فن کویل یونیت

فن کویل یونیت .واحدهای فن کویل

در این مقاله ، ما در حال بررسی FCU هستیم. FCU مخفف fan coil unit است اما اغلب مهندسان برای صرفه جویی در وقت آنها را فن کوئل صدا می کنند. واحدهای فن کوئل در انواع ساختمان ها از ادارات، رستوران ها، مجتمع های تجاری بسیار متداول است، حتی در بعضی از خانه ها و آپارتمان ها یک واحد فن کوئل در آنها وجود دارد. از واحدهای فن کوئل برای تهویه هوای محلی متناسب با نیاز دمایی فضای فوری استفاده می شود.

برای تماشای فیلم آموزشی( یونیت فن کویل Fan Coil Units )به پایین صفحه بروید.

طریقه نصب فن کویل

همانطور که در تصویر بالا نشان داده شده است. دو کانال اصلی (تأمین و بازگشت) وجود دارد که برای تأمین اتاقهای مختلف به اطراف ساختمان می روند. کانال های گرد مطابق تصویر بالا از کانال تأمین(رفت) برای اتصال به واحدهای فن کوئل انشعاب گرفته می شود تا هوای رفت را تأمین می کند. واحدهای فن کوئل یا به یک کویل گرمایشی یا سرمایشی متصل هستند و یا به هر دو کویل سرمایش و گرمایش متصل می شوند. اینها هوا را مطبوع می کنند. سپس یک فن موتوری در داخل فن کوئل هوا را با فشار به  داخل مجاری کوچکتر انتقال داده تا هوا را در داخل اتاق توزیع کند.

واحدهای انتقال هوا-air handling units

در این مدل می توانید واحدهای انتقال هوا (air handling units:AHU ) اصلی را مشاهده کنید که هوای تازه ساختمان را از طریق مجرای اصلی تأمین می کند. کانال ها در کل ساختمان با کوتاهترین مسیر برای کارایی و راندمان بهتر کشیده شده اند. انشعاب ها به این طریق خارج می شوند و هوای تازه هر اتاق را تغذیه می کنند. هر اتاق به حجم مشخصی از هوای تازه در ساعت نیاز دارد. این هوای تازه به سمت عقب، ورودی واحد فن کوئل هدایت می شود اما این شاخه معمولاً مستقیماً به واحد متصل نمی شود، بین این دو فاصله وجود دارد. دلیلی برای آن وجود دارد که بعداً به آن خواهیم پرداخت.

یک فن موتوری هوای تازه را به واحد فن کوئل مکش کرده و قبل از اینکه از طریق دیفیوزرهای(پخش کننده) موضعی با فشار هوا را به داخل اتاق انتقال دهد، هوا را از طریق کویل های  گرمایشی یا سرمایشی جهت گرم یا سرد کردن عبور میدهد .

هنگامی که هوا وارد اتاق می شود، گرمایش / سرمایش را برای سرنشینان یا تجهیزات داخل آن فراهم می کند. سپس یکی از دو مسیر را طی خواهد کرد. یا به داخل شبکه کانال برگشت مکیده می شود و از طریق کانال برگشت به AHU مکیده می شود و یا از  طریق یک مشبک در سقف کاذب به داخل دستگاه فن کوئل کشیده می شود.

کانال هوای رفت و برگشت فن کویل

واحد فن کوئل در سقف قرار دارد. من یک مثال  در بالا از سقف کاذب معمولی یک دفتر نشان داده ام. در سقف دو نوع دریچه وجود دارد،دیفیوزرها که هوا را در اتاق توزیع می کنند و پنجره مشبک برگشتی که هوا را دوباره به داخل می کشد.

ترکیب هوای رفت و برگشت به فن کویل

هوا از طریق کانال هوای برگشت برمی گردد.هوای برگشت به سمت سقف کشیده خواهد شد. بعضی از هوای تازه تصفیه شده را می توان با کشیدن مستقیم به  بیرون هدر داد حتی اگر در اتاق فایده ای نداشته باشد.اما می توانیم با طراحی خوب هدر رفتن این هوای تصفیه شده را کاهش دهیم و مطابق شکل بالا هوای برگشت با هوای تازه مخلوط کرده و مجددا به داخل فن کوئل کشیده شود. در غیر این صورت کانال  اصلی هوای بازگشت این هوا را می مکد و آن را به AHU برمی گرداند.

مطالعه بیشتر:

قیمت و مشخصات فنی فن کویل تولیدی شرکت (رادکو RADCO)

محصولات تهویه مطبوع


جهت مشاهده محصولات تولیدی شرکت رادکو کلیک نمایید

Fan Coil Units دارای یک طراحی نسبتا ساده هستند. شما می توانید ببینید این اسم از کجا گرفته شده است زیرا اجزا اصلی آن تشکیل شده است از  فقط یک فن و یک  مبدل حرارتی (کویل) است.

مطالعه بیشتر :

انواع مبدل و کندانسور چیلرفن کویل-اجزا فن کویل

هوا از طریق فیلتر از طریق پشت فن کویل وارد می شود تا هوا را از گرد و غبار و غیره تمیز کند .می توان فیلترها را جهت تمیز کردن  بیرون بیاوریم و یا  آنها را تعویض کرد.

هنگامی که هوا از طریق فیلترها کشیده می شود ، وارد فن ها می شود. به طور معمول فن کوئل بسته به اندازه 1تا 3 فن در داخل خود دارند. که بطور معمول دارای دو فن هستندکه توسط یک الکترو موتور کوچک به حرکت در می آیند.

فن ها معمولاً بسیار کوچک و تقریبا تا 80 وات هستند.

سپس فن ها هوا را از طریق کویل های گرمایشی و سرمایش عبور می دهند. کویل ها فقط مبدل های حرارتی  هستند که بسته به نیازهای محیط محلی ، هوا را به راحتی گرم یا سرد می کنند. بعضی از واحدها فقط گرم می شوند، برخی فقط خنک کننده هستند و برخی دیگر هم از قابلیت گرمایش و هم از قابلیت خنک سازی برخوردار خواهند بود.

ارتباط بویلر موتورخانه یا چیلر با فن کویل ساختمان

مبدلهای حرارتی کویل( coil heat exchanger) معمولاً از منبع آب گرم و یا سرد که از دیگهای بخار و چیلرهای ساختمان توزیع می شود استفاده می کنند. اگر چه،  هیتر های برقی می توان برای اهداف گرمایشی استفاده گردد و برخی  از یک کویل ها از کویل انبساط مستقیم که توسط سیستم تبرید تغذیه می شود ، برای خنک سازی استفاده می کنند.

اگر از یک کویل خنک کننده استفاده شود، هوای مرطوب گرم روی سطح سرد کویل تبدیل به مایع می شود و این عمل میعان می تواند مایع زیادی ایجاد کند. کویل خنک کننده رطوبت هوا را از بین می برد. این مایع متراکم از کویل خارج شده و در سینی قطره ای در پایین جمع می شود. برای تخلیه این آب باید به یک خط تخلیه نیز متصل شود.

هوا پس از عبور از کویل ها، وارد پلنوم تخلیه شده و در داکت هایی با قطرکوچکتر برای توزیع موضعی ارسال می گردد. این مجاری به طور معمول گرد هستند.

مطالعه بیشتر:

شناخت انواع چیلر، طراحی و نحوه انتخاب بهینه چیلر- بررسی چیلرهای تراکمی و نحوه انتخاب آنها- شناخت انواع کمپرسور، مزایا و معایب هر یک از کمپرسورهای مورد استفاده در چیلر های

مطالعه بیشتر:

قیمت و خرید چیلر و مینی چیلر صنعتی

مطالعه بیشتر:

قیمت و خرید مینی چیلر خانگی و ساختمانی

شرکت رادکو RADCO انواع فن کویل را در  ظرفیت خنک کننده متفاوت و همچنین کاربردهای مختلف ارائه می دهد. فن کویل های ما به شما امکان می دهند تا تهویه مطبوع واقعی را تجربه نمایید

لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و انتخاب مناسب ترین دستگاه برای پروژه خود و نیز استعلام قیمت آنها با مهندسان ما تماس بگیرید. کارشناسان شرکت مهندسی و بازرگانی راهبرد انرژی درفک (رادکو) آماده ارائه هر گونه مشاوره تخصصی در این زمینه می‌باشند.

راههای ارتباط با ما

 • تلفن های تماس با ما

  دفتر تهران:28428609-021

  تلفن همراه:09385059681 

   ساعت پاسخگویی : شنبه تا پنجشنبه  ساعت 9 الی 18

 • آدرس ایمیل

  واحد بازرگانی و فروش:

  sm@radcoir.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات شرکت رادکو

فن کویل-اجزا فن کویل
تعدادی از عواملی که باید در کنترل تهویه رستوران مد نظر قرار داد
فن کویل شرکت رادکو