چیلر جذبی

چیلر جذبی با چیلر تراکمی متفاوت است زیرا کمپرسور ندارد. در عوض از گرما برای خنک کردن استفاده می کند.

چیلر جذبی

مبردها و مواد شیمیایی مورد استفاده در چیلر جذبی

یک نکته جالب در مورد چیلرهای جذبی این است که آنها از مبرد های معمولی استفاده نمی کنند.در عوض آنها از آب به عنوان مبرد استفاده می کنند و این ماده با آمونیاک یا لیتیوم بروماید مخلوط می شود. که لیتیوم بروماید رایج تر است زیرا ایمن تر است و سمی نیست.

قبل از برسی چیلر جذبی و بررسی قسمت های داخلی آن نیاز است با سه مفهوم آشنا شوید.

1- وقتی آب را می جوشانیم حالت آن از حالت مایع به بخار تبدیل می شود. آب در دماهای مختلف تحت فشارهای مختلف می جوشد. اگر فشار افزایش یابد، آب در دماهای بسیار بالاتر می جوشد و اگر فشار را کاهش دهید، آب در دمای بسیار پایین می جوشد.

نقطه جوش آب

ما به این مسئله عادت داریم که آب در دمای 100 درجه سانتی گراد جوش می آید اما این نقطه جوش به دلیل فشار اتمسفر اطراف ما است دلیل این امر سنگینی جو موجود در بالای سر ماست

اما اگر به بالای قله ای مانند اورست برویم این نقطه جوش به دلیل نازک شدن جو به 70 درجه سانتی گراد می رسد .

بنابراین با کاهش فشار می توانید جوشیدن آب را آسان تر کنید، اگر آب در محفظه خلا uum قرار گیرد، در دمای بسیار پایین می جوشد.

بنابراین در چیلر جذبی، هر دو اواپراتور و محفظه جاذب در شرایط خلا تقریبا در حدود (0.12 psia) kpa   0.84 نگهداری می شوند. این کار اجازه می دهد تا آب در حدود 4.5 درجه سانتی گراد (40 درجه فارنهایت) بجوشد بنابراین انرژی بسیار کمی نیاز دارد .

با تغییر فشار در داخل چیلر جذبی، آب و لیتیوم بروماید قادرند فازها رابین مایع و بخار تغییر دهند که برای ایجاد اثر خنک سازی ضروری است.

2- دومین نکته قابل درک این است که لیتیوم بروماید یک نمک است، فقط به شکل مایع و نمک رطوبت را به خود جلب می کند. بنابراین اگر لیتیوم بروماید را به مقداری بخار آب بپاشیم، این دو جذب یکدیگر می شوند و با هم مخلوط می شوند.

3- سومین نکته ای که باید بخاطر بسپارید این است که آب و لیتیوم بروماید می توانند با هم مخلوط شوند، اما اگر گرما اضافه کنید آنگاه جدا می شوند. آب بالا می رود و تبخیر می شود و لیتیوم بروماید به پایین فرو می رود. جدا سازی آب و لیتیوم بروماید از طریق تبخیر است .

نحوه عملکرد چیلر جذبی

اصل کار یک چیلر جذبی

اجزای اصلی چیلر جذبی کندانسور و ژنراتور هستند که بالاترین قسمت قرار دارند. اواپراتور و جاذب  درپایین ترین قسمت قرار می گیرند. همچنین یک مبدل حرارتی برای بهبود کارایی سیستم وجود دارد.

چیلر جذبی چگونه کار می کند؟

اول از همه مخلوطی از حدود 50% لیتیوم بروماید و 40% آب از جاذب از طریق مبدل حرارتی پمپ می شود و سپس به داخل مولد می رود. از این خط به عنوان خط محلول ضعیف یاد می شود زیرا لیتیوم بروماید با آب مخلوط می شود.

قسمت ژنراتور برای تشکیل مخزنی برای مخلوط کردن لیتیوم بروماید و بخشی آب پر شده است.

یک منبع گرما (آب گرم / بخار) از طریق یک لوله در مخزن ژنراتور جریان می یابد که باعث جدا شدن لیتیوم بروماید و آب می شود. آب به صورت بخار تبخیر می شود و به قسمت کندانسور می رسد و لیتیوم بروماید را پشت سر می گذارد.

لیتیوم بروماید جمع شده و به دلیل وزن مولکول ها در پایین فرو می رود. این عمر باعث ایجاد غلظت مایع لیتیوم بروماید در پایه مولد می شود و سپس از طریق مبدل حرارتی به پایین جریان می یابد و بر روی جاذب  پاشیده می شود و در آنجا می تواند با مولکول های آب مخلوط شود.

در همین حال، بخار آب در حال متراکم شدن در حالت مایع است زیرا در تماس با یک سیم پیچ خنک کننده در قسمت کندانسور قرار می گیرد. آب از برج خنک کننده توسط یک لوله به درون کندانسور عبور می کند تا گرمای بخار آب را که باعث می شود آن به یک مایع متراکم شود، از بین ببرد.

مطالعه بیشتر:

سپس آب مایع در یک سینی درون خازن جمع شده و از طریق یک لوله به سمت پایین داخل اواپراتور می ریزد. سرعت جریان حجم آب از طریق یک روزنه ثابت کنترل می شود. اواپراتور در یک فشار بسیار کم، نزدیک به شرایط خلا uum است که باعث می شود آب به دلیل افت سریع فشار، چشمک بزند و دما پایین بیاید. آب دما را به حدود 4 درجه سانتیگراد کاهش می دهد.

آب سرد از طریق اواپراتور عبور می کند، دقیقا مانند یک چیلرتراکمی هوا خنک یا آب خنک شده، و این گرمای ناخواسته ساختمان را از واحدهای AHU و فن کویل و غیره حمل می کند.

و از طریق کویل خنک کننده عبور می کند سپس از کندانسور بر روی سطح پاشیده می شود تا انرژی گرمایی ناخواسته استخراج شود.

آب خنک در حدود 12 درجه سانتیگراد وارد کویل اواپراتور خواهد شد و با تماس اسپری آب کندانسور سرد با لوله آب خنک شده، انرژی گرمایی خود را انتقال می دهد آب سرد شده و درون آب کندانسور قرار دارد. این دو آب هرگز با هم ترکیب نمی شوند و با لوله از هم جدا می شوند.

با انتقال گرما از طریق دیواره لوله و آب داخل کندانسور، در قسمت بیرونی لوله ها، به دلیل فشار کم محفظه،بخار آب کندانسور تبخیر می شود. با تبخیر، انرژی حرارتی ناخواسته را با خود حمل می کند. پیش از این به یاد داشته باشید که چطور آب در دمای پایین تحت فشار کم می جوشد.

مدار آب خنک شده اکنون گرما را رها کرده و تا خروج از اواپراتور، این دما در حدود 7 درجه سانتیگراد خواهد بود .

یک حلقه دیگر آبی که در لوله ها جوش نیامده را دوباره گردش می کند. و دوباره به قسمت بالای اواپراتور پمپاژ می شود و دوباره اسپری می شود تا تمام آب بخار شود. بخار آب یا بخار تولید شده توسط اواپراتور جذب شده و به سمت محلول قوی لیتیوم بروماید که در جاذب پاشیده می شود، کشیده می شود.

 • مطالعه بیشتر:

این عمل مانند یک نیروی مغناطیسی است، جاذبه به اندازه کافی قوی است که ذرات آب به خودی خود مستقیما به سمت جاذب جریان پیدا می کند تا با لیتیم بروماید همراه شوند. این جاذبه بین ذرات آب و ذرات لیتیوم بروماید همان چیزی است که باعث ایجاد خلا در محفظه می شود. هنگاهی که این دو مایع در تماس با هم قرار می گیرند گرما تولید می کنند و این، گرما باید از حلقه برداشته شود به همین دلیل به برج خنک کننده می رود . آب برج خنک کننده ذرات بخار را دوباره به مایع تبدیل می کند .

چیلر های جذبی جایگزین ایده آلی برای چیلرهای کمپرسوری در مکانهایی که  برق قابل پیش بینی و قابل اعتماد نیست، یا پر هزینه است، جایی که اتلاف حرارت وجود دارد .

کار چیلر جذبی

مقایسه چیلرهای جذبی با چیلر تراکمی

چیلر جذبی عملکرد بسیار سر راستی دارد. عملکرد آن اساسا مشابه آنچه در چیلر تراکمی اتفاق می افتد از این لحاظ که هر دو فرآیند شامل تراکم و تبخیر مبرد درون سیستم هستند . با این حال، در حالی که چیلر جذبی از فرآیند حرارتی شیمیایی استفاده می کند، و یک چیلر تراکمی از انرژی مکانیکی برای متراکم کردن استفاده می کند. تفاوت آنها فقط در افزایش فشار مبرد از سطح تبخیر به سطح چگالش است.

به زبان ساده، چیلر جذبی بخار مبرد را فشرده نمی کند. در عوض، بخار را در یک جاذب حل می کند و محصول حاصل شده را با استفاده از پمپ با مصرف برق بسیار کم به محیط با فشار بالاتر منتقل می کند. البته، این تنها توصیف چرخه جذب اساسی است- چرخه های پیچیده تری وجود دارد که حتی دارای اجزای اضافی نیز هستند.

مقایسه چیلر تراکمی با چیلر جذبی

اجزای اساسی چیلر جذبی و نحوه کار

ژنراتور

محلول رقیق گرم وارد محفظه ای می شود که فشار بیشتری دارد. محلول بر روی مبدل حرارتی حامل آب گرم یا هر منبع گرمایی دیگر پاشیده می شود. انتقال گرما اتفاق می افتد و محلول می جوشد، در نتیجه گاز مبرد و یک محلول غلیظ و گرم آزاد می شود.

کندانسور

گاز مبرد به کندانسور می رود و در آنجا توسط مبدل حرارتی دوباره به مایع تبدیل می شود. ایستگاه بعدی مبرد مایع دریچه انبساط است اما ابتدا باید از شیر انبساط عبور کند، تا دما و فشار کاهش یابد.

تبخیر کننده

مبرد با فشار کم به صورت مخلوطی از مایع وو بخار وارد این قسمت می شود . هدف از این بخش خنک شدن است. برای کاربرد های تجاری، اواپراتور آب را برای خنک سازی از طریق سیستم HVAC ساختمان سرد می کند.

جاذب

پس از بخار شدن در اواپراتور، مبرد وارد جاذب می شود. جاذب دارای یک محلول قوی است، بخار مبرد را به راحتی جذب می کند و رقیق می شود. گرمای حاصل از طریق آب خنک کننده به جو دفع می شود.

ترکیب حرارت و قدرت (CHP)

با افزایش سرسام آور قیمت انرژی، تولید برق و میزان استفاده از آن نسبت به تامین آن در نیروگاه های دور افتاده قابل اطمینان تر و مقرون به صرفه تر است. یک طرح ترکیبی گرمایش و برق نه تنها از نظر مصرف انرژی، بلکه از انرژی کمتری نیز برخوردار است زیرا گازهای گلخانه ای کمتری تولید می کند.

سیستم CHP با تولید همزمان انرژی گرمایی مفید و انرژی مکانیکی / برق از یک منبع انرژی مشخص شود. همچنین از آن به عنوان سیستم تولید همزمان یاد می شود.

قیمت چیلر جذبی

انواع چیلر جذبی

انواع چیلر جذبی

چیلرهای جذبی بر اساس سه عامل دسته بندی می شوند

1- بر اساس مکانیزم طراحی

2- بر اساس منبع حرارتی

3- بر اساس ماده جاذب و مبرد

چیلر جذبی بر اساس مکانیزم طراحی آن به دو بخش

 • چیلر جذبی تک اثره (single effect)

 • چیلر جذبی دو اثره (double effect)

تقسیم می شود .

چیلر جذبی بر اساس منبع حرارتی به

 • آب گرم(warm water)

 • آب داغ (Hot water)

 • بخار (steam)

 • شعله مستقیم (direct fired)

 • خورشیدی (solar)

 • هوای گرم (warm air)

 • مطالعه بیشتر:

چیلر های جذبی بر اساس مبرد و جاذب به

 • مبرد آب و جاذب سیلیکاژل

 • مبرد آب و جاذب لیتیوم بروماید

 • مبرد آمونیاک و جاذب آب

 • چیلر جذبی تک اثره

چیلر جذبی تک اثره نیز شامل چهار سطح حرارتی شامل اواپراتور، ابزوربر، کندانسور و ژنراتور می باشد. در چیلر جذبی تک اثره مبرد که همان آب  می باشد به وسیله تبخیر و تقطیر شرایط جذب گرما را فراهم می کند.

در چیلر جذبی مانند چیلر تراکمی دارای محفظه ابزوربر و اواپراتور جهت تبادل دما می باشد. چیلر جذبی با استفاده از تبخیر موجب ایجاد سرما و کاهش دمای آب کویل می شود، که این کار توسط اواپراتور انجام می گیرد.

این چیلر قدیمی ترین نوع چیلر جذبی است که کمترین بازدهی را در قیاس با سایر انواع چیلر های جذبی دارا می باشد.

چیلر جذبی دو اثره

چیلر جذبی دو اثره یا دو حالته از نظر چرخه سرمایش مشابه همان چیلر تک اثره است با این تفاوت که فرآیند رقیق نمودن محلول جاذب و مبرد در دو مرحله صورت می گیرد . میزان بخار مصرفی در چیلر های دو اثره حدود 50 درصد مصرف بخار در چیلر تک اثره با ظرفیت یکسان می باشد . ضریب عملکرد چیلرهای دو اثره تقریبا دو برابر ضریب عملکرد چیلرهای تک اثره می باشد.

تعمیر و نگهداری چیلر جذبی

مواردی که در چیلرجذبی باید به آن توجه کرد

 • مهرو موم پمپ
 • سایش را بررسی کنید
 • نشت مبرد
 • میزان تلفات سطوح انتقال حرارت نباید بیش از 1% باشد
 • لوله های مبدل حرارتی باید عاری از لجن باشد
 • ترک خوردگی، حفره و خوردگی پمپ نامطلوب است
 • ممکن است نیاز به تعمیر و یا تعویض باشد

لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و انتخاب مناسب ترین دستگاه برای پروژه خود و نیز استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید. کارشناسان شرکت مهندسی و بازرگانی راهبرد انرژی درفک (رادکو) آماده ارائه هر گونه مشاوره تخصصی در این زمینه می‌باشند.

راههای ارتباط با ما

 • تلفن های تماس با ما

  دفتر تهران:28428609-021

  تلفن همراه:09385059681 

   ساعت پاسخگویی : شنبه تا پنجشنبه  ساعت 9 الی 18

 • آدرس ایمیل

  واحد بازرگانی و فروش:

  sm@radcoir.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات شرکت رادکو

فن کویل-اجزا فن کویل
محاسبه ظرفیت چیلر
انتخاب چیلر
تعدادی از عواملی که باید در کنترل تهویه رستوران مد نظر قرار داد

گرمایش و سرمایش برای رستوران و کافی شاپ  | تهویه مطبوع برای رستوران و کافی شاپ|

/
استفاده از سیستم های تهویه مطبوع برای رستوران و کافی شاپ یک تجربه بهتر را برای رستوران به ارمغان می آورد. و می تواند به شهرت شما به عنوان رستوران دار کمک کند وبه تجربه ای که مشتریان با صرف غذا در رستوران شما کسب می کند کمک کند تا آنها بهترین تجربه ممکن را کسب کنند.
نوع چیلر

طول عمر چیلر بستگی به چه عواملی دارد?| افزایش طول عمر چیلر |

/
همه چیلرها از لحاظ کارایی و طول عمر یکسان نیستند و همین طور با توجه به نگهداری و تعمیرات به موقع طول عمر آنها می تواند بیشتر شود و همین طور مراقبت نکردن از آن طول عمر آنها را کمتر می کند.
تعمیر و نگهداری موتورخانه شامل چه مواردی است؟

تعمیر و نگهداری موتورخانه ساختمان | تعمیر و نگهداری چیلر

/
برای تعمیر و نگهداری موتورخانه و اجزایی که در موتورخانه (چیلر، بویلر، پمپ و... ) قرار دارند. برای تمام ساختمان های اداری، تجاری، مسکونی، صنعتی با تیم های متخصصی قرداد بسته می شود و بر طبق آن قرداد تعیین می شود که در طول هر ماه به چه صورت و چند بار در ماه از تجهیزات موتورخانه بازدید شود و در صورت بروز مشکل عیب یابی صورت گیرد و تعمیر شود.
هزینه موتورخانه برج

موتورخانه برج | عملکرد موتورخانه برج | هزینه موتورخانه برج

/
موتورخانه برج نقش مهمی در تامین آسایش حرارتی ساکنین دارد و به عنوان قلب برج شناخته می شود.
طریقه عملکرد سیستم هوشمند موتورخانه

سیستم هوشمند موتورخانه |هوشمند سازی موتور خانه ساختمان| موتورخانه هوشمند

/
موتورخانه ها که به عنوان قلب تهویه مطبوع فعالیت دارند بیشترین استفاده از منابع طبیعی آب و گاز را برخوردارند که به همین دلیل بهینه و هوشمند بودن آنها بسیار با اهمیت است زیرا در مصرف انرژی ها صرفه جویی می شود و همچنین طول عمر تجهیزات نیز بیشتر خواهد شد و همچنین هزینه های مربوط به نگهداری و تعمیرات کاهش می یابد.
موتورخانه دو فصلی چیلر و بویلر

موتورخانه دو فصلی چیلر و بویلر

/
همان گونه که از نام آن بر می آید در موتورخانه های دو فصله(هم سرمایش و هم گرمایش) از چیلر آب خنک برای سرد کردن و از بویلر نیز برای گرم کردن ساختمان استفاده می شود که این امر باعث می شود که گرما و سرما را برای ما فراهم می کنند.
چیلر جدبی

طرز کار چیلر جذبی | چیلر جذبی چیست | انواع چیلر جذبی

/
چیلر جذبی با چیلر تراکمی متفاوت است زیرا کمپرسور ندارد. در عوض از گرما برای خنک کردن استفاده می کند.