکتروموتوری این است که محرک کمپرسور در سیکل تبرید می باشد.

• هزینه کمتر مصرف گاز نسبت به برق

به طور کلی هزینه گاز مصرفی در مقایسه با مصرف بر همواره کمتر است این فاکتور به ویژه در کشور ما ایران به دلیل وجود منابع عظیم گاز طبیعی به مراتب مهم تر می باشد و مورد توجه مشتریان و کارفرمایان قرار گرفته است‌. اگر در سیستم GHP از یک موتور گاز سوز با راندمان بالا استفاده شود هزینه تامین توان مورد نیاز سیکل تبرید در سیستم های تهویه مطبوع کاهش می یابد البته بایستی توجه داشت که این مزیت ویژه بستگی به میزان بهای انرژی گاز و برق دارد و باید به صورت جغرافیایی و محلی مورد بررسی قرار گیرد.

• کاهش اتلاف انرژی

در صورتی که از گاز طبیعی در ساختمانها و یا برج‌های مرتفع استفاده کنیم هزینه تامین انرژی آن به مراتب کمتر از سیستمEHP است چون انرژی گاز نسبت به برق از منبع تولید و قرار گرفتن در شبکه توزیع و تا رسیدن به منازل مسکونی اتلاف بسیار کمتری دارد. تولید برق در نیروگاه ها و باعث خود از سوخت های فسیلی علاوه بر ایجاد الودگی هوا هزینه زیادی نیز دارند و از طرفی مقدار زیادی از انرژی الکتریکی در هنگام تولید و توزیع آن در شبکه اتلاف می شود‌. اما در سیستم GHP مقدار زیادی از انرژی ورودی حاصل از گاز طبیعی توسط سیستم مصرف می‌شود و همین موضوع علاوه بر کاهش میزان آلایندگی بهینه سازی مصرف انرژی را در پی دارد.

مزایای سیستم GHP

سیستم GHP در زمینه سرمایش و گرمایش کاربرد وسیع دارد اما توصیه می شود از این سیستم در کشورها و شهرهای بیشتر استفاده شود که هزینه گاز نسبت به هزینه برق کمتر باشد .

لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و انتخاب مناسب ترین دستگاه برای پروژه خود و نیز استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید. کارشناسان شرکت مهندسی و بازرگانی راهبرد انرژی درفک (رادکو) آماده ارائه هر گونه مشاوره تخصصی در این زمینه می‌باشند.

راههای ارتباط با ما

 • تلفن های تماس با ما

  دفتر تهران:28428609-021

  تلفن همراه:09385059681 

   ساعت پاسخگویی : شنبه تا پنجشنبه  ساعت 9 الی 18

 • آدرس ایمیل

  واحد بازرگانی و فروش:

  sm@radcoir.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات شرکت رادکو

محصولات شرکت رادکو

طریقه عملکرد سیستم هوشمند موتورخانه
,

سیستم هوشمند موتورخانه |هوشمند سازی موتور خانه ساختمان| موتورخانه هوشمند

موتورخانه ها که به عنوان قلب تهویه مطبوع فعالیت دارند بیشترین استفاده از منابع طبیعی آب و گاز را برخوردارند که به همین دلیل بهینه و هوشمند بودن آنها بسیار با اهمیت است زیرا در مصرف انرژی ها صرفه جویی می شود و همچنین طول عمر تجهیزات نیز بیشتر خواهد شد و همچنین هزینه های مربوط به نگهداری و تعمیرات کاهش می یابد.
موتورخانه دو فصلی چیلر و بویلر
, , ,

موتورخانه دو فصلی چیلر و بویلر

همان گونه که از نام آن بر می آید در موتورخانه های دو فصله(هم سرمایش و هم گرمایش) از چیلر آب خنک برای سرد کردن و از بویلر نیز برای گرم کردن ساختمان استفاده می شود که این امر باعث می شود که گرما و سرما را برای ما فراهم می کنند.
دستورالعمل نصب و تعمیر و نگهداری چیلر هوا خنک
چیلر جدبی
, , , , ,

طرز کار چیلر جذبی | چیلر جذبی چیست | انواع چیلر جذبی

چیلر جذبی با چیلر تراکمی متفاوت است زیرا کمپرسور ندارد. در عوض از گرما برای خنک کردن استفاده می کند.
نکات مثبت و منفی سیستم های تهویه مطبوع هوشمند
,

سیستم های تهویه مطبوع هوشمند | ویژگی های سیستم های تهویه مطبوع هوشمند

هوش مصنوعی در حال حاضر فرصت هایی را برای بهبود تعمیر و نگهداری، راحتی و صرفه جویی در انرژی را برای تهویه مطبوع فراهم می کند.
خرید مینی چیلر به قیمت کارخانه
, , ,

خرید مینی چیلر به قیمت کارخانه | فروش مینی چیلر به قیمت کارخانه

مینی چیلر دستگاهی می باشد که دراصل چیلر هوا خنک کوچکی است که برای آپارتمان ها و ساختمان هایی که نیاز به سرمایش و گرمایش مستقل دارند و می خواهند مشکلات مربوط به موتورخانه مرکزی را نداشته باشند، به کار می رود.
پارامترهایی که در انتخاب چیلر موثر است
, , , , , , , , ,

شرکت های ساخت چیلر | شرکت های سازنده چیلر |چیلر صنعتی، خانگی

سازنده های چیلر انواع چیلر های مورد نیاز برای خنک سازی محیط های اداری تجاری مسکونی و صنعتی طراحی و می سازند و به بازار عرضه می کنند چیلر ها از برندهای مختلفی در بازار موجود هستند که با توجه به مدل آن و ظرفیت خنک سازی آن متفاوت هستند .
سیستم‌های سرمایش و گرمایش مینی چیلر
, ,

مینی چیلر | سیستم‌های سرمایش و گرمایش مینی چیلر |

در فصل تابستان ، نیاز به سرمایش در چیلر یا مینی چیلر می‌شود، آب خنک تولید شده به فن کویل ها که به‌عنوان یونیت‌های داخلی در هر فضا نصب هستند فرستاده می‌شود هوای دمیده شده توسط فن از روی کویل عبور می‌کند و خنک می‌شود و وارد اتاق‌ها می‌گردد و در نهایت هوای مطبوع در اتاق خواهیم داشت.
شرکت سازنده چیلر صنعتی
, , , ,

چیلر چیست؟| انواع چیلر تراکمی و کاربرد آن | اجزای چیلر

چیلر دستگاهی است که به وسیله سیال خنک کننده در سیکل تبرید، سیال دیگر را(عمدتا آب) برای مصارف صنعتی یا تهویه مطبوع خنک می کند. این آب سرد در اواپراتورچیلر در سیستمهای صنعتی برای خنک کردن بخشی از ماشین آلات و در تهویه مطبوع برای خنک کردن هوا استفاده می شود و هوا را از طریق هواساز، فن کویل و.. قابل استفاده است.
اواپراتور سیلابی
, , ,

اواپراتور چیست ؟| قیمت و خرید اواپراتور چیلر های تراکمی|

اواپراتور یکی از مهم ترین و اصلی ترین اجزای تشکیل دهنده چیلر تراکمی می باشد. اواپراتور نوعی مبدل حرارتی است که حرارت را از آبی که باید در چیلر سرد شود جذب کرده و به مبرد در حال تبخیر انتقال می ‌دهد و بدین ترتیب آب سرد می شود.
نصب و راه اندازی مینی چیلر
, ,

مینی چیلرچیست | نکات مهم در انتخاب مینی چیلر|

مینی چیلر یک دستگاه سرد کننده آب است که پس از سرد کردن آب سرد را با پمپ جهت مصارف سرمایشی پمپاژ میکند.
کندانسور تقطیر برقی رادکو
, , ,

قیمت کندانسور برقی کامل (کاور دار) رادکو با ظرفیت (1/4hp -3 hp) |خرید کندانسور برقی |کندانسور یخچال صنعتی

کندانسور برقی نوعی مبدل حرارتی است که ماده ای را از حالت گاز به حالت مایع تبدیل می کند و این کار با سرد کردن ماده صورت می گیرد .کندانسور های برقی از یک فن یا پنکه قدرتمند و متناسب با سایز دستگاه و یک شبکه لوله مسی موازی هم تشکیل شده اند . زمانی که بخار از لوله ها عبور می کند فن هوا را با سرعت در لوله ها جریان می دهد و سبب خنک شدن بخار می شود در نتیجه بخار به مایع تبدیل می شود .
تفاوت چیلر و مینی چیلر
, , , ,

تفاوت بین چیلر و مینی چیلر چیست؟|مینی چیلر بهتره یا چیلر|

مهم‌ترین تفاوت مینی چیلرها و چیلرها در ظرفیت تبریدی دستگاه است که در بازار فروش به آن تناژ تبرید یا تن تبرید نیز گفته می‌شود.
خرید چیلر مدولار
, , ,

چیلر و مینی چیلر اینورتر و مزایای استفاده از آن

چیلر اینورتر یا چیلر با دور متغیر چیلری، است که دور متغیر متصل به کمپرسور چیلر است. در چیلر های معمولی دور کمپرسور معمولا با حداکثر دور خود، کار می کنند (بدون در نظر گرفتن نیاز مصرف کننده ) ولی در چیلر یا مینی چیلر اینورتر، دور موتور الکتریکی متصل به کمپرسور و متناسب با نیاز مصرف کننده دور کم یا زیاد می شود .
چیلر 260x185 - دستگاه GHP چیست ؟|قیمت دستگاه GHP| خرید دستگاه GHP
, , , , , , , , , ,

سیستم تهویه مطبوع در کارخانه و مکان های صنعتی

تهویه کارخانه موضوع بسیار مهمی است که باید به آن پرداخته شود. بدون داشتن سیستم تهویه مناسب کارخانه شما با احتمال بسیار زیاد در معرض رطوبت و آلاینده های مضر قرار دارد.
خرید چیلر مدولار
, , , , ,

چیلر مدولار چیست؟|تولیدچیلر ماژولار هوایی و آبی|خرید چیلر مدولار

در چیلرهای مدولار به جای استفاده از یک کمپرسور با ظرفیت زیاد از چند کمپرسور با ظرفیت کم استفاده می‌شود. تفاوت چیلر معمولی و چیلر مدولار در تعداد کمپرسور است.